środa, 2 grudnia 2009

Wieczor 2 grudnia - reakcja politykow

 • Kudrycka: nie zamierzamy wprowadzić odpłatnych studiów - Źródło: PAP 2009-12-02 Dziennik Gazeta Prawna
  Rząd PO i PSL nie rozważa możliwości wprowadzenia odpłatnego czesnego na uczelniach publicznych - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. "To jest nasze zobowiązanie z początku kadencji" - przypomniała minister.
 • Kudrycka: nie będzie opłat za studia - guu 02-12-2009 Rzeczpospolita
  Rząd PO i PSL nie rozważa możliwości wprowadzenia odpłatnego czesnego na uczelniach publicznych - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. - To jest nasze zobowiązanie z początku kadencji - przypomniała minister.
 • Kudrycka uspokaja: Rząd nie rozważa opłat za studia - jid, ap, mad; Źródło: IAR, 02.12.2009  TVP.INFO
  Rząd nie rozważa możliwości wprowadzenia czesnego za studia – zapewniła minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Rektorzy wyższych uczelni chcą, by od 2015 szkolnictwo wyższe było częściowo płatne.
 • "Chcemy inwestować w najlepszych" - 2.12.2009 em|en, zbyt TVP Info "Chcemy inwestować w najlepszych"
  Minister Kudrycka w TVP Info: Rząd na pewno nie wprowadzi współfinansowania czesnym studiów na kierunkach dziennych uczelni publicznych - powiedziała prof. Barbara Kudrycka, minister edukacji i szkolnictwa wyższego na antenie TVP Info.Barbara Kurdycka, minister edukacji i szkolnictwa wyższego (fot. TVP Info)- Chcemy inwestować w najlepszych studentów, najlepsze ośrodki naukowe, najlepszych profesorów. Najlepsi maturzyści mają szansę studiowania za darmo w publicznych uczelniach. Chcemy, aby właśnie ci ludzie mieli możliwość studiowania równolegle na drugim kierunku, który będzie współfinansowany czesnym - powiedziała minister Kudrycka w programie "Minęła dwudziesta".Minister edukacji i szkolnictwa wyższego pozytywnie oceniła propozycję strategii Fundacji Rektorów Polskich. - Bardzo wiele zapisów tej propozycji jest zbieżnych z naszymi założeniami, na przykład te dot. kredytów dla studentów. Bardzo się cieszę, że dziś została ogłoszona pierwsza wersja strategii - będę bardzo wnikliwie wsłuchiwać się w ten głos.Pytana o to, czy w Polsce jest zbyt wiele uniwersytetów, minister Kudrycka przyznała: "jeśli porównamy liczbę studentów do liczby uczelni wyższych, to rzeczywiście - dochodzimy do wniosku, że uczelni wyższych jest w Polsce za dużo". - Przewidujemy ich konsolidację, jeśli tylko władze uczelni się porozumieją w tej sprawie. Problemem może być połączenie uczelni publicznej z tą niepubliczną - w naszych zmianach nie przewidujemy takiego wariantu - dodała.Podczas programu "Minęła dwudziesta", wśród widzów TVP Info przeprowadzono sondę. Na pytanie "czy studia powinny być płatne?", blisko 70 proc. ankietowanych odpowiedziało "nie". 31 proc. biorących udział w sondażu opowiedziało się za tym rozwiązaniem.