poniedziałek, 28 lutego 2011

Profesor brał słodycze i pióra. Sąd: to nic takiego

Profesor brał słodycze i pióra. Sąd: to nic takiego - Karol Adamaszek 2011-02-28 Gazeta Wyborcza LUblin

13 zarzutów korupcyjnych przedstawiła prokuratura byłemu już profesorowi UMCS Ryszardowi K. Sąd jednak nie wymierzył mu kary, bo uznał, że doszło do "wypadków mniejszej wagi".

Skills for Innovation and Research


Pages: 144
Publication:
8 March 2011 (print)
pdf available now
  

Innovation holds the key to ongoing improvements in living standards, as well as to solving pressing social challenges. Skilled people play a crucial role in innovation through the new knowledge they generate, how they adopt and develop existing ideas, and through their ability to learn new competencies and adapt to a changing environment.
This book seeks to increase understanding of the links between skills and innovation. It explores the wide range of skills required, ranging from technical to "soft", and the ability to learn; it presents data and evidence on countries' stocks and flows of skills and the links between skill inputs and innovation outputs. Given the importance of meeting the demands of knowledge-based economic activity, the book investigates the issues of skill supply, education, workplace training and work organisation. It highlights the importance of enabling individuals to acquire appropriate skills and of optimising these at work.
zrodlo

Na staż przyszedł czas

Na staż przyszedł czas - Jolanta Nowak 2011-02-27 metro

Pięć lat temu, kiedy zaczynałam studia, mogłam mieszkać u ciotki, studiować i wbijać się na staże w prestiżowych firmach. Wybrałam szybkie pieniądze w firmie "no name" i mieszkanie z koleżankami z roku. Teraz jestem bez pracy, z marnym CV. W podobnej sytuacji jest 34,5 proc. świeżo upieczonych absolwentów!

W sprawie płac w PAN minister się uparła

W sprawie płac w PAN minister się uparła - Przemysław Urbańczyk 2011-02-28 Gazeta Wyborcza

Chcę pracować, a nie dorabiać! Ale pani znosząc minimalne płace w Polskiej Akademii Nauk uznała wyraźnie, że najlepsze placówki naukowe w Polsce trzeba zagłodzić pod pozorem liberalizacji zasad. Ostatnią szansę zmiany tego niezrozumiałego przepisu ma dziś Senat

Niebezpieczne nieporozumienia w sprawach nauki

Niebezpieczne nieporozumienia w sprawach nauki - ANDRZEJ WALICKI 14.2.2011 Przegląd str.46

Bardzo niekorzystna dla środowiska naukowego stała się próba wdrożenia amerykańskiego systemu studiów dwustopniowych, czyli podziału studiów na licencjackie oraz podyplomowe

Rusza konkurs dla marzących o studiach na Harvardzie

Rusza konkurs dla marzących o studiach na Harvardzie - 2011-02-28 Nauka w Polsce

Gimnazjaliści, uczniowie szkół średnich, studenci i absolwenci marzący o studiach w renomowanych amerykańskich uczelniach mogą wziąć udział w konkursie "Droga na Harvard". Na najlepszych czeka 10-dniowy pobyt na tej prestiżowej uczelni. Konkurs, organizowany przez polskich absolwentów Uniwersytetu Harvarda, czyli stowarzyszenie Harvard Club of Poland, rusza 1 marca. Na zgłoszenia organizatorzy czekają do 22 kwietnia.

niedziela, 27 lutego 2011

Reforma nauki. Profesor od 9 do 17

Reforma nauki. Profesor od 9 do 17 - prof. Wiktor Osiatyński 2011-02-14 Gazeta Wyborcza Swiateczna

3 proc. PKB na naukę to konieczność. Ale ja bym ich od razu nie dawał, bo te pieniądze się natychmiast rozpłyną. Postawiłbym warunek: wraz ze zmianami w nauce będziemy stopniowo zwiększać finansowanie

Krzysztof Konsztowicz: Polskie noble 2050 (?)

piątek, 25 lutego 2011

Prezydent: mała mobilność świata naukowego jest w Polsce faktem

Prezydent: mała mobilność świata naukowego jest w Polsce faktem - 2011-02-25 Nauka w Polsce

Stosunkowo mała mobilność świata naukowego jest w Polsce faktem. Przepływ wiedzy, doświadczeń i inspiracji jest najlepszą drogą do sukcesów polskiego środowiska naukowego - mówił w czwartek prezydent Bronisław Komorowski wręczając nominacje 57 profesorom.

Internauci pytają, minister odpowiada

piątek, 25 lutego 2011 - MNiSW
W zeszłym tygodniu Użytkownicy Onet.pl mieli okazję zadać pytania minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbarze Kudryckiej w związku z wprowadzaną przez ministerstwo reformą.

Akcja Onet.pl spotkała się z dużym zainteresowaniem Użytkowników. Barbara Kudrycka w swoich odpowiedziach tłumaczy istotę i cel reformy szkolnictwa wyższego w Polsce.
Zapraszamy do lektury:

Rektorzy: Przyjmujemy miernych studentów z zagranicy

Rektorzy: Przyjmujemy miernych studentów z zagranicy - Michał Frąk 2011-02-24 Gazeta Wyborcza Lodz

W 2005 roku uczelnie popełniły błąd. Przyjmowały każdego, kto chciał. Wystarczyło, że był zdrowy psychicznie i odróżniał polskie litery od chińskich - przyznał prof. Górski, rektor UMed w Łodzi, podczas konferencji o studentach zagranicznych w Polsce

Uczelnie: zespół dobrych praktyk do zwalczania złych

Uczelnie: zespół dobrych praktyk do zwalczania złych - Tomasz Wysocki 2011-02-25 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Plagiatorzy, fałszerze badań, stosujący na uczelniach nepotyzm i mobbing, muszą się pilnować. Nowy zespół ministerialny ma w nazwie dobre praktyki, ale w rzeczywistości zajmie się najcięższymi grzechami uniwersytetów

305 mln zł dla uczelni na finansowanie badań

305 mln zł dla uczelni na finansowanie badań - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-02-25 Dziennik Gazeta Prawna

Od 15 marca Narodowe Centrum Nauki ogłosi pierwsze konkursy, w ramach których naukowcy będą mogli ubiegać się o pieniądze na badania.Od 15 marca Narodowe Centrum Nauki ogłosi pierwsze konkursy, w ramach których naukowcy będą mogli ubiegać się o pieniądze na badania.

Urszula Mirowska-Łoskot: Tylko najlepsi studenci w portfelu podatnika

Urszula Mirowska-Łoskot: Tylko najlepsi studenci w portfelu podatnika - 2011-02-25 Dziennik Gazeta Prawna

Rząd chce, wprowadzając ograniczenia w studiowaniu na dwóch kierunkach, aby więcej osób studiowało bez opłat. Zwłaszcza tych, których nie stać na czesne. Te plany mogą spalić na panewce.

Laury dla kobiet-naukowców

Laury dla kobiet-naukowców - ab 25-02-2011 Rzeczpospolita

Ruszyła druga edycja konkursu „Dziewczyny przyszłości. Śladami Marii Skłodowskiej-Curie”. Studentki kierunków ścisłych, technicznych, przyrodniczych i medycznych mogą walczyć o wysokie stypendia i wyjazdy na prestiżowe zagraniczne konferencje naukowe

Wyniki badań naukowych mają być dostępne za darmo w sieci

Wyniki badań naukowych mają być dostępne za darmo w sieci -  2011-02-25 Nauka w Polsce

Wyniki badań, zrealizowanych za państwowe pieniądze, mają być publikowane w internecie. Rząd pracuje nad odpowiednią ustawą. Projekt założeń do niej może powstać już w połowie marca - poinformował PAP rzecznik resortu nauki Bartosz Loba.

czwartek, 24 lutego 2011

Prof. Musioł: powinna powstać Polska Agencja Wymiany Akademickiej

Prof. Musioł: powinna powstać Polska Agencja Wymiany Akademickiej - 2011-02-24 PAP Nauka w Polsce

Nadszedł najwyższy czas na internacjonalizację szkolnictwa wyższego i powołanie Polskiej Agencji Wymiany Akademickiej, która będzie dbać o promocję polskiego szkolnictwa wyższego na świecie - uważa rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł.

Success for social science in Europe

Success for social science in Europe - 31 January 2011 ESRC

The largest joint initiative between European funding agencies in social sciences, the Open Research Area Scheme, announces its successful grants. The scheme is a new way of funding for the Economic and Social Research Council (ESRC), Agence Nationale de la Recherche (ANR), Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG), and the Netherlands Organisation for Scientific Research (NWO) in international research.

The rise and rise of PhDs as standard

The rise and rise of PhDs as standard - By John Morgan 17 February 2011 Times Higher Education

Fees hike may accelerate existing trend for new academic appointments. John Morgan reports

Chińczycy wybierają Stany

Chińczycy wybierają Stany - Renata Czeladko 24-02-2011 Rzeczpospolita

Rozmowa: prof. Karol Musioł, przewodniczący Komisji ds. Współpracy Międzynarodowej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich

Dla studenta lepsza Praga

Dla studenta lepsza Praga - Renata Czeladko 24-02-2011 Rzeczpospolita

Choć liczba zagranicznych studentów na polskich uczelniach wciąż rośnie, młodzi cudzoziemcy wolą studiować w Czechach albo na Węgrzech niż Polsce

środa, 23 lutego 2011

Student straci czy zyska?

Student straci czy zyska? - 22.2.2011 Onet.pl Blogi polityków (Senator Jadwiga Rotnicka)

Dawno tutaj nic nie pisałam. Może brakowało mi weny. Do tego wpisu zainspirowali mnie studenci. Kilka dni temu organizowali w kilku miastach Polski protesty przeciwko zmianom w szkolnictwie wyższym, w myśl nowelizacji przygotowanej przez minister Kudrycką. Projekt ustawy został przegłosowany w Sejmie i na początku marca trafi do Senatu, gdzie my – senatorowie, będziemy mogli wprowadzić ewentualne poprawki. O ostatecznym kształcie dokumentu zdecydują posłowie.

Ostatnia szansa na bezpłatne studia na kilku kierunkach

Ostatnia szansa na bezpłatne studia na kilku kierunkach - Urszula Mirowska 2011-02-23 Dziennik Gazeta Prawna

Studenci i maturzyści mają w tym roku ostatnią szansę, aby nie płacić za drugi i kolejny kierunek studiów. Nowa ustawa, która od października wprowadzi ograniczenie w bezpłatnym studiowaniu na kilku kierunkach, nie obejmie osób przyjętych na uczelnie w okresie lipiec – wrzesień tego roku.

wtorek, 22 lutego 2011

Prof. Marian Gabryś: Nepotyzm niszczy nasze uczelnie

Prof. Marian Gabryś: Nepotyzm niszczy nasze uczelnie - Rozmawiał Tomasz Wysocki 2011-02-22n Gazeta Wyborcza Wroclaw

- Ci, którzy ośmielili się skrytykować rektora lub kogoś z jego otoczenia, są pokazywani jako wariaci, rozpowiada się o nich, że są alkoholikami albo handlarzami nieruchomości w Tel Awiwie, co ma podtekst jednoznacznie antysemicki. Te obrzydliwe opinie rozpowszechnia się na zasadzie szeptanki - mówi prof. Marian Gabryś z Akademii Medycznej.

UMCS. Koniec sprawy "żydówy". Odwracanie kota ogonem

UMCS. Koniec sprawy "żydówy". Odwracanie kota ogonem - Paweł P. Reszka 2011-02-22 Gazeta Wyborcza

Prorektor UMCS udzielił studentkom, które poinformowały dziekana o incydencie z "żydówą", "lekkiego upomnienia" za to, że w swoim piśmie nie napisały wyraźnie, że nie były świadkami zdarzenia, choć sam przyznaje, że nie napisały też, że były. Uniwersytet sprawę uważa za zamkniętą

Jak uczelnie mogą przetrwać niż

Jak uczelnie mogą przetrwać niż - Renata Czeladko 22-02-2011 Rzeczpospolita
- Szkoły wyższe już teraz powinny się przygotowywać do spadku liczby studentów - mówi "Rz" minister nauki Barbara Kudrycka

Trojglos w sprawie wieloetatowosci - 22 II 2011

Kleiber: przepisy dot. wieloetatowości w przyszłości muszą ulec zmianie - PAP Nauka w Polsce
Kleiber: przepisy dot. wieloetatowości w przyszłości muszą ulec zmianie - Dziennik Gazeta Prawna
Przepisy ograniczające wieloetatowość wykładowców szkół wyższych są na dłuższą metę nie do utrzymania - uważa prezes Polskiej Akademii Nauk prof. Michał Kleiber. Ograniczenie liczby etatów jest, jego zdaniem, potrzebne, ale przepisy nowelizacji są źle sformułowane.

Rektor UW: wykładowcy muszą więcej zarabiać, by mieć mniej etatów - PAP Nauka w Polsce
Rektor UW: wykładowcy muszą więcej zarabiać, by mieć mniej etatów - Dziennik Gazeta Prawna
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy prawo o szkolnictwie wyższym nie likwiduje wieloetatowości. Wciąż będą mieli do niej prawo wykładowcy uczelni prywatnych. Taką interpretację przepisów podał PAP prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego dr Ryszard Piotrowski.

Prawnik: nowe prawo o uczelniach dopuszcza wieloetatowość - PAP Nauka w Polsce
Nowe prawo o uczelniach dopuszcza wieloetatowość - Dziennik Gazeta Prawna
Uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy prawo o szkolnictwie wyższym nie likwiduje wieloetatowości. Wciąż będą mieli do niej prawo wykładowcy uczelni prywatnych. Taką interpretację przepisów podał PAP prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego dr Ryszard Piotrowski.

Studenci jeśli zarabiają, to zwykle na czarno

Studenci jeśli zarabiają, to zwykle na czarno - Ewa Wesołowska 2011-02-22 Dziennik Gazeta Prawna

Połowa studentów pracuje w szarej strefie. Z reguły nie są to prace związane z przyszłym zawodem. Na oficjalny rynek pracy Polacy wchodzą 6 – 5 lat później niż Anglicy.

Klaustrofobia: Kosmiczna historia pewnego plagiatu

Klaustrofobia: Kosmiczna historia pewnego plagiatu - Klaus Bachmann 2011-02-20 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Każdy powinien kiedyś odpocząć. Wielu Europejczyków - Polacy, Holendrzy, Niemcy - teraz odpoczywa w górach. Wrocławianie, którzy zostali w domu, niech więc odpoczną od moich typowych, felietonowych tematów. Dlatego ten poświęcę tematowi, który nie ma absolutnie nic wspólnego ani z Polską, ani z Wrocławiem, ani z Uniwersytetem Wrocławskim.

Lubię styl pop

Lubię styl pop - 22.02.2011, Jan Kaźmierczak Rzeczpospolita

- Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym nie zasługuje na totalną krytykę, w dodatku polegającą na odniesieniu proponowanych, nowych rozwiązań do czegoś, co można by nazwać wirtualną rzeczywistością – uważa profesor Politechniki Śląskiej i poseł PO

Profesor straci tytuł naukowy za plagiat

Profesor straci tytuł naukowy za plagiat - Urszula Mirowska 2011-02-22 Dziennik Gazeta Prawna

Profesor będzie tracił tytuł naukowy za plagiat. O swoje stopnie naukowe nie mogą też być spokojni doktorzy, którzy nawet 30 lat temu skopiowali pracę naukową.

Niezsynchronizowane monitorowanie karier zawodowych absolwentów

Niezsynchronizowane monitorowanie karier zawodowych absolwentów - Iwona Dudzik Dziennik Gazeta Prawna

Obowiązek monitorowania karier zawodowych absolwentów nakłada na uczelnie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym.

poniedziałek, 21 lutego 2011

Ustawa pełna absurdów

Ustawa pełna absurdów - AGATA GRABAU 21.2.2011 Przegląd str.24

Jeśli pieniądze są zależne od liczby studentów, to każda uczelnia będzie chciała mieć ich jak najwięcej. Jeżeli złych wyrzucę, dostanę mniej -kto jest takim samobójcą?

Nie ślij dziecka na studia, bo wyląduje na zasiłku

Nie ślij dziecka na studia, bo wyląduje na zasiłku - Justyna Przybytek 2011-02-21 Dziennik Zachodni

Dwa fakultety, dyplom na piątkę, biegła znajomość obcego języka (a choćby i dwóch) - taki kapitał od dawna nie gwarantuje już zdobycia pracy w województwie śląskim. Ale tak źle jak dziś nie było nigdy: pod koniec ubiegłego roku w regionie nie miało pracy blisko 21 tysięcy magistrów i inżynierów. To prawie dwukrotnie więcej niż w 2008 r.

Spośród tych 20 778 bezrobotnych z dyplomami, 4024 to absolwenci, którzy ukończyli studia wyższe w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Według Śląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, na bezrobociu najczęściej lądują pedagodzy, filolodzy, ekonomiści, socjolodzy, politolodzy, inżynierzy organizacji i planowania produkcji oraz automatyki i robotyki, chemicy oraz matematycy. Zanim więc wyślesz swoje dziecko na studia, zastanów się nad wyborem kierunku, by i ono po paru latach nie wylądowało w pośredniaku.

HARVARD PO POLSKU

HARVARD PO POLSKU - Agnieszka Wrzesień 21.2.2011 Newsweek Polska str.4 Edukacja

NIE DOKONAMY SKOKU CYWILIZACYJNEGO, JEŚLI NIE ZREFORMUJEMY NASZYCH UCZELNI -MÓWI MINISTER NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO, PROF. DR HAB. BARBARA KUDRYCKA, W ROZMOWIE Z AGNIESZKĄ WRZESIEŃ.

Prywatne szkoły upadną bez pieniędzy z budżetu

"Prywatne szkoły upadną bez pieniędzy z budżetu" - Rozmawiała Urszula Mirowska-Łoskot 2011-02-21 Dziennik Gazeta Prawna

Prof. Tadeusz Pomianek: Projekt reformy szkolnictwa wyższego nie sprzyja uczciwej konkurencji między uczelniami publicznymi i niepublicznymi. Nie wprowadza zmian w systemie finansowania kształcenia, a to wpływa na niski poziom studiów.

Studenci znikają z uczelni

Studenci znikają z uczelni - Renata Czeladko 21-02-2011 Rzeczpospolita

Za dziewięć lat będzie o jedną trzecią słuchaczy mniej. Szansą dla szkół wyższych będą młodzi Ukraińcy i Białorusini?

Dwukierunkowi na rozstaju

Dwukierunkowi na rozstaju - Anna Szkot 19 lutego 2011 Newsweek, str.28

Są elitą wśród studentów, a każą im za to płacić. Wszechstronne wykształcenie będzie w Polsce luksusem.

Zawiedzione nadzieje. Zmiany w szkolnictwie wyższym

Zawiedzione nadzieje. Zmiany w szkolnictwie wyższym - prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz 2011-02-19 Gazeta Wroclawska

Pedagog, psycholog, dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej, członek Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego w latach 2006-2009, pisze o rządowych zmianach w szkolnictwie wyższym.

Od marca granty na badania naukowe - tylko poprzez Narodowe Centrum Nauki

Od marca granty na badania naukowe - tylko poprzez Narodowe Centrum Nauki - Źródło: PAP 2011-02-20 Dziennik Gazeta Prawna
4 marca w Krakowie zostanie otwarte Narodowe Centrum Nauki - instytucja, która będzie przyznawać dotacje na badania podstawowe. "To ostatecznie potwierdzi autonomię ekspertów w przydzielaniu funduszy na badania" - ocenił prezes PAN prof. Michał Kleiber.

W marcu otwarcie Narodowego Centrum Nauki - 21-02-2011 PAP Nauka w Polsce

niedziela, 20 lutego 2011

Dr Dybczyński o uniwersytecie: Chcę lepszego dzisiaj

Dr Dybczyński o uniwersytecie: Chcę lepszego dzisiaj - Dr Andrzej Dybczyński 2011-02-19 Gazeta Wyborcza Wroclaw
Receptą na uczynienie naszego Uniwersytetu lepszym jest współpraca ludzi, którzy chcą go reformować, i podjęcie przez rządzących uczelnią ryzyka zmian

Dybczyński: Buntownik z Uniwersytetu Wrocławskiego - Tomasz Wysocki 2011-02-11 Gazeta Wyborcza Wroclaw
- Uszczelka pod głowicą strzeliła. Nie mogłem dłużej wytrzymać w tym systemie - mówi dr Andrzej Dybczyński. Dwa tygodnie temu w "Gazecie" ostro skrytykował Uniwersytet Wrocławski. Buntownik to czy inteligentny gracz? - spekuluje uczelnia.

Uniwersytet czy system? Gdzie jest Peerel pogrzebany?

Uniwersytet czy system? Gdzie jest Peerel pogrzebany? - Andrzej Borowiec 2011-02-17 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Ogień stłumiono, jedność uniwersytetu została uratowana, zagrożenia oddalono. Temperatura sporu wokół Uniwersytetu Wrocławskiego znacznie spadła. Pora więc ponownie dolać oliwy do ognia: może nadzieja na zmiany gdzieś się jeszcze tli.

sobota, 19 lutego 2011

Kończysz studia? Szykuj się na bezrobocie

Kończysz studia? Szykuj się na bezrobocie - Janusz K. Kowalsk 2011-02-18 Dziennik Gazeta Prawna

Ukończenie studiów przestało gwarantować znalezienie pracy. Już co dziesiąty bezrobotny ma dyplom wyższej uczelni. Ich liczba zaczęła lawinowo rosnąć.

Lekarze bez stażu? Szkoły przeciwne

Lekarze bez stażu? Szkoły przeciwne - Sylwia Szparkowska 19-02-2011 Rzeczpospolita

Resort zdrowia chce krócej kształcić lekarzy. Uczelnie protestują: bo wtedy my zapłacimy za praktyki

Student-nożownik w Senacie Politechniki Warszawskiej

Student-nożownik w Senacie Politechniki Warszawskiej - Źródło: PAP 2011-02-19 Dziennik Gazeta Prawna

W tym, że nowy przewodniczący samorządu studentów i członek Senatu Politechniki Warszawskiej był skazany za dźgnięcie kolegi nożem, władze uczelni nie widzą nic złego - informuje "Życie Warszawy".

Forum Akademickie 2/2011

Spis treści nr 02/2011

piątek, 18 lutego 2011

Uczelnie, luksus i pomorski baron PO

Uczelnie, luksus i pomorski baron PO - Adam Leszczyński 2011-02-18 Gazeta Wyborcza

Dziś mamy dzień dobrego samopoczucia: uniwersytety czują się świetnie, chociaż produkują bezrobotnych; producenci dóbr luksusowych liczą na apetyty zamożnych Polaków; Sławomir Nowak z PO też czuje się świetnie, chociaż jego partia ma kłopoty - przegląd prasy w piątek

Studia nie gwarantują już pracy - co dziesiąty bezrobotny ma dyplom wyższej uczelni

Studia nie gwarantują już pracy - co dziesiąty bezrobotny ma dyplom wyższej uczelni - Iwona Dudzik 2011-02-18 Dziennik Gazeta Prawna

Wyższe wykształcenie nie chroni już przed bezrobociem. W ciągu ostatniego roku kolejne 30 tys. osób po studiach dołączyło do rzeszy bezrobotnych z dyplomem w kieszeni. To skok o blisko 15 proc., podczas gdy średni wzrost bezrobocia wyniósł w 2010 roku nieco ponad 3 proc.

Politechnika Gdańska wydłuży zajęcia o trzy minuty, aby zwolnić miejsca w akademikach na Euro 2012

Trzy minuty dla kibiców Euro - Krzysztof Katka, Gdańsk 2011-02-18 Gazeta Wyborcza
Profesorowie z Politechniki Gdańskiej wyliczyli: jak wydłużymy studentom zajęcia o trzy minuty, rok akademicki skurczy się o trzy tygodnie, a zwolnione akademiki zajmą kibice Euro 2012. Za dobrą opłatą

Politechnika Gdańska wydłuży zajęcia o trzy minuty, aby zwolnić miejsca w akademikach na Euro 2012 - 2011-02-18 Agata Cymanowska Dziennik Baltycki
Zajęcia wydłużone o trzy minuty lub rozpoczynające się trzy minuty wcześniej, a dzięki temu letnia sesja egzaminacyjna zakończona przed 6 czerwca - to pomysł Politechniki Gdańskiej na to, by zwolnić miejsca w akademikach na potrzeby Euro 2012.

Gdańsk: Prof. Tadeusz Huciński wraca na AWFiS?

Gdańsk: Prof. Tadeusz Huciński wraca na AWFiS? - Tomasz Słomczyński 17.02.2011 Dziennik Baltycki

Odwołany ze stanowiska rektora Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu Tadeusz Huciński wróci do pracy na uczelni w charakterze wykładowcy? Zdaniem sądu pracy tak właśnie powinno się stać. Były rektor wygrał sprawę z uczelnią i zamierza ponownie podjąć pracę dydaktyczną.

Wykładowcy coraz częściej zmuszani do przepuszczania słabych studentów

Wykładowcy coraz częściej zmuszani do przepuszczania słabych studentów - 17.02.2011 rmf24

Nie chodzi o naukę, a jedynie o pieniądze. Wykładowcy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie alarmują, że coraz częściej są zmuszani przez swoich szefów do przepuszczania słabych studentów. Stawianie ocen niedostatecznych, to częsty powód wezwań na dywanik - usłyszał reporter RMF FM Andrzej Piedziewicz.

Milion złotych dla 8 młodych badaczy od FNP

Milion złotych dla 8 młodych badaczy od FNP - 2011-02-18 PAP Nauka w Polsce

Ośmiu młodych naukowców otrzyma w sumie milion złotych na przeprowadzenie innowacyjnych badań. Fundusze przyznała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) w ramach programu "Ventures".

czwartek, 17 lutego 2011

Minister Kudrycka: reforma szkolnictwa wyższego jest prostudencka

Minister Kudrycka: reforma szkolnictwa wyższego jest prostudencka - 2011-02-17 PAP Nauka w Polsce

Prowadzona od trzech lat reforma szkolnictwa wyższego i najnowsza ustawa o szkolnictwie wyższym są wybitnie prostudenckie - powiedziała w czwartek we Wrocławiu minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Lojalność profesorów. Mogą dorabiać na boku?

Lojalność profesorów. Mogą dorabiać na boku? - Emilia Iwanciw 2011-02-17 Gazeta Wyborcza Bydgoszcz

Zakazać pracy na kilku etatach, czy na nią pozwolić? W środę debatowali na ten temat naukowcy UTP. Władze uczelni postanowiły, że jednym pozwolą dorabiać na boku, a innym nie

Ruszył trzeci konkurs na kierunki zamawiane: na uczelnie czeka 200 mln złotych

Ruszył trzeci konkurs na kierunki zamawiane: na uczelnie czeka 200 mln złotych - 2011-02-16 Źródło: PAP

Trzecią edycję konkursu na kierunki zamawiane ogłosiło w środę Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na najlepsze projekty resort przeznaczy 200 mln złotych. Uczelnie mogą składać wnioski o dofinansowanie do 17 marca.

Debata w Uniwersytecie Wroclawskim cd

Krótka instrukcja walki z uczelnianymi wiatrakami - Klaus Bachmann 2011-02-12 Gazeta Wyborcza Wroclaw
O kondycję polskich uczelni nie trzeba się spierać. Wystarczy rzut okiem na międzynarodowe rankingi. O kondycję Uniwersytetu Wrocławskiego też spierać się nie trzeba - wystarczy patrzeć na polskie rankingi i na ministerialne oceny wydziałów

Dr Adam Poprawa: Uniwersytet plemienno-ekonomiczny - Adam Poprawa 2011-02-14
Na uniwersytecie odbywają się seminaria magisterskie na kilkadziesiąt osób, a grupy ćwiczeniowe nabierają rozmiarów wiecowych. Powiedział wprawdzie Jezus: "Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście", ale raczej nie miał na myśli uniwersytetu - pisze dr Adam Poprawa, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej UWr

Profesor Pluskiewicz: doktor Dybczyński jak Aurora - Tomasz Wysocki 2011-02-16
- Rewolucja na uczelniach jest potrzebna. Bez rzeczywistych zmian w funkcjonowaniu uczelni, bez przebudowania mentalności uczonych będziemy ciągle w ogonie cywilizacyjnym - mówi prof. Wojciech Pluskiewicz ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak rektor Bojarski z doktorem Rdzankiem rozmawiał - Mirosław Maciorowski 2011-02-16
"Rozmawiajmy" - zwrócił się do uniwersyteckiej społeczności rektor uczelni prof. Marek Bojarski. Przypomnijmy, że apel spowodowany był krytycznym tekstem o uczelni autorstwa dr. Andrzeja Dybczyńskiego, który opublikowaliśmy w "Gazecie". Warto przyjrzeć się jak ta "rozmowa" o uniwersytecie na jego stronie internetowej wyglądała, bo to wiele mówi o szacownej instytucji.

Nauczyciel akademicki dostanie pracę na uczelni, jeśli wygra konkurs

Nauczyciel akademicki dostanie pracę na uczelni, jeśli wygra konkurs - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-02-17 Dziennik Gazeta Prawna

Szkoła wyższa zatrudni nauczyciela tylko po przeprowadzeniu otwartego konkursu. Ma to spowodować ujednolicenie reguł rekrutacji we wszystkich uczelniach.

Zamawianie inżynierów

Zamawianie inżynierów - Alicja Bobrowicz 2011-02-16 metro

Budownictwo, fizyka czy mechatronika - to kierunki, które już po raz trzeci zamówi na uczelniach rząd. Najlepsi studenci dostaną 1 tys. zł stypendium i szanse na zawodowe staże. Ministerstwo Nauki podnosi jednak poprzeczkę szkołom: muszą współpracować z biznesem

"Ty żydówo" na UMCS: Prorektor pouczył studentki

"Ty żydówo" na UMCS: Prorektor pouczył studentki - 2011-02-16 Marek Szymaniak Kurier Lubelski

Studentki, które poinformowały dziekana Wydziału Humanistycznego UMCS o incydencie z "żydówą" zostały w środę zaproszone do gabinetu prorektora uczelni ds. studenckich. Profesor Stanisław Michałowski udzielił im ustnego pouczenia (wcześniej mówiło się nawet o naganie). Ich sprawa nie trafi więc do rzecznika dyscyplinarnego.

środa, 16 lutego 2011

Nowy Zespół do spraw Dobrych Praktyk Akademickich

MNiSW - 16 Luty 2011 aktualnosci Forum Akademickiego

Nowy Zespół do spraw Dobrych Praktyk Aklademickich

15 lutego Minister Nauki powołała Zespół do spraw Dobrych Praktyk Akademickich. Liczy on 12 11 (korekta - m.a) osób, wśród których znalazł się wiceminister prof. Maciej Banach, prof. Jan Hartman oraz współpracownik "Forum Akademickiego" Marek Wroński.  Zespół będzie opiniował różne kwestie związane ze sprawami etycznymi i doradzał Ministrowi Nauki.

Szczegóły w zarządzeniu Minister Nauki

The University Debate: What the Ivy League can teach Britain

The University Debate: What the Ivy League can teach Britain - Wednesday, 16 February 2011 The Independent

High costs are an accepted part of college education in the US – and they pay for world-class teaching. Dr Terence Kealey, vice-chancellor of Britain's only private university, argues that it's time we followed America's example

Nauczyciel akademicki będzie mógł pracować maksymalnie na dwóch uczelniach

Nauczyciel akademicki będzie mógł pracować maksymalnie na dwóch uczelniach - Urszula Mirowska-Łoskot 15.02.2011

Rektor uczelni publicznej zadecyduje, czy nauczyciel akademicki podejmie drugą pracę w innej szkole wyższej. Wykładowca, który zdecyduje się na dodatkową pracę bez jego zgody, zostanie zwolniony. Zgoda nie będzie potrzebna przy zakładaniu własnej działalności gospodarczej. Wystarczy o niej poinformować rektora pierwszej uczelni.

Docenci październikowi

Docenci październikowi - Michał Bardel 15.02.2011 Tygodnik Powszechny

Zgodnie z przyjętymi właśnie wymogami dotyczącymi stopni i tytułów naukowych, humanista może zostać profesorem nie opublikowawszy ani jednej książki.

Absolwent pozwał uczelnię, bo odmówiono mu pracy

Absolwent pozwał uczelnię, bo odmówiono mu pracy - Małgorzata Rokoszewska 15.02.2011 Super Nowosci

Przed tarnobrzeskim sądem zapadł wyrok w bezprecedensowej sprawie absolwenta uczelni, który uważa, że wprowadzono go w błąd, bo ukończył studia, które nie dają mu uprawnień do wykonywania zawodu pracownika socjalnego.

Uczelnia może zwolnić mianowanego nauczyciela

Uczelnia może zwolnić mianowanego nauczyciela - 2011-02-16 Dziennik Gazeta Prawna

Likwidacja jednostki organizacyjnej należącej do wyższej uczelni uzasadnia rozwiązanie stosunku pracy z mianowanym nauczycielem akademickim. Dodatkowo szkoła nie ma obowiązku zatrudnienia go na innym stanowisku.

Młodzi Polacy przedkładają naukę nad pracę

Młodzi Polacy przedkładają naukę nad pracę - wnp.pl (PS) 15-02-2011 Wirtualny Nowy Przemysl

Polska młodzież nie kwapi się do wczesnego podejmowania pracy i rozpoczynania kariery zawodowej. Trzy osoby z każdej czwórki w wieku 15-34 lat (jeszcze uczących się i tych, którzy naukę już zakończyli) nie podejmowało pracy zarobkowej w czasie nauki - wynika z najnowszego raportu GUS.

Akademiki nie dla kibiców

Akademiki nie dla kibiców - Jarosław Stróżyk,Renata Czeladko 15-02-2011 Rzeczpospolita

Nie wszystkie uczelnie udostępnią domy studenckie fanom piłki nożnej. Powód? Boją się zniszczeń

wtorek, 15 lutego 2011

Uczelnie i samorządy mogą uzyskać milion złotych na szkolenia dla nauczycieli, uczniów i studentów

Uczelnie i samorządy mogą uzyskać milion złotych na szkolenia dla nauczycieli, uczniów i studentów - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-02-15 Dziennik Gazeta Prawna

Tylko do końca lutego uczelnie, samorządy czy organizacje pozarządowe mogą składać wnioski o pieniądze m.in. na szkolenia dla nauczycieli, uczniów i studentów.

Informacja o uruchomieniu aplikacji internetowej do obsługi wniosków o finansowanie współpracy naukowej z zagranicą (projekty międzynarodowe współfinansowane)

wtorek, 15 lutego 2011 - MNiSW
Departament Instrumentów Polityki Naukowej informuje, że w dniu 11 lutego 2011 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 11 stycznia 2011 r. w sprawie kryteriów i trybu przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę przeznaczonych na finansowanie współpracy naukowej z zagranicą (Dz. U. Nr 20, poz. 103). Informacja o możliwości uzyskania przez polskie jednostki naukowe finansowania ze środków przeznaczonych na finansowanie współpracy naukowej z zagranicą, w tym na realizację projektów międzynarodowych współfinansowanych dostępna jest na stronie ministerstwa dotyczącej finansowania współpracy z zagranicą.
zrodlo 

poniedziałek, 14 lutego 2011

Money alone won’t make Europe innovative

Money alone won’t make Europe innovative - February 14, 2011 OECD Insights

In today’s post, Andrew Wyckoff, Director of Science, Technology and Industry at the OECD, looks at the deep structural changes Europe needs to consider if it’s to keep up in innovation.
(...)
For example, Europe will need to ensure high-risk capital is available to entrepreneurs. And – if it’s to engage significant numbers of scientists and engineers to do all that R&D – it will need to think about its approach to education, training and even migration policy.

NIK o nadzorze nad badaniami klinicznymi

NIK o nadzorze nad badaniami klinicznymi - 14.02.2011 Aktualnosci NIK
Podczas organizacji badań klinicznych (leków i sprzętu medycznego) w szpitalach dochodziło do licznych nieprawidłowości, bo instytucje odpowiedzialne za nadzór tego obszaru nie wywiązywały się ze swoich obowiązków. Rektorzy uczelni medycznych tworzyli nierzetelne raporty. Minister Zdrowia nie weryfikował ich treści. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych nie kontrolował sytuacji z powodu przestarzałych narzędzi informatycznych. Z kolei komisje bioetyczne nie potrafiły dostrzec, że uczelnie, które podejmowały się zadań typowych dla ośrodka badawczego, w istocie takimi ośrodkami nie były. Koszty badań ponosiły szpitale kliniczne i NFZ, natomiast przychody z tego tytułu uzyskiwały uczelnie medyczne i konkretni badacze.

Jak (nie)badają szpitale

Jak (nie)badają szpitale - Judyta Watoła 2011-02-14 Gazeta Wyborcza

Rektorzy uczelni medycznych nie kontrolowali swoich szpitali. A szefowie szpitali nie zawsze byli informowani, jakie badania z udziałem pacjentów planują uczelnie - twierdzi NIK

Sesja ze wspomaganiem

Sesja ze wspomaganiem - Agata Grabau 14.02.2011 Przeglad

Leki na przeziębienie i środki na demencję - studenci wypróbują każdą metodę, żeby szybko i łatwo przygotować się do egzaminów

Rok na rozwód naukowców - nie zatrudnisz żony na uczelni

Rok na rozwód naukowców - nie zatrudnisz żony na uczelni - Olga Szpunar, IH Kraków 2011-02-14 Gazeta Wyborcza

Jest sprzeczny z konstytucją! Zniszczy rodzinne biznesy! - tak rektorzy prywatnych uczelni oceniają zapis o zakazie zatrudniania spokrewnionych osób zawarty w projekcie nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Zapowiadają skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego

Więcej doktorantów dostanie stypendium

Więcej doktorantów dostanie stypendium - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-02-14 Urszula Mirowska-Łoskot

Od października najlepsi doktoranci dostaną stypendium w wysokości nawet 2 tys. zł.

sobota, 12 lutego 2011

Sesja była dla nich ważniejsza niż własne życie

Sesja była dla nich ważniejsza niż własne życie - Anna Goc, Jarosław Sidorowicz 2011-02-12 Gazeta Wyborcza

UJ zwolnił wykładowcę, bo ten nie przerwał zajęć podczas fałszywego alarmu bombowego na wydziale chemii.

Green Paper - From Challenges to Opportunities: Towards a Common Strategic Framework for EU Research and Innovation fundinge-

Green paper  70 KB
Green Paper PL 254 KB
 
CONSULTATION

On 9th February 2011, the European Commission presented a Green Paper which proposes major changes to EU research and innovation funding to make participation easier, increase scientific and economic impact and provide better value for money. The changes, to be introduced in the next EU budget after 2013, would bring together the current Framework Programme for research, the Competitiveness and Innovation Programme, and the European Institute of Innovation and Technology.
The Commission is seeking the views of all interested individuals and organisations on these proposed changes and on the specific questions set out in the Green Paper. The deadline for contributions is Friday 20 May 2011. In parallel, a competition for the name of the Common Strategic Framework is being organised.

piątek, 11 lutego 2011

Trwają prace nad przyszłym Programem Ramowym

czwartek, 10 lutego 2011 - MNiSW

Kwestionariusz na temat uczestnictwa w 7. Programie Ramowym UE oraz zaleceń dotyczących przyszłego Programu Ramowego.

W związku z aktualnie prowadzonymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pracami nad przyszłym Programem Ramowym UE w zakresie badań, rozwoju technologicznego i demonstracji, zwracamy się z uprzejmą prośbą o wypełnienie kwestionariusza na temat Państwa doświadczeń z uczestnictwa w projektach 7. Programu Ramowego UE oraz zaleceń/rekomendacji odnośnie do przyszłego Programu Ramowego UE.
Prosimy o wypełnienie kwestionariusza i przesłanie na adres: piotr.kowalik@nauka.gov.pl w terminie do dnia 14 lutego 2011 r.

Rektor wydał edykt w sprawie pielgrzymki do Smoleńska

Rektor wydał edykt w sprawie pielgrzymki do Smoleńska - Tomasz Wysocki 2011-02-11 Gazeta Wyborcza Wroclaw
Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego nakazał dziekanom wytypować na pielgrzymkę do Smoleńska po jednym przedstawicielu wydziału. - To uroczystość religijna, a uniwersytet nie jest uczelnią wyznaniową - oburzają się dziekani.

Rektor nakazuje pielgrzymkę do Smoleńska - Tomasz Wysocki, Wrocław 2011-02-11
Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego nakazał dziekanom wytypować do udziału w pielgrzymce do Smoleńska przedstawiciela z każdego wydziału uczelni. - To uroczystość religijna, nie jesteśmy szkołą wyznaniową. Nikogo nie wyślemy - odpowiadają dziekani

Przedsiębiorca dostanie pieniądze na badania naukowe

Przedsiębiorca dostanie pieniądze na badania naukowe - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-02-11 Urszula Mirowska-Łoskot

Firmy, które prowadzą badania naukowe, mogą ubiegać się o pieniądze z budżetu na finansowanie współpracy naukowej z zagranicą.

czwartek, 10 lutego 2011

Naukowiec czyli buchalter

Naukowiec czyli buchalter - Michał Bilewicz 2011-02-10 Gazeta Wyborcza

Polityka naukowa w Polsce promuje umiejętność dobrego sprzedawania swoich osiągnięć, a nie sumienną pracę

Odwróćmy uczniów od tablicy

Odwróćmy uczniów od tablicy - Renata Czeladko 10-02-2011 Rzeczpospolita

Dzieci w Polsce mają problem z wyrażaniem własnego zdania – mówi dyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych

Informacja o skierowanych do polskich kandydatów programach stypendialnych Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta

czwartek, 10 lutego 2011 - MNiSW

Przewodnicząca i rzecznik wiedzą, ale nie powiedzą

Przewodnicząca i rzecznik wiedzą, ale nie powiedzą - Tomasz Wysocki 2011-02-09 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Jeśli studenci chcą się dowiedzieć, jak to jest naprawdę ze sprawą rektora Ryszarda Andrzejaka, zawieszonego w związku z podejrzeniem o popełnienie plagiatu, niech nie szperają po gazetach i portalach, tylko zapytają przedstawicieli samorządu. My wiemy - twierdzi Karolina Kaaz, szefowa samorządu studenckiego Akademii Medycznej, ale stawia pytanie: Kto stoi za tym, że tak źle się mówi o naszej uczelni?

Mniej studentów otrzyma stypednia

Mniej studentów otrzyma stypednia - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-02-10 Dziennik Gazeta Prawna

Stypendium rektora będzie wypłacane tylko za naukę na jednym kierunku. Niepełnosprawni już nie będą mogli pobierać stypendiów specjalnych bez limitu.

Co mówi Trybunał o VAT na edukację

Co mówi Trybunał o VAT na edukację - Łukasz Jamróz 10-02-2011 Rzeczpospolita

Zwolnienie dla usług edukacyjnych od nowego roku zostało dostosowane do regulacji unijnych. Obecnie więc w większym stopniu należy brać pod uwagę brzmienie dyrektywy i wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości

Wielka reforma bez tajemnic!

Wielka reforma bez tajemnic! - 9.02.2011 Perspektywy

Likwidacja centralnej listy kierunków studiów, ograniczenie wieloetatowości nauczycieli akademickich, opłaty za drugi kierunek studiów, uproszczenie procedury habilitacyjnej – to tylko część zmian w szkołach wyższych wynikających z nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym przyjętej 4 lutego przez Sejm. Analizujemy wszystkie zmiany, które wejdą w życie 1 października 2011 r.

środa, 9 lutego 2011

Nie wybierajmy rektora uczelni w konkursie piękności

Nie wybierajmy rektora uczelni w konkursie piękności - Prof. Ludwik Turko 2011-02-08 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Problem w tym, że tak potężną instytucją jak Uniwersytet kieruje, na zasadzie niemalże jednoosobowej odpowiedzialności, wybrany w demokratycznym konkursie piękności rektor, będący na ogół wybitnym specjalistą, tyle że nie w dziedzinach zarządzania, relacji międzyludzkich, gospodarki finansowej, techniki sprawowania władzy.

Prof. Kleiber zaprasza do debaty nad "Mądrą Polską"

Prof. Kleiber zaprasza do debaty nad "Mądrą Polską" - 9.02.2011 Nauka w Polsce

"Mądra Polska" to dziesięć postulatów, których realizacja musi leżeć u podstaw strategii innowacyjnego rozwoju państwa. Ostateczną wersję dekalogu działań na rzecz nowoczesnej Polski przekazał PAP prof. dr hab. inż. Michał Kleiber. Jego realizacja - zdaniem prezesa PAN - pozwoli skutecznie stawiać czoła wyzwaniom współczesności i stworzyć realną wizję przyspieszonego rozwoju kraju. Podstawą funkcjonowania Polski powinny być badania naukowe! W rozmowie z serwisem "Nauka w Polsce" autor programu zaprasza do debaty nad tym, jak wizję nowoczesnego kraju przekształcić w plan operacyjny, który pozwoli Polsce sprostać wyzwaniom współczesnego świata.

Rektorzy: Rząd ogranicza nasze prawa ustalając zasady zatrudniania kadry akademickiej

Rektorzy: Rząd ogranicza nasze prawa ustalając zasady zatrudniania kadry akademickiej - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-02-09 Dziennik Gazeta Prawna

Jeśli rząd nie zniesie planowanego zakazu zatrudniania osób spokrewnionych na prywatnych uczelniach, ich rektorzy wniosą skargę do Trybunału Konstytucyjnego.

Wyjątkowo udana współpraca

Wyjątkowo udana współpraca - Rita SÜssmuth 08-02-2011 Rzeczpospolita

Nie ma mowy o rozwiązaniu Polsko - Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki. Nie ma też mowy o marnotrawieniu jej pieniędzy

Pokolenie bez etatu

Pokolenie bez etatu - Małgorzata Kolińska-Dąbrowska 08.02.2011 Wysokie Obcasy Gazeta Wyborcza

Podnoszenie larum w stylu 'brzydsze panny wyszły za mąż, a mnie, pięknej, nikt nie chce' jest bezcelowe. Niczego nie wnosi, tylko potęguje frustrację - rozmowa z Anną Nowakowską, psycholożką, psychoterapeutką

wtorek, 8 lutego 2011

Uczelnie tworzą społeczeństwo wiedzy

Uczelnie tworzą społeczeństwo wiedzy - 7.02.2011 Forum Akademickie

Debata u prezydenta

Konkurs na propozycje nowych Akcji COST

poniedziałek, 07 lutego 2011 - MNiSW

Informujemy, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej nr C 37 z dnia 5 lutego 2011 r. ukazało się ogłoszenie o kolejnym konkursie na propozycje nowych Akcji Europejskiego Programu Współpracy w Dziedzinie Badań Naukowo-Technicznych COST.

Wstępne propozycje nowych  Akcji  COST (konkurs jest dwuetapowy) będą przyjmowane drogą elektroniczną do 25 marca 2011 r.  Więcej informacji oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej COSTu

zrodlo

Reforma szkolnictwa wyższego przyjęta przez Sejm

Reforma szkolnictwa wyższego przyjęta przez Sejm - PAP 2011-02-08 infor.pl

Sejm przegłosował rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki. Zmiany przewidują m.in. reformę systemu nauczania, wprowadzenie modelu finansowania uczelni uzależnionego od jakości kształcenia, uproszczenie ścieżki kariery naukowej oraz połączenie świata akademickiego z rynkiem pracy. Reforma wejdzie w życie 1 października 2011 r.

Coraz bliżej zbadania habilitacji rektora Andrzejaka

Coraz bliżej zbadania habilitacji rektora Andrzejaka - Tomasz Wysocki 2011-02-07 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Powołano trzech recenzentów, którzy zbadają pracę habilitacyjną rektora wrocławskiej Akademii Medycznej

Nauka w stylu pop

Nauka w stylu pop - Aleksander Nalaskowski 08-02-2011 Rzeczpospolita

Na przykładzie „reformy” szkolnictwa wyższego widać jak na dłoni schemat fasadowego działania, tak charakterystycznego dla tego rządu i tego prezydenta – pisze wykładowca

Kiedy uczelnia może zażądać dodatkowych opłat za egzaminy

Kiedy uczelnia może zażądać dodatkowych opłat za egzaminy - 2011-02-08 Dziennik Gazeta Prawna

Student, który nie zdał egzaminu, ma prawo do poprawki. Ale uczelnia może zażądać za niego opłaty, jeśli takie warunki ustaliła w zawartej ze studentem umowie.

Prof. Promianek krytykuje nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym

Prof. Promianek krytykuje nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym - 7.02.2011 onet.pl nformacja prasowa Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

W ubiegłym tygodniu sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży zakończyła prace nad nowelizacją ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Wśród środowisk akademickich nie brakuje krytyków nowej ustawy.

Mniej pracy i nauki na uczelniach

Mniej pracy i nauki na uczelniach - Katarzyna Nowosielska 07-02-2011 Rzeczpospolita

Studenci pouczą się za darmo tylko na jednym kierunku studiów, a profesorzy popracują na jednym etacie

poniedziałek, 7 lutego 2011

Eurydice Thematic Studies


Grade Retention during Compulsory Education in Europe: Regulations and Statistics

Date of publication: 7 February 2011
Full version: enfr

zrodlo

Minister Kudrycka w sygnalach dnia o reformie

Stawiamy na najlepszych - Polskie Radio Jedynka 2011-02-07

Pierwsza dopięta reforma PO

Pierwsza dopięta reforma PO - Adam Leszczyński 2011-02-07 Gazeta Wyborcza

Po piątkowym głosowaniu w Sejmie już naprawdę nikt nie będzie mógł powiedzieć: "rząd nic nie robi". Rząd Tuska przeprowadził najgłębszą od kilkudziesięciu lat reformę nauki i szkół wyższych.

Krzysztof Rybiński: Uczelnie a polityka imigracyjna

Krzysztof Rybiński: Uczelnie a polityka imigracyjna - Krzysztof Rybiński 2011-02-07 Dziennik Gazeta Prawna

W zeszłym tygodniu uczestniczyłem w ciekawym seminarium organizowanym przez Instytut Polityki Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego, na którym został zaprezentowany raport „Studenci zagraniczni w Polsce”.

Szkolnictwo wyższe: dwa kierunki będą bezpłatne

Szkolnictwo wyższe: dwa kierunki będą bezpłatne - 2011-02-07 Urszula Mirowska-Łoskot Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Student nie zapłaci za drugi kierunek, ale tylko wtedy gdy po roku nauki spełni kryteria potrzebne do uzyskania stypendium rektora.

Fundusze unijne: student dostanie dotację na firmę

Fundusze unijne: student dostanie dotację na firmę - 2011-02-07 Beata Lisowska Dziennik Gazeta Prawna

Studenci, bez względu na tryb studiowania, mogą ubiegać się o unijne dotacje na założenie firmy. Osoby studiujące stacjonarnie są wyłączone tylko z projektów dla osób bezrobotnych.

niedziela, 6 lutego 2011

Zawsze może być lepsze jutro na Uniwersytecie...

Zawsze może być lepsze jutro na Uniwersytecie... - Prof. Mieczysław Inglot 2011-02-06 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Z wielu powodów warto podjąć dyskusję nad kondycją wyższych uczelni. Po pierwsze dlatego, że są potencjalną kuźnią wiedzy naukowej i tym samym rozwoju cywilizacyjnego. Po drugie, bo wychowują kadry, zdolne ten naukowy i wynalazczy potencjał realizować. Po trzecie wreszcie - w sytuacji, kiedy jesteśmy miastem uniwersyteckim, w którym 100-tysięczna rzesza studentów staje się ważnym elementem wizerunku miasta.

sobota, 5 lutego 2011

Ptaki powrotne

Ptaki powrotne - Elżbieta Isakiewicz / 25.01.2011 Tygodnik Powszechny

Co dziesiąty młody Polak po doktoracie przebywa za granicą. Czy mają po co wracać?

Kudrycka: młodzi Polacy najpóźniej w UE zaczynają pierwszą pracę cz. II

Kudrycka: młodzi Polacy najpóźniej w UE zaczynają pierwszą pracę - 5.02.2011 onet.pl

Barbara Kudrycka, fot. Jacek Herok/ Newspix.pl
Barbara Kudrycka, fot. Jacek Herok/ Newspix.pl
 
Struktura kształcenia w Polsce, choć się ostatnio poprawia, to wciąż wykazuje, pewną nadreprezentację absolwentów dziedzin humanistycznych i ekonomicznych, a jednocześnie niedobór absolwentów kierunków ścisłych oraz technicznych. Zjawisko to jest niekorzystne dla samych absolwentów, bowiem wielu z nich tuż po obronie dyplomów napotyka spore trudności na rynku pracy - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka w drugiej części wywiadu dla portalu Onet.pl.

Leszek Pacholski: Byłem admirałem stojącej flotylli

Leszek Pacholski: Byłem admirałem stojącej flotylli - Prof. Leszek Pacholski 2011-02-05 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Ja też ponoszę odpowiedzialność za obecny stan Uniwersytetu Wrocławskiego. Nie będę się tu jednak samobiczował. Wystarczą mi razy odebrane od doktora Dybczyńskiego

Wyższa szkoła zmian

Wyższa szkoła zmian - Adam Leszczyński 2011-02-05 Gazeta Wyborcza

Praca na kilku etatach, zatrudnianie rodziny, dożywotnie posady - to ma się skończyć. Sejm przyjął wczoraj rządową reformę szkół wyższych. To początek największych od dziesięcioleci zmian na uczelniach

Kudrycka: doczekamy się w Polsce naukowego Nobla cz. I

Kudrycka: doczekamy się w Polsce naukowego Nobla - 5.02.2011 onet.pl cz I

Barbara Kudrycka, fot. Jacek Herok/ Newspix.pl
Barbara Kudrycka, fot. Jacek Herok/ Newspix.pl
 
Dzięki świeżo uchwalonej reformie szkolnictwa wyższego doczekamy się w Polsce naukowego Nobla. Uczelnie będą mogły samodzielnie definiować programy studiów. Proceder studiowania na wielu kierunkach zostanie ukrócony, chyba że student będzie się mógł pochwalić świetnymi wynikami. Podobnie multietatowi wykładowcy będą musieli się ograniczyć. Między innymi o tym w pierwszej części wywiadzie dla portalu Onet.pl mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Rektor uniwersytetu nie chce do gazety

Rektor uniwersytetu nie chce do gazety - red 2011-02-04 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Uniwersytet Wrocławski zarzuca nam, że bez zgody rektora opublikowaliśmy jego tekst w "Gazecie". Mamy niezbite dowody na naszą niewinność i jak najlepszą wolę

Posłowie poparli reformę szkół wyższych

Posłowie poparli reformę szkół wyższych - Renata Czeladko 05-02-2011 Rzeczpospolita

Sejm przyjął zmiany, ale studenci szkół prywatnych wciąż zbierają podpisy pod protestem przeciw reformie

piątek, 4 lutego 2011

Reforma uczelni i kariery akademickiej przyjęta przez Sejm

piątek, 04 lutego 2011 MNiSW
Sejm RP przyjął dziś nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.
Zmiany przewidują m.in. reformę systemu nauczania, wprowadzenie modelu finansowania uczelni uzależnionego od jakości kształcenia, uproszczenie ścieżki kariery naukowej oraz połączenie świata akademickiego z rynkiem pracy. Za przyjęciem nowelizacji głosowało 242 posłów, wstrzymało się 39.

czytaj wiecej

Kontrowersje wokół reformy uczelni wyższych

Reforma polskich uczelni wzbudza kontrowersje w środowisku akademickim - PAP Nauka w Polsce
Reforma polskich uczelni - zawarta w nowelizacjach ustaw uchwalonych przez Sejm - wzbudza kontrowersje środowiska akademickiego. Reformę popierają rektorzy wraz z częścią uczonych, a sprzeciwiają się jej akademickie zw. zawodowe i część naukowców z PAN. Studenci są podzieleni.

Kontrowersje wokół reformy uczelni wyższych - zrodlo PAP, 4.02.2011 onet.pl

Reforma polskich uczelni wzbudza kontrowersje w środowisku akademickim - Gazeta Prawna

Sejm za reformą szkolnictwa wyższego

Podczas głosowania 242 posłów opowiedziało się za przyjęciem noweli, 150 było przeciw, 39 wstrzymało się od głosu.

Kończy się era politologii

Kończy się era politologii - Marzena Michalec 4.2.2011 Polska Gazeta Wrocławska

Uczelnie zamykają kierunek nauki polityczne, teraz modne jest bezpieczeństwo

Jak studenci mieliby zmienić uczelnię, siedząc cicho?

Jak studenci mieliby zmienić uczelnię, siedząc cicho? - Marcin Chlewicki 2011-02-04 Gazeta Wyborcza Wroclaw

DEBATA O UNIWERSYTECIE. Po przeczytaniu listu dr. Dybczyńskiego znajoma stwierdziła, że według terminologii autora powinniśmy być pachołkami. No właśnie, gdzie w tym wszystkim jesteśmy my - studenci?

Doktoranci popierają rządową reformę uczelni

Doktoranci popierają rządową reformę uczelni - zrodlo PAP, 2011-02-04 onet.pl
Krajowa Reprezentacja Doktorantów popiera rządową reformę szkolnictwa wyższego. Wśród korzystnych zmian doktoranci wymieniają znaczny wzrost wysokości stypendiów dla 30 proc. najlepszych doktorantów danej uczelni. Problemem pozostaje brak zniżek na przejazdy PKP.

Doktoranci popierają rządową reformę uczelni - PAP Nauka w Polsce

Na Harvard nad Wisłą poczekamy jeszcze 10 lat

Na Harvard nad Wisłą poczekamy jeszcze 10 lat - Alicja Bobrowicz, Mariusz Jałoszewski 2011-02-03 Metro

To ważny głos w dyskusji o polskich uczelniach - mówi "Metru" minister nauki i szkolnictwa wyższego o liście dr. Dybczyńskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego, który bardzo źle ocenił swoją uczelnię. Będzie rozmawiać z jej rektorem. Zapowiada też interwencję w sprawie niedopuszczenia do habilitacji młodej pani doktor z Uniwersytetu Gdańskiego. Według prof. Kudryckiej szansę na zmianę w polskich szkołach dadzą nowe przepisy, które dzisiaj mają przegłosować posłowie

Plagiator dziekanem

Plagiator dziekanem - 2011-02-03 Leszek WÓJCIK Kurier Szczecinski

Dziekanem nowego wydziału Uniwersytetu Szczecińskiego - Kultury Fizycznej i Promocji Zdrowia - został prof. Jerzy Eider, bohater wielu drukowanych w „Kurierze" artykułów. Dodajmy, negatywny bohater.

Dyplom za naczepę do dostawczego auta

Dyplom za naczepę do dostawczego auta - Renata Czeladko 03-02-2011 Rzeczpospolita
Nie wszystkie prace magisterskie powstają w bibliotekach

Prace magisterskie na zlecenie firm - Renata Czeladko 03-02-2011 Rzeczpospolita
Studenci coraz częściej piszą prace dyplomowe, które mają rozwiązać konkretne problemy przedsiębiorstw. Sami też na tym korzystają

Reforma edukacji uderzy w najuboższych studentów

Reforma edukacji uderzy w najuboższych studentów - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-02-04 Dziennik Gazeta Prawna

Biedni studenci będą mieli trudniejszy dostęp do studiowania. W październiku uczelnie zdecydują o zamknięciu zamiejscowych ośrodków dydaktycznych.

Uczelnia broni pomysłu "500 zł za egzamin". Dlaczego?

Uczelnia broni pomysłu "500 zł za egzamin". Dlaczego? - Marcin Markowski 2011-02-03 Gazeta Wyborcza Lodz

Wyższa Szkoła Pedagogiczna nie chce wycofać się z opłat za egzaminy dyplomowe. Przekonuje, że ma prawo żądać od każdego zdającego 500 zł, choć w umowach ze studentami nie ma o tym słowa

czwartek, 3 lutego 2011

W okolicach ogona

W okolicach ogona - dr Adam Wawrzyński 2011-02-02 Gazeta Wyborcza

Roman Kuźniar, doradca prezydenta Komorowskiego, rzucił w "Polityce" pomysł stworzenia - przy udziale Amerykanów - programu wymiany młodzieżowej i "rozkręcenia" współpracy naukowej.

Prof. Marek Bojarski: Rozmawiajmy o uniwersytecie

Prof. Marek Bojarski: Rozmawiajmy o uniwersytecie - Marek Bojarski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego 2011-02-03 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Stan szkolnictwa wyższego w Polsce nie jest najlepszy. Rektorzy skupieni w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Fundacji Rektorów Polskich oceniają go na przysłowiową trójkę z plusem. Nie jest to żadna nowość

Na Uniwersytecie Wrocławskim wszyscy mają rację

Na Uniwersytecie Wrocławskim wszyscy mają rację - Marcin Sołtys 2011-02-03 Gazeta Wyborcza Wroclaw

DEBATA O UNIWERSYTECIE. Byłem zwykłym, uniwersyteckim giermkiem. Jednego dnia do egzaminu uczyłem się z fachowej literatury, aby następnego korzystać z "biblioteki skryptów" w punkcie ksero. Rano przekrzykiwałem innych studentów, żeby zostać wynagrodzonym przez prowadzącego ćwiczenia za tzw. aktywność. Po południu pomstowałem na system i podśmiewałem się z nadgorliwych koleżanek i kolegów. Wreszcie wiosną kpiłem z zaściankowości UWr, by jesienią zacząć - dzięki ofercie UWr - studia za granicą.

Reforma uczelni dla studentów

2 lutego 2011 r. w Sejmie RP odbyła się konferencja prasowa minister Barbary Kudryckiej w związku z ostatnim etapem prac sejmowych nad nowelizacją ustawy prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz niektórych innych ustaw. W konferencji wzięli także udział posłowie klubu Platformy Obywatelskiej: Agnieszka Kozłowska-Rajewicz i Jan Kaźmierczak. Projekt nowelizacji jest już po drugim czytaniu.
Relacja:


Za młoda na habilitację?

Za młoda na habilitację? - Alicja Bobrowicz 2011-02-02 Metro

Na Uniwersytecie Gdańskim odmówiono nadania habilitacji młodej panie doktor z powodu jej młodego wieku. Wydział Prawa i Administracji to ostoja stosunków feudalnych - pisze nasz czytelnik. Po tej sytuacji zrezygnował jej promotor, wybitny profesor

Studia za granicą: wystarczą matura i pieniądze. Dużo pieniędzy

Studia za granicą: wystarczą matura i pieniądze. Dużo pieniędzy - Rafał Woś 2011-02-03 Dziennik Gazeta Prawna

30 tysięcy Polaków studiuje za granicą. W Europie nie ma już dla nich edukacyjnych barier. Mogą wybrać przeciętne uniwersytety niemieckie czy francuskie albo elitarne angielskie. Choć większość ma rozbudowane systemy stypendialne, studia są drogie.

środa, 2 lutego 2011

EU advisers urge funding reform

News: EU advisers urge funding reform - Natasha Gilbert Published online 1 February 2011 | Nature 470, 16 (2011)

The European Commission should free its Framework programme from political interference and red tape.

Jak CK wybierano

Jak CK wybierano - 2011-01-05 Forum Akademickie

Uniwersytet. Hop do piaskownicy i bęc go łopatką...

Uniwersytet. Hop do piaskownicy i bęc go łopatką... - Prof. dr hab. Elżbieta Stadtmüller, dr Patrycja Matusz-Protasiewicz 2011-02-02 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Tekst doktora Andrzeja Dybczyńskiego mógłby być zaczynem do debaty o tym, jak rozwiązać czy choćby złagodzić problemy polskiego szkolnictwa wyższego, a stał się podstawą do wyrzucania z siebie żalów. A także gołosłownych zarzutów lub jednostronnych opinii. Przypomina to dziecięce okładanie się łopatkami w piaskownicy.

Nadchodzi rewolucja na uczelniach

Nadchodzi rewolucja na uczelniach - zrodlo PAP 2011-02-02 onet.pl

Wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów to walka z patologią na polskich uczelniach - uznała w Sejmie minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Jej zdaniem, zapis ten zwiększy liczbę miejsc na studiach o 40 tys.

Kudrycka: to walka z patologią

Kudrycka: to walka z patologią - jsat 02-02-2011 Rzeczpospolita
Wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów to walka z patologią na polskich uczelniach - uznała w Sejmie minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Jej zdaniem, zapis ten zwiększy liczbę miejsc na studiach o 40 tys.

Kudrycka: płatny drugi kierunek studiów to walka z patologią - Dziennik Gazeta Prawna

PiS: odpłatność za drugi kierunek ograniczy dostęp do edukacji

PiS: odpłatność za drugi kierunek ograniczy dostęp do edukacji - zrodlo PAP 2011-02-02 Dzennik Gazeta Prawna

Konieczność opłacania drugiego kierunku studiów może ograniczyć studentom dostęp do edukacji - przekonywali w środę na konferencji prasowej posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Odnieśli się w ten sposób do projektów ustaw reformujących polską naukę.

Elektorzy AM w komplecie, mogą zająć się rektorem

Elektorzy AM w komplecie, mogą zająć się rektorem - Tomasz Wysocki 2011-02-01 Gazeta Wyborcza Wroclaw

We wtorek na uczelni zakończyły się wybory uzupełniające do Uczelnianego Kolegium Elektorów. Na przełomie lutego i marca - w pełnym składzie - będzie decydować ono o odwołaniu rektora Ryszarda Andrzejaka.

Debata o uniwersytecie - tak, szkodzenie uczelni - nie

Debata o uniwersytecie - tak, szkodzenie uczelni - nie - Prof. Jan Hartmann 2011-02-02 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Z niekłamanym zdziwieniem przeczytałem artykuł dr. Andrzeja Dybczyńskiego "Jestem baronem. Nie chcę dłużej żyć w średniowieczu". Nie pracuję na Uniwersytecie Wrocławskim, lecz na Uniwersytecie Jagiellońskim, niemniej jednak mój rodzinny Wrocław i jego uniwersytet są mi bliskie. Nawet ta pośrednia więź z UWr wystarcza, by pełen szyderczej, barokowej retoryki artykuł dr. Dybczyńskiego boleśnie mnie dotykał.

Innowacyjność - Polska wciąż poniżej średniej UE

Innowacyjność - Polska wciąż poniżej średniej UE - 1.02.2011 bankier.pl

01.02. Bruksela (PAP) - Osiągnięcia innowacyjne Polski są wciąż poniżej unijnej średniej - wynika z opublikowanego we wtorek dorocznego raportu KE. Unia Europejska ma coraz większe trudności, by w innowacyjności dogonić USA, zaś Chiny doganiają UE w bardzo szybkim tempie.

The Innovation Union Scoreboard 2010

01.02.2011
Based on the previous European Innovation Scoreboard, this new tool is meant to help monitor the implementation of the Innovation Union by providing a comparative assessment of the innovation performance of the EU27 Member States and the relative strengths and weaknesses of their research and innovation systems.

W Sejmie spór o kształt reformy szkolnictwa wyższego

W Sejmie spór o kształt reformy szkolnictwa wyższego - 2011-02-02 Nauka w Polsce

Uproszczenie procedury habilitacji, sposób finansowania uczelni oraz wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów - to kwestie, które wzbudziły największe kontrowersje podczas sejmowej debaty nad zaproponowaną przez rząd reformą szkolnictwa wyższego.

Doktor zostanie rektorem

Doktor zostanie rektorem - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-02-02 Dziennik Gazeta Prawna

Zdaniem posłów opozycji reforma szkolnictwa wyższego doprowadzi do obniżenia jakości kształcenia. Może ona ulec obniżeniu m.in. z powodu możliwości zatrudniania na stanowisku rektora osoby, która ma jedynie stopień naukowy doktora

wtorek, 1 lutego 2011

Uniwersytecka większość ma czyste sumienie

Uniwersytecka większość ma czyste sumienie - Tomasz Krawczyk 2011-02-01 Gazeta Wyborcza Wroclaw

DEBATA O UNIWERSYTECIE. "Nie chcę dłużej żyć w średniowieczu" - tak o Uniwersytecie Wrocławskim pisał politolog dr Andrzej Dybczyński. Jego tekst to otwarta i niezwykle ostra krytyka uczelni. W "Liście otwartym do Andrzeja Dybczyńskiego" na zarzuty odpowiada dr Tomasz Krawczyk*, także politolog.

Zabiorą studentowi stypendium, ale rektor da nagrodę

Zabiorą studentowi stypendium, ale rektor da nagrodę - Mateusz Ludewicz, Natalia Mazur 2011-02-01 Gazeta Wyborcza Poznan

Koniec z płaceniem za wysokie oceny. Studenci, którzy tylko dobrze się uczą, przestaną dostawać pieniądze od uczelni.

Polskie uczelnie ze Średniowiecza? cd.

Polskie uczelnie ze Średniowiecza? cd. - Alicja Bobrowicz 2011-01-31 metro

Na Uniwersytecie Wrocławskim po liście dr Andrzeja Dybczyńskiego, wicedyrektora Instytutu Politologii i członka Senatu uczelni wrze. Młody doktor oskarża siebie i kolegów o kolesiostwo, trzymanie się stołków, brak wizji i niechęć do zmian. Podobne zdanie ma także o innych uczelniach

Rektorzy: uczelniom niepublicznym grozi likwidacja

Rektorzy: uczelniom niepublicznym grozi likwidacja - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-02-01 Dziennik Gazeta Prawna

Rektorzy uczelni niepublicznych chcą, aby nowa ustawa gwarantowała im pieniądze z budżetu państwa.

200 mln zł mogą dostać uczelnie za prowadzenie kierunków zamawianych

200 mln zł mogą dostać uczelnie za prowadzenie kierunków zamawianych - Beata Lisowska 2011-02-01 Dziennik Gazeta Prawna

W przyszłym tygodniu uczelnie rozpoczną rywalizację o 200 mln zł na uruchomienie studiów na tzw. kierunkach zamawianych, czyli tych które są najbardziej potrzebne rynkowi pracy.

Absolwenci UW łatwiej dostaną pracę w USA?

Absolwenci UW łatwiej dostaną pracę w USA? - Jacek Przybylski 01-02-2011 Rzeczp[ospolita

W Stanach powstało stowarzyszenie byłych studentów polskiej uczelni