środa, 18 stycznia 2012

Czekamy na liderów polskiej nauki

wtorek, 17 stycznia 2012 - MNiSW

Już za kilkanaście tygodni wręczymy pierwsze tabliczki z napisem Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący.

Trwa konkurs o uzyskanie statusu KNOW – na początek w dziedzinach ścisłych i medycznych.  Bo to dziedziny, w których Polacy aspirują do światowej czołówki,  wzmocnienie ich wysiłków może zaowocować znaczącymi sukcesami.

Najlepsze w naukach ścisłych i medycznych jednostki, centra lub konsorcja naukowe uzyskają nie tylko status potwierdzający najwyższą naukową jakość, ale także dodatkowe dofinansowanie na pięć lat. Tylko w 2012 r. to dotacja rzędu nawet 10 milionów złotych!

To środki, które pozwolą na podejmowanie nowych wyzwań badawczych, wzmocnienie kadry naukowej, współpracę z zagranicznymi ośrodkami, także na zbudowanie systemu motywacyjnego dla pracowników i zapewnienie stypendiów utalentowanym doktorantom i studentom. A w efekcie – na zbudowanie silnej, rozpoznawalnej w świecie naukowej marki. Polskiej marki.

Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące to filar reformy szkolnictwa wyższego, ale też filar nowej, projakościowej filozofii finansowania polskich uczelni i polskiej nauki.  Kierujemy dodatkowe środki do najlepszych, by dzięki temu wsparciu nieustannie szlifowali jakość pracy naukowej i badań, by przyciągali do swoich ośrodków największe naukowe talenty.

Trzymam kciuki za wszystkie jednostki, wydziały, centra i konsorcja naukowe, które wystartują w konkursie!  Nie mam wątpliwości, że komisje konkursowe złożone ze znakomitości polskiej i światowej nauki, trafnie wskażą tych, którzy na miano okrętu flagowego polskiej nauki zasługują najbardziej. A kiedy już stworzymy własną silną naukową flotę- możemy śmiało wypływać na bezkresne naukowe morza i oceany. Z pełnym przekonaniem, że zmierzamy tam, gdzie wyruszyli najlepsi.