czwartek, 23 maja 2013

Minister Kudrycka: współpraca nauki i biznesu niezbędna dla rozwoju kraju

środa, 22 maja 2013 - MNiSW, Puls Biznesu

Przedsiębiorczość to element nowocześnie pojmowanego patriotyzmu przekonywała minister nauki prof. Barbara Kudrycka podczas debaty „Czas na patriotyzm gospodarczy”.

W dyskusji zorganizowanej przez dziennik „Puls Biznesu” wzięli udział przedstawiciele administracji rządowej oraz przedsiębiorcy.

Jednym z tematów dzisiejszej debaty była kwestia współpracy biznesu i nauki. Podczas spotkania uczestnicy kilkakrotnie odnieśli się do konieczności pobudzania procesów innowacyjnych, podnoszenia jakości kształcenia i lepszego zrozumienia wzajemnych potrzeb przedstawicieli biznesu i  świata nauki.

- Wprowadzając nowe rozwiązania wychodzimy tak daleko na rzecz przedsiębiorców, jak to tylko możliwe - stwierdziła minister Kudrycka. - Stworzyliśmy fundamenty prawne dla efektywnej współpracy nauki z biznesem. Dużo trudniejsza jest zmiana mentalności środowiska akademickiego i to nasze wspólne, ważne zadanie - dodała.

Minister nauki zaznaczyła przy tym, że zaczynamy w tym obszarze odczuwać pozytywne efekty reform przeprowadzonych przez ministerstwo nauki. - Kluczowa jest kwestia wprowadzenia konkurencyjnego systemu finansowania nauki, dzięki któremu w uczelniach i jednostkach naukowych prowadzone są coraz lepsze i ciekawsze projekty badawcze – podkreśliła. Przypomniała również, że Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, dystrybuujące granty na badania stosowane, przyznaje je tylko pod warunkiem komercjalizacji wyników badań.

Prof. Kudrycka podkreśliła także, że ułatwieniu współpracy nauki z biznesem służą m.in. obecne prace resortu nad tzw. „Pakietem dla innowacji”. Składa się on z możliwości przekazywania 1% CIT  dla wybranych, najlepszych jednostek naukowych, ułatwień podatkowych dla naukowców czy programów mających na celu zachęcenie funduszy typu venture capital do inwestowania w projekty z udziałem polskich naukowców.

Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy decydując o przekazaniu 1% CIT mogli wpływać na zmiany zachodzące na uczelniach i w jednostkach naukowych – powiedziała minister nauki. Odniosła się także do kwestii postulowanego przez ministerstwo większego wsparcia dla polskich technologii. – Warto, by polscy przedsiębiorcy nie tylko kupowali zagraniczne, ale inwestowali także w polskie technologie. Ważne, by w Polsce pojawiało się też coraz więcej wielkich funduszy VC, które w nie zainwestują – dodała prof. Kudrycka.

W spotkaniu obok minister nauki, prof. Barbary Kudryckiej udział wzięli: Wicepremierzy Jan Vincent Rostowski i Janusz Piechociński, Minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński, wiceminister spraw zagranicznych Beata Stelmach oraz przedstawiciele biznesu: Jan Kulczyk, Zygmunt Solorz-Żak, Andrzej Klesyk, Zbigniew Jagiełło, Michał Sołowow, Jacek Krawiec, Krzysztof Kilian, Adam Góral, Herbert Wirth i Mateusz Morawiecki. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego objęło honorowy patronat nad tym wydarzeniem.

Środowa debata to inauguracja cyklu spotkań na temat patriotyzmu gospodarczego, zasad współpracy biznesu z politykami, wsparcia administracji dla przedsiębiorczości oraz wspierania rozwoju kraju przez przedsiębiorców.