poniedziałek, 29 lipca 2013

Wycofani naukowcy nie rozruszają gospodarki

Wycofani naukowcy nie rozruszają gospodarki - Źródło: IAR 26.07.2013 Dziennik Gazeta Prawna
Wycofani naukowcy, hermetyczne uczelnie i mało zaangażowani przedsiębiorcy. Według ekonomisty profesora Witolda Orłowskiego, te powody sprawiają, że w polskiej gospodarce rzadko wykorzystuje się efekty pracy naukowców. 

"Dość publicznych pieniędzy na badania naukowe". Ten raport zdenerwuje naukowców - Aleksandra Pezda 26.07.2013 Gazeta Wyborcza
Raport o rynku badań naukowych w Polsce: komercjalizacja prawie nie istnieje, innowacyjna gospodarka też nie. Jak to zmienić? Nie dokładać więcej publicznych pieniędzy - twierdzi autor raportu, ekonomista prof. Witold Orłowski

Polska musi stawiać na innowacyjność - inf. prasowa 26.07.2013 Forbes
Publiczne wydatki na badania i rozwój w relacji do PKB osiągnęły obecnie w Polsce wystarczający poziom, teraz czas na większe finansowanie z sektora prywatnego – to główny wniosek prof. Witolda Orłowskiego zawarty w ogłoszonym dziś Raporcie „Komercjalizacja badań naukowych w Polsce – bariery i możliwości ich przełamania”

Orłowski: w Polsce współpraca gospodarki z nauką szokująco słaba - 29.07.2013 PAP - Nauka w Polsce
 W Polsce mamy szokująco słabą współpracę gospodarki z nauką. Komercjalizacją nie są zainteresowane uczelnie, bo mają inne źródła dochodu, przedsiębiorcy nie ufają naukowcom, a naukowcy muszą pokonywać bariery mentalne - mówił w piątek prof. Witold Orłowski.