poniedziałek, 15 lutego 2010

Z ciepłą złością. List Michała Boniego do Witolda Gadomskiego

Z ciepłą złością. List Michała Boniego do Witolda Gadomskiego - Michał Boni 2010-02-15 Gazeta Wyborcza

Namawiam Cię do tego, byś spojrzał na polskie wyzwania szerzej. I docenił małe kroki, których suma dopiero coś pokazuje. Reformy - tak, ale prawdziwe.

(...)
Po czwarte - niezbędne jest przestawienie przewag konkurencyjnych Polski z taniej siły roboczej na produktywny kapitał ludzki, co wymaga ram dla rozwoju innowacyjności i kreatywności. Dlatego reformy * przedszkoli, * edukacji, * szkół wyższych, * nauki są fundamentem. Ale także jest nim * portal misji publicznej, który - dając internetowy dostęp do szerokiej gamy zasobów kultury w formie cyfrowej - zwiększy szanse na nowoczesne upowszechnianie kultury. To także * biblioteki internetowe czy * wykorzystywanie twórczości i energii młodego społeczeństwa informacyjnego - one będą dalej zmieniały jakość kapitału intelektualnego w Polsce. Byle nie przeszkadzać. Byle Polska cyfrowa swobodnie się rozwijała.
Debata w XXI wieku o tym, czy płacić za studia, czy nie, jest archaiczna. Niezbędny jest powszechny system stypendialno-kredytowy, otwarte ścieżki edukacyjne dla każdego, i dobra jakość szkół, także wyższych, i takie propozycje już powstają w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwie Edukacji.