wtorek, 4 maja 2010

Plagiat nie ulega przedawnieniu

"Plagiat nie ulega przedawnieniu" - Adam Makosz 4.5.2010 Dziennik Gazeta Prawna

Rozmawiamy z PRZEMYSŁAWEM LECHEM, prawnikiem z Plagiat.pl - Gdzie leży granica pomiędzy karalnym plagiatem a dozwolonym korzystaniem z cudzych treści?
(...)
Różnorodność sytuacji może więc wpływać na odpowiedzialność karną, cywilną i administracyjną, jak również na etyczne oceny postępowania. Jedną z konsekwencji może być odebranie nadanego tytułu zawodowego w drodze decyzji administracyjnej. Obecnie pod rządami ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym postępowanie w sprawie cofnięcia tytułu zawodowego może zostać wszczęte w każdym czasie. To dlatego, że zgodnie z tą ustawą czyn zabroniony w postaci plagiatu nie ulega przedawnieniu.

Ciąg dalszy nastąpił - Marek Wroński FA 05/2010

„Prawa autorskie do pracy magisterskiej należą do studenta. Zadaniem promotora jest kontrolowanie i wskazywanie usterek podczas jej pisania, jednak nie daje mu to podstaw, by twierdzić, że jest on jej współautorem”.
(...)
Prof. Płachta został uznany przez sędzię Annę Łochowską− Jachniewicz winnym popełnienia zarzucanych przez prokuratora plagiatów. Ukarano go karą pozbawienia wolności na okres 8 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata oraz ośmiotysięczną grzywną (400 stawek dziennych po 20 zł!), nakazano zwrócić 6000 zł Wydziałowi Prawa za honorarium plagiatowego artykułu o objętości 2,4 ark. wydawniczego oraz obciążono kosztami procesu w wysokości 5445 zł. (...) Wyrok nie jest prawomocny