środa, 31 października 2012

College Is Dead. Long Live College!

College Is Dead. Long Live College!  - By Amanda Ripley, Oct. 18, 2012 Time US
Special report on higher education

Education Leaders Say System Needs Overhaul From Kindergarten Through College - by Katti Gray October 24, 2012 Diverse

Is U.S. Economic Growth Over?

Is U.S. Economic Growth Over? Faltering Innovation Confronts the Six Headwinds - Robert J. Gordon NBER Working Paper No. 18315 Issued in August 2012 (PDF)

Rewolucji przemysłowych już nie będzie - Edwin Bendyk 31.10.2012 Polityka
W zawrotnym tempie rośnie liczba publikacji naukowych, w ślad za nimi pojawiają się nowe technologie. Dekadę temu nikomu nie śnił się Facebook, dziś korzysta z niego miliard ludzi. Postęp? Przeciwnie, przekonuje wielu ekonomistów i filozofów.

Mam przepis na finansowanie polskiej nauki

Mam przepis na finansowanie polskiej nauki - prof. Maciej Żylicz 31.10.2012 Gazeta Wyborcza

Finansujmy tylko najbardziej kreatywnych naukowców. Tych, którzy jednocześnie potrafią być przywódcami. Nie stać nas na sponsorowanie wszystkich, zaufajmy tym najlepszym - pisze dla "Gazety" prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej

Public Research Universities Need Support, Reform

Public Research Universities Need Support, Reform - By Brad Fenwick October 29, 2012 U.S.News  

We must remind politicians of the phenomenal return on investment provided by these institutions

wtorek, 30 października 2012

NIK o kształceniu i doskonaleniu zawodowym nauczycieli

NIK o kształceniu i doskonaleniu zawodowym nauczycieli - 30.10.2012 NIK

Jedna trzecia nauczycieli nie podnosi swoich kompetencji, mimo że mają na to zapewnione środki finansowe. Tym samym nie wypełniają obowiązku, do którego obliguje ich Karta Nauczyciela, i nie wykorzystują szansy na podniesienie swoich kwalifikacji, co jest szczególnie ważne w sytuacji wdrażania nowych podstaw programowych. Blisko połowa studentów kończących specjalizację nauczycielską nie czuje się dobrze przygotowana do pracy w szkole. System kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli wymaga naprawy.

Nawet 15 mln euro można zdobyć w europejskim konkursie „ERC Synergy Grants”

Nawet 15 mln euro można zdobyć w europejskim konkursie „ERC Synergy Grants” - 30.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

Rozpoczął się nabór wniosków w konkursie "ERC Synergy Grants" organizowanym przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych. Budżet całego programu to 150 mln euro, a kwota, o którą można się ubiegać to nawet 15 mln euro. Zgłoszenia trwają do 10 stycznia 2013 r. 

poniedziałek, 29 października 2012

Uczelnia to nie supermarket

Uczelnia to nie supermarket - Marcin Chałupka 23-10-2012 Rzeczpospolita

Polski student wobec uczelni ma mniej praw niż klient w supermarkecie. Musi zadowalać się tym, co zaserwuje mu uczelnia, a znaczenie siły jego „konsumenckiego portfela” osłabia podatkowe zasilanie uczelni, oraz wiążące uczelnię i studenta regulacje prawne - pisze prawnik
Nieprzygotowany jak nauczyciel - Aleksandra Pezda 28.10.2012 Gazeta Wyborcza

Do szkoły idą "z marszu", nie wiedzą jak sobie radzić z klasą. Wystarczy mały bunt uczniów i nie mają pojęcia, co z tym zrobić, bo na studiach nikt im tego nie mówi. - Źle uczymy nauczycieli - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli.

Europejskie pomysły na pobudzenie przemysłu

Europejskie pomysły na pobudzenie przemysłu - Andrzej Lubowski 22.10.2012 Gazeta Wyborcza

Bruksela dostrzegła, że postępująca deindustrializacja może wepchnąć Europę prędzej na ścieżkę do skansenu niż do dobrobytu. Ale co zrobić, aby nie skończyło się na kolejnym rejestrze pobożnych życzeń?

Za brak ślubowania nie można wyrzucić z uczelni

Za brak ślubowania nie można wyrzucić z uczelni - Jolanta Ojczyk 29-10-2012 Rzeczpospolita

Aby skreślić z listy studentów, szkoła wyższa musi najpierw wpisać na nią osobę przyjętą na studia

niedziela, 28 października 2012

Oszukane Pokolenie

Oszukane Pokolenie to akcja Onetu i "Tygodnika Powszechnego". Poświęcona jest problemom dzisiejszych 20- i 30-latków. To pokolenie z wyżu demograficznego, które dostało w swojej młodości jasny przekaz, że najważniejsza rzecz, to nauczyć się angielskiego, skończyć ogólniak i studia z tytułem mgr! A potem praca na spokojnie się znajdzie... Nie znalazła się. Zostaliśmy oszukani. Przez kogo i w jaki sposób? Czytaj przez cały miesiąc na Onecie i w Tygodniku Powszechnym.

Kudrycka: można odnotować modę na studia z zakresu bezpieczeństwo narodowe

Kudrycka: można odnotować modę na studia z zakresu bezpieczeństwo narodowe - 28.10.2012 onet.pl

- Obecnie można odnotować modę np. na studia z zakresu bezpieczeństwo narodowe lub wewnętrzne. Studenci marzą tam, by pracować w FBI albo być jak postacie z serialu "CSI: Kryminalne zagadki Miami". (…) Istnieje jednak niebezpieczeństwo, że (…) być może pozostanie im praca w roli ochroniarza - mówi w wywiadzie dla Onetu prof. Barbara Kudrycka. 

sobota, 27 października 2012

Nauczanie odpoczątkowe

Nauczanie odpoczątkowe - Michał Ogórek 27.10.2012 Gazeta Wyborcza

System edukacji w kraju uległ całkowitemu rozregulowaniu i polega na tym, że masowo likwiduje się szkoły podstawowe, podczas gdy przybywa uczelni wyższych 

Kto chce studiować, powinien znać statut uczelni

Kto chce studiować, powinien znać statut uczelni - ika 26-10-2012 Rzeczpospolita

Minister Bogdan Zdrojewski powiedział, że osoba ubiegająca się o indeks musi znać statut uczelni. Minister odniósł się w ten sposób do sytuacji na gdańskiej ASP - ta nie chce uznać za studenta Grzegorza Gilewicza, który nie złożył ślubowania twierdząc, że godzi w jego światopogląd

piątek, 26 października 2012

Klonowanie studentów

Klonowanie studentów - Klara Klinger 2012-10-26 Dziennik Gazeta Prawna

Uczelnie obniżają wymagania rekrutacyjne. Dzięki temu mimo mniejszej liczby kandydatów przyjmują więcej chętnych, za co dostają dotacje budżetowe

Kompleks nasz powszedni, czyli papierkologia stosowana

Kompleks nasz powszedni, czyli papierkologia stosowana - Violetta Rymszewicz 26.10.2012 natemat.pl

Skąd się w nas bierze to fałszywe przekonanie, że wystarczy „zdobyć papierek" dowolnej szkoły, aby mieć pracę? Dlaczego z taką beztroską przedkładamy pseudo wykształcenie nad zdroworozsądkowe myślenie o przyszłości zawodowej i realiach rynku pracy?

Poziom studentów i jakości kształcenia się obniża. Nowy algorytm jakościowy ratunkiem dla uczelni

Poziom studentów i jakości kształcenia się obniża. Nowy algorytm jakościowy ratunkiem dla uczelni - Klara Klinger Dziennik 26.10.2012 Gazeta Prawna

Poziom studentów i jakość kształcenia się obniżają. Potwierdza to Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Podobną tezę stawiają uczelnie. Trzeba szybko znaleźć skuteczny sposób na odwrócenie tej tendencji.

W tłumie łatwiej, czyli ponarzekaj na absolwenta

Andrydiak: W tłumie łatwiej, czyli ponarzekaj na absolwenta - Andrzej Andrysiak 26.10.2012 Dziennik Gazeta Prawna

Tak to już z opinią publiczną bywa, że jedne idee nijak do niej dotrzeć nie mogą, a inne – w chwilę są podchwytywane. Zmienia się to jak w kalejdoskopie, ale klucza próżno tu szukać. Wpływ mediów i polityków na społeczeństwo jest przeceniany. Jednej wiosny Kaczyński zły, innej – jak mąż opatrznościowy wypatrywany, jednego lata Tusk nadzieją, innego – hamulcowym. Dziś w dobrym tonie jest wieszać psy na absolwentach. Nic nie wiedzą, nic ich nie interesuje, ręce owszem mają, ale nie do pracy, tylko klepania w smartfony, a jeśli chodzi o przyszłość, to chcieliby dużo małym kosztem. Jeden z pracodawców ogłosił nawet ostatnio, że młodych do pracy nie przyjmuje, bo się nie nadają.

Prywatne uczelnie zwarły szyki

Prywatne uczelnie zwarły szyki - 26.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

Łączenie prywatnych uczelni zwiększa ich atrakcyjność w dobie krzyzsu, gdy szkoły wyższe coraz silniej odczuwają skutki fali niżu demograficznego - uważa rektor Uczelni Vistula, Krzysztof Rybiński. Jego uczelnia przyłączyła niedawno pięć innych. 

czwartek, 25 października 2012

Miliony na humanistykę

Miliony na humanistykę - Barbara Kudrycka 25.10.2012 natemat.pl

Humanistyka jest nauką, w której centrum jest człowiek. By ją uprawiać, nie trzeba skomplikowanej aparatury ani laboratoriów z potężnymi komputerami. To twórczy umysł człowieka zapewnia tej nauce postęp.

Magister prawa po licencjacie z geografii

Magister prawa po licencjacie z geografii - Agata Łukaszewicz 25-10-2012 Rzeczpospolita

Uzupełniające 2,5-letnie studia prawnicze to czysta komercja szkodliwa dla jakości kształcenia – uważają prawnicy

O finansowaniu badań – dyskusja przy krakowskim rynku czwartek

25 października 2012 - NCN

Wysokość środków przeznaczonych z budżetu państwa na finansowanie badań w drodze konkursów należy systematycznie zwiększać, priorytety w finansowaniu powinni ustalać sami naukowcy, zaś w proces oceny wniosków o finansowanie częściej powinni być włączeni eksperci zagraniczni – to główne wnioski z konferencji „Finansowanie projektów badawczych w Polsce – teoria i praktyka”, która odbyła się 19 października w Krakowie.

Komisja edukacji pozytywnie o budżecie nauki i szkolnictwa wyższego

Komisja edukacji pozytywnie o budżecie nauki i szkolnictwa wyższego - 25.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

Sejmowa Komisja Edukacji Nauki i Młodzieży pozytywnie zaopiniowała część projektu przyszłorocznego budżetu, dotyczącą nauki i szkolnictwa wyższego. Posłowie proponują jednak odmrożenie funduszu płac urzędników Narodowego Centrum Nauki.

Obywatele Nauki za skokowym zwiększeniem wydatków z budżetu na naukę

Obywatele Nauki za skokowym zwiększeniem wydatków z budżetu na naukę - 25.10.2012 PAP Nauka w Polsce
Na konieczność skokowego zwiększenia wydatków budżetowych na naukę w Polsce zwraca uwagę ruch społeczny Obywatele Nauki (ON). Pismo w tej sprawie organizacja przesłała w środę PAP. 

Obywatele Nauki o wydatkach na naukę

EU exceeds research funding target for SMEs

EU exceeds research funding target for SMEs - 25.10.2012

The European Commission today announced it has exceeded the target on research funding for Small- and Medium-sized Enterprises (SMEs). SMEs have received 16.3% (€2.9 billion) of the Cooperation Programme budget of €18.6 billion spent so far under the Seventh Framework Programme (FP7). This surpasses the 15% goal set by the European Parliament and Council of Ministers at the beginning of FP7.  (...)

środa, 24 października 2012

Sprawa ślubowania studenta jak za PRL

Sprawa ślubowania studenta jak za PRL - Wojciech Wybranowski 24-10-2012 Rzeczpospolita
Gdańska ASP miała prawo skreślić osobę, która nie zgodziła się na ślubowanie – przekonuje resort kultury. Ale członkowie Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży mają wątpliwości


Śląski Klub Profesorski wesprze nauczycieli akademickich

Śląski Klub Profesorski wesprze nauczycieli akademickich - 24.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

Wymianą doświadczeń w pracy wykładowcy na uczelni, wsparciem w dostosowaniu do przeobrażeń, jakie rozpoczęły się w szkolnictwie wyższym zajmie się m.in. Śląski Klub Profesorski, który w środę zainauguruje działalność w Katowicach. 

wtorek, 23 października 2012

Nagrody Naukowe POLITYKI 2012

Nagrody Naukowe POLITYKI 2012. Odwaga myśli - Ewa Wilk 23.10.2012 Polityka  

Pięcioro wybitnych młodych naukowców odebrało portfele z zawartością 30 tys. zł – zastrzyk wzmacniający ich ambicje, plany, poczucie sensu.

Kupno książki za egzamin. Tak profesor sprzedawał swoją pracę

Kupno książki za egzamin. Tak profesor sprzedawał swoją pracę - nsz/ansa/par 23.10.2012 Źródło: TVN24 Wrocław

Studenci Uniwersytetu Wrocławskiego musieli kupować książkę napisaną przez wykładowcę, żeby zaliczyć u niego egzamin. Profesor otwarcie przyznaje, że to sposób na zwiększenie sprzedaży książki. Sprawą zajęły się władze uczelni, a wykładowcą zajmie się rzecznik dyscyplinarny.

Naukowa czarna dziura

Naukowa czarna dziura - Jolanta Ojczyk 22-10-2012 Rzeczpospolita

Trzeba przyznać rację prof. Barbarze Kudryckiej, minister nauki i szkolnictwa wyższego, że żaden sektor nie został tak zreformowany jak ten

Studia elitarne i egalitarne

Studia elitarne i egalitarne - Barbara Kudrycka 20.10.2012 natemat.pl

Upowszechnienie kształcenia jest sukcesem wolnej Polski. Ale teraz czas na nową mapę edukacji wyższej, na której znajdą się uczelnie badawcze i zawodowe

Branża zaatakowana przez niż demograficzny

Branża zaatakowana przez niż demograficzny - Wiktor Cwynar 21.10.2012 biznes.pl

W Polsce działa około 450 szkół wyższych. W strukturze wielkościowej sektora dominują podmioty małe lub bardzo małe. Większość z nich kształci przyszłych menedżerów. Branża jest zbyt rozdrobniona, wiele uczelni zbankrutuje lub zostanie przejętych przez silniejsze. Bardzo daleko idące zmiany wkrótce przed studentami i nauczycielami akademickimi. Dla Biznes.pl pisze o tym poniżej były rektor dwóch wyższych uczelni.

poniedziałek, 22 października 2012

Nagrody naukowe POLITYKI przyznane

Nagrody naukowe POLITYKI przyznane - 22.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

W redakcji tygodnika POLITYKA po raz 12. wręczono stypendia zdolnym młodym naukowcom. Główne nagrody - stypendia o wysokości 30 tys. zł - trafiły do czworga badaczy z warszawskich uczelni i jednego naukowca z Krakowa. 

Jak przedsiębiorcy wspierają naukę na Zachodzie

Jak przedsiębiorcy wspierają naukę na Zachodzie - Nino Dżikija 22.10.2012 Dziennik Gazeta Prawna

Dwie trzecie innowacji na amerykańskim rynku to owoc współpracy uczelni i biznesu. Z kolei biznes z Wielkiej Brytanii i Niemiec sam szkoli i rekrutuje pracowników na wyższych uczelniach.

Bąk: Firmy powinny utrzymywać uczelnie, a nie państwo

Bąk: Firmy powinny utrzymywać uczelnie, a nie państwo - Łukasz Bąk 22.10.2012 Dziennik Gazeta Prawna

Przez dziesięciolecia oddzielano edukację od biznesu zasiekami z drutu kolczastego i płotem pod napięciem – kto próbował go przeskoczyć, zostawał porażony oskarżeniami o korupcję, próbę ubicia nieuczciwego interesu, wykorzystywanie publicznej nauki do własnych czysto finansowych celów etc. Zwolennicy teorii, że firmy i uczelnie powinny działać na dwóch odrębnych biegunach, argumentowali, że nie wypada, aby nauka bratała się z biznesem. Bo to nieetyczne i prowadzi do nadużyć.

Uczelnie otwierają się na biznes i jego pieniądze. Co zyskują studenci?

Uczelnie otwierają się na biznes i jego pieniądze. Co zyskują studenci? - Ewa Wesołowska 22.10.2012 Dziennik Gazeta Prawna

Niż demograficzny, kłopoty finansowe, wysokie bezrobocie wśród absolwentów – wszystko to skłania szkoły wyższe do zacieśniania współpracy z przedsiębiorcami. Uczelnie zyskują finansowanie, a właściciele firm kształcą swoich przyszłych pracowników.

Polacy w Oksfordzie: ten uniwersytet otwiera wiele drzwi

Polacy w Oksfordzie: ten uniwersytet otwiera wiele drzwi - 22.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

Codziennie chodzą tymi samymi ulicami co Oscar Wilde albo Tolkien, mogą wypić kawę z noblistą lub brytyjskim lordem i jest ich około 200. Polacy studiujący lub pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim przyznają: studia w Oksfordzie otwierają wiele drzwi. 

niedziela, 21 października 2012

Plany resortu nauki: wsparcie innowacji i współpraca z gospodarką

Plany resortu nauki: wsparcie innowacji i współpraca z gospodarką - 21.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

Będą uproszczenia podatkowe dla naukowców, 1 proc. CIT na naukę oraz specjalna spółka wspierająca innowacje - zapowiada minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Instytutom i uczelniom ma pomóc też złagodzenie zasad przetargów, aby mogli łatwiej kupować sprzęt laboratoryjny. 

Uczmy tylko mądrych, leczmy tylko zdrowych [list rektora]

Uczmy tylko mądrych, leczmy tylko zdrowych [list rektora] - Prof. dr hab. Andrzej Eliasz, rektor SWPS 21.10.2012 Gazeta Wyborcza

Przyjmujmy na studia profesorów, a do szpitali zdrowych pacjentów, będzie lżej, ciekawiej i taniej! - pisze w liście do ''Gazety'' rektor SWPS Andrzej Eliasz

Polskie uczelnie zdemaskowane

Polskie uczelnie zdemaskowane - Marek Kozubal, Grażyna Raszkowska 21-10-2012 Przekroj

Po studiach jesteśmy świetnie wykształceni? Bzdura. Jeśli chcesz poznać, czym są prawdziwe studia, musisz wyjechać za granicę. Australijskie, brytyjskie i amerykańskie szkoły wyższe zaczęły nabór. Startuj! Zapomnij o nauce na naszych parauczelniach.

Rząd chce powołać fundusz venture capital Innowacje Polskie

Rząd chce powołać fundusz venture capital Innowacje Polskie - Katarzyna Zachariasz, Aleksandra Pezda 20.10.2012 Gazeta Wyborcza

Co zrobić, żeby już żaden naukowy skarb, jak niebieski laser albo najtańsza produkcja grafenu, nie skończył w szufladach polskich badaczy? Rząd chce powołać państwowy fundusz venture capital Innowacje Polskie

Kudrycka z robotem o przyszłości polskiej nauki

Kudrycka z robotem o przyszłości polskiej nauki - 21.10.2012 TVN24
Uproszczenia podatkowe dla naukowców, 1 proc. CIT na naukę oraz specjalna spółka wspierająca innowacje - to tylko niektóre z zapowiedzi minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej na najbliższe lata. Ponadto instytutom i uczelniom ma pomóc złagodzenie zasad przetargów, aby mogli łatwiej kupować sprzęt laboratoryjny. Podczas konferencji prasowej minister wiernie towarzyszył robot Flash.

Biznes i państwo wydają coraz więcej na badania i rozwój - kataza 21.10.2012 Gazeta Wyborcza  
Rosną wydatki na badania i rozwój. Także po stronie prywatnej. W 2012 firmy wydały na ten cel 2,19 mld zł. Rząd chce wprowadzić zmiany w podatkach, które mają jeszcze bardziej zachęcić firmy do inwestowania w B+R.

sobota, 20 października 2012

Co ma student jesienią? Kolejkę do sekretariatu

Co ma student jesienią? Kolejkę do sekretariatu - Gabriela Łazarczyk 20.10.2012 Gazeta Krakow

"Studiując na tak prestiżowej uczelni, nie proszę o nic więcej, jak tylko o odrobinę szacunku dla mojej osoby i uszanowanie ludzkiej potrzeby, jaką jest sen" - napisała w liście do redakcji studentka Akademii Górniczo-Hutniczej.

Rektorzy chcą skuteczniej zwalczać plagiaty

Rektorzy chcą skuteczniej zwalczać plagiaty - 20.10.2012 Rzeczpospolita

Rektorzy zwrócą się do minister nauki o wsparcie dla projektu, który ułatwi zwalczanie plagiatów w pracach studentów, doktorantów i naukowców. Zdecydowali o tym na posiedzeniu prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) w Warszawie. 

piątek, 19 października 2012

Ordynator traci posadę. Prominentni pacjenci go bronią

Ordynator traci posadę. Prominentni pacjenci go bronią - Iwona Hajnosz 19.10.2012 Gazeta Wyborcza

Czy dyrektor szpitala ma prawo odwołać ordynatora, który się nie sprawdził na tym stanowisku? Czy to etyczne, żeby do obrony stołka ordynator zaprzęgał prominentnych znajomych z całego miasta? Odpowiedzi byłyby oczywiste, gdyby nie chodziło o placówkę Uniwersytetu Jagiellońskiego!

Uniwersytet średniego miasta

Uniwersytet średniego miasta - Konrad Niklewicz 19.10.2012 natemat.pl

Polskie uczelnie wciąż zbyt mało wspólpracują z polskim biznesem. To truizm, o którym debatujemy od kilku lat. Nowe zasady dzielania funduszy europejskich mogą pomóc zmienić ten stan rzeczy

Bezpłatny system antyplagiatowy

Bezpłatny system antyplagiatowy - jol 19-10-2012 Rzeczpospolita

Od przyszłego roku akademickiego szkoły wyższe będą mogły 
za darmo sprawdzić, 
czy student napisał pracę magisterską samodzielnie

Nie ma szans na wyższe zwolnienie dla studentów

Nie ma szans na wyższe zwolnienie dla studentów - mpa 19-10-2012 Rzeczpospolita

Ministerstwo Finansów uważa, że lepiej przyznać zwolnione z podatku stypendia w niższych kwotach, ale dla większej liczby osób

Znikające miliony na oświatę

Znikające miliony na oświatę - Artur Grabek 19-10-2012 Rzeczpospolita

Budżet traci majątek na edukacji wirtualnych uczniów w szkołach dla dorosłych. Samorządy chcą zmian

czwartek, 18 października 2012

Forum Akademickie 10/2012

Spis treści nr 10/2012

Oxfordzkie spotkanie polskich naukowców i studentów

Oxfordzkie spotkanie polskich naukowców i studentów - 18.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

Ponad 120 polskich naukowców, doktorantów i studentów prowadzących badania w zagranicznych instytucjach naukowych weźmie udział w konferencji „Science. Polish Perspectives”. Rozpocznie się ona w piątek 19 października w Oxford University. 

środa, 17 października 2012

Komunikat Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o ustanowieniu programu pod nazwą „Generacja Przyszłości”

środa, 17 października 2012 - MNiSW
 
Szanowni Państwo,
uprzejmie informujemy, że zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615 oraz z 2011 r. Nr 84, poz. 455 i Nr 185, poz. 1092), z dniem 5 października ustanowiono, w formie komunikatu, program pod nazwą „Generacja Przyszłości”.

Uczelnie się sprostytuowały

Uczelnie się sprostytuowały - Anna Morawiec 17-10-2012 Rzeczpospolita

Po 1989 roku powstało wiele rzekomych szkół wyższych wydających rzekome dyplomy i kształcących rzekomą inteligencję. Niektórzy dorobili się na produkcji pseudointeligentów sporych majątków - twierdzi były rektor AGH

60 uczonych otrzymało nominacje profesorskie

60 uczonych otrzymało nominacje profesorskie - 17.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

60 uczonych otrzymało we wtorek nominacje profesorskie z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. "W coraz trudniejszym świecie nauki potrzebni są przewodnicy, którzy mają odwagę wyznaczania zupełnie nowych dróg” - powiedział prezydent. 

poniedziałek, 15 października 2012

Konferencja pt. „Finansowanie projektów badawczych w Polsce – teoria i praktyka”

poniedziałek, 15 października 2012 - NCN
 
19 października 2012 r. w Krakowie odbędzie się konferencja pt. „Finansowanie projektów badawczych w Polsce – teoria i praktyka”, organizowana wspólnie przez Narodowe Centrum Nauki oraz Komitet Naukoznawstwa Polskiej Akademii Nauk.
Celem konferencji jest podsumowanie pierwszych dwóch lat funkcjonowania systemu finansowania nauki w kształcie wprowadzonym reformą z 2010 r. ze szczególnym uwzględnieniem działań Narodowego Centrum Nauki. Podczas konferencji prezentowane będą różne ujęcia i koncepcje systemów wyłaniania projektów badawczych otrzymujących finansowanie ze środków publicznych, w tym wyniki badań nad funkcjonowaniem różnych systemów oceny i problemy z tym związane. Mając na uwadze dążenie do stałego doskonalenia funkcjonowania NCN i wprowadzanie ewentualnych zmian, organizatorzy chcą porównać działalność innych instytucji finansujących naukę z działaniami Centrum.
Konferencja ma charakter zamknięty. Wstęp wyłącznie dla zarejestrowanych uczestników.

sobota, 13 października 2012

Uniwersytety nie dla wszystkich

Uniwersytety nie dla wszystkich - jol 12-10-2012 Rzeczpospolita

Dzięki reformie poprawi się jakość studiów i ich dostępność – uważa Barbara Kudrycka, minister nauki

Amgen Scholars – program badawczy dla młodych naukowców

Amgen Scholars – program badawczy dla młodych naukowców -  X 2012 Perspektywy

Fundacja Amgen ogłasza nabór do piątej edycji Programu Amgen Scholars. W ramach Programu studenci – młodzi naukowcy z Polski – będą mogli wziąć udział w projektach badawczych na jednej z najlepszych uczelni w Europie: na Uniwersytecie Cambridge (Wielka Brytania), w Instytucie Karolinska (Szwecja) lub na Uniwersytecie Ludwiga Maximiliana (Niemcy).

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronach:
www.amgenscholars.eu
www.amgen.pl/amgen-scholars-lft.html

piątek, 12 października 2012

Naukowcy o słowach Tuska: innowacyjność to laboratoria, ale także ludzie

Naukowcy o słowach Tuska: innowacyjność to laboratoria, ale także ludzie - 12.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

Naukowcy pozytywnie oceniają warte 10 mld zł inwestycje, o których mówił w piątek premier Donald Tusk. Jednak same laboratoria, jak podkreślają, nie gwarantują postępu w nauce. "Zbyt mało przeznaczamy na rozwój kapitału ludzkiego" - powiedział prezes PAN prof. Michał Kleiber. 

Studia tracą wartość. Dyplom dziś jak kiedyś matura

Studia tracą wartość. Dyplom dziś jak kiedyś matura - Marcin Markowski 12.10.2012 Gazeta Wyborcza  

W amerykańskim senacie zasiada 90 senatorów. Wymagana większość to dwie trzecie. Pytam, ilu musi głosować, by decyzja została podjęta. - Nie wiem. I w ogóle co za pytanie! Będę przecież prawnikiem, nie matematykiem - złości się studentka

Tusk: bez inwestycji w naukę nie będzie innowacyjności

Tusk: bez inwestycji w naukę nie będzie innowacyjności - 12.10.2012 Pap - Nauka w Polsce

Pieniądze zainwestowane w naukę nie przełożą się w prosty sposób na polskich noblistów, ale bez tego nie mamy szans na osiągniecie zadowalającego poziomu innowacyjności - mówił w piątek w Sejmie premier Donald Tusk. 

W Sejmie o uczelniach - na efekty reform trzeba poczekać

W Sejmie o uczelniach - na efekty reform trzeba poczekać - 12.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

Opozycja zarzucała resortowi nauki, że za drugi kierunek trzeba płacić, a absolwenci nie mają pracy. Minister Barbara Kudrycka ripostowała: efekty reformy szkolnictwa wyższego dopiero będą, ale już działa konkurencyjny podział środków i wspieranie najlepszych. 

9 mistrzów nagrodzonych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej

9 mistrzów nagrodzonych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej - 12.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

9 laureatom programu MISTRZ Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - wybitnym psychologom, filozofom, historykom i badaczce literatury - wręczono w czwartek w warszawskiej SGH dyplomy. Każdy z nich otrzymał subsydium w wysokości 300 tys. zł na badania. 

List rektorów w sprawie polskich uczelni

List rektorów w sprawie polskich uczelni - 12.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

List w sprawie obrony wizerunku polskich uczelni przygotują rektorzy polskich uniwersytetów. Zapowiedzieli to w Zielonej Górze, gdzie odbyły się dwudniowe obrady Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. 

czwartek, 11 października 2012

Informacja o zatwierdzeniu Regulaminu przyznawania stypendiów dla wybitnych młodych naukowców

czwartek, 11 października 2012 - MNiSW
 
Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kierując się przesłankami do uznania niektórych rodzajów świadczeń za zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych, o których mowa w art. 21 pkt. 39 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)  zatwierdziła w dniu 26 sierpnia 2012 r. – w oparciu o opinię Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego – regulamin przyznawania stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców, o których mowa w art. 28 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Rektorzy liczą na siebie. Nie chcą "fabryk bezrobotnych"

Rektorzy liczą na siebie. Nie chcą "fabryk bezrobotnych" - Agata Źrałko 11.10.2012 Gazeta Wyborcza

Zielona Góra gościła rektorów polskich uniwersytetów. Debatowali o "fabrykach dla bezrobotnych", nowym algorytmie przyznawania pieniędzy na szkolnictwo wyższe i podwyżkach na uczelniach.

Developing Skills for Innovation and Long-Term Growth in Canada

Tertiary Education. Developing Skills for Innovation and Long-Term Growth in Canada - Calista Cheung, Yvan Guillemette, Shahrzad Mobasher-Fard
Publication Date: 20 Sep 2012

Keywords:
attainment rate, access, graduation rate, scholarships, participation rates, tertiary education, grants, tuition fees, access to tertiary education, student loans, tuition tax credits, foreign tertiary students

NIK pozytywnie ocenia działania Polskiej Akademii Nauk

NIK pozytywnie ocenia działania Polskiej Akademii Nauk - 11.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

NIK pozytywnie ocenia działania Polskiej Akademii Nauk, które dotyczą zarządzania majątkiem - gruntami, budynkami i mieszkaniami - choć część zmian zachodzi zbyt wolno - poinformował posłów z KENiM przedstawiciel NIK. 

Jak wyłudzić stypendium od uczelni

Jak wyłudzić stypendium od uczelni - KATARZYNA KLIMEK-MICHNO 11.10.2012 Dziennik Polski PRAWO.

Składanie fałszywych deklaracji podatkowych albo pozorowanie prowadzenia gospodarstwa o niskich dochodach - studenci wszelkimi sposobami starają się o wsparcie

Stypendium rektora w Trybunale

Stypendium rektora w Trybunale - jol 11-10-2012 Rzeczpospolita

Wybitnych studentów nie można pozbawić stypendium za osiągnięcia na kolejnym kierunku studiów

Obraduje Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich

Obraduje Konferencja Rektorów Uniwersytetów Polskich - 11.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

Poprawa jakości kształcenia w Polsce i finansowanie szkolnictwa wyższego w 2013 roku – to główne tematy pierwszego plenarnego posiedzenia Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich (KRUP) w kadencji 2012 – 2016. Obrady rozpoczęły się w środę i potrwają do czwartku. 

Profesor krewki, ale chory. Po konflikcie na KUL-u

Profesor krewki, ale chory. Po konflikcie na KUL-u - Paweł P. Reszka 10.10.2012 Gazeta Wyborcza  

Profesor, który poturbował swoją podwładną, panią doktor z KUL, nie przychodzi na rozprawy i nie zgadza się, by były prowadzone pod jego nieobecność. Dostarcza zwolnienia lekarskie. Adwokat pani doktor chce, by profesora zbadali eksperci z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego

środa, 10 października 2012

Polska chce od UE wyższych pensji dla naukowców

Polska chce od UE wyższych pensji dla naukowców - Tomasz Bielecki, Bruksela 10.10.2012 Gazeta Wyborcza

11 biedniejszych krajów UE domaga się, by zmniejszyć różnice w wypłatach dla naukowców pracujących w ramach projektów finansowanych przez Brukselę.

Akademiki: domy rozpusty i wandalizmu czy idealne miejsce do życia na studiach

Akademiki: domy rozpusty i wandalizmu czy idealne miejsce do życia na studiach - Michał Gąsior 10.10.2012 natemat.pl  

– Do akademików trafiają ludzie, którzy są bydłem, a nie studentami – stwierdza w rozmowie z naTemat Jakub Śpiewak, prezes Fundacji Kidprotect.pl. – Akademik to najlepsze miejsce do życia na studiach. Tylko, że nie dla wszystkich… – odpowiadają studenci. Kto ma rację?

Reports - Science at the Service of Europe

Reports - Science at the Service of Europe

We have published Science at the Service of Europe - an illustrated guide to the 2011 annual activity report of the European Commission's Research & Innovation DG.

Miasteczko studenckie AGH. Akademik, 4 rano, ktoś podpala fotel, wpycha go do windy, płonie cały szyb

Miasteczko studenckie AGH. Akademik, 4 rano, ktoś podpala fotel, wpycha go do windy, płonie cały szyb - Ada Chojnowska 10.10.2012 Gazeta Krakow

Demolka pokoi, płonący samochód, turlanie toi toia z bezdomną w środku... Takich historii miasteczko studenckie AGH zna mnóstwo. Miarka przebrała się jednak, gdy w 15-piętrowym akademiku ktoś podpalił windę. Uczelnia postanowiła zaostrzyć regulamin miasteczka. I wielu studentom ta zmiana się podoba...

Prezydent wręczył nominacje profesorskie

Prezydent wręczył nominacje profesorskie - 10.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

57 nauczycieli akademickich z uczelni całego kraju odebrało we wtorek z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego nominacje profesorskie. 

Prof. Turski: znieść w Polsce maturę!

Prof. Turski: znieść w Polsce maturę! - 9.10.2012 onet.pl

Zanim prof. Łukasz Turski trafi do piekła, czego jest już pewien, udzielił wywiadu Onetowi. - Ja bym wprowadził odpłatność za studia i zniósł maturę, która jest kompletnie niepotrzebna! - mówi w pierwszej części rozmowy. 

wtorek, 9 października 2012

Oszukani przez siebie

Oszukani przez siebie - Artur Florczak 8.10.2012 natemat.pl    

Trwa ostatnio w mediach ofensywa, dotycząca braku głębszego sensu studiowania, oszukanego pokolenia, wyższości kierunków technicznych nad humanistycznymi, westchnieniami o wspaniałości zawodówek.

Naukowcy, jak wszyscy, powinni walczyć o pieniądze

Naukowcy, jak wszyscy, powinni walczyć o pieniądze - Tomasz Ulanowski 09.10.2012 Gazeta Wyborcza  

Z każdych trzech dolarów, które zdobywam na badania, Instytut zabiera mi dwa - skarżył mi się ostatnio dr Michael Moore, badacz wielorybów i delfinów ze słynnego Instytutu Oceanograficznego w Woods Hole w USA. - To co poza prestiżem pan od nich dostaje? - pytałem zdziwiony. - Biuro, laboratorium, dobrą atmosferę pracy - odpowiedział. Także i pensję finansuje sobie sam, z grantów, które wygrywa w przeróżnych konkursach.

Nie tylko rektor może zarządzać majątkiem

Nie tylko rektor może zarządzać majątkiem - Marek Domagalski 09-10-2012 Rzeczpospolita

Jeśli statut uczelni niepublicznej przewiduje dodatkowy oprócz rektora organ, to może on zaciągać zobowiązania w imieniu uczelni

Uczelnie razem z biznesem idą na rynek

Uczelnie razem z biznesem idą na rynek - Janina Blikowska 08-10-2012 Rzeczpospolita

Uczelnie chcą sprzedawać i zarabiać na swoich badaniach naukowych. - To dobre rozwiązanie dla nich i dla biznesu - oceniają eksperci

poniedziałek, 8 października 2012

Studia nie są już przepustką do elity społeczeństwa

Studia nie są już przepustką do elity społeczeństwa [LISTY] - Czytelnicy 08.10.2012 Gazeta Krakow

Nie ma dziś w pójściu na studia żadnego wtajemniczenia do elity, ponieważ z tej elitarności zrezygnowaliśmy na korzyść egalitarności... - kolejne listy Czytelników, dotyczące kultury (lub jej braku) u współczesnych studentów.

Wielka tajemnica Polskiej Nauki

Wielka tajemnica Polskiej Nauki - Mateusz Klinowski 8.10.2012 natemat.pl

Toczy się bezproduktywna dyskusja o tzw. Polskiej Nauce. Choć wydaje się, że wszystko już w niej powiedziano, najważniejsza kwestia nadal jest skrzętnie omijana. Dlaczego? Bo dyskusja zdominowana została przez profesorów, którzy stanowią górę “uczelnianego łańcucha pokarmowego”, patrząc na naukę ze szczytu feudalnej drabiny zależności.

FPTN: w nauce trzeba promować doskonałość

FPTN: w nauce trzeba promować doskonałość - 08.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

Instytucje odpowiedzialne za polską naukę powinny konsekwentnie promować doskonałość w nauce, inaczej zaprzepaścimy szansę na poprawienie stanu rodzimej nauki – przekonuje w przesłanym PAP apelu Federacja Polskich Towarzystw Naukowych. 

sobota, 6 października 2012

Absolwent, czyli biznesmen

Absolwent, czyli biznesmen - Aleksandra Pezda 06.10.2012 Gazeta Wyborcza

Chemik na studiach nauczy się, jak budować własny biznes, a historyk - jak prowadzić elektroniczne biuro. Prawie tysiąc wydziałów bije się o milion złotych od minister nauki za poprawę jakości studiów i dostosowanie ich do rynku pracy.

Ile jest wart akademik?

Ile jest wart akademik? - Adam Leszczyński 05.10.2012 Gazeta Wyborcza

Wyrosła nam w Polsce nowa klasa społeczna: kognitariat. To świetnie wykształceni ludzie, którzy pracują na uczelniach i w instytutach naukowych za grosze, bez perspektyw i bez szans na awans 

piątek, 5 października 2012

Erasmus: nauka czy alkohol, imprezy i seks? "Za unijne pieniądze to piją studenci z Hiszpanii"

Erasmus: nauka czy alkohol, imprezy i seks? "Za unijne pieniądze to piją studenci z Hiszpanii" - Michał Gąsior 5.10.2012 natemat.pl  

Jedni mówią: szansa na naukę języka, poznanie kultur i ludzie. Inni: darmowe biuro podróży, biuro matrymonialne i organizator imprez w jednym. Erasmus – jaki jest naprawdę?

Teachers' and School Heads' Salaries and Allowances in Europe, 2011/12

- a data collection and comparative study targeting teachers' and school heads' salaries: en
zrodlo

Byliście na Erasmusie? Wasze wspomnienia

Byliście na Erasmusie? Wasze wspomnienia [Waszym zdaniem] - Michał Gąsior 5.10.2012 natemat.pl

Doniesienia o tym, że Komisja Europejska może ogłosić bankructwo programu Erasmus, zmartwiły wielu studentów. Ci, którzy byli na Erasmusie wspominają, że była to świetna okazja, by nauczyć się języka, poznać inne kultury i nowych ludzi. Byłeś na Erasmusie? Opisz swoje wrażenia.

Apel o promowanie kryterium doskonałości w polityce naukowej

Apel o promowanie kryterium doskonałości w polityce naukowej - Federacja Polskich Towarzystw Naukowych, koordynator FPTN prof. Jerzy Duszyński 05.10.2012 Gazeta Wyborcza

Niski poziom nakładów na naukę z budżetu państwa i brak prymatu kryterium doskonałości w naszej polityce naukowej sprawiają, że sytuacja Polski w konkursach europejskich jest bardzo zła, a tym samym obniża się jej prestiż w skali europejskiej. Wzywamy kierownictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, rektorów czołowych szkół wyższych, kierownictwa Polskiej Akademii Nauk, Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju do konsekwentnego promowania doskonałości w nauce. Nie można dopuścić do tego, że nawet przy istotnym zwiększeniu budżetu nauki związanym z funduszami europejskimi będziemy nadal tracić dystans do innych krajów UE i zaprzepaścimy unikalną szansę na poprawienie stanu nauki w Polsce.

Tajne dane uczelni

Tajne dane uczelni - Jolanta Ojczyk 05-10-2012 Rzeczpospolita

15 uczelni publicznych nie ma BIP, 
a niepubliczne nie podają danych, które powinny być jawne

Polskie uczelnie spadaja w międzynarodowych rankingach

Polskie uczelnie spadaja w międzynarodowych rankingach - 5.10.2012 Perspektywy

California Institute of Technology ponownie zajął pierwsze miejsce w ogólnoświatowym rankingu uczelni Times Higher Education Word University Ranking opublikowanym 3 października br. W pierwszej trójce tegorocznej edycji rankingu znalazły się też University of Oxford (Wielka Brytania) i Stanford University (USA).

Polskie uczelnie wśród najlepszych szkół biznesu

Polskie uczelnie wśród najlepszych szkół biznesu - 5.10.2012 Perspektywy

16 września 2012 Financial Times po raz ósmy opublikował światowy ranking studiów magisterskich z zakresu zarządzania – pierwsze miejsce ponownie zajął szwajcarski Universität St. Gallen.

czwartek, 4 października 2012

O przyszłości Uniwersytetu Warszawskiego...


O przyszłości Uniwersytetu Warszawskiego Jakub Janiszewski rozmawiał z prof. Marcinem Pałysem - rektorem UW ...

Kudrycka: Należy oddzielić uczelnie badawcze od zawodowych

Kudrycka: Należy oddzielić uczelnie badawcze od zawodowych - 4.10.2012 PAP Dziennik Gazeta Prawna

Uczelnie muszą zdecydować, czy będą specjalizować się w prowadzeniu elitarnych badań na wysokim poziomie, czy w kształceniu zawodowym - mówiła szefowa resortu nauki Babara Kudrycka w czwartek w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie (SWPS).

Erasmus bankrutuje. Koniec wymiany studenckiej?

Erasmus bankrutuje. Koniec wymiany studenckiej? - nat 04.10.2012 Gazeta Wyborcza
Za tydzień Komisja Europejska ma ogłosić bankructwo programu Erasmus. - Brak pieniędzy na ten program to znak, że w Europie naprawdę źle się dzieje - ostrzega socjolog, prof. Ryszard Cichocki. 

Programowi Erasmusus w najbliższym czasie nie grozi likwidacja - 4.10.2012 PAP, Dziennik Gazeta Prawna
Program Erasmus ma się bardzo dobrze, w najbliższym czasie nie grozi mu likwidacja. Studenci mają w uczelniach środki na finansowanie pobytów i staży za granicą - zapewniła w czwartek Anna Atłas, dyrektor zarządzającego w Polsce Erasmusem programu "Uczenie się przez całe życie".

Mniej studentów, większe wymagania

Mniej studentów, większe wymagania - Piotr Winczorek, konstytucjonalista 04.10.2012 Gazeta Wyborcza  

Wprawdzie zawsze jest na to dobry czas, ale początek kolejnego roku akademickiego tym bardziej skłania do podjęcia kilku kwestii dotyczących dalszych losów szkolnictwa wyższego w naszym kraju.

FNP wybrała ostatnich Kolumbów

FNP wybrała ostatnich Kolumbów - 04.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wyłoniła 10 laureatów programu KOLUMB. Zwycięzcy otrzymają stypendia umożliwiające im sfinansowanie zagranicznego stażu podoktorskiego w prestiżowym ośrodku naukowym. To już ostatnia edycja konkursu. 

środa, 3 października 2012

Inwestujemy w liderów przyszłości

środa, 03 października 2012 - MNiSW
 
Siedem milionów złotych – tyle wynosi budżet „Generacji Przyszłości”, programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla szczególnie uzdolnionych studentów.

Prezydent: na uczelniach ilość musi przejść w jakość

Prezydent: na uczelniach ilość musi przejść w jakość - 03.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

W ostatnich latach parokrotnie wzrosła liczba studentów i uczelni w Polsce. Teraz ilość musi przejść w jakość - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji roku akademickiego na Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. 

Odznaczenia i nominacje profesorskie

Odznaczenia i nominacje profesorskie - 3.09.2012 PREZYDENT.PL

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył odznaczenia państwowe oraz akty nominacyjne nauczycielom akademickim i pracownikom nauki i sztuki.

Punkciki, punkciki… I dalej w ogonie Europy

Punkciki, punkciki… I dalej w ogonie Europy - Rafał Marszałek 3.10.2012 natemat.pl  

naTemat przytoczył wczoraj fragmenty wywiadu Adama Leszczyńskiego z Gazety Wyborczej z byłym wiceprezesem PAN, historykiem profesorem Modzelewskim. Zaintrygowany zajrzałem do Wyborczej. Wykosztowałem się nawet na piano. I włosy stanęły mi dęba.

Posłuchajcie Karola Modzelewskiego

Posłuchajcie Karola Modzelewskiego - Tadeusz Bartoś 3.10.2012 natemat.pl  

Nauka nie żyje z chytrości. Nie chęć dużego zarobku, która nakręca biznes, ale ciekawość, nieznużona chęć poszukiwania, odkrycia, zrozumienia. Pasja.

Polski uczony ostro o nauce: Granty? To żadna miara naukowa. Liczba cytowań? Katastrofa

Polski uczony ostro o nauce: Granty? To żadna miara naukowa. Liczba cytowań? Katastrofa - Michał Mańkowski 2.10.2012 natemat.pl

Profesor Karol Modzelewski, historyk i wieloletni wiceprezes PAN w ostrych słowach ocenia naukę. Na szczęście nie tylko tę polską. – Uznanie liczby cytowań za miarę jakości to katastrofa współczesnej nauki. Wypada w niej dobrze to, co jest bardziej okrzyczane, a nie najlepsze – mówi w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Kultura, studencie, kultura! Jak nie popełniać gaf

Kultura, studencie, kultura! Jak nie popełniać gaf - Błażej Strzelczyk 02.10.2012 Gazeta Kraków Więcej...

Naukowcy alarmują: studenci nie potrafią się zachować! Akademia Górniczo-Hutnicza przygotowała informator o kulturalnym zachowaniu na uczelni wyższej. Student może się z niego na przykład dowiedzieć, że przed wejściem do pokoju wykładowcy należy... zapukać.

wtorek, 2 października 2012

Studia prestiżowe i obciachowe

Studia prestiżowe i obciachowe - Dariusz Chętkowski 1.10.2012 blog Polityki

Studenci zaczęli studiować. Jedni kierunki prestiżowe, a inni obciachowe. Tylko co dzisiaj jest prestiżem, a co obciachem?

Nauka to nie biznes

Nauka to nie biznes - rozmawiał Adam Leszczyński 02.10.2012 Gazeta Wyborcza Rozmowa z prof. Karolem Modzelewskim historykiem  

Adam Leszczyński: Jak źle jest z polską nauką? Był pan wiceprezesem PAN, wielokrotnie krytykował pan reformy wprowadzane przez rząd. Teraz okazuje się, że jest fatalnie - z puli europejskich grantów ERC polska badaczka dostała w tym roku tylko jeden. Pacjent już umarł? Można mu jeszcze jakoś pomóc?

Kudrycka: zmiana w w dotacjach zmniejszy masowość kierunków

Kudrycka: zmiana w w dotacjach zmniejszy masowość kierunków - 02.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

Planowana modyfikacja dotacji stacjonarnej ograniczy realizację kierunków "masowych", interesujących dla studentów, ale docelowo mało przydatnych na rynku pracy - zapowiedziała we wtorek minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka w radiu TOK FM.  

Oświadczenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

poniedziałek, 01 października 2012 - MNiSW

W związku z dzisiejszym artykułem w „Rzeczpospolitej” pt. „Piątka bez nagrody” informujemy, że nie jest prawdą, iż 101 tys. osób straciło prawo do stypendium naukowego.


Nowe zasady zmieniania programów studiów

Nowe zasady zmieniania programów studiów - jol 01-10-2012 Rzeczpospolita

Wydziały bez prawa doktoryzowania muszą otrzymać zgodę ministra nauki na duże zmiany w programach kształcenia

W Rzeczpospolitej o stypendiach

Co rząd zabrał zdolnym żakom -  Jolanta Ojczyk 01-10-2012 Rzeczpospolita
Otrzymanie stypendium naukowego graniczy z cudem, a z socjalnego trudno się utrzymać. Dopiero oba są istotnym wsparciem dla studenta

Nawet 15 tysięcy złotych od ministra nauki - jol 01-10-2012 Rzeczpospolita
5 proc. najlepszych studentów z danego kierunku, ale nie więcej niż tysiąc, ma szansę na stypendium ministra

Piątka bez nagrody - Jolanta Ojczyk 01-10-2012 Rzeczpospolita
Drastycznie spadła liczba zdolnych studentów otrzymujących stypendia naukowe

Stypendium za naukę, nie do zdobycia - 01-10-2012 Rzeczpospolita
Z 12,5 proc. w 2010 r. do 7,3 proc. w 2011 r. spadł odsetek studentów pobierających stypendia rektora za wybitne osiągnięcia 

Na habilitację wystarczy osiem lat

Na habilitację wystarczy osiem lat - jol 01-10-2012 Rzeczpospolita

Osoba nieposiadająca stopnia doktora może być zatrudniona na stanowisku asystenta nie dłużej niż osiem lat

poniedziałek, 1 października 2012

Co czwarta polska uczelnia jest jedną z najgorszych na świecie. "Porażające"

Co czwarta polska uczelnia jest jedną z najgorszych na świecie. "Porażające" - sia 01.10.2012 radio TOK FM

- W Polsce mamy 470 szkół wyższych. Siedem z nich jest uważanych za uczelnie prestiżowe. 25 proc. jest zaliczonych do najgorszych szkół świata. Takich, które nie wnoszą ani w naukę, ani w kształcenie, ani w życie ludzi, którzy na tych uczelniach studiują, kompletnie nic - mówiła w TOK FM Zofia Wojtkowska, dziennikarka "Wprost". 

Tajemnica sukcesu Harvardu

Tajemnica sukcesu Harvardu - Shailendra Raj Mehta 1.10.2012 natemat.pl  

Stany Zjednoczone Ameryki, jak żadne inne państwo w żadnej innej dziedzinie, zdominowały szkolnictwo wyższe. Według rankingu uczelni wyższych na świecie opracowanego przez uniwersytet Jiao-Tong w Szanghaju 17 z 20 najlepszych uniwersytetów mieści się w Ameryce, a na czele listy, znacznie wyprzedzając konkurentów, znajduje się Harvard.

Debata o szkolnictwie wyzszym w TOK FM

Uczelnie mają kształcić "piękne dusze" czy profesjonalistów? [DEBATA W TOKFM.PL]
 

    Studiuje masa ludzi, którzy nie powinni oglądać uniwersytetu nawet na wycieczkach szkolnych

    "Studiuje masa ludzi, którzy nie powinni oglądać uniwersytetu nawet na wycieczkach szkolnych" - sia 01.10.2012 TOK FM

    - Doszło do upowszechnienia szkolnictwa wyższego do takiej nieznośniej masy. Wielu studentów, po prostu nie spełnia kulturowych i intelektualnych predyspozycji - mówił w TOK FM prof. Roman Kuźniar. Dziś inauguracja roku akademickiego, a wieczorem w TOK FM debata na temat edukacji wyższej.

    Gaudeamus, idiotes!

    Gaudeamus, idiotes! - Jan Hartman 30.09.2012 blog Polityki

    Idzie Nowy Rok. Akademicki. Rzesze wylęknionych bluźnierców drżą na myśl o konfrontacji z własną niemocą w zwielokrotnionym obliczu studentów. Tyle miesięcy spokojnego lata i gdzie to wszystko się podziało? Zleciało na niczym, jak zwykle. Tylko do grobu znowu ciut bliżej. Co uczyniliśmy złego, że znów musimy womitować zwątlonymi gardłami breję nikomu niepotrzebnych słów, spływających jak flegma z naszych odrętwiałych i zarobaczonych mózgów? Za jakie grzechy do naszych pensji dopisano te godziny udręki, gdy patrząc w młode znudzone oczy, widzimy swe zmarnowane żywoty i wydrenowane umysły?

    Minister nauki: będą podwyżki dla wykładowców

    Minister nauki: będą podwyżki dla wykładowców - 01.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

    Płace na uczelniach w 2013 roku wzrosną średnio o 9,14 proc. Do 2015 roku nastąpi 30-procentowy wzrost płac - zapewniła minister nauki Barbara Kudrycka w liście do środowiska akademickiego. 

    Premier na inauguracji 649. roku akademickiego na UJ

    Premier na inauguracji 649. roku akademickiego na UJ - 01.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

    Żądanie powrotu do władzy definitywnie skupionej jest sprzeczne z duchem i doświadczeniem naszej cywilizacji - powiedział premier Donald Tusk podczas inauguracji 649. roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. W wykładzie inauguracyjnym nawiązał do idei autonomii. 

    Uczelnie rozpoczynają nowy rok akademicki 2012/2013

    piątek, 28 września 2012 - MNiSW
     
    – Dziś zarządzanie szkołami wyższymi wymaga odważnych zmian i sięgania po rozwiązania, z których dotąd nikt nie odważył się skorzystać – napisała prof. Barbara Kudrycka w liście do uczelni.

    Prof. Barbara Kudrycka weźmie w poniedziałek udział w uroczystej inauguracji roku akademickiego 2012/2013 na Politechnice Wrocławskiej.

    Początek roku akademickiego z niżem demograficznym

    Początek roku akademickiego z niżem demograficznym - 01.10.2012 PAP Nauka w Polsce

    Ponad 1,5 mln studentów rozpoczyna rok akademicki. Liczba kandydatów, zwłaszcza na studia płatne, spada z powodu niżu demograficznego. Utrata części wpływów z czesnego zmusza uczelnie do poszukiwania nowych źródeł finansowania. 

    Przesłanie video do studentów z okazji inauguracji nowego roku akademickiego

    Przesłanie video do studentów z okazji inauguracji nowego roku akademickiego - Barbara Kudrycka 1.09.2012 natemat.pl

    Kudrycka: To uczelnia powinna zadbać, by jej absolwenci mieli pracę

    Kudrycka: To uczelnia powinna zadbać, by jej absolwenci mieli pracę - 1.09.2012 Dziennik Gazeta Prawna

    Trafiają do mnie listy od studentów, którzy mimo starań nie mogą znaleźć pracy. Ministerstwo jest dobrym adresatem tych skarg, bowiem dowiaduje się, na jakiej uczelni szwankuje współpraca z pracodawcami, czyli działalność akademickich biur karier. Biura powinny bardziej skutecznie współpracować z urzędami pracy, ale także aktywnie szukać nowych pracodawców – mówi Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

    Oszukani

    Oszukani - 27.09.2012 onet.pl

    Na początku lat 80. narodziło się w Polsce pokolenie wielkiego wyżu demograficznego. Gdy w wieku 18-19 lat zdawało maturę i zaczynało studia, padło ofiarą oszustwa edukacyjnego. Teraz tyra, jeśli ma szczęście mieć pracę. Tak, to o Was. Dziś macie ok. 30 lat i należycie do oszukanego pokolenia. 

    Edukacja jest jak stół bez jednej nogi

    Edukacja jest jak stół bez jednej nogi - Jolanta Ojczyk 01-10-2012 Rzeczpospolita

    Zasady rekrutacji, oceniania i przeprowadzania egzaminów powinna regulować ustawa, a nie rozporządzenia 
– twierdzi rzecznik praw obywatelskich w rozmowie 
z Jolantą Ojczyk

    Minister nauki kręci studentami

    Minister nauki kręci studentami - Artur Grabek 01-10-201 Rzeczpospolita

    Karta praw studenta: darmowe studia dla wszystkich czy bubel prawny?

    Masowa edukacja degeneruje

    Masowa edukacja degeneruje - Aleksander Nalaskowski 30-09-2012 Rzeczpospolita

    Młodzi ludzie nie mają dziś elementarnej wiedzy o literaturze pięknej, a nawet o klasycznym kinie. Dziwi ich, dlaczego zabraniam żuć gumę na zajęciach - mówi profesor nauk humanistycznych w rozmowie z Michałem Płocińskim

    Najlepsi studenci dostaną stypendia od ministra

    Najlepsi studenci dostaną stypendia od ministra - Łukasz Guza 1.09.2012 Dziennik Gazeta Prawna

    Dziś rozpoczyna się rok akademicki. Wraz z nim wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące zarówno studentów, jak i uczelni. Ci pierwsi mogą liczyć na stypendia ministra. Może je otrzymać osoba, która znajdzie się wśród 5 proc. najlepszych osób na danym kierunku lub uzyskująca wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne lub sportowe.

    W październiku rusza Polski Ośrodek Naukowy UJ w Londynie

    W październiku rusza Polski Ośrodek Naukowy UJ w Londynie - 01.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

    Na 14 października zaplanowano oficjalną inaugurację w Londynie Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, działającego we współpracy z Polskim Uniwersytetem na Obczyźnie (PUNO). 

    Nowy rok akademicki - ostatnia szansa na drugie bezpłatne studia

    Nowy rok akademicki - ostatnia szansa na drugie bezpłatne studia - PSI 30-09-2012 Rzeczpospolita
    Studenci, którzy w październiku podejmą drugi kierunek studiów stacjonarnych na uczelniach publicznych, mają jeszcze szansę uniknąć opłat

    Rok akademicki 2012/2013: To ostatnia szansa na drugie bezpłatne studia - 30.09.2012 Gazeta Prawna

    Nowy rok akademicki - ostatnia szansa na drugie bezpłatne studia - 01.10.2012 PAP - Nauka w Polsce

    Studenci bez ćwiczeń

    Studenci bez ćwiczeń - Justyna Kościńska 27-09-2012 Rzeczpospolita

    Słuchacze Uniwersytetu Warszawskiego mogą mieć trudności z terminowym rozpoczęciem nauki w nowym roku akademickim

    Biblioteka widmo. Generuje koszty, choć jeszcze nie pracuje

    Biblioteka widmo. Generuje koszty, choć jeszcze nie pracuje - Jacek Harłukowicz 30.09.2012 Gazeta Wyborcza  

    Nowa biblioteka Uniwersytetu Wrocławskiego to finansowa studnia bez dnia - wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. Choć jej budowa dawno została zakończona, stoi pusta. Na jej wyposażenie brakuje w budżecie uczelni blisko 40 mln zł