piątek, 31 października 2014

Prof. Skąpska o doktoracie Goliszewskiego

Prof. Skąpska o doktoracie Goliszewskiego - 30.10.2014 RDC

W audycji Tomasza Kwaśniewskiego “Popołudnie RDC” gościem była prof. Grażyna Skąpska, która skomentowała decyzje dotycząca doktoratu Marka Goliszewskiego.

Robię swoje

Robię swoje - Marek Goliszewski 31-10-2014 Rzeczpospolita

„Gazeta Wyborcza" napisała w sprawie mojej dysertacji blisko tuzin tekstów. Na papierze 
i w internecie. Niemal dzień w dzień powtarzając 
te same niesprawdzone informacje 
– twierdzi prezes BCC.

czwartek, 30 października 2014

Marek Goliszewski kozłem ofiarnym? UW nie da mu tytułu, ale polskie uczelnie na większe patologie przymykały oczy

Marek Goliszewski kozłem ofiarnym? UW nie da mu tytułu, ale polskie uczelnie na większe patologie przymykały oczy - Michał Wąsowski 30.10.2014 NaTemat.pl

Sprawa doktoratu prezesa BCC Marka Goliszewskiego znalazła swój finał – uczelnia nie przyzna mu stopnia doktora. Goliszewski ma zamiar się odwołać, ale wątpliwe, by coś to dało. Trudno nie odnieść wrażenia, że po nagłośnieniu afery w mediach tak musiało być: złożyć w ofierze stopień doktorski Goliszewskiego, żeby zadowolić oburzoną opinię publiczną. Wielu naukowców zarazem przyznaje, że na polskich uczelniach ten tytuł otrzymuje się z o wiele gorszymi doktoratami. Wraz z uśmierceniem starań Goliszewskiego afera ucichnie, ale problem nepotyzmu i kolesiostwa na uczelniach pozostanie.

Umowy między uczelnią a studentem poza prawem

Umowy między uczelnią a studentem poza prawem - Katarzyna Wójcik 30-10-2014 Rzeczpospolita

Opłaty powinna określać jedna umowa, a nie zarządzenie rektora.

Mgr Goliszewski zaatakował profesorów Uniwersytetu Warszawskiego

Mgr Goliszewski zaatakował profesorów Uniwersytetu Warszawskiego - Agnieszka Kublik 30.10.2014 Gazeta Wyborcza

Prezes BCC zraniony nieprzyznaniem mu wczoraj tytułu doktora oskarża członków rady Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego. Profesorowie ugięli się pod presją publikacji "Gazety Wyborczej" - napisał w opublikowanym dziś oświadczeniu.

Sprawa Goliszewskiego powinna środowisku uświadomić, że takie numery już nie przejdą

Sprawa Goliszewskiego powinna środowisku uświadomić, że takie numery już nie przejdą - Agnieszka Kublik 30.10.2014 Gazeta Wyborcza

Decyzja rady wydziału zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim, by nie przyznać Markowi Goliszewskiemu, prezesowi BCC, tytułu doktora, to ledwie naprawienie oczywistego błędu. W środę niespełna 3/4 członków rady wydziału uznało, że za publicystykę nie należy się tytuł doktora i że działacz gospodarczy naukowcem nie jest.

"Polskie Noble" dla Goslara, Greli, Białynickiego-Biruli i Szczuckiego

"Polskie Noble" dla Goslara, Greli, Białynickiego-Biruli i Szczuckiego - 30.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

Profesorowie: Tomasz Goslar, Karol Grela, Iwo Białynicki–Birula oraz Lech Szczucki są tegorocznymi laureatami Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, zwanych Polskimi Noblami. Nagrody wręczone zostaną 3 grudnia br. na Zamku Królewskim w Warszawie. 

Prezes BCC Marek Goliszewski nie będzie doktorem

Prezes BCC Marek Goliszewski nie będzie doktorem - kospa, knysz 29.10.2014 Gazeta Wyborcza
Rada Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego nie nadała stopnia doktora prezesowi BCC Markowi Goliszewskiemu. Głosowało 36 osób, z których aż 26 było przeciw. Za nadaniem mu tytułu naukowego opowiedziały się tylko trzy osoby, cztery wstrzymały się od głosu.

Prezes nie doktor. Marek Goliszewski jednak pozostanie magistrem - 29.10.2014 TVN24
Członkowie Rady Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego nie zgodzili się na nadanie stopnia doktora Markowi Goliszewskiemu - dowiedział się portal tvn24.pl. Prezes Business Centre Club nie zamierza odpuszczać. - Najprawdopodobniej będę się odwoływał od werdyktu Rady do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów - powiedział nam krótko.

środa, 29 października 2014

Who Are the Doctorate Holders and where Do Their Qualifications Lead Them?

Who Are the Doctorate Holders and where Do Their Qualifications Lead Them?

Many countries have implemented reforms to develop and support doctoral studies and postdoctoral research, stressing the crucial role of doctorate students and degree holders in terms of economic growth, innovation and scientific research. 

Resort nauki sprawdzi, jak naukowcy korzystają z Horyzontu 2020

Resort nauki sprawdzi, jak naukowcy korzystają z Horyzontu 2020 - 29.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

Od stycznia 2015 r. resort nauki zacznie monitoring instytucji naukowych pod kątem ich aktywności w unijnym programie Horyzont 2020 i realizacji zainicjowanego przez resort "Paktu dla Horyzontu 2020" - zapowiedziała w środę minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. 

Najuczciwiej byłoby unieważnić przewód doktorski Marka Goliszewskiego

Najuczciwiej byłoby unieważnić przewód doktorski Marka Goliszewskiego - Rozmawiała Agnieszka Kublik 29.10.2014 Gazeta Wyborcza

To opinia prof. Grażyny Skąpskiej, szefowej Zespołu do spraw Dobrych Praktyk Akademickich. Dziś po południu rada wydziału zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego ma głosować w sprawie przyznania tytułu doktora szefowi BCC.
Jesteśmy innowacyjni tylko wtedy, gdy UE daje nam na to pieniądze - Sylwia Czubkowska, Beata Tomaszkiewicz, 29.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Będą zmiany w podziale środków z nowego budżetu UE – zapowiada Iwona Wendel, wiceszefowa MIR

Nie dajmy się zwariować - c.d. błotem w Goliszewskiego

Nie dajmy się zwariować - c.d. błotem w Goliszewskiego - Roman Nowicki 28.10.2014 NaTemat.pl

30 VI br. Marek Goliszewski, prezes BCC obronił na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego pracę doktorską pt. „Wpływ sposobu organizacji dialogu społecznego na efekty gospodarcze”. W głosowaniu za przyjęciem doktoratu byli wszyscy członkowie Komisji(!). Promotorem dysertacji był prof. dr hab. Andrzej Zawiślak, b. minister przemysłu i handlu, recenzentami: prof. dr hab. Henryk Wnorowski, dziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu w Białymstoku oraz prof. dr hab. Jerzy Woźnicki, przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Fundacji Rektorów Polskich. Komisji egzaminacyjnej przewodniczył prof. dr hab. Jan Śliwa. (...)

System antyplagiatowy rządu łamie prawo. Nieuczciwi studenci pozostaną bezkarni?

System antyplagiatowy rządu łamie prawo. Nieuczciwi studenci pozostaną bezkarni? - Urszula Mirowska-Łoskot 29.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Szkoły wyższe nie mają prawa przekazywać obronionych prac dyplomowych do ogólnopolskiej bazy, którą prowadzi resort nauki – twierdzą eksperci.

Polacy z prestiżowych brytyjskich uczelni: w Polsce mamy ważną rolę do odegrania

Polacy z prestiżowych brytyjskich uczelni: w Polsce mamy ważną rolę do odegrania - 29.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

Większość polskich studentów prestiżowych brytyjskich uczelni - np. Cambridge czy Oksfordu - poważnie rozważa, że wróci kiedyś do Polski - uważa szef Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii. "Mamy świadomość ważnej roli do odegrania w Polsce" - mówi.

wtorek, 28 października 2014

Best Global Universities a nie ranking THE

Dwie polskie uczelnie w najnowszym rankingu tygodnika "Times Higher Education" - 27.10.2014 onet.pl  

Aż dwie pol­skie uczel­nie zna­la­zły się w naj­now­szym ran­kin­gu ty­go­dni­ka "Times Hi­gher Edu­ca­tion". Uni­wer­sy­tet War­szaw­ski upla­so­wał się na 280 miej­scu, a Uni­wer­sy­tet Ja­giel­loń­ski na 288. W pierw­szej dzie­siąt­ce zna­la­zły się tylko uczel­nie z USA i Wlk. Bry­ta­nii. Zwy­cięz­cą oka­zał się Uni­wer­sy­tet Har­war­da. Dru­gie miej­sce zajął In­sty­tut Tech­no­lo­gicz­ny w Mas­sa­chu­setts

A wg rankingu THE UJ jest drugi rok z rzedu poza 400 uczelniami, a UW jest w grupie 301-350 - m.a

Best Global Universities:
http://www.usnews.com/education/best-global-universities/search?country=poland

Nie wierzcie w rankingi

Nie wierzcie w rankingi - Marek Kosmulski, [współpr.] Adam Proń 28.10.2014 Polityka
Polemika z tekstem prof. Leszka Pacholskiego: „Naukowcy coraz częściej zamiast wiedzy tworzą rankingi”  

Tekst Leszka Pacholskiego wzbudził sporo kontrowersji: czy rzeczywiście nauka promuje raczej sztucznie tworzone rankingi zamiast wiedzy? Oto głosy w tej dyskusji.

Błotem w doktorat i w Goliszewskiego

Błotem w doktorat i w Goliszewskiego - Roman Nowicki 27.10.2014 natemat.pl

Za kilka dni zapadną ostateczne decyzje w sprawie przyznania Markowi Goliszewskiemu doktoratu na Uniwersytecie Warszawskim. Współczuję członkom Rady Wydziału Zarządzania UW którzy w atmosferze skandalicznej nagonki będą musieli zadecydować czy są za doktoratem, a wtedy spadną na nich gromy z jasnego nieba bo większość mediów i nawiedzonych internautów już wydała swoje wyroki w tej sprawie, czy są przeciw a wtedy pozostanie spokój święty i plama na całe życie, no i może tylko uznanie studenta Nowaka, który rozpętał całą hecę.

D. Hejwosz: Czy nam się opłaca? - o instrumentalnej orientacji w nauce. Kilka uwag z perspektywy humanisty

D. Hejwosz: Czy nam się opłaca? - o instrumentalnej orientacji w nauce. Kilka uwag z perspektywy humanisty - 27.10.2014 blogi newsweek.pl

W ostatnim czasie zarówno w literaturze naukowej, jak i w mediach, można odnaleźć silną krytykę wobec neoliberalnej orientacji w szkolnictwie wyższym. Dotychczas krytyka ta płynęła z ust osób o poglądach lewicowych, dziś można zauważyć, iż do tej debaty dołączają także liberałowie. Wiara, iż siły rynkowe rozwiążą wszelkie problemy zaczęła przeradzać się w fundamentalizm. Przekonanie o tym, że edukacja jest towarem, uniwersytety przedsiębiorstwami działającymi jedynie w oparciu o reguły rynkowe, została doprowadzona do skrajności, stając się ich karykaturą. O kryzysie współczesnego uniwersytetu pisano wiele. Należy jednak zauważyć, iż na przestrzeni dziejów wielokrotnie już mówiono o śmierci uniwersytetów. Jednak one mają niesamowitą zdolność do odradzania się.  I zapewne, także i dziś, obserwujemy kolejny zmierzch uniwersytetu, który znamy. Śmierć jest potrzebna, aby na nowo się narodzić. Chociaż  wielu obserwatorów życia akademickiego zauważa, że współczesny uniwersytet i jego aktorzy to zombie.

(Złamany) bat na profesorów ?

(Złamany) bat na profesorów ? - Marcin Chałupka, chalupka.pl

"Sprawa nauczyciela akademickiego, który dopuści się przewinienia, będzie sprawdzana przez obiektywny zespół ekspertów. Jego ocena stanie się wiążąca -  obwieszcza DGP pod mrożącym tytułem "Bat na nieuczciwych profesorów"." Czy ma to "pokrycie" w projektowanej nowelizacji? Czy może jest tylko  szczerzeniem bezzębnej i zwichniętej już szczęki, w której kły zobaczą tylko "niewnikający-w-detale" ?

Przymusowe czytanie doktoratu Goliszewskiego. Jutro decyzja w sprawie nadania tytułu szefowi BCC

Przymusowe czytanie doktoratu Goliszewskiego. Jutro decyzja w sprawie nadania tytułu szefowi BCC - Agnieszka Kublik 28.10.2014 Gazeta Wyborcza

- Najprościej by było, gdyby rada Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego nie nadała Markowi Goliszewskiemu tytułu doktora - to ocena jednego z profesorów, który od lat zabiega o podwyższenie standardów etycznych w nauce.

Rektor musi pilnować swoich kompetencji

Rektor musi pilnować swoich kompetencji - Paweł Sikora 28-10-2014 Rzeczpospolita

Jeśli rektor zrzeknie się kompetencji do przyznania stypendium dla doktoranta, na rzecz Odwoławczej Komisji Stypendialnej, to nie ma później prawa ponownie rozpatrywać sprawy – stwierdził sąd.

Konwent Rzeczników dyscyplinarnych ministra już pracuje

poniedziałek, 27 października 2014 - MNiSW  

Konwent Rzeczników ma na stać straży zasad i norm etycznych środowiska naukowego oraz rozstrzygać skomplikowane sprawy dyscyplinarne.

skład Konwentu 

poniedziałek, 27 października 2014

Doktoranci z Cambridge: sieć kontaktów ważna w pracy naukowca

Doktoranci z Cambridge: sieć kontaktów ważna w pracy naukowca - 27.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

W pracy naukowca ważna jest umiejętność nawiązywania kontaktów i korzystania z nich, tzw. networking - przekonywali w rozmowie z PAP polscy doktoranci z Uniwersytetu Cambridge Magdalena Richter i Tomasz Cebo. 

Big brother in the academy

Big brother in the academy - 23 October 2014 | By Jack Grove | The Times Higher Education

As monitoring of scholars’ performance, time and output increases, so do reservations about its value and effectiveness

Granty dla studentów nadal z limitem

Granty dla studentów nadal z limitem - Urszula Mirowska-Łoskot 27.10.2014, Dziennik Gazeta Prawna

Resort nauki prowadzi program Diamentowy Grant niezgodnie z prawem. Jednak zamiast go poprawić, postanowił zmienić przepisy

niedziela, 26 października 2014

Jakie zasady rządzą awansem pracowników szkół wyższych

Jakie zasady rządzą awansem pracowników szkół wyższych - Urszula Mirowska-Łoskot 24.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Rodzice pracujący na uczelniach nie muszą się martwić, że opiekując się własnym dzieckiem, skracają sobie czas niezbędny do uzyskania kolejnego stopnia naukowego. Podczas urlopu macierzyńskiego i wychowawczego zegar odmierzający ośmioletni okres, w jakim pracownik musi awansować, zostanie zatrzymany.

Naukowcy: kluczowa rola promotora w zapobieganiu plagiatom prac dyplomowych

Naukowcy: kluczowa rola promotora w zapobieganiu plagiatom prac dyplomowych - 25.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

Rola promotora pracy dyplomowej jest kluczowa w zapobieganiu plagiatom, m.in. prac magisterskich. Opiekuna, znającego swoich dyplomantów, nie zastąpi nawet najlepszy program - mówili uczestnicy konferencji poświęconej systemom antyplagiatowym w szkolnictwie wyższym. 

Bullying in academia: ‘professors are supposed to be stressed! That’s the job’

Bullying in academia: ‘professors are supposed to be stressed! That’s the job’ -  Anonymous academics  theguardian.com, Friday 24 October 2014

He cancelled meetings, piled on additional work and refused to offer any support. I started to drink more – and at 48 – took voluntary redundancy to escape my bullying line manager

piątek, 24 października 2014

Uczelnie nie mogą wprowadzać opłat małym druczkiem

Uczelnie nie mogą wprowadzać opłat małym druczkiem - Urszula Mirowska-Łoskot 23.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Szkolnictwa wyższego nie uzdrowi zastrzyk pieniędzy. Największym problemem jest mentalność profesury i studentów - mówi w rozmowie z DGP Piotr Müller, przewodniczący Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej

Łatwiej o współpracę między uczelniami

Łatwiej o współpracę między uczelniami - autor:Urszula Mirowska-Łoskot 24.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Szkoły wyższe tworzące związek muszą ujawnić informacje dotyczące mienia, które przekazały w celu wykonywania jego zadań. Tak wynika z rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 3 października 2014 r. w sprawie sposobu prowadzenia oraz szczegółowego trybu udostępniania rejestru związków uczelni publicznych. Wchodzi w życie w sobotę.

czwartek, 23 października 2014

Kolarska-Bobińska: będą zmiany na rzecz podniesienia poziomu prac naukowych

Kolarska-Bobińska: będą zmiany na rzecz podniesienia poziomu prac naukowych - 23.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

Resort nauki we współpracy z rektorami przygotuje zmiany, których celem jest podniesienie poziomu prac magisterskich, doktorskich i habilitacyjnych. Minister Lena Kolarska-Bobińska liczy, że uda się je wprowadzić w ciągu roku. Według niej chodzi m.in. o zmianę zasad recenzowania prac. 

Sejmowa komisja za projektem budżetu na naukę i szkolnictwo w 2015 r.

Sejmowa komisja za projektem budżetu na naukę i szkolnictwo w 2015 r. - 23.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

Wydatki na naukę w 2015 r. sięgną ponad 7 mld zł, a na szkolnictwo wyższe ponad 14 mld zł - mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji wiceminister nauki Marek Ratajczak. W środę pozytywnie zaopiniowała ona projekt budżetu na naukę i szkolnictwo wyższe 2015 r. 

Pieniądze dla 11 uczelni na promocję wśród studentów z zagranicy

Pieniądze dla 11 uczelni na promocję wśród studentów z zagranicy - 23.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

Jedenaście uczelni otrzymało pieniądze na zrealizowanie programów, które przyczynią się do zwiększenia liczby studentów zagranicznych. Każda z nagrodzonych uczelni może otrzymać nawet do 100 tys. zł wsparcia od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 

Wiceminister nauki o relacjach nauka-biznes: nie biegniemy dość szybko

Wiceminister nauki o relacjach nauka-biznes: nie biegniemy dość szybko - 23.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

Jeśli chodzi o współpracę nauki i biznesu, w stosunku do reszty świata "nie biegniemy dostatecznie szybko" - ocenił wiceminister nauki Włodzisław Duch podczas rozpoczętego w środę w Warszawie Polskiego Kongresu Gospodarczego. 

Mobilny naukowiec znów przegrał z fiskusem

Mobilny naukowiec znów przegrał z fiskusem - Mariusz Szulc 23.10.2014

Adiunkt uniwersytecki prowadzący zagraniczne badania zapłaci podatek od dofinansowania otrzymanego z resortu nauki – potwierdził po raz kolejny NSA.

Sąd przywołał wcześniejsze orzeczenia, również niekorzystne dla naukowców (sygn. akt II FSK 603/12, II FSK 834/12, II FSK 331/12).

Młodzi polscy badacze studiujący za granicą spotkają się w Oksfordzie

Młodzi polscy badacze studiujący za granicą spotkają się w Oksfordzie - 23.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

Polscy studenci i młodzi badacze prowadzący badania za granicą spotkają się w piątek i sobotę na brytyjskim Uniwersytecie Oksfordzkim. Podczas konferencji "Nauka. Polskie Perspektywy" będą opowiadać o swoich badaniach i rozmawiać będą o popularyzacji nauki. 

Rektor Cambridge: dbamy o to, by student mógł się rozwijać

Rektor Cambridge: dbamy o to, by student mógł się rozwijać - 23.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

Dla uczelni kluczowe jest to, by wybierały najlepszych studentów. U nas każdego studenta traktujemy jako odrębną osobę, a nie jako członka grupy i dbamy o to, by mógł się rozwijać - mówi w rozmowie z PAP rektor Uniwersytetu Cambridge prof. Leszek Borysiewicz.

Sukces polskich lekarzy w leczeniu sparaliżowanego pacjenta

środa, 22 października 2014 - NCN
Mamy przyjemność przyłączyć się do gratulacji dla zespołu lekarzy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Dzięki wykonanej przez nich nowatorskiej operacji, 40-letni pacjent z przerwanym rdzeniem kręgowym zaczął chodzić z pomocą sprzętu ortopedycznego. 

W leczeniu wykorzystano metodę  implantacji w okolicę miejsca przerwania rdzenia kręgowego glejowych komórek węchowych pobranych z opuszki węchowej znajdującej się w mózgu. Komórki te umożliwiają regenerację aksonów neuronów w uszkodzonym rdzeniu kręgowym, a ich szczególne właściwości odkrył i opisał prof. Geoffrey Raisman z University College of London.

Badania nad wykorzystaniem glejowych komórek węchowych w leczeniu uszkodzeń rdzenia kręgowego prowadzone są przez zespół pod kierownictwem prof. dra hab. Włodzimierza Jarmundowicza, we współpracy z prof. Raismanem. Badania finansuje również Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu HARMONIA 3.

Paralysed man walks again after cell transplant - BBC News

środa, 22 października 2014

Ratować talenty przed rzezią

Ratować talenty przed rzezią - Edward Bendyk 21.10.2014 Polityka  

Matematyka to więcej niż jeden ze szkolnych przedmiotów. Jeśli uczyć jej odpowiednio, kształtuje umiejętność krytycznego myślenia. A to dziś zdolność bezcenna – przekonywali uczestnicy debaty w redakcji POLITYKI.

W Sejmie o finansowaniu nauki

środa, 22 października 2014 - MNiSW  

Nauka nie istnieje bez ludzi, bez nich nie może się rozwijać. Ale dzisiejsza nauka nie może się także rozwijać bez pieniędzy. Dlatego rząd podnosi nakłady na naukę, a wraz z 2015 rokiem wkraczamy na wyraźną ścieżkę wzrostową – mówił w Sejmie sekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Marek Ratajczak

Rząd opłaci studia na Harvardzie. Trzeba je będzie odpracować

Rząd opłaci studia na Harvardzie. Trzeba je będzie odpracować - Klara Klinger, Grzegorz Osiecki, 22.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Co roku na najlepszych uczelniach świata na koszt polskiego rządu będzie studiować co najmniej stu studentów z Polski. Ale potem tę naukę będą musieli odpracować.

Co z tą młodą polską nauką?

Co z tą młodą polską nauką? - 20-10-2014 Rzeczpospolita

Polscy nastolatkowie w międzynarodowych testach kompetencji (PISA) w naukach ścisłych i przyrodniczych z roku na rok osiągają coraz lepsze wyniki i systematycznie zbliżają się do światowej czołówki. Jednak Polska wciąż nie jest postrzegana jako kuźnia najwybitniejszych talentów wśród młodych naukowców, a polskiej nauce – mimo niewątpliwych osiągnięć – wciąż brakuje wielu sukcesów na światowym poziomie. Dlaczego?

Coraz więcej uczelni niemedycznych chce kształcić lekarzy

Coraz więcej uczelni niemedycznych chce kształcić lekarzy - Anna Jurek, Agnieszka Kępka 22.10.2014 Gazeta Wyborcza

W ciągu 10 lat liczba studentów medycyny wzrosła dwukrotnie. - Lekarzy rzeczywiście brakuje, ale uczelnia musi zagwarantować przede wszystkim dobrą praktykę kliniczną - podkreśla Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Coraz mocniejsza pozycja polskiej uczelni w światowej edukacji menedżerskiej

Coraz mocniejsza pozycja polskiej uczelni w światowej edukacji menedżerskiej - 20 paź 2014 Biznes.pl

Opublikowany 20 października tegoroczny ranking „Financial Times” studiów Executive MBA winduje polski program Akademii Leona Koźmińskiego najwyżej w historii – na 45. miejsce w świecie. Wśród stu najlepszych programów jest tylko jeden z Polski. Nie jest zaskoczeniem, że najwięcej, bo aż 36 uczelni pochodzi z USA, bowiem to tam narodził się program MBA i stamtąd ruszył na podbój świata. Jak pokazuje obecność w rankingu aż 11 uczelni chińskich, rosnące gospodarki potrzebują menedżerów z wysokimi kwalifikacjami i z tytułem MBA. 

Państwo zarządza edukacją - czyli jak zamienić złoto w próchno

Państwo zarządza edukacją - czyli jak zamienić złoto w próchno - Tomasz Pióro 20 paź 2014 Puls Biznesu

Często słyszymy pełne zadowolenia stwierdzenia o tym, że wydano na dany cel więcej pieniędzy niż w ubiegłych latach. W podtekście mamy rozumieć, że nastąpiła poprawa. Niestety, w większości przypadków dogmat o rozwoju przez zwiększanie wydatków prowadzi na manowce. Miarą rozwoju danej dziedziny nie jest bowiem ilość wydanych na nią środków, ale ich efektywność. 

wtorek, 21 października 2014

Profesor Andrzej Radzimiński przyznał się do plagiatu, ale zastanawia się, czy nie pochopnie

Profesor Andrzej Radzimiński przyznał się do plagiatu, ale zastanawia się, czy nie pochopnie - Paulina Błaszkiewicz 21.10.2014 Nowości Dziennik Toruński

Szok i niedowierzanie w toruńskim środowisku akademickim. Były rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, znany z pryncypialnej postawy wobec naukowej nierzetelności, sam został oskarżony o plagiat. 

Dorobek powinni oceniać kompetentni recenzenci

Dorobek powinni oceniać kompetentni recenzenci - Urszula Mirowska-Łoskot 21.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna, str. 9 Gazeta Prawna

Eksperci opiniujący dorobek naukowy powinni posiadać specjalizacje, które pozwolą wydać rzetelną ocenę. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (NSA).

Wyrok NSA z 7 października 2014 r. 
sygn. akt I OSK 1423/14.

Piasecki: Rodzime uczelnie nieprędko staną się konkurencyjne

Piasecki: Rodzime uczelnie nieprędko staną się konkurencyjne - Ryszard Piasecki 21.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Niedawne rozpoczęcie roku akademickiego skłania do kilku refleksji. Media informowały o podwyżkach dla nauczycieli akademickich. Nie wspomniano jednak o tym, że mechanizm tych skromnych podwyżek jest skomplikowany (złożony z części obligatoryjnej i uznaniowej). 

Nagrody Naukowe POLITYKI rozdane po raz czternasty

Nagrody Naukowe POLITYKI rozdane po raz czternasty - Redakcja 19 października 2014 Polityka

Nagrody Naukowe POLITYKI rozdane: wyłoniliśmy pięcioro laureatów i dziesięcioro finalistów. Ludzi, którzy dowodzą, że uprawianie nauki to sposób na życie wart poświęcenia i uznania.

poniedziałek, 20 października 2014

What has QAA ever done for UK universities? A lot, actually

What has QAA ever done for UK universities? A lot, actually - Patrick McGhee  Guardian Professional, Monday 20 October 2014

The Quality Assurance Agency (QAA) has empowered students and academics. Tampering with it could jeopardise our autonomy

sobota, 18 października 2014

28 października rząd pozna projekt finansowania zagranicznych studiów

28 października rząd pozna projekt finansowania zagranicznych studiów - 18.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

28 października na posiedzeniu Rady Ministrów zaprezentowany zostanie projekt programu finansowania przez państwo studiów na najlepszych zagranicznych uczelniach - poinformowała w piątek w Gdańsku minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. 

piątek, 17 października 2014

Syn broni doktoratu u taty. Nieetyczne? Mówią, że nie

Syn broni doktoratu u taty. Nieetyczne? Mówią, że nie - Adam Willma 17.10.2014 Gazeta Pomorska
Nowe przepisy, które wchodzą w życie, nie pozwolą na rodzinne powiązania. Czy uczelni wypada promować doktorów w takich okolicznościach?

Tata profesor i jego koledzy promują doktorat syna. Wypada? Uczelnia: W ustawie nie ma słowa "wypada" - mar 17.10.2014 Tok FM
Na uniwersytecie w Bydgoszczy odbywa się dziś obrona doktoratu Marka Waskana. Mgr Waskan, którego jeden z wykładowców wspomina jako "przeciętnego studenta", pracę pisał w instytucie, którego szefem jest jego ojciec prof. Jan Waskan. Promotorem i recenzentem jego pracy są koledzy. Nieetyczne? Uczelnia nie widzi problemu - podaje "Gazeta Pomorska".

Minister nauki na Zgromadzeniu Plenarnym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich

piątek, 17 października 2014 - MNiSW

Zmiany zasad finansowania nauki, umiędzynarodowienie uczelni, współpraca w ramach Paktu dla Horyzontu 2020 czy wreszcie rola etyki w nauce – to główne tematy, jakie poruszyła na spotkaniu z rektorami prof. Lena Kolarska-Bobińska

Resort nauki: polscy naukowcy skuteczniej sięgają po pieniądze z UE

Resort nauki: polscy naukowcy skuteczniej sięgają po pieniądze z UE - 17.10.2014 PAP - Nauka w Polsce, MNiSW

Polscy naukowcy coraz chętniej i skuteczniej uczestniczą w konkursach programu Horyzont 2020. W jego pierwszych konkursach tzw. wskaźnik sukcesu dla Polski jest o 2 proc. większy niż średnia dla Unii Europejskiej - poinformował PAP resort nauki. 

Odpowiedź na artykuł prof. Kazimierza Stępnia „Nauka a biurokracja”

piątek, 17 października 2014 - NCN
Zapraszamy do lektury artykułu autorstwa Justyny Woźniakowskiej, zastępcy dyrektora Narodowego Centrum Nauki, który jest odpowiedzią na artykuł prof. Józefa Stępnia pt. Nauka a biurokracja, opublikowany na łamach PAUzy Akademickiej w dniu 2 października 2014 r.

Instytucja rzecznika akademickiego na uczelniach - dobry pomysł?

Instytucja rzecznika akademickiego na uczelniach - dobry pomysł? - 16.10.2014 TOK FM

Naukowcy z Erasmusa zapłacą podatki i składki od stypendiów

Naukowcy z Erasmusa zapłacą podatki i składki od stypendiów - Bożena Wiktorowska 17.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Naukowcy wyjeżdżający za granicę w ramach unijnego programu będą musieli płacić podatki i składki ubezpieczeniowe od uzyskanych stypendiów.

Jedlak: Naturalna selekcja uczelni bardzo się przyda

Jedlak: Naturalna selekcja uczelni bardzo się przyda - Krzysztof Jedlak 16.10.2014 Dziennik Gazeyta Prawna

W wielu zagranicznych publikacjach Polska stawiana jest za wzór. Są dwa powody: gospodarka i szkolnictwo. W drugim przypadku chodzi o skok cywilizacyjny – duży wzrost w krótkim czasie liczby osób, które zdobyły wyższe wykształcenie. Nasz system edukacyjny budzi ponoć zazdrość na świecie.

Prof. Domański ocenia doktorat mgr. Goliszewskiego na tróję. "Publicystyczna refleksja". "To nie jest wyjątek"

Prof. Domański ocenia doktorat mgr. Goliszewskiego na tróję. "Publicystyczna refleksja". "To nie jest wyjątek" - Agnieszka Kublik 17.10.2014 Gazeta Wyborcza

"To w dużym stopniu kompilacja analiz formułowanych przez innych, nie pokazuje, na ile to, co robi autor, jest ważne i oryginalne. To publicystyczna refleksja na tróję. Niemniej takich doktoratów jest sporo. Goliszewski nie jest wyjątkiem" - pisze wybitny socjolog prof. Henryk Domański.

czwartek, 16 października 2014

Praca doktorska? Owszem, od 20 do 50 zł za stronę

Praca doktorska? Owszem, od 20 do 50 zł za stronę - Dominika Pietrzyk 16-10-2014 Rzeczpospolita

Coraz więcej firm oferuje konsultacje przy pisaniu doktoratu. W praktyce piszą całą pracę.

Bezpłatne studia dla każdego

Bezpłatne studia dla każdego - Klara Klinger, Grzegorz Osiecki, 16.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Demografia zachwieje szkolnictwem: najpóźniej w 2017 r. liczba maturzystów zrówna się z liczbą miejsc na pierwszym roku kierunków dziennych

Studia doktoranckie na PAN: Niski poziom i niewydawanie świadectw

Studia doktoranckie na PAN: Niski poziom i niewydawanie świadectw - Klara Klinger 16.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Brak stypendiów, niski poziom studiów, niewydawanie świadectw - tak wyglądają studia w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN. 

Październikowe posiedzenie Rady NCN

piątek, 10 października 2014 - NCN
9 października 2014 r. odbyło się kolejne posiedzenie Rady Narodowego Centrum Nauki. Jednym z głównych punktów posiedzenia było ustalenie wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów badawczych w ramach poszczególnych grup dyscyplin w konkursach MAESTRO 6, HARMONIA 6 i SONATA BIS 4.

środa, 15 października 2014

Jeszcze wyżsi

Jeszcze wyżsi - Joanna Podgórska, [współpr.] Magdalena Kołodziej, 14.10.2014 Polityka
Po co Polakowi doktorat?  

Jest ich już ponad 40 tys. Doktorat to dziś po części strategia na przeczekanie kryzysu, ale też przejaw tęsknoty za elitarnością i prawdziwym wykształceniem.

Etyka jak trzustka

Etyka jak trzustka - Magdalena Środa, filozof, etyk 15.10.2014 Gazeta Wyborcza

Zawsze myślałam, że środowiska naukowe są wolne od większości problemów moralnych, z którymi stykają się inni, i to nie dlatego, że pracują tam wyjątkowi ludzie, ale dlatego, że jest tam mało pokus korupcyjnych. Bardziej narażony był na nie biznes, polityka i administracja publiczna.

Minister nauki zachęca uczelnie, by powoływały rzecznika akademickiego

Minister nauki zachęca uczelnie, by powoływały rzecznika akademickiego - 14.10.2014 PAP - Nauka w Polsce, MNiSW

Minister nauki zwróciła się do rektorów, by rozważyli podjęcie debaty nt. konfliktu interesów związanych z recenzowaniem prac naukowych i opieką promotorską. Proponuje też, by uczelnie powoływały rzecznika akademickiego. Pomysł ten popiera szef KRASP. 

Treść listu minister nauki prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej do rektorów.

wtorek, 14 października 2014

Doktorat Goliszewskiego budzi wątpliwości minister nauki. "Promotor uważa się za jego przyjaciela

Doktorat Goliszewskiego budzi wątpliwości minister nauki. "Promotor uważa się za jego przyjaciela - Tomasz Baliszewski 14.10.2014 NaTemat.pl

Praca doktorska Marka Goliszewskiego, prezesa Business Centre Clubu, budzi w ostatnich tygodniach spore emocje. Także na szczeblu rządowym, o czym świadczy wypowiedź minister nauki Leny Kolarskiej-Bobińskiej, która w liście skierowanym do rektorów szkół wyższych wprost odniosła się do pracy Goliszewskiego.

Po sprawie doktoratu Marka Goliszewskiego na UW, minister nauki prosi rektorów: Bądźcie czujni, przyjrzyjcie się konfliktom interesów

Po sprawie doktoratu Marka Goliszewskiego na UW, minister nauki prosi rektorów: Bądźcie czujni, przyjrzyjcie się konfliktom interesów - Agnieszka Kublik 14.10.2014 Gazeta Wyborcza

- Konflikt interesów godzi w etos naukowca - pisze minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska do rektorów szkół wyższych. I prosi ich, by pod tym kątem przyjrzeli się powstającym u nich pracom naukowym.

Minister nauki: problemy ze zdefiniowaniem doskonałości w nauce

Minister nauki: problemy ze zdefiniowaniem doskonałości w nauce - 14.10.2014 PAO - Nauka w Polsce

Kwestia doskonałości w nauce jest istotnym kryterium w procesie przyznawania grantów. Z oceną jakości badań naukowych wiąże się jednak wiele problemów - mówiła w poniedziałek podczas konferencji w Warszawie minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. 

poniedziałek, 13 października 2014

Forum Akademickie nr 10/2014

Spis treści nr 10/2014

Rektorzy szykują własną ustawę: Chcą większej autonomii uczelni

Rektorzy szykują własną ustawę: Chcą większej autonomii uczelni - Urszula Mirowska-Łoskot 13.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Chcą większej autonomii oraz zmiany finansowania szkół wyższych. Domagają się też uniezależnienia dotacji od liczby studentów.

Na jakich zasadach nauczyciel akademicki może ubiegać się o urlop naukowy

Na jakich zasadach nauczyciel akademicki może ubiegać się o urlop naukowy - Urszula Mirowska-Łoskot 13.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Stopień doktora wystarczy, aby nauczyciel akademicki mógł dostać wolne na przeprowadzenie badań. Taka przerwa może trwać rok.

Minister nauki: warto być naukowcem

Minister nauki: warto być naukowcem - 13.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

O tym, że warto być naukowcem i o tym że bez nauki Polska nie wejdzie na nowy poziom rozwoju cywilizacyjnego - mówiła w sobotę szefowa resortu nauki Lena Kolarska-Bobińska na spotkaniu z młodymi naukowcami podczas inauguracji kampanii "Zawód naukowiec". 

niedziela, 12 października 2014

Minister może unieważnić wybór lub odwołanie rektora

Minister może unieważnić wybór lub odwołanie rektora - jaga 12-10-2014 Rzeczpospolita

Minister szkolnictwa wyższego może stwierdzić nieważność każdej niezgodnej z prawem lub statutem uchwały organu kolegialnego uczelni lub decyzji rektora. Nie narusza to zasady autonomii uczelni - stwierdził NSA zmieniając swoje wcześniejsze stanowisko w tej kwestii.

sobota, 11 października 2014

Profesor kopiuj-wklej

Profesor kopiuj-wklej - Jan Marcin Węsławski, Lech Stempniewicz 11.10.2014 Gazeta Wyborcza

Jedni są prezesami w marginalnych gremiach, inni mają tatę profesora, jeszcze inni są szefami, więc każdy doktorant uzna ich współautorstwo. W ostateczności można skołować kilka groszy i wydać pół tysiąca stron "zarysu" w półskórku

"Zawierać się głębią", czyli publiczna obrona magistra G.

"Zawierać się głębią", czyli publiczna obrona magistra G. - Adam Leszczyński 11.10.2014 Gazeta Wyborcza

Poniedziałek. Wrze awantura o doktorat Marka Goliszewskiego, prezesa Business Centre Club, obroniony na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego

piątek, 10 października 2014

Minister nauki i szkolnictwa wyższego w radio TOK FM

Otwarcie konkursu na stanowisko Dyrektora NCN

10.10.2014 - NCN

Rada Narodowego Centrum Nauki, działając na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Narodowym Centrum Nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 617 z późn. zm.), ogłasza nabór kandydatów na stanowisko Dyrektora Narodowego Centrum Nauki.
Szczegółowe informacje na temat konkursu na stanowisko Dyrektora NCN.

M. Mazzini: Jeśli nie Harvard, to co?

M. Mazzini: Jeśli nie Harvard, to co? - 20.20.2014 NaTemat.pl Kongres Obywatelski

Problemem polskiej edukacji wyższej nie jest brak rodzimych Harvardów czy Oksfordów, ale sposób, w jaki postrzegamy nasze uczelnie. Zamiast patrzeć holistycznie i uwzględniać różnorakie uwarunkowania, w jakich przyszło im funkcjonować, zadowalamy się wybiórczym postrzeganiem rzeczywistości.

Nagroda Narodowego Centrum Nauki 2014 została wręczona

piątek, 10 października 2014 - NCN

Profesorowie Janusz Bujnicki, Michał Horodecki oraz Marcin Miłkowski zostali laureatami Nagrody Narodowego Centrum Nauki 2014. Każdy z nich otrzyma 50 tysięcy złotych za wybitne osiągnięcia naukowe. Laureatem Nagrody NCN może zostać młody uczony, który nie ukończył 40 roku życia. Wyróżnienie przyznawane jest za znaczące osiągnięcia naukowe dokonane w ramach badań podstawowych prowadzonych w polskiej jednostce naukowej, udokumentowane publikacjami afiliowanymi w polskiej jednostce naukowej.
(...)
Fundatorem Nagrody w obszarze nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce jest firma Meble Vox Sp. z o.o.
(...)
Fundatorem Nagrody w obszarze nauk o życiu jest Adamed Sp. z o.o.
(...)
Fundatorem Nagrody w obszarze nauk ścisłych i technicznych jest EDF Polska S.A.
(...)

Alicja w krainie kwantów - Piotr Kieraciński, Forum Akademickie 7-8/1998
Podczas wręczania stypendiów dla młodych naukowców, przyznanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, rodzina nie jest w komplecie. Brakuje dwojga młodszego rodzeństwa. Przyznanie stypendiów dwóm braciom, pracującym w tej samej dziedzinie nauki co ich ojciec jest wydarzeniem, które prof. Marian Grynberg uważa za ważne i wspomina w swoim wystąpieniu. Jadwiga i Ryszard Horodeccy są wyraźnie wzruszeni. Michał i Paweł - zadowoleni. Warszawska prasa - także centralna - woli jednak rozmawiać z laureatami z miejscowych uczelni.

Na czym polega unikalność metod krystalograficznych w badaniach enzymów nukleolitycznych? – opowiada dr Marcin Nowotny z MIBMiK w Warszawie. - Marzena Szwed | 2013-12-03 Biotechnologia.pl
(...)
Nasza pracownia miała nim wspólny projekt, w którym profesor Bujnicki in silico zaprojektował takie RNAzy H, które tną określoną sekwencję kwasu nukleinowego.(...) Wyniki naszej pracy zostały opublikowane i są obecnie patentowane. Tutaj można wskazać aplikacyjny potencjał wykonywanych przez nas eksperymentów.
Czy jest to jedyny pierwiastek aplikacyjności w pańskiej działalności naukowej?
Większość naszej działalności to badania podstawowe i ich wyniki chcemy publikować. Ale mamy również bliską współpracę z firmami w Polsce, np. z firmą ADAMED, w większości tych współprac jesteśmy podwykonawcami.(...)

czwartek, 9 października 2014

Plagiat jednak szkodliwy. Wykładowczyni z UAM skazana

Plagiat jednak szkodliwy. Wykładowczyni z UAM skazana - Piotr Żytnicki 09.10.2014 Gazeta Wyborcza

- Umorzenie sprawy byłoby złym sygnałem dla społeczeństwa - uznał sędzia Mateusz Bartoszek. I skazał poznańską wykładowczynię za plagiat

Uczelnie będą świecić przykładem. Albo pustkami

Uczelnie będą świecić przykładem. Albo pustkami - Urszula Mirowska-Łoskot 09.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Vivat academia, vivant professores! – tymi słowami szkoły wyższe otwierają kolejny rok akademicki. Ich mury wypełniły orszaki ubranych w togi profesorów. Obok tej dostojnej plejady uczelnianymi korytarzami podążają także studenci, ale tym akurat nie w głowie radosne pieśni.

Resort nauki nie wyklucza działań ws. utrzymania nowej infrastruktury

Resort nauki nie wyklucza działań ws. utrzymania nowej infrastruktury - 09.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

Resort nauki nie wyklucza działań związanych z utrzymaniem infrastruktury badawczej sfinansowanej ze środków UE; ministerstwo nie może się zgodzić, by obiekty kluczowe dla polskiej nauki były niewykorzystane - mówił w Sejmie wiceminister nauki Marek Ratajczak. 

środa, 8 października 2014

Jak walczyć z patologiami na wyższych uczelniach

Jak walczyć z patologiami na wyższych uczelniach - Redakcja 8.10.2014 Polityka  
Na uniwersytetach zdarzają się sytuacje patologiczne – taki charakter ma sprawa doktoratu Marka Goliszewskiego. Potrzeba narzędzi, które pozwolą zdecydowanie im zapobiegać – stwierdziła minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska w Poranku Radia TOK FM.

Trudno o tytuł profesora

Trudno o tytuł profesora - KWA 08-10-2014 Rzeczpospolita

Recenzent dorobku naukowego powinien znać się nie tylko na danej dziedzinie wiedzy, ale 
i dyscyplinie. Komisja musi uwzględniać badania prowadzone po uzyskaniu habilitacji.

Recenzent pracy Goliszewskiego: Praca ma wady, ale autor jest wybitny

Recenzent pracy Goliszewskiego: Praca ma wady, ale autor jest wybitny - Agnieszka Kublik 08.10.2014 Gazeta Wyborcza

Taki wniosek można wyciągnąć z recenzji pracy doktorskiej Marka Goliszewskiego, prezesa BCC, napisanej przez prof. zw. dr. hab. inż. Jerzego Woźnickiego z Politechniki Warszawskiej. To dalszy ciąg kontrowersji wokół awansu naukowego wpływowego przedstawiciela organizacji biznesowej.

Ściąganie to obciach. Politechnika Rzeszowska będzie karać studentów, którzy oszukują. To rewolucja

Ściąganie to obciach. Politechnika Rzeszowska będzie karać studentów, którzy oszukują. To rewolucja - Anna J. Dudek 8.10.2014 NaTemat.pl

Politechnika Rzeszowska zamierza walczyć z plagą ściągania. Jak? Przy pomocy wszelkich dostępnych metod. Najsurowszą karą ma być wyrzucenie z uczelni. W Polsce, gdzie na ściąganie jest duże przyzwolenie, to rewolucja.

wtorek, 7 października 2014

Doktorat prezesa BCC pod lupą ministerstwa nauki

Doktorat prezesa BCC pod lupą ministerstwa nauki - 7.10.2014 TVN4

Burza wokół doktoratu prezesa BCC Marka Goliszewskiego. Pojawiły się wątpliwości co do rzetelności przewodu doktorskiego i poziomu pracy - pisze "Gazeta Wyborcza". - Przeanalizujemy przyznawanie tytułu doktora, podwyższymy kryteria i będziemy pilnować, czy są wypełniane - deklaruje w rozmowie z "GW" minister nauki, prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Pożegnanie z prof. Chałturą

Pożegnanie z prof. Chałturą - 6.10.2014 Do Rzeczy str. 86 Ekonomia

Wśród pracowników naukowych szkół wyższych nie brakuje przeciwników wprowadzenia konieczności uzyskiwania przez nich zgody rektorów na dodatkowy etat w innej uczelni; do tej pory wystarczyło, że ich o dodatkowym zajęciu jedynie poinformowali.

Prezydent nominował 59 nowych profesorów

Prezydent nominował 59 nowych profesorów - 07.10.2014 PAP - Nauka w Polsce
W poniedziałek prezydent Bronisław Komorowski wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. 

Doktorat szefa BCC pod lupą. Goliszewski nieporuszony zarzutami kumoterstwa i konfliktu interesów: Cieszę się, że o tym się mówi

Doktorat szefa BCC pod lupą. Goliszewski nieporuszony zarzutami kumoterstwa i konfliktu interesów: Cieszę się, że o tym się mówi - Agnieszka Kublik 07.10.2014 Gazeta Wyborcza

Przeanalizujemy przyznawanie tytułu doktora, podwyższymy kryteria i będziemy pilnować, czy są wypełniane - deklaruje minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska. To reakcja na sprawę doktoratu prezesa BCC Marka Goliszewskiego.

Pierwszy zbiorowy pozew przeciwko uczelni

Pierwszy zbiorowy pozew przeciwko uczelni - Dominika Pietrzyk 07-10-2014 Rzeczpospolita
Grupa 25 studentów 
złożyła pozew zbiorowy przeciwko Wyższej Szkole Handlu w Piotrkowie Trybunalskim.

Studenci ze wsparciem PSRP składają pozew zbiorowy przeciw uczelni - 6.10.2014 PSRP, Dziennik Gazeta Prawna
Parlament  Studentów Rzeczypospolitej Polskiej przekonał grupę studentów do złożenia pozwu zbiorowego przeciwko uczelni z Piotrkowa Trybunalskiego. Sprawę od początku pilotują Rzecznik Praw Studenta Adam Szot oraz Przewodniczący PSRP Piotr Müller. Ze względu na niezwykle istotną wagę tej sprawy PSRP zdecydowało się dodatkowo na skorzystanie ze wsparcia prawników specjalizujących się w pozwach zbiorowych z wrocławskiej kancelarii Tomasza Dauermana.

poniedziałek, 6 października 2014

Patologie na uczelniach zniechęcają młodych naukowców. Nepotyzm i pomiatanie doktorantami to akademicka codzienność

Patologie na uczelniach zniechęcają młodych naukowców. Nepotyzm i pomiatanie doktorantami to akademicka codzienność - Bartosz Świderski 6.10.2014 NaTemat.pl

Chociaż nie wszystkie polskie uczelnie trawione są patologami, to w różnych ośrodkach i na różnych kierunkach studiów powtarzają się te same niepokojące mechanizmy. Zniechęcają młodych naukowców do kontynuowania badań i rozwijania polskiej nauki. To powoduje, że jako państwo możemy zwiększać wydatki na naukę, ale nic to nie da, jeżeli jednocześnie nie uda się zatrzymać młodych ludzi na uczelniach.

Doktorat ze znajomości

Doktorat ze znajomości - Jacek Żakowski, 06.10.2014, Gazeta Wyborcza

Jaki wstyd! Od dwóch tygodni czytam w mediach o skandalicznym doktoracie prezesa BCC Marka Goliszewskiego przyznanym mu przez wydział zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczelnie – fabryki konformistów

Uczelnie – fabryki konformistów - Krzysztof Pilawski 6.10.2014 Przegląd

Studenci konsumenci traktują wiedzę jak każdy inny towar albo jak ulotną rozrywkę. Wyrasta pokolenie wychowywane na konsumentów – wszystkiego i czegokolwiek – mówi prof. Mirosław Karwat, kierownik Zakładu Filozofii i Teorii Polityki Instytutu Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. – Testy zabijają indywidualność, sprawiają, że szkoły i uczelnie produkują hurtowo konformistów. Dziś studenci nie czytają nawet publikacji swoich promotorów, a pracownicy naukowi nie znają prac kolegów zza sąsiedniego biurka. W pogoni za pieniądzem i sprawozdawczością uczeni przestają tworzyć wspólnotę mającą poczucie misji. Byliśmy zainteresowani masowością, a przez to i fasadowością kształcenia wyższego, bo liczbę etatów i zarobki uzależniono od liczby studentów.

Tak Polska traci najlepszych młodych naukowców. Doktorant miał zapłacić haracz za zagraniczne stypendium

Tak Polska traci najlepszych młodych naukowców. Doktorant miał zapłacić haracz za zagraniczne stypendium - Paweł Luty 5.10.2014 NaTemat.pl

Anonimowy doktorant opisał swoją historię w artykule zatytułowanym „Gangsterzy w gronostajach”. Pokazuje w nim, w jaki sposób uczelniana mafia wyłudza pieniądze podatników i tworzy sitwę sprowadzającą naukowców do roli klakierów profesorskich „elit”. Po powrocie ze stypendium usłyszał, że musi zapłacić haracz. Odmówił i uciekł z uczelni. Tak tracimy najlepszych młodych naukowców.

Źródło: „Nowa Konfederacja 

niedziela, 5 października 2014

Jak polska edukacja ma dogonić Zachód? [WYWIAD]

Jak polska edukacja ma dogonić Zachód? [WYWIAD] - Łukasz Rogojsz 05-10-2014 Newsweek

- Przed transformacją ustrojową traciliśmy zdolnych ludzi ze względów politycznych, a dzisiaj tracimy ich ze względu na atrakcyjność miejsc pracy - o kondycji szkolnictwa wyższego w Polsce mówi prof. Michał Kleiber, prezes Polskiej Akademii Nauk, były minister nauki w rządzie Leszka Millera oraz były minister nauki i informatyzacji w rządzie Marka Belki.

sobota, 4 października 2014

Finansowe zmagania wyższych uczelni

Finansowe zmagania wyższych uczelni - Mirosław Szreder 02-10-2014 Rzeczpospolita

Ekonomiczna motywacja do prowadzenia na polskich uczelniach badań na światowym poziomie jest obecnie silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej – pisze prorektor Uniwersytetu Gdańskiego.

Delivering feedback for better teaching

Delivering feedback for better teaching - by Katarzyna Kubacka, Friday, October 03, 2014, OECD

October 5 marks the 20th anniversary of UNESCO’s World Teachers' Day, a day devoted to “appreciating, assessing and improving educators of the world”. This gives us a great opportunity to reflect again on how schools can celebrate and develop great teaching. One way to do that is through critical exchanges – building constructive feedback systems within the schools.

Adiunkt marzy o butelce wina

Adiunkt marzy o butelce wina - Agnieszka Kublik 03.10.2014 Magazyn Świąteczny

Z pensji powinienem pojechać z dziećmi na wakacje, kupić sobie powieść, pójść do teatru, do filharmonii. A oszczędzam na książki do pracy. Górnik nie kupuje kilofa z wypłaty. Agnieszka Kublik rozmawia z młodymi naukowcami o tym, co zrobić, żeby uniwersytet znów był uniwersytetem

Zmierzch uczelnianych bogów

Skończył się czas ekscentrycznych wykładowców. Zastępują ich bezbarwni biurokraci, niewolnicy testów - Mira Suchodolska 4.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna
Ekscentrycy i wariaci. Legendy uniwersytetów. Nauczyciele pokoleń siejący na uczelniach popłoch. Tak bardzo ich się baliśmy i równie mocno ich kochaliśmy. Ale ich czas się skończył. Zastępują ich bezbarwni eksperci, biurokraci, niewolnicy testów  

Nowy premier, nowe otwarcie? - Marek Domagalski 03-10-2014 - Rzeczpospolita
(...)
„Dziennik Gazecie Prawna" w dużym artykule pisze tak: - Ekscentrycy i wariaci. Legendy uniwersytetów. Nauczyciele pokoleń siejący na uczelniach popłoch. Tak bardzo ich się baliśmy i równie mocno ich kochaliśmy. Ale ich czas się skończył. Zastępują ich bezbarwni eksperci, biurokraci, niewolnicy testów. I pyta prof. Łukasza Turskiego czy jest aż tak źle ? - Jest gorzej niż fatalnie, System szkolnictwa wiedzie wprost do zagłady. Dlaczego ? Próba odpowiedzi jest w tekście - „Zmierzch uczelnianych bogów".

piątek, 3 października 2014

"To hucpa i profanacja UW". Publiczne czytanie doktoratu znanego biznesmena

"To hucpa i profanacja UW". Publiczne czytanie doktoratu znanego biznesmena - Martyna Śmigiel 03.10.2014 Gazeta Wyborcza, KKHP

- To potwarz dla Uniwersytetu Warszawskiego, coś takiego nie powinno przejść nawet jako praca licencjacka - grzmieli na dziedzińcu uczelni uczestnicy happeningu i przystąpili do publicznego odczytu rozprawy doktorskiej biznesmena Marka Goliszewskiego, którą nazywają "wyrobem doktoratopodobnym". Czytanie przerwały uniwersyteckie służby porządkowe.

Prokurator broni naukowca - plagiatora

Prokurator broni naukowca - plagiatora - Piotr Żytnicki 03.10.2014 Gazeta Wyborcza

- Plagiat popełniono z premedytacją - mówi prokurator, a potem prosi o umorzenie sprawy. Bo książka z plagiatem "była adresowana do wąskiego grona naukowców."

Kolarska-Bobińska: kilkuset studentów może studiować za granicą na koszt państwa

Kolarska-Bobińska: kilkuset studentów może studiować za granicą na koszt państwa - 03.10.2014 PAP - Nauka w Polsce

Nawet kilkuset najlepszych studentów może skorzystać z rządowego programu finansowania studiów na najlepszych zagranicznych uczelniach - poinformowała PAP minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. Gdy student zdecyduje, że zostaje za granicą, będzie zobowiązany do zwrotu kosztów. 

czwartek, 2 października 2014

Nowa moda na uczelniach: Przez pół roku nie uczą się, ale korzystają z przywilejów. Cierpi budżet państwa

Nowa moda na uczelniach: Przez pół roku nie uczą się, ale korzystają z przywilejów. Cierpi budżet państwa - Anna Wittenberg, Damian Furmańczyk, 02.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Przez pół roku nie pracują, nie uczą się, ale korzystają z przywilejów.

Kopacz: Bezpłatne studia dla Polaków na uczelniach zagranicznych i bezpłatne podręczniki

Kopacz: Bezpłatne studia dla Polaków na uczelniach zagranicznych i bezpłatne podręczniki - 01.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Status materialny nie może być barierą dla szans edukacyjnych - powiedziała Ewa Kopacz w trakcie expose. Zapowiedziała, że do 2017 roku wszystkie klasy szkół podstawowych i gimnazjów zostaną zaopatrzone w bezpłatne podręczniki i zeszyty ćwiczeń. Wspomniała też o programie staży dla studentów w administracji publicznej. Jak podkreśliła, dzięki temu programowi studenci zdobędą nie tylko wiedzę, ale również praktykę. 

World's top universities 2014 according to Times Higher Education

World's top universities 2014 according to Times Higher Education -  

The California Institute for Technology has been named the world’s best institution for the fourth consecutive year. How do other universities compare?

Why does Switzerland do so well in university rankings?

Why does Switzerland do so well in university rankings? - Kim Thomas, Guardian Professional, Wednesday 1 October 2014

Investing heavily in research and science has helped Switzerland move up the rankings. But as Kim Thomas explains, rankings don’t tell the whole story

środa, 1 października 2014

Na polskich uczelniach się tylko bywa

Na polskich uczelniach się tylko bywa - Katarzyna Wójcik 01-10-2014 Rzeczpospolita

Wykładowca na dwóch etatach ma zbyt mało obowiązków. Trzeba go albo bardziej obciążyć, albo zwolnić - uważa prof. Leszek Pacholski.

Matura będzie trudniejsza i nie

Matura będzie trudniejsza i nie - Anna Wittenberg 01.10.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Choć wiele się mówi o podnoszeniu poziomu egzaminu dojrzałości, faktycznie niewiele się zmienia. Dopóki trwa niż demograficzny, uczelnie wciąż będą przyjmować abiturientów, którzy go zdali choćby na najsłabszym poziomie.