poniedziałek, 19 września 2011 - MNiSW
Ponad 300 najwybitniejszych młodych naukowców z Europy i świata będzie dyskutować w Warszawie o wyzwaniach stojących przed uczonymi, ostatnich przełomowych odkryciach i o tym jak tajniki nauki przybliżać zwykłym ludziom.
szczegółowy program na stronie: www.mariecurie2011.pl
Zjazd Stypendystów unijnego programu Marii Curie to jedno z najważniejszych wydarzeń naukowych Polskiej Prezydencji.
Co sprawia, że młody człowiek decyduje się by zostać naukowcem? I jak przyciągać do nauki kolejne wielkie talenty? Jaka będzie rola badaczy w rozwiązywaniu najważniejszych problemów, przed jakimi stanęła Europa? I jak skutecznie i nowocześnie mówić o odkryciach naukowych?
Podczas kilkunastu sesji naukowych i paneli dyskusyjnych badacze poruszą problematykę kryzysu ekonomicznego, bezpiecznej żywności, bioróżnorodności, efektywnego wykorzystania surowców naturalnych czy zmian klimatycznych.
Odbywające się od 25 do 27 września w warszawskim Centrum Nauki Kopernik Sympozjum „NAUKA – Pasja, Misja, Zobowiązanie” dedykowane jest stypendystom jednego ze sztandarowych programów wymiany naukowej Unii Europejskiej, znanego jako „Akcje Marie Curie”. Program od 15 lat wspiera wymianę międzynarodową badaczy i ich szkolenia na każdym etapie kariery naukowej. Od 1996 r. umożliwił około 50 tys. najlepszych młodych naukowców ze 127 krajów prowadzenie badań i szkolenia w instytutach naukowych, uczelniach i przedsiębiorstwach w Europie i na innych kontynentach.
Wielkim wydarzeniem konferencji będzie sesja „Towards the Nobel Prize” z udziałem prof. Michaela Sohlmana z Fundacji Nobla. W rozmowie z Wojciechem Mikołuszko profesor ujawni kulisy wyboru przyszłych Noblistów, opowie też, jak najbardziej prestiżowa nagroda naukowa ułatwia promowanie przełomowych dokonań i odkryć.
Gościem specjalnym Sympozjum będzie unijna komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodych Androulla Vassiliou oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Idea zorganizowania konferencji w Warszawie, miejscu urodzenia Marii Skłodowskiej-Curie, została zaproponowana Komisji Europejskiej przez minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbarę Kudrycką na początku 2010 r. jako sztandarowe wydarzenie Polskiej Prezydencji.
Honorowym patronatem konferencję objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, organizatorami są Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Komisja Europejska oraz Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE.