piątek, 30 października 2009

„Wykształciuchy" w pośredniaku

„Wykształciuchy" w pośredniaku - 29.10.2009 Nowe Życie Gospodarcze str.24, wyd. papierowe

Największy sukces naszej transformacji, szalony boom edukacyjny, może okazać się mitem. Kryzys brutalnie bowiem obnaża słabości systemu kształcenia oderwanego od rynku pracy.
(...)
Według cytowanego już prof. Gardawskiego, wiele wskazuje na to, że w Polsce jeszcze ciągle będą dobre, zachęcające warunki dla lokowania przemysłu i jeszcze przez wiele, wiele lat pozostaniemy krajem produkcyjnoprzemysłowym, nowoczesnym, ale przemysłowym, a nie „gospodarką opartą na wiedzy". A skoro tak, nasza gospodarka będzie potrzebowała nie tylko „wykształciuchów", ale i robotników, i - jak kto woli - klasy robotniczej, nawet - zdaniem profesora - dość licznej. Będzie to, oczywiście, inna klasa, bo inna będzie technika, sposoby zarządzania i metody produkcji. Nasz system edukacji będzie więc musiał sprostać w najbliższych latach dwóm równie ważnym wyzwaniom: inaczej i lepiej kształcić „wykształciuchów" oraz inaczej i w szerszym zakresie kształcić nowoczesnych robotników i techników. Wymagać to będzie m.in. zmniejszania rosnących od lat barier ekonomicznych w dostępie do kształcenia dla jednych i drugich. Obecny system szkolnictwa nie wyrównuje bowiem w dostatecznym stopniu szans edukacyjnych różnych grup młodzieży, zwłaszcza na średnim i wyższym poziomie, a to z kolei nie służy dobrze rynkowi pracy. Preferencje dla biednych, ale zdolnych „szarych komórek" a nie dla „komórek" z kasą - potrzebne od zaraz.

W Stanach na Nobla pracuje się siedem dni w tygodniu

W Stanach na Nobla pracuje się siedem dni w tygodniu - z prof. Jerzym Leszczyńskim, chemikiem z Jackson State University w USA, rozmawia Anna Gwozdowska 30.10.2009 POLSKA The Times, str. 8

POLSKA PRZYSZŁOŚCI Laureat prestiżowej amerykańskiej nagrody dla wykładowców akademickich nauk ścisłych PAES MEM radzi, jak wychować pokolenie przyszłych polskich noblistów.
(...)
Trzeba być mobilnym, bo w każdym miejscu można się nauczyć czegoś nowego. A w nauce trzeba mieć szerokie horyzonty. Tymczasem w Polsce, przynajmniej wlatach 80., dostawało się pracę na uczelni, kawałek pokoju i z tego samego pokoju po 30 latach przechodziło się na emeryturę, praktycznie nie ruszając się ze swojej uczelni. Recepta na polskiego noblistę z polskiej uczelni? Naukowiec musi być mobilny. Nie może poprzestać na pracy w jednej instytucji
(...)
W Ameryce działa spora grupa badaczy, która wyjechała w latach 80. I radzą sobie całkiem nieźle. Trzeba pamiętać, że trening umysłowy w naukach ścisłych, który wynieśliśmy z Polski, był na światowym poziomie. Różnica polega na tym, że na polskich uczelniach nie działa organizacja pracy i motywacja.

Kadra naukowa musi być wzorem dla studenta

Kadra naukowa musi być wzorem dla studenta - rozmawiała Agata Kulczycka 2009-10-30 Gazeta Wyborcza Rzeszow

- Student jest wartością najcenniejszą na uczelni. Ważne jest dla nas to, co wyniesie ze studiów, jaką opinię o naszym środowisku akademickim. Bo żadna reklama nic nie zmieni, gdy opinia krążąca w środowisku będzie inna - twierdzi prorektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Leszek Woźniak

czwartek, 29 października 2009

Rząd za zmianami w szkolnictwie wyższym

Rząd za zmianami w szkolnictwie wyższym - 29-10-2009 Nauka w Polsce PAP

Wyłanianie najlepszych wydziałów polskich uczelni i ich lepsze finansowanie, ograniczenie wieloetatowości naukowców oraz wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów - m.in. takie założenia do nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym przyjął rząd na środowym posiedzeniu.

Będziemy wspierać najlepszych

Będziemy wspierać najlepszych - Renata Czeladko 29-10-2009 Rzeczpospolita

Rozmowa: prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Na uczelniach jednak bez rewolucji

Na uczelniach jednak bez rewolucji - Renata Czeladko 29-10-2009 Rzeczpospolita

Rząd przyjął projekt reformy szkolnictwa wyższego. - To tylko kosmetyczne zmiany – krytykują rektorzy

Kudrycka bierze się za uczelnie

Kudrycka bierze się za uczelnie - ape 2009-10-29 Gazeta Wyborcza

Drugi kierunek studiów płatny, a wykładowcy będą mogli pracować maksymalnie na dwóch etatach - takie zapisy reformy szkolnictwa wyższego minister nauki Barbary Kudryckiej przyjął wczoraj rząd

środa, 28 października 2009

Rektor UW: zmiany pożyteczne, ale nie ma głębokiej reformy

Rektor UW: zmiany pożyteczne, ale nie ma głębokiej reformy - Źródło: PAP 28 X 2009 r. Dziennik Gazeta Prawna

Większość rządowych propozycji zmian w szkolnictwie wyższym jest pożytecznych i wartych poparcia, nie spowodują one jednak głębokiej reformy - uznała przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i rektor Uniwersytetu Warszawskiego prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

link do serwisu PAP Nauka w Polsce

Będą opłaty za drugi kierunek studiów

Będą opłaty za drugi kierunek studiów - Źródło: PAP 28 X 2009 r.Dziennik Gazeta Prawna

Wyłanianie najlepszych wydziałów polskich uczelni i ich lepsze finansowanie, ograniczenie wieloetatowości naukowców oraz wprowadzenie odpłatności za drugi kierunek studiów - m.in. takie założenia do nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym przyjął rząd na środowym posiedzeniu. Zmiany stanowią drugi etap reformy nauki i szkolnictwa wyższego.

Wazna polemika w Rzeszowie

Batalia o jakość nauki i edukacji polskiej - Prof. nadzw. dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, 2009-10-24 Gazeta Wyborcza Rzeszow
Bez wprowadzenia pełnych i przejrzystych mechanizmów konkurencyjnych do szkolnictwa wyższego i sektora nauki Polska nie będzie graczem w gospodarce światowej, spełniać będzie rolę dostarczyciela taniej siły roboczej i obszaru konsumpcyjnego dla zagranicznych towarów wysokich technologii. Co już się, niestety, dzieje


Batalia o finansowanie szkolnictwa wyższego - Prof. Andrzej Sobkowiak 2009-10-28 Gazeta Wyborcza Rzeszow
Przyszłe pokolenia nie wybaczą nam dopuszczenia do komercjalizacji szkolnictwa wyższego w Polsce - uważa prof. Andrzej Sobkowiak, rektor Politechniki Rzeszowskiej, polemizując z tezami prof. Tadeusz Pomianka zawartymi w artykule "Batalia o jakość nauki i edukacji polskiej"

Szuflada na elitę

Szuflada na elitę  Rozmowa z prof. Krzysztofem Dołowym o konieczności tworzenia nowej elity naukowej  - Andrzej Wroblewski 28.10.2009 Polityka str. 78
(...)
Większość z 2 mln dzisiejszych studentów nie ma pojęcia, czym są prawdziwe wyższe studia, jakiej pracy i jakiego wysiłku wymagają. I nikt im tego nie wyjaśnia, nikt im w żywe oczy nie powie, że właściwie odbywają kursy, a nie studia.Zbiorowa fikcja? Można tak powiedzieć. Fikcja, która deprawuje - nie tylko młodzież, ale też kadrę naukową. Niestety, stan ten dotyczy również uczelni państwowych. Mechanizm wymuszający upadek jakości jest prosty. Państwo płaci za 70 proc. pensji nauczyciela akademickiego. Resztę uczelnie muszą wyciągnąć od studentów płacących za studia. Oblanie płacącego nieuka na egzaminie uderza pośrednio w pensję egzaminującego i pensje jego kolegówi koleżanek, czyli jest nieopłacalne. I student świetnie o tym wie.
(...)
Jak można godzić się na to, że liczba studentów wzrasta w pewnym okresie siedmiokrotnie, a liczba pracowników naukowych w tym samym czasie o 15 proc. i to jeszcze w warunkach, gdy nakłady budżetowe w stosunku do PKB spadają.
(...)
Polecałbym zmianę sposobu myślenia, co jest oczywiście nierealne. Na dodatek z politycznego punktu widzenia nie są możliwe jakiekolwiek zmiany w istniejącej strukturze. Opór byłby tak wielki, że utopiłby plany jakichkolwiek reform.
(...)
Polscy naukowcy przyzwyczaili się do braku pieniędzy. Ba, nauczyli się funkcjonować w nędzy - nie prowadzą badań naukowych, pracują na wielu etatach, chałturzą. Nie pozwolą na kolejne zmiany. Nie wrócą do badań naukowych, nie przejdą na jeden etat. Nie należy jednak lekceważyć ich siły. To w dalszym ciągu są ludzie bystrzejsi od polityków i znajdą sposób na to, żeby zaszkodzić rządzącym,...
(...)
Te dodatkowe pieniądze należy przeznaczyć na zupełnie nowe instytucje - elitarne uczelnie, na których z definicji powinno się zrezygnować ze studentów zaocznych i wieczorowych.
(...)

wtorek, 27 października 2009

PiS: rząd Tuska najgorszy dla studentów od dwudziestu lat

PiS: rząd Tuska najgorszy dla studentów od dwudziestu lat - Źródło: PAP 2009-10-27 Dziennik Gazeta Prawna

Gabinet Donalda Tuska jest najgorszym od dwudziestu lat rządem dla studentów - uważają posłowie PiS. Rządowi zarzucili brak troski o zatrudnienie absolwentów wyższych uczelni, blokowanie projektu przywracającego zniżki komunikacyjne dla uczniów i studentów oraz zamiar wprowadzenia pełnej odpłatności za studia.

Rynek weryfikuje jakość studiów?

Rynek weryfikuje jakość studiów? - Aneta Zadroga 2009-10-27 Gazeta Wyborcza Krakow

- Trzeba słuchać pracodawców, bo to oni wiedzą najlepiej, czego brakuje naszym absolwentom - mówi prof. Antoni Tajduś, rektor AGH. - Nie można wrzucać wszystkich szkół do jednego worka. Dziś mamy uczelnie dobre i złe, trzeba je rozróżniać - przekonuje prof. Karol Musioł, rektor UJ.

Saving Alma Mater - James C. Garland

James C. Garland

Saving Alma Mater

A Rescue Plan for America's Public Universities

296 pages, 7 line drawings, 3 tables  6 x 9  © 2009
Cloth $27.50
ISBN: 9780226283869   Published October 2009
wiecej

Mamy szansę na złotą dekadę

Polska 26 X 2009 r.

Krzysztof Rybiński: Mamy szansę na złotą dekadę

W Polsce za reformy odpowiada 561 osób. Rozliczmy je - mówi wybitny ekonomista Krzysztof Rybiński w rozmowie z Pawłem Rożyńskim.

poniedziałek, 26 października 2009

Zróbmy sobie Oksford

Zróbmy sobie Oksford - Jerzy Thieme 2009-10-26 Gazeta Wyborcza

Nie będziemy mieć świetnie wykształconych i zdolnych do reformowania kraju elit, jeśli nie będziemy mieć co najmniej kilku doskonałych uczelni - tak jak w Ameryce, w Wielkiej Brytanii czy we Francji

O micie masowego wykształcenia

O micie masowego wykształcenia - Jerzy Marcinkowski 26.10.2009 Gazeta Wyborcza

Wizytowałem kiedyś jako ekspert Państwowej Komisji Akredytacyjnej kierunek informatyka w prywatnej uczelni w Warszawie. Piękny budynek, biblioteka, laboratoria. Można by rzec - szkoła idealna. Tylko dwóch rzeczy trochę brakowało. Porządnych studentów i porządnej kadry. Te dwa niedostatki to główny kłopot polskiego szkolnictwa wyższego

Portale internetowe o nowelizacji

Kariera po studiach

Kariera po studiach - z Marcinem Nowickim ekspertem rynku pracy Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową rozmawiała Katarzyna Włodkowska 2009-10-26 Gazeta Wyborcza

Jaką wybrać uczelnię, by potem znaleźć się na rynku pracy? - Trzeba postawić na jakość, ale nie zapominać, że na rynku niedługo będą się liczyć kompetencje, a nie kwalifikacje.

We wtorek rząd o projektach reform szkolnictwa wyższego

We wtorek rząd o projektach reform szkolnictwa wyższego - 2009-10-26 PAP - Nauka w Polsce

Proponowane zmiany będą dotyczyć trzech obszarów: nowego modelu zarządzania szkolnictwem wyższym, spraw związanych z karierą naukową m.in. zmian dotyczących procedury nadawania habilitacji oraz reformy studiów i praw studenckich - poinformował rzecznik Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Bartosz Loba.

Jak poprawić jakość studiów? Wprowadzić opłaty

Jak poprawić jakość studiów? Wprowadzić opłaty - z prof. Andrzejem K. Koźmińskim rozmawiała Joanna Grabowska 2009-10-26, Gazeta Wyborcza
W Polsce jest co najmniej 30 proc. szkół o tak niskim standardzie, że należałoby je zamknąć. Kształcą 7 do 10 proc. studentów. To ok. 200 tysięcy ludzi, których mogą przyjąć uczelnie lepsze - mówi rektor niepublicznej uczelni

sobota, 24 października 2009

Magia papierowego wykształcenia

Magia papierowego wykształcenia - Marcin Kącki, Michał Kopiński 2009-10-2 Gazeta Wyborcza
Akademia Wielka Lipa. Ludzie nie chcą wiedzy, ale papierka ukończenia studiów - pokazała prowokacja przeprowadzona przez dziennikarzy "Gazety"

piątek, 23 października 2009

Studenci przeciw płatnym studiom na drugim kierunku

Studenci przeciw płatnym studiom na drugim kierunku - zródło: PAP 23 X 2009 r. Dziennik Gazeta Prawna

Dajmy studentom więcej czasu

Dajmy studentom więcej czasu - Aneta Zadroga 2009-10-23 Gaztea Wyborcza Krakow

Większość narzekań studentów i problemów z nimi bierze się z małego zainteresowania wykładowców. A brak zainteresowania to wynik zbyt wielu obowiązków, jakie biorą na siebie naukowcy - mówi prof. dr hab. Janusz Żmija, rektor Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie

Szybkimagister.pl czyli Akademia Wielka Lipa

Szybkimagister.pl czyli Akademia Wielka Lipa (cz. 1) - Marcin Kącki, Michał Kopiński, Ewa Mikulec, Joanna Leśniewska, Natalia Mazur, Aleksandra Przybylska 2009-10-23, Gazeta Wyborcza

Największe oszustwo w polskim szkolnictwie wyższym. Dziennikarze "Gazety" założyli lipną uczelnię. Ogłosili, że daje magistra w dwa lata. Bezprawnie. W kilka dni zgłosiło się pół tysiąca studentów, wykładowcy zabiegają o etat, a media o reklamy. Po co to wszystko? By pokazać, jaką fikcją bywają wyższe studia w Polsce. Spodziewaliśmy się, że uczelnia nawet z tak nierealną, że aż głupią ofertą może zainteresować przyszłych studentów. Zainteresowanie - to mało powiedziane...

Szybkimagister.pl czyli kto się dał nabrać (cz. 2)
Ponad 500 osób zgłosiło się na studia na założoną przez dziennikarzy "Gazety Wyborczej" lipną uczelnię Akademię Komunikacji Społecznej. Wielu chciało od razu wpłacać pieniądze, niektórzy robili awantury, że nie podajemy numeru konta. Gdybyśmy podali, byłoby na nim dzisiaj 150 tysięcy złotych! Ale byli też i tacy co zwątpili. 


Szybkimagister.pl czyli wykładowcy lipnej uczelni (cz. 3)
Założyliśmy fikcyjną uczelnię bezprawnie oferującą magistra w dwa lata. No ale co to za Akademia Komunikacji Społecznej bez kadry naukowej i reklamy w mediach. Więc werbujemy przypadkowo wybranych naukowców i dzwonimy do agentów reklamowych. Kto dał się skusić? A kto się połapał?

raport GW Akademia Wielka Lipa

Będzie więcej pieniędzy na najlepsze kierunki studiów

Będzie więcej pieniędzy na najlepsze kierunki studiów - Jolanta Góra-Ojczyk 23-10-2009 Dziennik Gazeta Prawna
Z 351 do 438 zł wzrośnie kryterium dochodowe uprawniające do stypendium socjalnego. Powstanie tzw. fundusz projakościowy wspierający kierunki studiów, które najlepiej kształcą. Rząd zrezygnował z najbardziej kontrowersyjnych pomysłów reformy szkolnictwa wyższego.

Komentarz redakcji: Czy góra urodzi mysz - Jolanta Góra-Ojczyk
Zreformowanie szkolnictwa wyższego to syzyfowa praca. Rektorzy publicznych uczelni wyższych bronią swojej autonomii jak niepodległości. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że minister Barbara Kudrycka pod ich presją wycofała się z wielu kontrowersyjnych zmian.

Senat poparł nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym dot. stypendiów

Senat poparł nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym dot. stypendiów - Źródło: PAP 22-10-2009 Dziennik Gazeta Prawna

Senat poparł nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, umożliwiającą m.in. studentom i doktorantom korzystanie z pomocy materialnej fundowanej przez samorządy oraz prywatnych darczyńców.

czwartek, 22 października 2009

Learning for Jobs

Learning for Jobs – The OECD Policy Review of Vocational Education and Training (VET)

22/10/2009 – Good vocational training is an important part of a strong economy. Learning for Jobs, the initial report of the OECD policy review of vocational education and training, presents a set of policy recommendations to help countries make their vocational systems more responsive to labour market needs and boost economic growth.
(...)
The final report will be published by the OECD in late 2010.
wiecej o raporcie

Wstepna wersja raportu jest dostepna na stronie www.oecd.org/edu/learningforjobs

Stare wilki się nie wstydzą

Stare wilki się nie wstydzą - Prof. Maria Lewicka Prof. Tytus Sosnowski. Rozmawiał: Piotr Pacewicz 2009-10-22 Gazeta Wyborcza
 Zredukowali liczbę siedzeniogodzin. Na wydziale psychologii Uniwersytetu Warszawskiego studenci sami tworzą program nauki

Niebezpieczne poglądy - Maria Lewicka dla Forum Akademickiego 1/2009
Proces publikowania w dobrych czasopismach zachodnich jest również procesem edukacji, jest zdobywaniem wiedzy o tym, na czym polega profesjonalny sposób prezentowania poglądów czy wyników badań.

Uczelnie nie mają się czym chwalić

Uczelnie nie mają się czym chwalić - not. aza 2009-10-21 Gazeta Wyborcza Krakow
Z jednej strony współpraca w zakresie organizowania praktyk i staży dla najlepszych studentów. Z drugiej - biurokracja nie do przejścia i student traktowany jedynie jako źródło zysku. A wszystko na najlepszych krakowskich uczelniach.

środa, 21 października 2009

Plagiaty - wstydliwa uniwersytecka przypadłość

Plagiaty - wstydliwa uniwersytecka przypadłość - z Markiem Wrońskim rozmawiał Tomasz Wysocki 2009-10-21 Gazeta Wyborcza

(...) Wśród plagiatorów są rektorzy, profesorowie, doktorzy habilitowani, doktoranci i studenci. Na uczelniach publicznych i niepublicznych.(...)

Związani bluszczem a Samotność absolwenta

Związani bluszczem - Marcin Rotkiewicz, Krzysztof Szymborski 19 października 2009 Polityka
Oczkiem w głowie amerykańskich wyższych uczelni są absolwenci. Bez nich trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie systemu edukacyjnego na poziomie akademickim.

Samotność absolwenta - JOANNA CIEŚLA 21.10.2009 Polityka str.73 Nauka
Młody Polak PO studiach MOŻE liczyć WYŁĄCZNIE NA siebie. (...)

Zawodowe nie znaczy gorsze

Zawodowe nie znaczy gorsze - z prof. Krzysztofem Rybińskim rozmawiała Aleksandra Pezda 2009-10-21 Gazeta Wyborcza
Lepsze ogólne i porządne wykształcenie wyższe zawodowe niż magisterskie, ale kiepskiej jakości mówi prof. Krzysztof Rybiński 

wiecej artykulow w GW

Najpierw strategia!

Najpierw strategia! - z KRYSTYNĄ ŁYBACKĄ, byłą minister edukacji narodowej i sportu, rozmawia Janusz Michałek 21 X 2009 r. Trybuna
Informacja dodatkowa - posel Krystyna Lybacka jest w obecnej kadencji Sejmu Przewodniczaca Podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego, ktora bedzie procedowala rzadowe propozycje nowelizacji.

Lektura dodatkowa:
Nie załatwiać załatwiaczom - Andrzej Lewandowski 13 października 2009 Debata POLITYKI

(...)Najbardziej jaskrawym przykładem dyskryminacji zawodowych lobbystów jest art. 154 ust. 2d Regulaminu Sejmu, który mówi, że nie mają oni prawa brać udziału w pracach podkomisji. Wszyscy znający tajniki procesu legislacyjnego wiedzą dobrze, że to właśnie na posiedzeniach podkomisji rodzi się clou projektów ustaw. Szczegółowe, systemowe rozwiązania dyskutuje się tam w wąskim gronie kilku posłów.

Nie muszę oczywiście dodawać, że towarzyszą im zaproszeni eksperci, doradcy i inni goście, podpowiadający „jak najlepsze” rozwiązania. Uniemożliwienie zawodowym lobbystom udziału w posiedzeniach podkomisji jest, moim zdaniem, kolejną z głównych przyczyn kontrowersji związanych z transparentnością procesu ustawodawczego. Przez długie lata posiedzenia podkomisji nie były przecież nawet nagrywane (nie mówiąc o protokołowaniu, którego nie ma do tej pory). (...)

wtorek, 20 października 2009

Prezydium i Zgromadzenie Plenarne KRASP w mediach

  • Zjazd KRASP na 90 lat AGH - AZ Moje Miasto Krakow;

    • Posłuchaj przewodniczącej KRASP, rektor Uniwersytetu Warszawskiego Katarzyny Chałasińskiej-Macukow



    • Obejrzyj, co o propozycjach rządowych mówi Barbara Kudrycka


    Koniec Akademii w GW - 20 X 2009 r.

    wiecej

    poniedziałek, 19 października 2009

    Minister Kudrycka o reformach...

      Stypendium za granicą? Za dużo zachodu

      Stypendium za granicą? Za dużo zachodu - Mikołaj Radomski 2009-10-19 Gazeta Wyborcza Szczecin

      Zaledwie jeden na dwudziestu szczecińskich naukowców wyjechał w ubiegłym roku na stypendium zagraniczne. Powód: nie znają języków, brakuje im motywacji lub są blokowani przez swoich profesorów, za których prowadzą zajęcia

      Wyższa Szkoła Wstydu - Koniec Akademii

      Wyższa Szkoła Wstydu - Koniec Akademii to akcja medialna Gazety Wyborczej



      linki do dzisiejszych artykulow:

      Absolwenci idą na bezrobocie, bo często źle wybierają zawód

      Absolwenci idą na bezrobocie, bo często źle wybierają zawód - Autor: Oprac. Ppw 19 X 2009 r. Dziennik Gazeta Prawna

      Koniec Akademii - raport GW

      Koniec Akademii to raport/cykl artykulow w Gazecie Wyborczej poswieconych polskim uczelniom wyzszym:

      Wyzsza Szkola Wstydu GW - miasta

      Cykl artykulow - Wyzsza szkola wstydu:

        Jak uzdrowić uczelnie? Obrady rektorów w Krakowie

        Jak uzdrowić uczelnie? Obrady rektorów w Krakowie - 2009-10-18 Gazeta Wyborcza Krakow
        W niedzielę zaczęła się w Krakowie dwudniowa Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Władze uczelni z całej Polski wraz z minister Barbarą Kudrycką mają zastanowić się, jak uzdrowić szkolnictwo wyższe.

        Rektorzy: Dotacje tylko dla szkół publicznych - AZA 2009-10-19,

        sobota, 17 października 2009

        Będziemy premiować najlepszych

        Będziemy premiować najlepszych - Rozmowa z prof. Witoldem Jurkiem,
        podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego 10/2009 Forum Akademickie

        KNOW-how Kudryckiej

        KNOW-how Kudryckiej - Aleksandra Pezda 2009-10-17 Gazeta Wyborcza
        Dla naukowca najwyżej dwa etaty, dla studenta - tylko jeden kierunek bezpłatny. Minister Kudrycka niesie reformę studiów do rządu. Po dwóch latach dyskusji i kłótni z naukowcami minister nauki Barbara Kudrycka we wtorek przedstawi rządowi gotową propozycję reformy szkolnictwa wyższego. "Gazeta" poznała jej główne założenia.

        Sens ma tylko głęboka reforma szkolnictwa

        Sens ma tylko głęboka reforma szkolnictwa - Aleksandra Pezda 2009-10-17 Gazeta Wyborcza
        Ogólnopolskie konkursy na uczelniane etaty niewiele zmienią, podobnie jak płacenie najlepszym uczelniom tylko za to, że sa dobre. Sens ma za to wprowadzenie niewielkiego czesnego na wszystkich kierunkach studiów

        FP6 did little for the ERA

        FP6 did little for the ERA - Anna Jenkinson 15 October 2009 Science Business
        Two Framework Programme 6 (FP6) schemes specifically devised to promote the development of the European Research Area failed to deliver, according to a new report.

        czwartek, 15 października 2009

        Rektor powinien być menedżerem

        Rektor powinien być menedżerem - ROZMOWA z Dominikiem Antonowiczem, doradcą ministra nauki i szkolnictwa wyższego, KATARZYNA BARTMAN 15.10.2009 Dziennik Gazeta Prawna str. 9
        bezplatne fragmenty artykulu:
        (...) Wizerunek uczelni - stabilnej i nobliwej instytucji, która funkcjonuje we własnym świecie - to mit. Najlepsze amerykańskie i europejskie uniwersytety funkcjonują jak przedsiębiorstwa, co nie przeszkadza im być doskonałymi naukowo. Działalność naukowa i organizacyjna jest tam wyraźnie rozdzielona, ale obie te funkcje znajdują się w rękach profesjonalistów. W tym aspekcie polskie uczelnie żyją w samowystarczalnym świecie, gdzie wszyscy zajmują się wszystkim. Tymczasem w warunkach konkurencji wymagane są szybkie decyzje oraz spójne, stabilne zarządzanie, trudno jest kierować uczelnią, w której autonomiczne wydziały prowadzą własną politykę, a rektor jest zakładnikiem rady pracowniczej, czyli senatu. Natomiast niemal wszystkie polskie szkoły niepubliczne zarządzane są w sposób menedżerski i organizacyjnie bardzo dobrze sobie radzą. Co ciekawe, dużą część pracującej tam kadry stanowią pracownicy publicznych uczelni, którym to w ogóle nie przeszkadza. (...)

        EC - Report on progress in quality assurance in higher education

        COM (2009) 0487    date: 21/09/2009

        REPORT FROM THE COMMISSION TO THE COUNCIL, THE EUROPEAN PARLIAMENT, THE EUROPEAN ECONOMIC AND SOCIAL COMMITTEE AND THE COMMITTEE OF THE REGIONS Report on progress in quality assurance in higher education

        html pdf doc
        zrodlo

        Unia pokryje 80 proc. kosztów studiów podyplomowych

        Unia pokryje 80 proc. kosztów studiów podyplomowych - BEATA LISOWSKA 15 X 2009 r. Dziennik Gazeta Prawna

        Studenci są winni uczelniom miliony złotych

        Studenci są winni uczelniom miliony złotych - Katarzyna Przybyła 15 X 2009 r. Dziennik Gazeta Prawna

        Uczelnie mają coraz większy problem ze studentami, którzy nie płacą za czesne. W niektórych szkołach wyższych zadłużone jest już ponad 50 proc. studentów.

        środa, 14 października 2009

        Nie boję się zmian na uczelniach

        Nie boję się zmian na uczelniach - Barbara Kudrycka 14 października Dziennik Gazeta Prawna

        Nie załatwiać załatwiaczom

        Nie załatwiać załatwiaczom - Andrzej Lewandowski 13 października 2009 Debata POLITYKI

        (...)Najbardziej jaskrawym przykładem dyskryminacji zawodowych lobbystów jest art. 154 ust. 2d Regulaminu Sejmu, który mówi, że nie mają oni prawa brać udziału w pracach podkomisji. Wszyscy znający tajniki procesu legislacyjnego wiedzą dobrze, że to właśnie na posiedzeniach podkomisji rodzi się clou projektów ustaw. Szczegółowe, systemowe rozwiązania dyskutuje się tam w wąskim gronie kilku posłów.

        Nie muszę oczywiście dodawać, że towarzyszą im zaproszeni eksperci, doradcy i inni goście, podpowiadający „jak najlepsze” rozwiązania. Uniemożliwienie zawodowym lobbystom udziału w posiedzeniach podkomisji jest, moim zdaniem, kolejną z głównych przyczyn kontrowersji związanych z transparentnością procesu ustawodawczego. Przez długie lata posiedzenia podkomisji nie były przecież nawet nagrywane (nie mówiąc o protokołowaniu, którego nie ma do tej pory). (...)

        wtorek, 13 października 2009

        Reforma nie polegnie na dyskusjach

        "Reforma nie polegnie na dyskusjach" - Barbara Kudrycka, 13 października 2009 r. Dziennik Gazeta Prawna

        Można postawić pytanie, czy zbudowanie w Polsce nowoczesnych laboratoriów, zwiększenie środków na badania oraz zapewnienie szerokiego dostępu do najnowszych publikacji światowych doprowadzi do skokowego wzrostu jakości badań i szkolnictwa wyższego w Polsce? I jaki to ma związek z reformą szkolnictwa wyższego? - pyta w "Dzienniku Gazecie Prawnej" minister nauki, Barbara Kudrycka.

        Polskie uczelnie nie są na topie

        Polskie uczelnie nie są na topie - Olga Szpunar 2009-10-12 Gazeta Wyborcza Krakow

        Uniwersytet Jagielloński na 302. pozycji. Za nim - 349. miejsce - Uniwersytet Warszawski. Ranking uczelni według brytyjskiego pisma Times Higher Education Magazine.

        poniedziałek, 12 października 2009

        Revolutionising higher education

        GLOBAL: Revolutionising higher education
        Karen MacGregor
        11 October 2009
        Issue: 0096

        Universities need to transform in various ways if they are to respond effectively to the socio-economic and technological demands of today's world, according to internationally respected scholar Manuel Castells. But despite the many challenges and opportunities facing universities, many "continue to be corporatist and bureaucratic", rigid in their functioning and primarily concerned with defending their own and professors' interests.
        more... 

        Manuel Castells Lecture Transcript (CHET)

        "Manuel Castells is one of the world's five most cited social scientists. He has published 23 books, co-authored 21 and had 11 books written about his work. He has been an adviser to the presidents of 11 countries, is a professor of sociology at the Open University of Catalonia in Barcelona, and an emeritus professor at the University of California, Berkeley, where he taught for 24 years. He is also a professor of communication at the University of Southern California, Los Angeles, a distinguished professor of technology and society at the Massachusetts Institute of Technology, and a visiting professor of internet studies at Oxford. "
        zrodlo

        Revolutionising higher education

        GLOBAL: Revolutionising higher education
        Karen MacGregor
        11 October 2009
        Issue: 0096

        Universities need to transform in various ways if they are to respond effectively to the socio-economic and technological demands of today's world, according to internationally respected scholar Manuel Castells. But despite the many challenges and opportunities facing universities, many "continue to be corporatist and bureaucratic", rigid in their functioning and primarily concerned with defending their own and professors' interests.

        more...

        sobota, 10 października 2009

        czwartek, 8 października 2009

        środa, 7 października 2009

        Nie produkujmy półinteligentów

        "Nie produkujmy półinteligentów" - środa 7 października 2009 Komentarz Marcina Króla Dziennik

        wtorek, 6 października 2009

        Akademia wyzysku finansowego

        Akademia wyzysku finansowego - Magdalena Grzebałkowska 2009-10-06 Gazeta Wyborcza

        piątek, 2 października 2009

        Jakie zakazane klauzule stosują uczelnie w umowach ze studentami

        Jakie zakazane klauzule stosują uczelnie w umowach ze studentami - Jolanta Ojczyk 2 X 2009 r. Dziennik Gazeta Prawna

        PAN się wreszcie zreformuje

        PAN się wreszcie zreformuje - Aleksandra Pawlicka 1.10.2009 Przekroj

        To, czego nie zdołał zrobić z nauką rząd PiS, po cichu wprowadza Platforma Obywatelska. przestała przyprawiać Polskiej akademii nauk stalinowską gębę i sięgnęła po argumenty finansowe, by okiełznać bunt profesorów

        czwartek, 1 października 2009

        Mózg bez kręgosłupa

        Mózg bez kręgosłupa - 29.09.2009 Tygodnik Powszechny
        Kształtowaniu inteligencji służą tylko te modele edukacyjne, które stawiają na kreatywność. Nasz system ją zabija – alarmują prezes PAN i rektor Collegium Civitas. Rozmawiała Elżbieta Isakiewicz

        Produkcja uniwersytecka

        Produkcja uniwersytecka - Marta Bucholc, Paweł Śpiewak / 29.09.2009 Tygodnik Powszechny

        Szkoły z kasą

        Szkoły z kasą - Magda Papuzińska 29 września 2009 Polityka

        Jak zatrzymać w Polsce talenty

        Jak zatrzymać w Polsce talenty - Barbara Kudrycka 01-10-2009 Rzeczpospolita


        Więcej pieniędzy dla doktorantów - komentuje Renata Czeladko 01-10-2009 Rzeczpospolita

        Nawet 270 tys. kary dla uczelni za łamanie praw studentów

        Nawet 270 tys. kary dla uczelni za łamanie praw studentów - Katarzyna Wójcik-Adamska, Małgorzata Kryszkiewicz 2009-10-01 Dziennik Gazeta Prawna

        Komentarz redakcji: Kruczki rektorów - Małgorzata Kryszkiewicz

        Po co nam tyle uczelni?

        Po co nam tyle uczelni? - Mirosław Handke o reformie szkolnictwa środa 30 września 2009 Dziennik