czwartek, 6 września 2012

Mniej chętnych na studia, uczelnie szukają innych dochodów

Mniej chętnych na studia, uczelnie szukają innych dochodów - 06.09.2012 PAP - Nauka w Polsce
Niż demograficzny sprawia, że ubywa chętnych na studia, zwłaszcza płatne. Uczelnie tracą część wpływów z czesnego, więc współpracują z przemysłem, pozyskują granty naukowe i przyciągają studentów z zagranicy. Część szkół prywatnych czeka jednak likiwidacja.  

Ubywa chętnych na studia. Część uczelni prywatnych czeka likwidacja - 05.09.2012 Dziennik Gazeta Prawna
  • Rzeszów/ Studia niestacjonarne wciąż popularne  - 06.09.2012 PAP - Nauka w Polsce Na rzeszowskich uczelniach publicznych rekrutacja na studia niestacjonarne jest na zbliżonym lub niższym poziomie niż na studia stacjonarne. Natomiast na uczelniach niepublicznych widać większe zainteresowanie studiowaniem niestacjonarnym niż stacjonarnym.  
  • Łódź/ Zmniejsza się liczba studentów na studiach płatnych  - 06.09.2012 PAP - Nauka w PolsceZdaniem przedstawicieli łódzkich uczelni następuje widoczny spadek liczby studentów na studiach niestacjonarnych, co zmniejsza przychody z opłat za studia. Uniwersytet Łódzki szacuje, że będzie miał o 40 proc. mniej studentów niż w ub. roku, Uniwersytet Medyczny - 15 proc.
  • Poznań/ Skutki niżu demograficznego niezauważalne dla uczelni  - 06.09.2012 PAP - Nauka w Polsce Jako porównywalne z rokiem ubiegłym określają poznańskie uczelnie, z którymi rozmawiała PAP, zainteresowanie studiami. Jak podkreślają, ewentualne skutki niżu demograficznego są dla nich niemal nieodczuwalne. 
  • Katowice/ Studia niestacjonarne: najpopularniejsze prawo i górnictwo - 06.09.2012 PAP - Nauka w Polsce Prawo i pedagogika w Uniwersytecie Śląskim oraz górnictwo i geologia w Politechnice Śląskiej znalazły się wśród najpopularniejszych kierunków studiów niestacjonarnych w obu uczelniach. Liczba chętnych maleje jednak z każdym rokiem.