czwartek, 31 lipca 2014

Transparency promised for vilified impact factor

Transparency promised for vilified impact factor - Richard Van Noorden 29 July 2014 Nature  

Thomson Reuters vows to be clearer about how science's most misused metric is calculated.

środa, 30 lipca 2014

Studia a egzystencjalne podstawy jestestwa

Studia a egzystencjalne podstawy jestestwa - Sławomir Mizerski 29.07.2014 Polityka
Mizerski na bis

Studiuje ponad 1,6 mln Polaków, a media coraz częściej informują o trudnej sytuacji tych osób. Okazuje się, że wiele z nich nie bardzo wie, po co studiuje. Inne twierdzą z kolei, że studiują tylko po to, żeby studiować, a nie po to, żeby zdobyć w przyszłości pracę zgodną z kierunkiem swoich studiów. Zdaniem tych osób studiowanie rozwija człowieka o wiele bardziej niż praca (która często w ogóle nie rozwija), dlatego niektóre z nich zaraz po studiach, w celu dalszego rozwoju, zamiast szukać pracy, wolą podjąć kolejne studia.

W liceach mamy więcej godzin religii niż fizyki. Efekt? Brak chętnych na studia

W liceach mamy więcej godzin religii niż fizyki. Efekt? Brak chętnych na studia - Justyna Suchecka 29.07.2014 Gazeta Wyborcza

- Jeśli chcemy mieć w Polsce zespoły interdyscyplinarne, które zajmować się będą np. technologiami biomedycznymi, nowymi materiałami, to musimy mieć dobrych fizyków - mówi Marcin Zaród, fizyk i socjolog nauki z Uniwersytetu Warszawskiego.

The next big jobs collapse: higher education

The next big jobs collapse: higher education - by Chris Matthews @crobmatthews July 17, 2014, Fortune
Colleges and universities face several daunting challenges up ahead. And it looks like the world of higher education may need to shrink to survive.

50% of Universities Will Be Bankrupt in 10-15 Years - May 24, 2014 by Furqan Nazeeri
http://new.livestream.com/colgateuniversity/innovationdisruption/videos/50072033

wtorek, 29 lipca 2014

Resort nauki we wrześniu uruchomi portal o wyższych szkołach w Polsce

Resort nauki we wrześniu uruchomi portal o wyższych szkołach w Polsce - 29.07.2014 PAP - Nauka w Polsce

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego uruchomi we wrześniu portal informacyjny o wszystkich szkołach wyższych w Polsce - zapowiedziała szefowa resortu prof. Lena Kolarska-Bobińska. Portal ma pomóc studentom w wyborze uczelni i kierunku studiów. 

Powstrzymać wysyp bezrobotnych magistrów

Powstrzymać wysyp bezrobotnych magistrów - Janusz Dedo 29 lipca 2014 Rzeczpospolita

Edukacją młodzieży nadal zajmuje się zbyt wielu teoretyków 
i niewielu praktyków. Wykłady i przekazywane w ich trakcie informacje tracą na wartości w czasach ogólnej dostępności wiedzy – pisze prezes HSBC Bank Polska.

Martwe kierunki studiów. Na niektóre uniwersytety zgłosiło się 0,2 osoby na miejsce

Martwe kierunki studiów. Na niektóre uniwersytety zgłosiło się 0,2 osoby na miejsce - Karolina Brzezińska, Justyna Suchecka 29.07.2014 Gazeta Wyborcza

Na uczelniach trwa rekrutacja uzupełniająca. Na niektórych darmowych dziennych kierunkach wolne jest po kilkadziesiąt miejsc. Kryzys dopadł fizykę i ochronę środowiska.

Ocena zadecyduje o dotacji dla uczelni

Ocena zadecyduje o dotacji dla uczelni - Urszula Mirowska-Łoskot 28.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

To, ile pieniędzy dostanie placówka naukowa (uczelnia, instytut badawczy, jednostka Polskiej Akademii Nauk), będzie zależało od przyznanej kategorii naukowej, która świadczy o jej jakości.

poniedziałek, 28 lipca 2014

Studia bez matury? To na granicy prawa, ale możliwe

Studia bez matury? To na granicy prawa, ale możliwe - Alicja Bobrowicz 27.07.2014 metro

W czasie niżu demograficznego uczelnie stają na głowie, by dopaść studenta. Niektóre, balansując na granicy prawa, chcą przyciągnąć nawet tych bez matury

Nowela ustawy o uczelniach ułatwi współpracę z firmami

Nowela ustawy o uczelniach ułatwi współpracę z firmami - J.K. 27-07-2014 Rzeczpospolita

Nowelizacja ustawy o uczelniach m.in. pomoże w walce z bezrobociem młodych i ułatwi współpracę uczelni z biznesem - mówi PAP szefowa resortu nauki Lena Kolarska-Bobińska. Zapowiada też, że jej resort chce przygotować strategię rozwoju sektora nauki.

sobota, 26 lipca 2014

Parlament przyjął nową ustawę o szkolnictwie wyższym

Parlament przyjął nową ustawę o szkolnictwie wyższym - J.K. 25-07-2014 Rzeczpospolita

Zniesienie opłat za drugi kierunek, nowe zasady komercjalizacji, uczenie się przez całe życie, nowe zasady bliższej współpracy uczelni – to tylko niektóre z regulacji zawartych w nowym prawie.

Student nie straci prawa do renty socjalnej, jeśli wybierze uczelnię w UE

Student nie straci prawa do renty socjalnej, jeśli wybierze uczelnię w UE - Bożena Wiktorowska 25.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Sejm uchwalił 25 lipca ustawę zmieniającą zasady zawieszania przez ZUS wypłaty renty socjalnej. Po zmianach osoby mające prawo do renty socjalnej nie stracą prawa do wypłaty, jeśli czasowo wyjadą z Polski - na przykład na studia.

MNiSW chce sprawdzić, jak realizowany jest Pakt dla Horyzontu 2020

MNiSW chce sprawdzić, jak realizowany jest Pakt dla Horyzontu 2020 - 25.07.2014 PAP - Nauka w Polsce

Już ponad 300 placówek naukowych podpisało Pakt dla Horyzontu 2020, który zakłada wzmożone działania na rzecz udziału w tym programie UE. Resort nauki zapowiada, że pod koniec roku sprawdzi, jak realizują one zadania, do których zobowiązały się w dokumencie. 

piątek, 25 lipca 2014

Przepisy dla uczelni z wątpliwościami

Przepisy dla uczelni z wątpliwościami - Urszula Mirowska-Łoskot 25.7.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 7 gazeta prawna

Ponad 70 uwag przygotowało biuro legislacyjne Senatu do nowelizacji z 11 lipca 2014 r. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Żadna jednak nie została rozpatrzona. Senat przyjął ustawę bez poprawek. Czeka teraz na podpis prezydenta.

Jakie są warunki przystąpienia do obrony pracy dyplomowej

Jakie są warunki przystąpienia do obrony pracy dyplomowej - Urszula Mirowska-Łoskot 25.7.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 11 gazeta prawna

Uczelnia nie może żądać od studenta zapłaty za podejście do egzaminu kończącego studia ani za wydanie dyplomu. Już wkrótce każda praca będzie weryfikowana w antyplagiatowej bazie

czwartek, 24 lipca 2014

Hater utytułowany i buraki

Hater utytułowany i buraki - Paweł Piotr Reszka 24.07.2014 Gazeta Wyborcza

Człowiek specjalizujący się w naukach ścisłych musi zdawać sobie sprawę, że obowiązuje trzecia zasada dynamiki. Każda akcja wywołuje reakcję

Zarząd komisaryczny wykluczy pieniądze na badania

Zarząd komisaryczny wykluczy pieniądze na badania - Urszula Mirowska-Łoskot 24.7.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 8 gazeta prawna

Przy przyznawaniu środków na naukę będą uwzględniane także kryteria wykraczające poza wymienione w ustawie 

Taką zmianę wprowadzili posłowie do rządowego projektu nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki. Wczoraj zajęła się nim sejmowa podkomisja stała do spraw nauki i szkolnictwa wyższego. Nowe przepisy mają wejść w życie trzy miesiące od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Reprywatyzacja pogrąża uczelnie i PAN

Reprywatyzacja pogrąża uczelnie i PAN - Urszula Mirowska-Łoskot 24.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Budżet państwa, a nie uczelnie, czy placówki naukowe powinien ponosić koszty oddania nieruchomości ich prawowitym właścicielom. Tak wynika ze stanowiska Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich oraz Polskiej Akademia Nauk (PAN).

Oferta wsparcia dla wnioskodawców ERC Starting Grant (ERC StG) oraz ERC Consolidator Grant (ERC CoG)

wartek, 24 lipca 2014 - NCN
Narodowe Centrum Nauki  w ramach inicjatywy „Pakt dla Horyzontu 2020” podejmuje działania mające na celu wsparcie polskich naukowców wnioskujących o środki w ERC (Europejskiej  Radzie ds. Badań Naukowych). Oferta skierowana jest do osób, których wnioski zostały zakwalifikowane do drugiego etapu oceny (rozmowy kwalifikacyjnej) w konkursach ERC StG oraz ERC CoG.

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o uczelniach

Senat nie zgłosił poprawek do nowelizacji ustawy o uczelniach - 24.07.2014 PAP - Nauka w Polsce, MNiSW

Senat nie zgłosił w czwartek poprawek do nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym. Jeśli ustawę podpisze prezydent, przepisy m.in. o likwidacji opłat za drugi kierunek studiów, będą obowiązywać już od najbliższego roku akademickiego. 

Twórcy magistrów

Twórcy magistrów - Anna Szulc 21.7.2014 Newsweek Polska str. 36 Społeczeństwo,

Profesjonaliście wystarczy jedna wizyta w bibliotece, cztery książki i internet. O terroryzmie, roli sportu w życiu młodzieży albo o podatkach napisze w tydzień. Najwięcej prac magisterskich na zamówienie powstaje w wakacje.

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu - 24 VII 2014 r.

godz.8.15, sala 176
  1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 59. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw.

środa, 23 lipca 2014

Senacka komisja za nowelą o uczelniach bez poprawek

Senacka komisja za nowelą o uczelniach bez poprawek - 23.07.2014 PAP - Nauka w Polsce

Senacka komisja Nauki, Edukacji i Sportu poparła we wtorek nowelizację ustawy o uczelniach bez poprawek. Jeśli wniosek ten poprze Senat, przepisy – m.in. o likwidacji opłat za drugi kierunek studiów – będą obowiązywać od 1 października. 

Finansowy Impuls dla dziesięciorga naukowców od FNP

Finansowy Impuls dla dziesięciorga naukowców od FNP - 23.07.2014 PAP - Nauka w Polsce

Dziesięcioro naukowców otrzymało w sumie 920 tys. złotych w pierwszej edycji konkursu Impuls, od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Nagrodzono w nim innowacyjne pomysły i koncepcje badawcze o potencjale komercjalizacyjnym. Do najlepszych trafiło po 120 tys. zł. 

wtorek, 22 lipca 2014

Uniwersytety wychodzą na prostą. Kosztem cięć

Uniwersytety wychodzą na prostą. Kosztem cięć - Urszula Mirowska-Łoskot 22.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

W ubiegłym roku już 13 z 19 największych uczelni wypracowało zysk. W 2012 r. było ich tylko 8. Są jednak takie, którym grozi rządowy nadzór

Consultation on Horizon 2020 Science with and for Society Work Programme 2016-2017

Policy field(s)
  • Research and Innovation
Target group(s)
  • All citizens and organisations are welcome to contribute to this consultation. Contributions are particularly sought from research institutions, civil society organisations, business, policy makers, higher education institutions, science museums, science shops, scientific centres of excellence, local public authorities, cities of scientific culture, innovators and entrepreneurs.
Period of consultation
From 11.07.2014 to 12.10.2014  źródło

poniedziałek, 21 lipca 2014

Publiczne akademie też pożyczają od studentów

Publiczne akademie też pożyczają od studentów - Urszula Mirowska-Łoskot 21.7.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 8 Podatkowy poniedziałek

Uczelnie, które wydają środki na stypendia niezgodnie z przeznaczeniem, powinny zwrócić je do funduszu pomocy materialnej, a nie oddawać państwu. Tak wynika z odpowiedzi na interpelację (nr 26685) Macieja Orzechowskiego, posła PO.

Komisja Nauki, Edukacji i Sportu Senatu RP - 22 lipca 2014 r.

godz.12.30, sala  217
  1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 682, druki sejmowe nr 2085, 2471 i 2471-A).

Prawo we Wrocławiu znów oblegan

Prawo we Wrocławiu znów oblegane - Dominika Pietrzyk 21-07-2014 Rzeczpospolita

Młodych ludzi nie odstrasza ostra konkurencja na rynku usług prawniczych. Masowo chcą studiować prawo.

Polscy wynalazcy pokonują bariery i wychodzą z pomysłami na rynek

Polscy wynalazcy pokonują bariery i wychodzą z pomysłami na rynek - 21.07.2014 PAP - Nauka w Polsce

Produkcja urządzenia, które umożliwia sterowanie komputerem ustami czy opaski do badania jakości snu to przykłady na to, że w Polsce komercjalizacja badań może się udać. Aby współpraca z biznesem była sprawniejsza trzeba jednak zmian m.in. w myśleniu - komentuje ekonomistka. 

niedziela, 20 lipca 2014

TALIS - The OECD Teaching and Learning International Survey


Click here to browse or purchase the full report "TALIS 2013 Results: An International Perspective on Teaching and Learning"
źródło

108 mln zł przekazała FNP badaczom w ubiegłym roku

108 mln zł przekazała FNP badaczom w ubiegłym roku - 20.07.2014 PAP - Nauka w Polsce

Aż 108 mln zł przekazała badaczom w ubiegłym roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w ramach swoich 21 programów - wynika z opublikowanego w lipcu rocznego raportu. 

Raport dostępny jest na stronie fundacji. https://www.fnp.org.pl/raport-roczny-2013/

Forum Akademickie nr 07-08/2014

Spis treści nr 07-08/2014

piątek, 18 lipca 2014

Przedsiębiorcy chcą zachęt podatkowych na badania i rozwój

Przedsiębiorcy chcą zachęt podatkowych na badania i rozwój - Michał Duszczyk 18-07-2014 Rzeczpospolita

Jesteśmy w ogonie Europy pod względem wydatków na B+R. Sytuacja może się jednak poprawić, bo niemal połowa firm w Polsce chce zwiększyć nakłady na ten cel.

Naukowiec na urlopie szkoleniowym ma prawo do zwolnienia

Naukowiec na urlopie szkoleniowym ma prawo do zwolnienia - Mariusz Szulc 18.7.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 3 Prawniczy piątek

Orzeczenie 
Biolog, który dostaje z uniwersytetu zwrot kosztów kilkuletniego pobytu za granicą i prowadzenia tam badań, nie płaci PIT – potwierdził w wyroku WSA w Poznaniu

Sąd Najwyższy czeka na przepisy o niezapłaconym czesnym

Sąd Najwyższy czeka na przepisy o niezapłaconym czesnym - Michał Culepa 18.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Problem terminu przedawnienia roszczeń o niezapłacone czesne za studia nie będzie rozstrzygnięty przez SN, dopóki nie zacznie obowiązywać nowelizacja prawa o szkolnictwie wyższym.

The University as big business: The case of King's College London

The University as big business: The case of King's College London - Wednesday, 18 June 2014

King's College London is in the news for all the wrong reasons. In a document full of weasel words ('restructuring', 'consultation exercise'), staff in the schools of medicine and biomedical sciences, and the Institute of Psychiatry were informed last month that 120 of them were at risk of redundancy. The document was supposed to be confidential but was leaked to David Colquhoun who has posted a link to it on his blog.  This isn't the first time KCL has been in the news for its 'robust' management style. A mere four years ago, a similar though smaller purge was carried out at the Institute of Psychiatry, together with a major divestment in Humanities at KCL.

czwartek, 17 lipca 2014

International students: where do they go to study? – interactive

International students: where do they go to study? – interactive - 17 July 2014 theguardian.com

Explore the map below to see which countries attract the most international students. For the top 20 most popular countries, you can also click to see where their overseas students have travelled from

Measuring Innovation in Education

‌‌
źródło

Do teachers innovate? Do they try different pedagogical approaches? Are practices within classrooms and educational organisations changing? And to what extent can change be linked to improvements? A measurement agenda is essential to an innovation and improvement strategy in education. Measuring Innovation in Education offers new perspectives on addressing the need for such measurement.

Polskie uczelnie w piątej setce światowego rankingu szkół wyższych - CWUR

Polskie uczelnie w piątej setce światowego rankingu szkół wyższych - CWUR - 17.07.2014 PAP - Nauka w Polsce

Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński to najwyżej notowane polskie uczelnie w światowym rankingu CWUR - The Center for World University Rankings. Wśród tysiąca notowanych w nim szkół wyższych zajęły jednak miejsca w piątej setce. Wygrał amerykański Uniwersytet Harvarda. 

Czy polskie uczelnie produkują bezrobotnych?

Czy polskie uczelnie produkują bezrobotnych? - Bohdan Wyżnikiewicz 16.07.2014 Puls Biznesu

Bezpowrotnie minęły czasy, kiedy wyższe wykształcenie dawało gwarancję znalezienia pracy. Nie oznacza to jednak, że nie warto studiować, bowiem wynagrodzenia osób z dyplomem uczelni wyższych są nadal znacznie wyższe niż całej reszty zatrudnionych. 

Jak studia, to na Wyspach

Jak studia, to na Wyspach - Damian Furmańczyk 17.7.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 15 edukacja

Młodzi Polacy garną się na brytyjskie uczelnie. Niestety, dalszego życia również nie chcą wiązać z ojczyzną. Liczą na karierę za granicą

Uczelnie wypatrują chętnych. Są jeszcze miejsca na bezpłatne studi

Uczelnie wypatrują chętnych. Są jeszcze miejsca na bezpłatne studia - Urszula Mirowska-Łoskot 17.07.2014 Dziennik Gazeta Wyborcza

Dla maturzystów, którzy nie dostali się na studia w pierwszej turze rekrutacji, są jeszcze wolne miejsca. Szkoły zapowiadają też obniżanie progów punktowych

Kandydaci płacą w ciemno

Kandydaci płacą w ciemno - Katarzyna Wójcik 17-07-2014 Rzeczpospolita

Dają 85 zł za rekrutację na studia, chociaż nie znają jeszcze wyników matur.

Koniec z drugim etatem dla pracowników nauki

Koniec z drugim etatem dla pracowników nauki - Ryszard Piasecki 16.7.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 11

 opinia 
Od roku akademickiego 2014/2015 pracownicy uczelni zamierzający podjąć dodatkową pracę etatową (bądź ją kontynuować) w innej szkole wyższej muszą uzyskiwać zgodę rektorów placówek macierzystych. Rektorzy zaś mają obowiązek poinformowania Ministerstwa Szkolnictwa Wyższego o udzielonych zezwoleniach. Dotychczas wykładowcy akademiccy mogli podejmować pracę w jednej dodatkowej szkole wyższej, o ile tylko poinformowali o tym swoich rektorów, ale bez konieczności uzyskiwania ich aprobaty. Nietrudno było przewidzieć, że rektorzy zaczną masowo odrzucać podania o wyrażenie tego typu zgody, powołując się na art. 129 ust. 2 ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.)

środa, 16 lipca 2014

How Open is Finnish Higher Education?

I had been sufficiently impressed by the work of some Finnish geographers, though I knew little about the Nordic country’s higher education system before I accepted the position of postdoctoral researcher at the University of Helsinki in December 2007.

Bez matury na studia? To możliwe w Nowym Sączu

Bez matury na studia? To możliwe w Nowym Sączu - Alicja Fałek 2014-07-15 21:25:03 Gazeta Krakowska

WSB-NLU chce kształcić uczniów bez matury, by nie tracili jednego roku. W opinii ministerstwa takie studiowanie narusza obowiązujące prawo.

Spór o plagiat w szkole wyższej

Spór o plagiat w szkole wyższej - Dominika Pietrzyk 16-07-2014 Rzeczpospolita

Czy podejrzenie o popełnienie plagiatu musi skutkować utratą stanowiska rektora.

Zwolniony, a i tak zapłaci

Zwolniony, a i tak zapłaci - 16 lipca 2014 Aleksander Jarosz
 Grzegorz Kuś Rzeczpospolita

Z WOKANDY | Ostatnie wyroki Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie potwierdzają coraz częstszą praktykę kontrolowania przez fiskusa rozliczeń uczelni w zakresie podatku od nieruchomości. 

Łapówki w klinice. Zarzuty dla ordynatora i pacjentek

Łapówki w klinice. Zarzuty dla ordynatora i pacjentek - Iwona Hajnosz, Dominika Maciejasz 16.07.2014 Gazeta Kraków

Profesor ginekologii Uniwersytetu Jagiellońskiego pieniądze od pacjentek miał brać od lat - twierdzą policjanci i prokuratura. Ale przecież nie pracował w próżni, zatem co zrobili jego przełożeni, żeby położyć kres patologii?

Warszawskie uczelnie nie odczuwają skutków niżu demograficznego

Warszawskie uczelnie nie odczuwają skutków niżu demograficznego - 16.07.2014 PAP - Nauka w Polsce

Politechnika Warszawska i Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego odnotowały nieznaczny spadek liczby kandydatów na studia w roku akademickim 2014/15. Według wstępnych danych skutków niżu demograficznego nie odczują Uniwersytet Warszawski i Szkoła Główna Handlowa. 

wtorek, 15 lipca 2014

Studenci zostaną w Polsce. Uczelnie wstrzymują zagraniczne wyjazdy

Studenci zostaną w Polsce. Uczelnie wstrzymują zagraniczne wyjazdy - Urszula Mirowska-Łoskot 15.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Szkoły wyższe nadal nie mają podpisanych umów w programie Erasmus+. Tegoroczni absolwenci mogą nie otrzymać środków na zagraniczny staż

Turcy lubią nasze uniwersytety

Turcy lubią nasze uniwersytety - Artur Grabek 15-07-2014 Rzeczpospolita

Polskie uczelnie są coraz chętniej wybierane przez studentów z zagranicy. Od 2008 r. ich liczba wzrosła dwukrotnie.

poniedziałek, 14 lipca 2014

Taiwan’s education minister resigns in wake of SAGE peer review scandal

Taiwan’s education minister resigns in wake of SAGE peer review scandal - Retraction Watch
Taiwan’s education minister, Chiang Wei-ling, whose name appeared on several of 60 retracted articles by Peter Chen — apparently the architect of a peer review and citation syndicate we were first to report on last week — has resigned over the publishing scandal. 

Lipcowe posiedzenie Rady NCN

poniedziałek, 14 lipca 2014 - NCN
W dniu 10 lipca 2014 r. odbyło się kolejne posiedzenie plenarne Rady Narodowego Centrum Nauki. Głównym punktem obrad było ustalenie wysokości środków finansowych przeznaczonych na realizację projektów badawczych w ramach poszczególnych dyscyplin lub grup dyscyplin w konkursach OPUS 7, PRELUDIUM 7 i SONATA 7 ogłoszonych 17 marca 2014 r.

Absolwenci kierunków ścisłych w USA nie pracują w zawodzie

Absolwenci kierunków ścisłych w USA nie pracują w zawodzie - Tomasz Deptuła 14-07-2014 Rzeczpospolita

Prawie 3/4 osób po tzw. STEM – od angielskiego science, technology, engineering i math – nie znajduje pracy w zawodzie.

Uczelnia potwierdzi umiejętności

Uczelnia potwierdzi umiejętności - Katarzyna Wójcik 14-07-2014 Rzeczpospolita

Doświadczenie w zawodzie będzie skracać studia. Uczelnie będą kładły nacisk na praktykę.

Studenci zwolnieni z płacenia za drugi kierunek. Ale nie wszyscy

Studenci zwolnieni z płacenia za drugi kierunek. Ale nie wszyscy - Urszula Mirowska-Łoskot 14.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Osoby, które chcą się kształcić na kilku fakultetach, będą się uczyć za darmo. Jednak uczelnie określą dla nich limity przyjęć.

Co student powinien robić w wakacje? Pracować

Co student powinien robić w wakacje? Pracować - 13.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Ponad 75 proc. studentów ma już za sobą pierwsze doświadczenia zawodowe w postaci praktyk lub stażu związanych z kierunkiem studiów, a prawie 95 proc. z nich uznało je za użyteczne – wynika z badania Deloitte z 2013 roku. Wakacje to dobry czas na zdobycie cennego doświadczenia zawodowego. Jak jednak znaleźć wartościowe zajęcie, które będzie potem atutem przy szukaniu stałej pracy? 

sobota, 12 lipca 2014

Research coming under pressure

Research coming under pressure - By Karen Seidman, The Gazette July 11, 2014  

'Publish or perish' mindset looming over most university research facilities

The 1% of scientific publishing

The 1% of scientific publishing - By Erik Stokstad 11 July 2014 ScienceInsider

Publishing is one of the most ballyhooed metrics of scientific careers, and every researcher hates to have a gap in that part of his or her CV. Here’s some consolation: A new study finds that very few scientists—fewer than 1%—manage to publish a paper every year.

Paragraf za kupienie magisterki

Paragraf za kupienie magisterki - Edyta Hołdyńska 12-07-2014 Rzeczpospolita

Studenci chętnie zlecają pisanie prac dyplomowych. Takimi sprawami zajmują się śledczy.

Sytuacja na polskich uczelniach nie jest normalna

Sytuacja na polskich uczelniach nie jest normalna - Michał Płociński 12-07-2014 Reczpospolita

Radosław Zenderowski, politolog z UKSW, autor poradnika „Technika pisania prac magisterskich i licencjackich"

piątek, 11 lipca 2014

World-class universities or systems?

World-class universities or systems? - by Jamil Salmi on July 9, 2014 wonkhe

A report published last year in the United Kingdom described the radical changes affecting tertiary education in many parts of the world today as an ‘avalanche’. But the rupture factors that are transforming the tertiary education landscape are not that recent. I believe that the avalanche started eleven years ago, when Shanghai Jiao Tong University published the first Academic Ranking of World Universities, widely known today as the famous—some would rather say infamous—Shanghai ranking.

Transfer of the European Reference Index for the Humanities (ERIH)

Transfer of the European Reference Index for the Humanities (ERIH) - 11. July 2014, ESF

The European Science Foundation (ESF) and the Norwegian Social Science Data Services (NSD) are pleased to announce that the transfer of the European Reference Index for the Humanities (ERIH) to NSD has been completed and ERIH PLUS is now accessible at the NSD website.
Bergen and Strasbourg, 9th July 2014

Zmiany na uczelniach

Zmiany na uczelniach - J.K. 11-07-2014 Rzeczpospolita
Nowe przepisy regulować będą tak ważne kwestie jak zniesienie opłat za drugi kierunek, uwłaszczenie naukowców, uczenie się przez całe życie oraz nowe zasady bliższej współpracy uczelni. 

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o uczelniach - 11.07.2014 PAP - Nauka w Polsce
Większość posłów opowiedziała się w piątek za nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Przyjęto m.in. poprawki dotyczące zniesienia opłat za drugi kierunek studiów i nowych rozwiązań ws. komercjalizacji wyników badań naukowych. 

Gdzie najtrudniej dostać się na studia? Na stomatologii we Wrocławiu 52 osoby na miejsce, za to na fizyce w Opolu...

Gdzie najtrudniej dostać się na studia? Na stomatologii we Wrocławiu 52 osoby na miejsce, za to na fizyce w Opolu... - Justyna Suchecka 11.07.2014 Gazeta Wyborcza

Uczelnie wyższe odczuły w tym roku dotkliwie skutki niżu demograficznego. Ale prestiżowe, oblegane od lat kierunki nie musiały się martwić o brak kandydatów. Sprawdziliśmy, gdzie w tym roku dostać się najtrudniej.

Sejm przyjął nowe prawo dla uczelni

piątek, 11 lipca 2014- MNiSW

Nowe przepisy regulować będą tak ważne kwestie jak zniesienie opłat za drugi kierunek, uwłaszczenie naukowców, uczenie się przez całe życie oraz nowe zasady bliższej współpracy uczelni. 

Sejm przegłosował nowelizację ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Ustawa znosi opłaty za drugi kierunek. Dwa dni temu rząd poparł tę zmianę po to, by jak najszybciej dostosować prawo do postanowień wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

AGH: najpopularniejsze kierunki to inżynieria biomedyczna i budownictwo

AGH: najpopularniejsze kierunki to inżynieria biomedyczna i budownictwo - 11.07.2014 PAP - Nauka w Polsce

Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie zakończyła rekrutację na studia stacjonarne pierwszego stopnia, na które zostanie przyjętych 6795 studentów. Kandydaci złożyli w sumie 12 tys. 714 podań. Najpopularniejsze kierunki to inżynieria biomedyczna i budownictwo. 

Wcale nie mamy za wielu magistrów

Wcale nie mamy za wielu magistrów - Jan Cipiur 2014-07-11

Gdybyśmy, jak kiedyś, kształcili 10 proc. najzdolniejszych, to za 10 lat niektóre posady byłyby zarezerwowane dla obcokrajowców, bo tylko oni legitymowaliby się odpowiednim cenzusem. W dodatku nie byliby wcale mądrzejsi od tych, którym zdecydowaliśmy odciąć drogę od dyplomu – mówi prof. Zbigniew Marciniak, matematyk, były wiceminister edukacji i nauki i szkolnictwa wyższego.

Politechnika traci kandydatów. Przez pogrom na maturze?

Politechnika traci kandydatów. Przez pogrom na maturze? - Michał Jackowski 11.07.2014 Gazeta Lublin

Z powodu pogromu na maturze z matematyki uczelnie techniczne tracą znaczną część kandydatów. Ale głównie te słabsze, najlepsze uczelnie na brak chętnych narzekać nie mogą

Nowy rekord programu Erasmus

Nowy rekord programu Erasmus - 10.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna
Program Erasmus odnotował nowy rekord. W roku akademickim 2012/2013 z unijnych stypendiów skorzystało prawie 270 tysięcy studentów i ponad 52 tysiące pracowników akademickich.

KE: prawie 270 tys. studentów skorzystało z Erasmusa - 11.07.2014 PAP - Nauka w Polsce
W roku akademickim 2012-13 ponad 268 tys. europejskich studentów oraz blisko 53 tys. pracowników naukowych skorzystało z unijnego programu wymiany Erasmus; najwięcej w Hiszpanii, Francji i Niemczech. Z Polski studiować za granicę wyjechało ok. 16 tys. osób. 

Rząd sam określi, jakich kompetencji brakuje absolwentom uczelni

Rząd sam określi, jakich kompetencji brakuje absolwentom uczelni - Urszula Mirowska-Łoskot 10.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna
Ministerstwo określi, jakich konkretnie kompetencji brakuje absolwentom uczelni. Szkoły dostaną ponad miliard złotych na poprawę ich umiejętności.

Analiza kompetencji i kwalifikacji kluczowych dla zwiększenia szans absolwentów na rynku pracy

Naukowcy będą mieli prawo wytykać tylko błędy w ocenie formalnej

Naukowcy będą mieli prawo wytykać tylko błędy w ocenie formalnej - Urszula Mirowska-Łoskot 11.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Związki zawodowe alarmują, że planowane zmiany doprowadzą do tego, że będzie mniej środków na prowadzenie badań. Rząd zaprzecza. W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki. Wczoraj dokument był omawiany podczas podkomisji.
Rząd sam określi, jakich kompetencji brakuje absolwentom uczelni - Urszula Mirowska-Łoskot 10.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Ministerstwo określi, jakich konkretnie kompetencji brakuje absolwentom uczelni. Szkoły dostaną ponad miliard złotych na poprawę ich umiejętności.

Niż wymusza lepszą edukację

Niż wymusza lepszą edukację - Artur Grabek 11-07-2014 Rzeczpospolita

Gimnazjum kształci lepiej, bo nauczyciele się boją, że w związku z malejącą liczbą uczniów stracą pracę.

czwartek, 10 lipca 2014

Academic journal retracts articles over 'peer review ring' with bogus scholars

Academic journal retracts articles over 'peer review ring' with bogus scholars in New York, Thursday 10 July 2014, theguardian.com

Journal of Vibration and Control says 60 articles published over last four years cited academics with 'assumed identities'

Kolejny etap prac sejmowych nad nowelą ustawy o finansowaniu nauki

czwartek, 10 lipca 2014 - MNiSW  

Więcej pieniędzy dla najlepszych jednostek naukowych, nowa definicja naukowca rozpoczynającego karierę naukową czy wreszcie priorytet finansowy dla infrastruktury badawczej o strategicznym znaczeniu dla rozwoju Polski – to tylko niektóre z rozwiązań zawartych w projekcie nowelizacji ustawy o zasadach finansowania nauki. Proponowane przez resort nauki nowe zapisy były tematem dzisiejszej Podkomisji Stałej do spraw Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczestniczył w niej sekretarz stanu w MNiSW prof. Marek Ratajczak.

Rząd nauczy mówić inżynierów

Rząd nauczy mówić inżynierów - Urszula Mirowska-Łoskot 10.7.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 6

Ministerstwo określi, jakich konkretnie kompetencji brakuje absolwentom uczelni. Szkoły dostaną ponad miliard złotych na poprawę ich umiejętności
 

Drugi kierunek bezpłatny od października

Drugi kierunek bezpłatny od października - Dominika Pietrzyk 10-07-2014 Rzeczpospolita
Rząd nie będzie czekać
 na wygaśnięcie przepisów 
o odpłatności za kolejny kierunek studiów.

Drugi kierunek znów bezpłatny - PSRP
Dzisiaj na posiedzeniu sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży przegłosowano poprawkę, która skreśla przepisy o odpłatności za drugi kierunek studiów z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. W posiedzeniu komisji brał udział Piotr Müller – przewodniczący PSRP. Zmiany najprawdopodobniej wejdą w życie 1 października 2014 r. To ukoronowanie starań, jakie w tej dziedzinie podjął m. in. Parlament Studentów RP.

Nie mają konta, ale potrafią myśleć o finansach. Polacy w ekonomicznej części testów PISA

Nie mają konta, ale potrafią myśleć o finansach. Polacy w ekonomicznej części testów PISA - Justyna Suchecka 10.07.2014 Gazeta Wyborcza
Choć w gimnazjach nie ma lekcji przedsiębiorczości, a tylko 15 proc. badanych nastolatków ma konto w banku, polscy uczniowie z finansami radzą sobie nieźle.

A ty poradziłbyś sobie z zadaniami dla 15-latków? Mamy pytania z ekonomicznej części badania PISA - js 09.07.2014 GW
Dlaczego do Sary wysłano fakturę? Ile wypłaty dostała pani Joanna? Czy opłaca się kupić 10 kg pomidorów? Taki poziom wiedzy ekonomicznej powinni mieć 15-latkowie. A przynajmniej o to pytano ich w badaniu PISA.

Resort nauki ogłasza konkurs dla uczelni przyciągających obcokrajowców

Resort nauki ogłasza konkurs dla uczelni przyciągających obcokrajowców - 08.07.2014 PAP - Nauka w Polsce
Zwiększenie liczby studentów zagranicznych na polskich uczelniach, poprawa pozycji polskich szkół wyższych na arenie międzynarodowej, to cele nowego konkursu ogłoszonego przez resort nauki. Na przesyłanie wniosków uczelnie mają czas do 15 lipca. Na najlepsze czeka do 100 tys. zł.

Więcej zagranicznych studentów na polskich uczelniach - J.K. 10-07-2014 Rzeczpospolita
1 mln zł – tyle Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce przeznaczyć na wsparcie promocyjne polskich uczelni.

środa, 9 lipca 2014

"Naukowcy nie chcą uwłaszczenia"? Bzdura. Sprawdzamy fakty i odkrywamy kto stoi za listem do rządu

"Naukowcy nie chcą uwłaszczenia"? Bzdura. Sprawdzamy fakty i odkrywamy kto stoi za listem do rządu - Franciszek Orliński 8.07.2014 natemat.pl

Wracamy do sprawy uwłaszczenia naukowców. Przypominamy, że chodzi o fundamentalną zmianę, którą popieramy od wielu miesięcy. Po uwłaszczeniu naukowcy odkrywcy zachowywaliby większą część praw majątkowych do swoich wynalazków. To ruszyłoby polską innowacyjność. Kto jest przeciw? Większość rektorów, bo dziś naukowcy finansowo w stu procentach zależą od ich łaski i niełaski. Kto jest za? Ta część pracowników uczelni, którzy chcą by ich odkrycia trafiały na rynek, były wdrażane, by dzięki nim powstawały nowe firmy

Oblana matura

Oblana matura - Magdalena Łuków 8 lipca 2014 Polityka
Niezdany egzamin dojrzałości: czyja to porażka?

Młodym nie chce się chcieć. Uczyć, tworzyć, a czasami nawet myśleć. A teraz masowo oblali maturę. Dlaczego stracili motywację?

Piotr Müller o zmianach w szkolnictwie wyższym

Piotr Müller o zmianach w szkolnictwie wyższym - PSRP, student.lex.pl  

Trzeba przyznać, że dwóch studentów, którzy studiują w tym samym mieście na różnych uczelniach, będący w identycznej sytuacji materialnej, a otrzymujących stypendia o radykalnie różnej wysokości, to nie jest normalna sytuacja – zaznacza Piotr Müller, Przewodniczący Parlamentu Studentów RP.

Minister nauki: drugi kierunek studiów bez opłat

środa, 9 lipca 2014 - MNiSW

  Zniesienie opłat za drugi kierunek, uwłaszczenie naukowców, promocja uczenia się przez całe życie, a także związki uczelni – to były główne tematy dzisiejszej debaty sejmowej nad nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Podczas drugiego czytania ustawy rząd poparł m.in. poselską poprawkę, która znosi odpłatność za drugi kierunek studiów, dostosowując prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Podczas debaty prof. Lena Kolarska-Bobińska podkreśliła, że mimo iż Trybunał dał resortowi czas na wprowadzenie zmian do końca września 2015 r., ministerstwo chce, by już teraz studenci mieli pełną jasność co do obowiązujących reguł.  – „By nie stawiać w niepewności kolejnych studentów i dostosować prawo do postanowień wyroku Trybunału Konstytucyjnego, rząd poprze zniesienie odpłatności za drugi kierunek.” – mówiła minister nauki.

Co grozi studentowi za popełnienie plagiatu?

Co grozi studentowi za popełnienie plagiatu? - 09.07.2014 Dziennik Gazeta Prwawna

Pisząc pracę magisterską należy zwracać szczególną uwagę na właściwe wykorzystanie cudzych dzieł, opracowań czy publikacji. Każde bowiem użycie innego utworu bez podania jego źródła stanowi naruszenie prawa autorskiego, a w konsekwencji doprowadzić może nawet do odebrania tytułu magistra osobie, której praca nosi znamiona plagiatu. 

Ranking uczelni POLITYKI mało obiektywny? Naukowcy krytykują, autor odpowiada

Naukowy ranking uczelni akademickich - red. 8 lipca 2014 Polityka

Tygodnik POLITYKA opublikował drugi już ranking polskich uczelni opracowany przez zespół prof. Janusza Gila (POLITYKA 22). Niestety, prosty, oparty na jednym kryterium (wskaźniku Hirscha – h) ranking nie daje dobrej oceny naukowych osiągnięć polskich uczelni.

wtorek, 8 lipca 2014

Finał prac nad nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym

wtorek, 8 lipca 2014 - MNiSW

W posiedzeniu plenarnym Sejmu 9 lipca (środa), o godz. 14:00 weźmie udział minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. Ok. godz. 15:15 przewidujemy w Sejmie briefing prasowy z udziałem minister nauki.

Rekordzista zapisał się na 33 kierunki, a za każdą rekrutację zapłaci kilkadziesiąt złotych. Czemu aż tyle?

Rekordzista zapisał się na 33 kierunki, a za każdą rekrutację zapłaci kilkadziesiąt złotych. Czemu aż tyle? - Justyna Suchecka 08.07.2014 Gazeta Wyborcza

Na uczelniach wyższych w całej Polsce trwa właśnie rekrutacja na studia. Maturzyści, by wziąć w niej udział, muszą wnieść opłatę rekrutacyjną - maksymalnie 85 zł. Niektórzy wydają na to krocie - sprawdziliśmy dlaczego.

Resort rezygnuje na razie z opłat za drugie studia

Resort rezygnuje na razie z opłat za drugie studia - pap, Katarzyna Wójcik 08-07-2014 Rzeczpospolita

Aby nie płacić za drugi kierunek studiów, student 
powinien na każdym roku 
na tym kierunku uzyskać 
średnią ocen wyższą 
niż przeciętna.

Największe polskie uczelnie rezygnują z opłat za drugi kierunek

Największe polskie uczelnie rezygnują z opłat za drugi kierunek - mat 08-07-2014 Rzeczpospolita

Największe uczelnie w kraju zrezygnowały z pobierania opłat za drugi kierunek studiów w roku akademickim 2014/15. W ten sposób wyprzedziły termin wskazany przez Trybunał Konstytucyjny, który orzekł, że opłaty mogą obowiązywać do września 2015 r.

Kosmetolog nie zostanie prawnikiem. Studia prawnicze w skróconym trybie do likwidacji

Kosmetolog nie zostanie prawnikiem. Studia prawnicze w skróconym trybie do likwidacji - Urszula Mirowska-Łoskot 08.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Trwa rekrutacja na uzupełniające studia prawnicze. Rząd wkrótce je zamknie.

poniedziałek, 7 lipca 2014

Naukowcy przeciwko uwłaszczeniu

Naukowcy przeciwko uwłaszczeniu - Weronika Tokaj 07-07-2014 Rzeczpospolita

Akademicy twierdzą, 
że projektowane przepisy
 o prawie do wynalazku wydrenują polskie pomysły.

Konsultacje społeczne KE w sprawie Nauki 2.0

Konsultacje społeczne KE w sprawie Nauki 2.0 - 07.07.2014 PAP - Nauka w Polsce
Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne dotyczące Nauki 2.0. Zbadane ma być podejście m.in. do tego otwartego prowadzenia badań naukowych ukierunkowanego na ludzi. Konsultacje potrwają do końca września. 

Have your say on the future of science: public consultation on Science 2.0
European Commission - IP/14/761   03/07/2014
Other available languages: FR DE DA ES NL IT SV PT FI EL CS ET HU LT LV MT PL SK SL BG RO GA HR

Minister nauki za skreśleniem przepisów o opłatach za 2. kierunek

Minister nauki za skreśleniem przepisów o opłatach za 2. kierunek - J.K. 07-07-2014 Rzeczpospolita, PAP - Nauka w Polsce

Najlepszym rozwiązaniem będzie wykreślenie przepisów mówiących o odpłatności za drugi i kolejny kierunek - oceniła szefowa resortu nauki Lena Kolarska-Bobińska po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem czerwcowego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego (TK).

niedziela, 6 lipca 2014

Patent na patenty

Patent na patenty - Adam Grzeszak 10 lipca 2014 Polityka
Czy uwłaszczenie pracowników naukowych ma sens?  

Polska jest jednym z najmniej innowacyjnych krajów Europy. Państwo proponuje naukowcom: sami zajmijcie się wdrażaniem swoich wynalazków. Może to coś pomoże?

Funding agencies urged to check for duplicate grants

Funding agencies urged to check for duplicate grantsEugenie Samuel Reich & Conor L Myhrvold 30 January 2013 Nature 493, 588–589
Nature probe reveals lack of oversight of researchers who win two grants for similar projects.

Duplicate-grant case puts funders under pressure - Eugenie Samuel Reich 07 February 2012 Nature 482, 146
Critics call for tighter checks to stop researchers being funded twice for the same work. 


Double-dipping by federal research grantees - Jim Abernathy March 2013 The Grantsmanship Center (TGCi)

ETER - nowe źródło informacji dla studentów

ETER - nowe źródło informacji dla studentów - 05.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Ponad dwa i pół tysiąca uczelni z 36 europejskich krajów. Przy wsparciu Komisji Europejskiej powstał rejestr europejskiego szkolnictwa wyższego (ETER). Nowa baza danych została opublikowana przede wszystkim z myślą o studentach, ale nie tylko

Chcesz studiować filologię, zadbaj o matematykę

Chcesz studiować filologię, zadbaj o matematykę - Edyta Hołdyńska 05-07-2014 Rzeczpospolita

Podczas rekrutacji na studia dyskryminowani są ci, którzy nie zdawali na maturze matematyki. Ucierpieć mogą też tegoroczni maturzyści, 
bo egzamin był trudniejszy 
niż rok temu.

Statystyki konkursów OPUS 6, PRELUDIUM 6, SONATA 6

piątek, 4 lipca 2014 - NCN
W zakładce Statystyki konkursów opublikowane zostały zestawienia dotyczące rozstrzygniętych w maju br. konkursów: OPUS 6, PRELUDIUM 6, SONATA 6.

Grant na starożytnych wegetarian

Grant na starożytnych wegetarian - dmp 04-07-2014 Rzeczpospolita

Procedura przyznawania grantów młodym naukowcom jest niejasna. Budzi wątpliwości zarówno studentów, jak i ekspertów.

Academics Anonymous: scientific publishing is a licence to print money, not the truth

Academics Anonymous: scientific publishing is a licence to print money, not the truth -  Anonymous academic Guardian Professional,

Publicity-hungry journals have created a climate in which dishonest scientists can thrive

Hobby na koszt społeczeństwa

Hobby na koszt społeczeństwa - Marian Gorynia 02-07-2014 Rzeczposolita

Jeśli osiągniemy kiedyś tak wysoki poziom zamożności, że możliwe będzie zapewnienie po jednym kierunku „bezpłatnych studiów” dla każdego i stać nas będzie na więcej, to dlaczego nie. Na razie jednak jest inaczej – uważa Marian Gorynia, ekonomista.

Reforma w stypendiach nie wyeliminuje nadużyć

Reforma w stypendiach nie wyeliminuje nadużyć - Jacek Pakuła 3.7.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 8

W Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.
Zmiany obejmą m.in. przepisy dotyczące pomocy materialnej dla studentów. A tu problemów nie brakuje, o czym świadczy spora liczba skarg studentów do sądów administracyjnych.

Młodzi naukowcy z całego świata we wrześniu spotkają się w Warszawie

Młodzi naukowcy z całego świata we wrześniu spotkają się w Warszawie - 05.07.2014 PAP - Nauka w Polsce

119 uczestników z 37 państw weźmie udział w 26. edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej (EUCYS), który między 19 a 24 września odbędzie się w Warszawie. Polskę będzie reprezentowało troje młodych naukowców. 

Nowy przewodniczący Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

czwartek, 3 lipca 2014 - MNiSW  PAP - Nauka w POlsce


Został nim prof. Ryszard Nycz - teoretyk i historyk literatury z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członkowie nowej Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH) wybrali go dziś większością głosów. Rada rozpoczęła już prace nad zmianą formuły NPRH.

Goodbye to AHELO?

Goodbye to AHELO? - Posted by Eric on July 1st, 2014 Beerkens' Blog

“It is hard to improve what isn’t measured.” So said Andreas Schleicher, who runs a programme to identify the abilities of school children in different countries on behalf of the OECD. Eight years ago, a similar measurement for higher education was proposed. The Assessment of Higher Education Learning Outcomes (AHLEO), as it is known, was due to be discussed this week at the sixth annual international symposium on university rankings and quality assurance in Brussels, but has been dropped from the programme. Where did AHELO go?

Student nie musi znać kryteriów przyznawania stypendiów

Student nie musi znać kryteriów przyznawania stypendiów - Urszula Mirowska-Łoskot 03.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) lekceważąco i arogancko potraktowało studenta, który odwołał się od decyzji w sprawie nieprzyznania stypendium, kopiując poprzednie uzasadnienie. Tak wynika z wczorajszego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Matematyka: kreda, tablica i schematy

Matematyka: kreda, tablica i schematy - Artur Grabek 03-07-2014 Rzeczpospolita

Nauczyciele matematyki nie uczą myśleć 
– ujawnia najnowszy raport Instytutu Badań Edukacyjnych.

Mautrzyści powalczą o miejsca na studia ze... starszymi kolegami

Mautrzyści powalczą o miejsca na studia ze... starszymi kolegami - Damian Furmańczyk, Anna Wittenberg 03.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Słabe wyniki tegorocznej matury martwią abiturientów także dlatego, że obniżają ich szanse na miejsce na najbardziej prestiżowych kierunkach w Polsce. Żeby dostać się na studia, muszą oni rywalizować nie tylko z kolegami z własnego rocznika, ale też z tymi, którzy maturę zdawali rok temu. Maturę łatwiejszą, jak twierdzą tegoroczni abiturienci i ich nauczyciele.

Nie ustaje bój o wyższe pensje dla akademików

Nie ustaje bój o wyższe pensje dla akademików - Urszula Mirowska-Łoskot 02.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Wynagrodzenia pracowników uczelni nie wzrosną o 30 proc. w ciągu trzech lat – mówią związkowcy. Zapowiadają nawet wniosek do NIK o kontrolę szkół.

(Nie) świadome wybory zawodowe

W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się opinie, iż młodzi ludzie podejmują decyzje związane z wyborem kierunku kształcenia, a w dalszej perspektywie zawodu, w sposób nieświadomy. W konsekwencji po skończeniu studiów błądzą w poszukiwaniu pracy, a zdobyte przez nich kompetencje rozmijają się z faktycznymi potrzebami rynku.
Równie często słyszymy głosy krytyczne na temat samych uczelni. Pracodawcy, ale także niezależni komentatorzy twierdzą, iż szkoły wyższe nie są w stanie odpowiednio przygotować młodych ludzi do przyszłej kariery zawodowej. Dotyczy to niestety nawet tych, którzy swoje wybory edukacyjne podjęli w sposób świadomy. 
Odzwierciedleniem zderzenia tych dwóch tendencji jest wysoki poziom bezrobocia wśród absolwentów.
źródło

Licealista wierzy, że zrobi wielką karierę. Traci wiarę w czasie studiów

Licealista wierzy, że zrobi wielką karierę. Traci wiarę w czasie studiów - Anna Wittenberg 1.07.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Kiedy licealista myśli o przyszłych studiach, ma nadzieję, że te dobrze przygotują go do zawodu. Jeśli zaś sięga myślami w przyszłość już po dyplomie, chciałby dobrze płatnej pracy, w której nie trzeba będzie siedzieć po godzinach – chyba że za dodatkowym wynagrodzeniem. Jak pokazuje nowy raport PwC, wystarczy jednak pięć lat studiów i młodzi ludzie zmieniają zdanie.

Don't be seduced by the US – UK universities offer a richer education

Don't be seduced by the US – UK universities offer a richer education - Sascha AuerbachGuardian Professional,

US universities offer a world-class research environment – but teaching is broad and superficial compared with the UK

Kolarska-Bobińska: chcemy wprowadzić bezpłatny drugi kierunek studiów

Kolarska-Bobińska: chcemy wprowadzić bezpłatny drugi kierunek studiów - 01.07.2014 PAP - Nauka w Polsce

Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska chce jak najszybciej wprowadzić bezpłatny drugi kierunek studiów. Powiedziała we wtorek, że liczy na zmianę przepisów jeszcze przed nowym rokiem akademickim. 

Prezydent nominował 58 nowych profesorów

Prezydent nominował 58 nowych profesorów - 01.07.2014 PAP - Nauka w Polsce

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w poniedziałek akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim. 

Studia polonistyczne w Cambridge poprowadzi Australijczyk

Studia polonistyczne w Cambridge poprowadzi Australijczyk - 30.06.2014 PAP - Nauka w Polsce

Komparatysta dr Stanley Bill z Australii poprowadzi nowy program studiów polonistycznych, które w październiku uruchomione będą na Uniwersytecie Cambridge - poinformowali przedstawiciele Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. 

Na ratunek matematyce

Na ratunek matematyce - Artur Grabek 30-06-2014 Rzeczpospolita

MEN planuje zmiany w kształceniu nauczycieli, które mają zapobiec kolejnym maturalnym katastrofom.

Brak zasad finansowania prywatnych uczelni

Brak zasad finansowania prywatnych uczelni - Katarzyna Wójcik 30-06-2014 Rzeczpospolita

Planowana zmiana prawa o szkolnictwie wyższym może łamać ustawę zasadniczą. W sprawie dotacji odsyła do rozporządzenia.

Drugi kierunek: Szkoły wyższe zapłacą za błąd rządu

Drugi kierunek: Szkoły wyższe zapłacą za błąd rządu - Urszula Mirowska-Łoskot 30.06.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Już kilkadziesiąt uczelni zrezygnowało z pobierania opłat od studentów za drugi kierunek. Nie wiadomo, czy resort nauki pokryje im utracone wpływy