poniedziałek, 31 marca 2014

Prof. Kolarska-Bobińska: mamy duże środki europejskie na innowacje i budowanie trwałych mechanizmów współpracy uczelni z pracodawcami

poniedziałek, 31 marca 2014 - MNiSW  

O szansach i zagrożeniach stojących przed programem Erasmus+ w Polsce i Europie rozmawiali dziś polscy ministrowie, przedstawiciele świata biznesu, nauki oraz beneficjenci europejskich programów edukacyjnych. W spotkaniu uczestniczyła prof. Lena Kolarska-Bobińska.

University leaders: how can they inspire and motivate staff?

University leaders: how can they inspire and motivate staff? -   31 March 2014 The Guardian

Sponsored Q&A: join our online discussion 4 April on providing visionary leadership during a time of financial constraint

Nauka ma dwa razy więcej pieniędzy, naukowcy dostali podwyżki. Dlaczego innowacyjność leży?

Nauka ma dwa razy więcej pieniędzy, naukowcy dostali podwyżki. Dlaczego innowacyjność leży? - Kamil Sikora 31.03.2014 Natemat.pl

Od 2007 roku nakłady na naukę wzrosły prawie dwukrotnie. W ciągu 2 lat pensje nauczyli akademickich wzrosną o prawie 10% i przeznaczone zostało na to prawie 6 mld PLN. W feudalny system szkolnictwa wyższego cały czas pompowane są środki. A rektorom cały czas mało. Ich głównym argumentem na to, że jest źle w systemie jest to, że jest za mało pieniędzy. Pytanie jest ile uczelnie pozyskują z biznesu?! W dobrych zagranicznych uczelniach jest to nawet kilkadziesiąt procent. Tymczasem w Polsce są to śmieszne sumy.

Stypendia FNP - sześciu niemieckich uczonych poprowadzi badania w Polsce

Stypendia FNP - sześciu niemieckich uczonych poprowadzi badania w Polsce - 31.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Sześciu niemieckich uczonych nagrodzono Polskim Honorowym Stypendium Naukowym im. Aleksandra von Humboldta. Dzięki stypendium przyznanemu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej będą mogli prowadzić badania w wybranym ośrodku naukowym w Polsce. 

Po co ministrowi Europa

Po co ministrowi Europa - Artur Grabek, Eliza Olczyk 30-03-2014 Rzeczpospolita

Liczą na tłustą emeryturę, muszą zniknąć z oczu opinii publicznej lub po prostu chcą więcej czasu spędzać z rodziną w Brukseli.

Obcy na Książęcej?

Obcy na Książęcej? - Andrzej S. Nartowski 31-03-2014 Parkiet
(...)
Boli nas, że w rankingu najlepszych uczelni świata dwa najwyżej notowane polskie uniwersytety błąkają się dopiero w czwartej setce z perspektywą przedostania się do piątej. Lecz ilu mamy w Polsce studentów zagranicznych? Ilu uczonych ze świata stale wykłada na naszych uczelniach? Pytany o szanse naszych czołowych uniwersytetów na awans w światowych rankingach Jan Sadlak, prezydent IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, wcześniej wieloletni dyrektor działającego w systemie UNESCO Europejskiego Centrum Szkolnictwa Wyższego, nie ma wątpliwości: „Polskie uczelnie powinny się szeroko otworzyć, umożliwiać wybór rektora spośród uczonych z innych ośrodków akademickich, także zagranicznych". Kto potrafiłby wyobrazić sobie takie rozwiązanie?
(...)

Na studia, ale jakie

Na studia, ale jakie - Rafał Pisera 31.03.2014 Wprost str. 50 Ranking 14/2014 (1622)  

Studia nie dają gwarancji pracy ani wysokich zarobków, ale bez nich nie ma co liczyć na ponadprzeciętne dochody i choć odrobinę wolności w wyborze miejsca zatrudnienia.

Myślenie, zbędne hobby

Myślenie, zbędne hobby - Małgorzata Kowalska 28.03.2014 Gazeta Wyborcza

W nauce, polityce, społeczeństwie zwycięża pragmatyzm i utylitaryzm. A stawianie pytań trudno przełożyć na pieniądze

Faculty layoffs at Mailman are bellwether for academic corporatization

Faculty layoffs at Mailman are bellwether for academic corporatization - Seth Prins March 23, 2014 Columbia Daily Spectator

Grant Quota to Be Paid - Colleen Flaherty March 10, 2014 Inside Higher Ed
You study homelessness, or female sexuality, and are considered a leader in your field. You aren't tenure-track but you've been a star teacher at your institution -- one of the nation's wealthiest -- for many years. Should you lose your job for failing to raise 80 percent of your salary in outside grants?

Uniwersytety przeżywają kryzys. Zaczynają przypominać fabryki

Uniwersytety przeżywają kryzys. Zaczynają przypominać fabryki - Rozmawiał Arkadiusz Maciejowski 29.3.2014 Dziennik Polski str. 5 Kronika Krakowska

Rozmowa. Profesor Piotr Sztompka, socjolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego mówi o tym, że uczelnie humanistyczne przestały wypełniać swoją misję. Powinny dawać szeroką wiedzę, a nie konkretne umiejętności, tak jak uczelnie techniczne czy zawodowe. 

niedziela, 30 marca 2014

Naukowcy o przetargach: zmiany to dobry krok, ale nie rewolucja

Naukowcy o przetargach: zmiany to dobry krok, ale nie rewolucja - jaga, pap 29-03-2014 Rzeczpospolita

Zakup specjalistycznego obiektywu czy odczynnika do badań wymagał dotąd rozpisywania przetargu i trwał miesiące - nowelizacja Prawa zamówień publicznych znacznie to uprości - oceniają naukowcy. Niektórzy zwracają jednak uwagę, że zmiana pomoże głównie małym uczelniom i instytucjom.

Prof. Lena Kolarska-Bobińska na XX Krajowej Konferencji Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej w Kościelisku

piątek, 28 marca 2014 - MNiSW

Podczas debaty z przedstawicielami samorządów studenckich minister nauki i szkolnictwa wyższego przychyliła się do opinii studentów, by w nowelizowanej w Sejmie ustawie powrócić do przepisów, wedle których stypendium rektora będzie przyznawane 10 proc. najlepszych studentów na kierunku, a nie w skali całej uczelni.

piątek, 28 marca 2014

Szlachetna paczka

Szlachetna paczka - MATEUSZ CIEŚLAK NIE 13/2014

Rolą dziennikarza jest spotykać się z tymi, którzy o takie spotkanie proszą. Tym bardziej gdy chodzi o ujawnianie świństw i przekrętów. Toteż gdy skontaktował się ze mną prorektor Politechniki Śląskiej prof. Leszek Dobrzański, wziąłem notes, 2 długopisy i udałem się w wyznaczone przez niego miejsce.

Minister nauki precyzuje zasady korzystania z infrastruktury badawczej

Minister nauki precyzuje zasady korzystania z infrastruktury badawczej - 28.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Komercyjnie można wykorzystywać infrastrukturę badawczą zbudowaną ze środków unijnego Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a nie Infrastruktura i Środowisko - wyjaśnia minister nauki, precyzując informacje podane w jej poprzednim liście do rektorów.

Specjalny zespół wesprze badaczy i przedsiębiorców w walce o granty UE

Specjalny zespół wesprze badaczy i przedsiębiorców w walce o granty UE - 28.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Poprawa skuteczności naukowców w zdobywaniu funduszy unijnych i wzmocnienie roli biznesu w pozyskiwaniu środków z nowego budżetu UE – to niektóre cele zespołu roboczego, powołanego przez minister nauki i szkolnictwa wyższego Lenę Kolarską-Bobińską. 

Transmisja online – debata z udziałem minister prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej

Transmisja online – debata z udziałem minister prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej - 28.04.2014 PSRP, MNiSW


Trwa XX Krajowa Konferencja Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej Polskiej w Kościelisku.  Jubileuszowa konferencja PSRP składa się z serii szkoleń i debat poświęconych m.in. polskiemu systemowi szkolnictwa wyższego. W wydarzeniu uczestniczą także przedstawiciele organizacji studenckich Grupy Wyszehradzkiej i państw partnerskich, którzy odbywają spotkanie w ramach V4+.
W piątek (28.03) o godzinie 16:15 odbędzie się debata „Kształtowanie postaw i innych kompetencji społecznych przez uczelnie – fikcja czy rzeczywistość?” z udziałem minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej oraz prof. Wiesława Banysia – przewodniczącego Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Minister nauki: uniwersytety muszą być skutecznie zarządzane

Minister nauki: uniwersytety muszą być skutecznie zarządzane - 28.03.2014 PAP - Nauka w Polsce, TVPinfo (video)

Polskie instytuty i uniwersytety muszą być skutecznie i efektywnie zarządzane. Przestawienie sposobu zarządzania nimi może pomóc polskim uczonym w ubieganiu się o środki z Unii Europejskiej - uważa minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska. 

Praca dla replikanta

Praca dla replikanta - 28.3.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 8 

Na pierwszy ogień pójdą białe kołnierzyki: analitycy, urzędnicy, finansiści. Potem prawnicy, nauczyciele, w końcu pracę stracą aptekarze i lekarze. Sztuczna inteligencja najpierw wybije specjalistów. Już zaczęła

Innowacja? Zmieńmy siebie, nie gospodarkę

Innowacja? Zmieńmy siebie, nie gospodarkę - Andrzej Szahaj 28.3.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 27 Felietony

Od jakiegoś czasu wszyscy mówią o innowacyjności. Z reguły są to apele polityków, abyśmy wreszcie stali się innowacyjni, a przede wszystkim aby innowacyjna stała się nasza gospodarka. We wszystkich statystykach wypadamy pod tym względem fatalnie. Pojawia się pytanie o przyczyny tego stanu rzeczy. Z reguły sięga się do uwarunkowań o charakterze psychologicznym: albo nasi przedsiębiorcy boją się ryzyka, albo też w naszej (polskiej) naturze leży raczej imitacyjność niż kreatywność.

czwartek, 27 marca 2014

Minister nauki o działaniach resortu wspierających polską humanistykę

czwartek, 27 marca 2014 - MNiSW  

Prof. Lena Kolarska-Bobińska wysłała list do uczestników Okrągłego Stołu Humanistyki, który został zorganizowany z inicjatywy ministerstwa nauki.

Uwłaszczenie naukowców. Walka z komuną w nauce

Uwłaszczenie naukowców. Walka z komuną w nauce - Kamil Sikora 27.03.2014 Natemat.pl  

Zadzwoniliśmy na jeden z największych uniwersytetów w Polsce. Poprosiliśmy o informację, ile wynalazków udało im się sprzedać w ostatnich 4 latach. Rzecznik uczelni nawet nie wiedział, co to jest Centrum Transferu Technologii. A to właśnie ono jest odpowiedzialne za komercjalizację pomysłów naukowców. Tak właśnie wygląda innowacyjność władz uczelni. PRL ma się tam dobrze.

Nominacje profesorskie w Belwederze

Nominacje profesorskie w Belwederze - 26.03.2014


Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski wręczył w środę w Belwederze  akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

Uczelnie tracą na błędach recenzentów

Uczelnie tracą na błędach recenzentów - Urszula Mirowska-Łoskot 27.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Szkoły zarzucają stronniczość ekspertom opiniującym projekty naukowe. Zasady ich dotowania prowadzą do tego, że środki nie zawsze trafiają do najlepszych.

Rybiński: Jak zapobiec katastrofie w szkolnictwie wyższym

Rybiński: Jak zapobiec katastrofie w szkolnictwie wyższym - Krzysztof Rybiński 27.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Na niedawnym I Kongresie Kultury Akademickiej, w obecności minister Leny Kolarskiej-Bobińskiej odbyła się dyskusja na temat roli uniwersytetów w Polsce. Przedstawiciele władz uczelni wyższych mówili wiele o patologiach obecnego systemu szkolnictwa wyższego. 

Innowacyjność polskiej gospodarki: od rozpaczy do euforii

Innowacyjność polskiej gospodarki: od rozpaczy do euforii - Michał Zieliński 27-03-2014 Rzeczpospolita

Przez całe lata byłem atakowany informacjami, że polska gospodarka jest nienowoczesna, mało wydajemy na prace badawczo-rozwojowe i taka polityka skończy się katastrofą. I nagle nastąpiła zmiana o 180 stopni. Wszyscy wpadli w euforię.

Dolina krzemowa w Polsce – marzenie startupowców czy potencjalna rzeczywistość?

Dolina krzemowa w Polsce – marzenie startupowców czy potencjalna rzeczywistość? - 26.03.2014 Natemat.pl 

Małe, nowoczesne, dynamicznie rozwijające się firmy potrafią zmienić nasze codzienne życie. Zmienia się sposób w jaki docierają do nas informacje, kontaktujemy się z innymi ludźmi, zmianie ulegają całe procesy produkcji. Gdzie w tym wyścigu innowacji znajduje się Polska?

Szczegółowe informacje oraz zapis video z przebiegu spotkania znajduje się na www.growupstartup.com

Prof. Lena Kolarska-Bobińska na posiedzeniu Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju

środa, 26 marca 2014 - MNiSW  

Minister nauki i szkolnictwa wyższego była gościem dzisiejszego posiedzenia Rady NCBR. Spotkaniu z udziałem Dyrekcji NCBR przewodniczył prof. Jerzy Kątcki, Przewodniczący Rady.Gościem posiedzenia był także Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

środa, 26 marca 2014

Jak ugryźć żubra w d. Uczelnie blokują innowacyjność

Jak ugryźć żubra w d. Uczelnie blokują innowacyjność - Tomasz Machała 26.03.2014 Natemat.pl  

Wszyscy wiemy, jak zachowuje się pies ogrodnika. Sam nie ma, ale innym nie pozwoli. Sam nie potrafi, ale zrobi co może, żeby inny nie skorzystał. Tak się właśnie w tej chwili zachowują nasze wyższe uczelnie i Konferencja Rektorów. Choć sami mają fatalne wyniki w komercjalizacji powstałych na uczelniach wynalazków, to robią co mogą, żeby konserwować zmurszały system.

Bezpłatną edukację mamy w konstytucji. I tylko tam

Bezpłatną edukację mamy w konstytucji. I tylko tam - Ryszard Bugaj 25.03.2014 Forsal

Obowiązująca konstytucja głosi: „Nauka w szkołach publicznych jest bezpłatna. 

ZUS nie zawsze uznaje prawa studenta

ZUS nie zawsze uznaje prawa studenta - Michał Kuc 26.3.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 11 Gazeta Prawna

Uczniowie i studenci do ukończenia 26 lat, którzy pracują na podstawie zlecenia, umowy agencyjnej lub o świadczenie usług, nie podlegają oskładkowaniu. Podobnie jest z umową o dzieło, wyłączoną z systemu ubezpieczeń społecznych. Zainteresowani muszą jednak uważać, gdyż każda utrata statusu studenta skutkuje powstaniem obowiązku składkowego.

Komorowski: Polsce potrzebny jest inżynierski pragmatyzm

Komorowski: Polsce potrzebny jest inżynierski pragmatyzm - 26.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Bycie inżynierem „oznacza zwiększone szanse, by być praktycznie użytecznym dla ojczyzny” - mówił we wtorek prezydent Bronisław Komorowski podczas gali plebiscytu Złoty Inżynier. Jego zdaniem Polsce potrzebne są inżynierski pragmatyzm oraz solidność. 

Why I am Not a Professor

Why I am Not a Professor OR The Decline and Fall of the British University - © Dr Mark Tarver, 2007 Lambda Associates

This year, 2007, marks the marks the eighth year at which I ceased to be a tenured lecturer in the UK, what is called I think, a tenured professor in the USA. I've never worked out whether I was, in American terms, an assistant professor or an associate professor.  But it really doesn't matter, because today I am neither.  You see I simply walked out and quit the job. And this is my story. (...) 

PAN pod lupą prokuratury

PAN pod lupą prokuratury - 25.03.2014 RMF  
Resort Nauki i Szkolnictwa Wyższego zawiadamia prokuraturę o możliwych przestępstwach w Polskiej Akademii Nauk. Zawiadomienie to efekt kontroli przeprowadzonej przez resort w tej instytucji. Chodzi między innymi o naruszenie ustawy o zamówieniach publicznych.

Sprostowanie - 25.03.2014 MNiSW  
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie może jednoznacznie potwierdzić informacji zawartych na stronie http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-pan-pod-lupa-prokuratury,nId,1363642

Ratujmy polskich absolwentów

Ratujmy polskich absolwentów -   24.03.2014 Forbes

Państwo musi w końcu uznać, że celem jest student i jego rozwój, a nie ratowanie za wszelką cenę państwowych uniwersytetów i akademii. Nadchodzący niż demograficzny jest najlepszym momentem na zmiany w polskim systemie edukacji - pisze Piotr Voelkel

wtorek, 25 marca 2014

Biura karier alternatywą dla agencji rekrutacyjnych?

Biura karier alternatywą dla agencji rekrutacyjnych? - 25.03.2014 Sedlak & Sedlak

W artykule opisano akademickie biura karier, czyli jednostki działające na rzecz aktywizacji zawodowej studentów i absolwentów uczelni wyższych. W tekście przedstawiono specyfikę akademickich instytucji rynku pracy oraz ich główne obszary działalności. Biura karier powinny pełnić rolę pośredników między światem akademickim a podmiotami rynku pracy. W poniższym tekście szczególną uwagę skupiono na współpracy akademickich biur karier z otoczeniem biznesowym – pracodawcami. Oferta biur karier skierowana do firm może być bowiem atrakcyjną alternatywą dla biur pośrednictwa pracy czy agencji rekrutacyjnych. Biura karier służą pracodawcom bezpłatną pomocą w zakresie poszukiwania pracowników lub praktykantów. Będąc placówkami akademickimi, dysponują obszernymi bazami danych potencjalnych kandydatów poszukujących pracy czy stażu zawodowego.

Studying a PhD: don't suffer in silence

Studying a PhD: don't suffer in silence - Alan Percy 25 March 2014 The Guardian  

Doing a PhD is one of the toughest tests anyone can face in academic life – here's how to cope with some of the challenges

Program Teaming szansą na międzynarodową współpracę polskich uczonych

Program Teaming szansą na międzynarodową współpracę polskich uczonych - 25.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Najlepsze polskie instytucje naukowe mają szansę na partnerstwo strategiczne z wiodącymi ośrodkami naukowymi w Europie. Nawiązanie takiej współpracy umożliwi im konkurs Teaming, uruchomiony w ramach programu ramowego Unii Europejskiej - Horyzont 2020. 

Naukowcy i biznesmeni w Senacie o rozwoju innowacyjności

Naukowcy i biznesmeni w Senacie o rozwoju innowacyjności - 25.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Innowacyjności nie da się „odgórnie zadekretować” - mówili w poniedziałek w Senacie uczestnicy Warszawskich Dni Informatyki. Można ją jednak rozwijać, tworząc „ekosystem”: dobrą edukację, przepisy prawne i długofalowe planowanie - podkreślali. 

Bezpłatne studia to mit. Student płaci i to sporo

Bezpłatne studia to mit. Student płaci i to sporo - 24.3.2014 POLSKA The Times str. 8 DODATEK  
Ponad 800 tysięcy studentów uczących się wtrybiedziennym na teoretycznie bezpłatnych publicznych uczelniach wnosi opłaty np. za wpis na kolejny rok, udział wobowiązkowych obozach, kursach- itd, itp.

Trzeba mostów między firmami a studiującymi za granicą

Trzeba mostów między firmami a studiującymi za granicą - Franciszek Hutten-Czapski 24.3.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 14 Forsal Pieniądze

Nie pytaj, co Polska może zrobić dla ciebie. Zapytaj, co ty możesz zrobić dla Polski – taka parafraza słów prezydenta Johna F. Kennedy’ego dźwięczała mi w głowie wielokrotnie podczas spotkań z młodymi Polakami w Wielkiej Brytanii.

Ministra Kolarska-Bobińska karci jagiellońskich jajogłowych!

Ministra Kolarska-Bobińska karci jagiellońskich jajogłowych! - Krzysztof Pasierbiewicz 2014-03-24 naszeblogi.pl

W zeszłym tygodniu, w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbył się Kongres Kultury Akademickiej, na którym co prawda nie byłem, ale przed wyjazdem na weekend zdążyłem jeszcze obejrzeć transmitowaną przez Internet relację z inauguracji tego wydarzenia zapowiadanego szumnie przez wszystkie możliwe media maistreamowe.

Polska musi konkurować i z Niemcami, i z azjatyckimi tygrysami

Polska musi konkurować i z Niemcami, i z azjatyckimi tygrysami - Maciej Stańczuk 25.3.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 13 Forsal Pieniądze

W drugiej dekadzie członkostwa Polski w Unii Europejskiej trudno będzie nam konkurować jedynie niskimi kosztami pracy. Kluczem do sukcesu naszej gospodarki oraz polskich firm jest innowacyjność, którą trzeba wspierać.

Uczelnia nie jest korporacją

Uczelnia nie jest korporacją - Krzysztof Świątek 25.3.2014 Tygodnik Solidarność str. 18

- Nauczyciel akademicki przez 80 proc. okresu swojej kariery zawodowej jest na kontrakcie czasowym. Umowy okresowe na uczelniach różnią się tylko długością. Dopiero po uzyskaniu tytułu profesora nadzwyczajnego pojawia się szansa na stałe zatrudnienie - z Ryszardem Zielińskim, szefem organizacji „S“ na Uniwersytecie Warszawskim, rozmawia

Polska nauka stanęła w rozkroku. Jak powinien wyglądać uniwersytet?

Polska nauka stanęła w rozkroku. Jak powinien wyglądać uniwersytet? - 24.03.2014 Forsal
Polska nauka stoi w rozkroku – pomiędzy korporacją cechową, broniącą przede wszystkim interesów swoich własnych członków, a korporacją biurokratyczno-biznesową, kierującą się jedynie wymiernym zyskiem - pisze w opinii Maciej Malicki. 

Czy uniwersytet jest korporacją - Maciej Malicki 21.3.2014 Dziennik Gazeta Prawna
Istotnym elementem obecnej reformy wyższych uczelni jest parametryczna ocena pracy naukowej. Jednakże idea, by wynikom badań przypisywać punkty, spotyka się ze skrajnymi reakcjami. Jedni twierdzą, że w ten sposób można uzyskać klarowny obraz działalności naukowców, niezależny od subiektywnych ocen, wpływu koterii i środowiskowych układów. I przekonani są, że parametryzacja wyprowadzi polską naukę z jej obecnej, dość mizernej kondycji.

Uczelnie nie uczą o łupkach

Uczelnie nie uczą o łupkach - Marek Kozubal 24-03-2014 Rzeczpospolita

Polskie szkoły wyższe nie palą się na razie do masowego kształcenia specjalistów poszukiwania oraz wydobycia gazu łupkowego.

Tajne informacje o studentach? Szkoły wyższe łamią przepisy o ochronie danych osobowych

Tajne informacje o studentach? Szkoły wyższe łamią przepisy o ochronie danych osobowych - Urszula Mirowska-Łoskot 25.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Niektóre uczelnie łamią przepisy o ochronie danych osobowych. Bez zgody zainteresowanych osób mogą ujawniać tylko informacje o wynikach rekrutacji na studia. A wywieszają np. wyniki egzaminów z nazwiskami.

poniedziałek, 24 marca 2014

The true cost of private contracts in universities

The true cost of private contracts in universities - Aditya Chakrabortty 24 March 2014 The Guardian  

Confidential documents from the University of London reveal that institutions continue to outsource vital services even though workers are being squeezed and quality compromised

niedziela, 23 marca 2014

Forum Akademickie nr 03/2014

Spis treści nr 03/2014

Kraków, Kongres Kultury Akademickiej - Edwin Bendyk

Kraków, Kongres Kultury Akademickiej - Edwin Bendyk 22.03.2014 naukonauci

Zakończył się Kongres Kultury Akademickiej, przedsięwzięcie zorganizowane w Krakowie z inicjatywy prof. Piotra Sztompki, socjologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas trzech dni obrad (20-22 marca) uczestnicy spotkania dyskutowali o najważniejszych problemach środowiska akademickiego: upadku autorytetu uczonego, misji i idei uniwersytetu, relacjach mistrz-uczeń, konsekwencjach umasowienia nauczania na poziomie wyższym, jakości polskich uczelni, etyce zawodowej.

sobota, 22 marca 2014

Filozofia żyje, a filozofowie mają się dobrze

Filozofia żyje, a filozofowie mają się dobrze - Jan Woleński 21.03.2014 Gazeta Świąteczna

Polskiego Oksfordu nie będzie. I bardzo dobrze!

Polskiego Oksfordu nie będzie. I bardzo dobrze! - Mateusz Mazzini Krzysztof Bar 21.03.2014 Gazeta Świąteczna

Debata na temat stanu polskiej edukacji przypomina mecz tenisa stołowego, w którym piłeczka z napisem "akademia" jest odbijana między administracją publiczną a sektorem prywatnym. Pora wpuścić świeżą krew

Prof. Sztompka: Uniwersytet nie może być przedsiębiorstwem

Prof. Sztompka: Uniwersytet nie może być przedsiębiorstwem - Rozmawiał Szymon Łucyk, PAP, Nauka w Polsce 22.03.2014 Gazeta Wyborcza

Musimy powrócić do wysokich standardów akademickich i do wspólnoty uczonych. Uniwersytet nie może być firmą, taśmowo produkującą absolwentów - mówi prof. Piotr Sztompka, szef Rady Programowej odbywającego się w Krakowie Kongresu Kultury Akademickiej.

O uczelniach na kongresie. Einstein grantu by nie zdobył

O uczelniach na kongresie. Einstein grantu by nie zdobył - Iwona Hajnosz 22.03.2014 Gazeta Kraków

Jak bronić wartości akademickich w świecie, który w pogoni za pieniędzmi atakowany jest przez kulturę korporacyjną? Jak radzić sobie z patologiami? - odpowiedzi na te pytania szukają uczestnicy zorganizowanego przez UJ Kongresu Kultury Akademickiej.

piątek, 21 marca 2014

Śledztwo „Tygodnika”: uniwersytet, nepotyzm, plagiat

Śledztwo „Tygodnika”: uniwersytet, nepotyzm, plagiat - Mariusz Sepioło 18.03.2014  Tygodnik Powszechny

Student: „Myślisz, że ci, co piszą doktoraty, nie wiedzą, że tu i tu trzeba zrobić cudzysłów? Robią to zupełnie świadomie, bo wiedzą, że pokolenie wcześniej to robiło. I jeszcze jedno pokolenie do tyłu, i jeszcze”.

Transmisja z sesji plenarnych Kongresu Kultury Akademickej

Transmisja z obrad Kongresu Kultury Akademickiej
Termin: 20.03.2014 - 22.03.2014
Organizator: Instytut Socjologii UJ
Strona WWW: kongresakademicki.pl

Harmonogram transmisji:
  • 20 marca (czwartek) w godz. 9:00-13.15 - otwarcie Kongresu Kultury Akademickiej, wykład prof. dr. hab. Björna Wittrocka Nowoczesny uniwersytet w perspektywie historycznej - rozważania o trzech transformacjach, I sesja plenarna: Idea uniwersytetu, autonomia uniwersytetu, uniwersytet badawczy czy szkoła wyższego stopnia? - przewodniczący prof. dr hab. Andrzej Zoll.
  • 21 marca (piątek) w godz. 10:00-13.00 - II sesja plenarna: Relacje międzypokoleniowe w środowisku akademickim - przewodniczący prof. dr hab. Jan Woleński.
  • 22 marca (sobota) w godz. 10.00-13.00 - III sesja plenarna: Etos, wartości i standardy w nauce akademickiej i "post-akademickiej" - przewodniczący prof. dr hab. Piotr Sztompka, podsumowanie obrad, uchwały Kongresu, wystąpienia końcowe.
 

Profesor UJ: uniwersytety wpadły w pułapkę korporacyjnego myślenia

Profesor UJ: uniwersytety wpadły w pułapkę korporacyjnego myślenia - 20.03.2014 Jedynka

Według profesora Piotra Sztompki, szefa rady programowej Kongresu Kultury Akademickiej, uniwersytety powinny mieć inne cele niż szkoły zawodowe.

Grzech pewnego rozporządzenia

Opinia Grzech pewnego rozporządzenia - Łukasz Niesiołowski Spano 20.3.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 5 Życie gospodarcze Kraj, ON

Co polska władza stawia sobie za cel w rozwoju edukacji i szkolnictwa wyższego? Liczby. Kluczem określającym sukces polskiej edukacji ma być współczynnik scholaryzacji. I tu odnieśliśmy wielki sukces.

Badanie: w UE kobiety piastują 11 proc. najwyższych funkcji akademickich

Badanie: w UE kobiety piastują 11 proc. najwyższych funkcji akademickich - 21.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

W Unii Europejskiej tylko 11 proc. najwyższych rangą funkcji akademickich piastują kobiety - wynika z międzynarodowego badania Boston Consulting Group. 

Raport: 37 proc. studiujących na politechnikach to kobiety

Raport: 37 proc. studiujących na politechnikach to kobiety - adm 20-03-2014 Rzeczpospolita, PAP - Nauka w Polsce

Kobiety stanowią ponad 58 proc. ogólnej liczby studentów na polskich uczelniach. Na uczelniach technicznych jest ich już prawie 37 proc. - wynika z raportu "Kobiety na politechnikach 2014", który zaprezentowano w Warszawie.

Naukowcy powalczą o zachowanie zasad udzielania urlopów dla poratowania zdrowia

Naukowcy powalczą o zachowanie zasad udzielania urlopów dla poratowania zdrowia - Urszula Mirowska-Łoskot 21.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Rząd wyliczył, że z przerwy na poratowanie zdrowia korzysta tylko 1–2 proc. uprawnionych. Ograniczenie tego przywileju nie przyniesie znaczących oszczędności – twierdzą nauczyciele akademiccy

czwartek, 20 marca 2014

Prof. Lena Kolarska-Bobińska na Kongresie Kultury Akademickiej

czwartek, 20 marca 2014 - MNiSW
– Uniwersytet musi pełnić rolę służebną wobec społeczeństwa demokratycznego, musi uczyć otwartości i tolerancji – powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego podczas otwarcia Kongresu Kultury Akademickiej w Krakowie.
 
W Krakowie rozpoczął się Kongres Kultury Akademickiej - 20.03.2014 PAP - Nauka w Polsce
O najważniejszych problemach, dylematach i wyzwaniach polskich uniwersytetów i środowiska akademickiego dyskutować będą uczeni podczas Kongresu Kultury Akademickiej, który w czwartek rozpoczął się w Krakowie. 

Kierunki już nie będą zamawiane

Kierunki już nie będą zamawiane - Urszula Mirowska-Łoskot, Beata Lisowska 19.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna
Nie będzie już listy kierunków zamawianych. Rząd ma dotować zdobycie określonych kompetencji.
 
Ministerstwo Nauki zapłaci uczelniom za kompetencje studentów, a nie dyplom - Urszula Mirowska-Łoskot, Beata Lisowska 2014-03-18 Forsal
Resort nauki zmienia swój sztandarowy program. Będzie rozliczał uczelnie z kompetencji studentów, zamiast zamawiać kierunki.

Guza: Dla kogo to zamawianie

Guza: Dla kogo to zamawianie - Łukasz Guza 20.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Po sześciu latach funkcjonowania programu kierunków zamawianych, czyli dofinansowania fakultetów deficytowych na rynku pracy, rząd kompletnie zmienia jego formułę. Dotowane mają być nie konkretne studia, ale zdobycie określonych umiejętności. Tak żeby np. student budownictwa znał język rosyjski albo potrafił obsługiwać skomplikowane oprogramowanie komputerowe. 

Minister będzie monitorować tylko studentów, nie doktorantów

Minister będzie monitorować tylko studentów, nie doktorantów - Urszula Mirowska-Łoskot 20.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Krajowa Reprezentacja Doktorantów chce, aby monitoring karier prowadzony przez resort nauki objął również absolwentów studiów trzeciego stopnia.

WADY I ZALETY WPROWADZENIA KRAJOWYCH RAM KWALIFIKACJI

WADY I ZALETY WPROWADZENIA KRAJOWYCH RAM KWALIFIKACJI 2014/03/19 - Nr 6 (18) marzec 2014

środa, 19 marca 2014

Prof. Sztompka: uniwersytet nie może być przedsiębiorstwem

Prof. Sztompka: uniwersytet nie może być przedsiębiorstwem - 19.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Musimy powrócić do wysokich standardów akademickich i do wspólnoty uczonych. Uniwersytet nie może być firmą, taśmowo produkującą absolwentów - mówi PAP prof. Piotr Sztompka, szef Rady Programowej zaczynającego się w czwartek Kongresu Kultury Akademickiej. 

Na senackiej komisji o podziale uczelni na zawodowe i akademickie

Na senackiej komisji o podziale uczelni na zawodowe i akademickie - 19.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Na wątpliwości związane z planowanym w nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym podziałem uczelni na zawodowe i akademickie, odpowiadała podczas wtorkowego posiedzenia senackiej Komisji Nauki, Edukacji i Sportu wiceminister nauki Daria Lipińska-Nałęcz. 

Młodzi wściekli humaniści walczą o lepsze studia. Będą strajki na uczelniach?

Młodzi wściekli humaniści walczą o lepsze studia. Będą strajki na uczelniach? - Agnieszka Kublik 19.03.2014 Gazeta Wyborcza

Komitet Kryzysowy Humanistyki chce w Trybunale Konstytucyjnym walczyć o bezpłatne studia na drugim kierunku dla wszystkich chętnych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego godzi się na 20 proc. najlepszych studentów.

Dyplom jednak daje pracę

Dyplom jednak daje pracę - Bartosz Marczuk 19-03-2014 Rzeczpospolita

Zdobycie tytułu magistra nie przestało się opłacać, wciąż jest niemal gwarancją uzyskania zatrudnienia.

Nowe zasady rozliczania uczelni

Nowe zasady rozliczania uczelni - eh 19-03-2014 Rzeczpospolita

Sprawozdanie z wykonania planu rzeczowo-finansowego rektorzy uczelni muszą złożyć do 30 czerwca.

wtorek, 18 marca 2014

Marcowe posiedzenie Rady NCN

wtorek, 18 marca 2014 - NCN
W dniach 12-13 marca 2014 r. odbyło się kolejne posiedzenie Rady Narodowego Centrum Nauki. Pierwsza część spotkania została poświęcona dyskusji nad sprawozdaniem z działalności Narodowego Centrum Nauki za rok 2013 wraz z ewaluacją realizowanych zadań, rocznym sprawozdaniem finansowym za 2013 r. oraz planem działalności Narodowego Centrum Nauki na rok 2014. Dokonano również oceny merytorycznej pracy Dyrektora Centrum, a także p.o. zastępcy Dyrektora oraz Koordynatorów Dyscyplin NCN.

Albo doktorat, albo wypłata

Albo doktorat, albo wypłata - Edyta Hołdyńska 18-03-2014 Rzeczpospolita

Krajowa Reprezentacja Doktorantów domaga się wprowadzenia do projektu nowelizacji prawa 
o szkolnictwie wyższym dodatkowych uprawnień 
i stypendiów.

Studenci powalczą o granty w sądzie

Studenci powalczą o granty w sądzie - Urszula Mirowska-Łoskot 18.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Student czy absolwent, który ubiega się o pieniądze na badania naukowe z konkursu Diamentowy Grant, nie ma prawa odwołać się od decyzji ministra – tak twierdził przez trzy lata resort nauki. Tezę tę obalił Naczelny Sąd Administracyjny (NSA). 34 mln zł resort nauki rozdzielił na podstawie zasad niezgodnych z prawem. Poszkodowani zapowiadają falę odwołań.

Porażka KUL. Wydział Biotechnologii bez uprawnień do doktoratów

Porażka KUL. Wydział Biotechnologii bez uprawnień do doktoratów - pr 17.03.2014 Gazeta Lublin

To jeden z najlepiej wyposażonych wydziałów lubelskiego uniwersytetu. Niestety, doktorów nie wykształci, przynajmniej na razie

Jak studiować, żeby potem pracować. Wnioski z debaty

Jak studiować, żeby potem pracować. Wnioski z debaty - Marta Gołębiowska-Szuchta 15.03.2014 Gazeta Wrocław
Absolwenci z zerowym stażem pracy, nieradzenie sobie w globalnym środowisku, niska tolerancja na różnice kulturowe oraz brak instynktu biznesmena - to według uczestników piątkowej debaty "Gazety Wyborczej" nasze główne przeszkody na drodze do nowoczesnej gospodarki

Uczelnie zapleczem gospodarki? Jakie zaplecze, taka gospodarka - Spisała Marta Gołębiowska-Szuchta 17.03.2014
Jest dobrze - polskie innowacyjne firmy coraz śmielej wchodzą na światowe rynki, a międzynarodowe korporacje decydują się na nasz kraj, bo mamy stabilny system i niezłych absolwentów. Jest dobrze, ale... tych innowacyjnych firm nie ma wiele, a absolwentom i tak sporo brakuje. Oto zapis piątkowej debaty "Gazety Wyborczej" i Uniwersytetu Wrocławskiego

O skuteczności kształcenia i przedsiębiorczości akademickiej

czwartek, 13 marca 2014 - MNiSW
Przedsiębiorczość akademicka i poprawa, dzięki Europejskiemu Funduszowi Społecznemu, skuteczności kształcenia wyższego pod kątem potrzeb rynku pracy były głównymi tematami seminarium w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Podczas spotkania przedstawiono wyniki projektu badawczego „Umiejętności i kompetencje w zakresie przedsiębiorczości". W wydarzeniu wziął udział dr hab. Jacek Guliński, podsekretarz stanu w MNiSW, który przedstawił referat dotyczący tematyki spotkania.

Umiejętności i kompetencje w zakresie przedsiębiorczości - 13.03.2014

Seksskandal na uniwersytecie

Żłobek grozy i seksskandal na uniwersytecie - tvn24.pl
Seksskandal i prokuratorskie śledztwo na uniwersytecie wrocławskim. Według śledczych jeden z profesorów składał studentkom niemoralne propozycje. (...) - to tylko niektóre z materiałów, zrealizowanych przez reporterów programu "Prosto z Polski". 

Toruń: Seks i skandal na uniwersytecie Kopernika - 15.3.2014 Super Express str. 8 Wydarzenia
Nawet chłodnych myślicieli żądze wodzą na pokuszenie. Nieopatrznie uległ im pracownik naukowy Instytutu Filozofii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (woj. kujawsko-pomorskie) i uczelnią wstrząsnął skandal. Magister (26 l.) poskarżyła się swojemu promotorowi, że uwięził ją i molestował doktor habilitowany (43 l.). (...), a jurnego filozofa czeka postępowanie dyscyplinarne.

OECD Skills Strategy - Poland



Poland at a glance

240 mln zł z NCN w konkursach OPUS, PRELUDIUM i SONATA

240 mln zł z NCN w konkursach OPUS, PRELUDIUM i SONATA - 18.03.2014 PAP - Nauka w Polsce, NCN

Narodowe Centrum Nauki przeznaczy 240 mln zł na finansowanie projektów badawczych. W poniedziałek ogłoszono - już po raz siódmy - konkursy OPUS, PRELUDIUM i SONATA. Termin składania wniosków upływa 17 czerwca 2014 r. 

Szkoła w kryzysie zaufania

Szkoła w kryzysie zaufania - Artur Grabek 18-03-2014 Rzeczpospolita

Mniej niż połowa uczniów wierzy, że dzięki szkole zdobędzie dobrą pracę. To najgorszy wynik od wielu lat.

poniedziałek, 17 marca 2014

Prezydent wręczył nominacje profesorskie

Prezydent wręczył nominacje profesorskie - 17.03.2014 PAP - Nauka w Polsce, Prezydent.pl

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w piątek w Belwederze nominacje profesorskie 30 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki.

niedziela, 16 marca 2014

Rady Eskimosa dla Konga Belgijskiego

Rady Eskimosa dla Konga Belgijskiego - Jan Woleński 13.03.2014 Gazeta Wyborcza

Profesorowie-celebryci? Książki, które ''mało kto czyta''? Skąd ta niechęć do humanistyki?

sobota, 15 marca 2014

Academics Anonymous: sexism is driving women out of science

Academics Anonymous: sexism is driving women out of science - Anonymous academic 15 March 2014 The Guardian

I still hear comments like: 'Sorry about all the women in this lab.' Women scientists deserve respect not disdain

Pan magister na kasie w hipermarkecie

Pan magister na kasie w hipermarkecie - Agnieszka Kublik 13.03.2014 Gazeta Wyborcza

Dramat polega na tym, że jeśli rodzice stracą pracę, to tak jakby dorosły syn też stracił pracę, chociaż do tej pory jej nie miał. Z Januszem Czapińskim i jego synem Janem Kamoji-Czapińskim rozmawia Agnieszka Kublik

"Wzrost PKB i eksportu kluczowe dla rozwoju"

"Wzrost PKB i eksportu kluczowe dla rozwoju" - 10.03.2013 Prezydent.pl

Economic Survey of Poland 2014

OECD Economic Surveys: Poland 2014 | OECD Free preview | Powered by Keepeek Digital Asset Management Click to READ
źródło

piątek, 14 marca 2014

Nowela prawa przetargowego w nauce - do prezydenta

Nowela prawa przetargowego w nauce - do prezydenta - 14.03.2014 PAP - Nauka w Polsce
Posłowie poparli w piątek dwie redakcyjne poprawki Senatu do noweli Prawa zamówień publicznych, dzięki której instytucje naukowe i uczelnie będą mogły organizować przetargi dopiero dla zakupów powyżej 130 tys. i 200 tys. euro. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.  

piątek, 14 marca 2014 - MNiSW
Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wsparło postulaty środowiska naukowego zmierzające do ułatwienia stosowania w praktyce przepisów o zamówieniach publicznych. Sejm przyjął dziś zmiany w ustawie proponujące korzystne rozwiązania dla naukowców. Udało się m.in. podwyższyć próg zobowiązujący do prowadzenia zamówień publicznych z 14 do 30 tys. euro.

Nowa odsłona programu Ready, Study, Go! Poland

piątek, 14 marca 2014- MNiSW

Dziś ruszyła nowa strona internetowa www.go-poland.pl. Udało się to dzięki staraniom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To strona skierowana do cudzoziemców zainteresowanych studiowaniem nad Wisłą.

Life without tenure: how I've found fulfilment in US academia

Life without tenure: how I've found fulfilment in US academia - Jacqueline Taylor 14 March 2014 The Guardian  

Part-time teachers in US universities face job insecurity, but let's celebrate the opportunities, says a British academic
How can universities stop students cheating online? - 14 March 2014 The Guardian

From keyboards that recognise your typing style to university honour codes – course providers are finding new ways to stop plagiarism among students

Przyszli milionerzy, zapraszamy na debatę ze sławami biznesu

Przyszli milionerzy, zapraszamy na debatę ze sławami biznesu - Wojciech Pelowski 14.03.2014 Gazeta Wrocław

Czy polskie uczelnie są zapleczem dla nowoczesnej gospodarki? - to temat naszej piątkowej debaty na UWr. Ale czy Polska ma nowoczesną gospodarkę? A jeśli nie ma, to dlaczego? I czy mieć może?

Co robią młodzi po studiach? Ponad połowa uczelni nie wie

Co robią młodzi po studiach? Ponad połowa uczelni nie wie - 13.03.2014 tvn24.pl

Chociaż uczelnie zobowiązane są od 2014 roku do monitorowania losu absolwentów, to nie wszystkie to robią. Nie satysfakcjonuje też odsetek absolwentów, którzy informują uczelnie o swojej karierze - wynika z dokumentu Biura Analiz Sejmowych.

Matematyczni analfabeci

Matematyczni analfabeci - Maja Gawrońska Olga Woźniak 13.03.2014 Gazeta Wyborcza

Jak często mówiliście, że z matematyką zawsze byliście na bakier, więc nie chce wam się zastanawiać nad polisą ubezpieczeniową albo nie rozumiecie oprocentowania kredytu? A czy powiedzielibyście: "Jestem analfabetą. W pierwszej klasie sylaby wywołały u mnie taką traumę, że nigdy nie nauczyłem się dobrze czytać i pisać"? Dlaczego nie wstydzimy się matematycznego analfabetyzmu?

Szkołę da się zmienić!

Szkołę da się zmienić! - Maja Gawrońska 13.03.2014 Gzeta Wyborcza

Wielu Amerykanom wydawało się, że ich chorego systemu edukacji nie da się naprawić. Ostatnio zmieniają go jednak absolwenci najlepszych uniwersytetów, którzy zamiast biurek na Wall Street wybierają te nauczycielskie w najgorszych w kraju szkołach. I biją się o to

Granty dla matek – tak, luzy w doktoratach – nie

Granty dla matek – tak, luzy w doktoratach – nie - Edyta Hołdyńska 14-03-2014 Rzeczpospolita

Ministerstwo Nauki chce grantów dla naukowców po urodzeniu dziecka i chorobie, ale zaostrza warunki uzyskania doktoratów międzywydziałowych.

Uczelnie techniczne chcą wspólnie szukać studentów za granicą

Uczelnie techniczne chcą wspólnie szukać studentów za granicą - 14.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Polskie uczelnie techniczne chcą wspólnie szukać kandydatów na studia za granicą. W czwartek w Białowieży (Podlaskie) rektorzy obecni na Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych (KRPUT) podpisali porozumienie w tej sprawie. 

Debata: rozpoznawalność uczelni kluczem do ich umiędzynarodowienia

Debata: rozpoznawalność uczelni kluczem do ich umiędzynarodowienia - 14.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

W Polsce około 100 uczelni prowadzi działania służące ich umiędzynarodowieniu. Jednym ze sposobów na internacjonalizację jest zwiększenie rozpoznawalności polskich uczelni np. poprzez międzynarodowe akredytacje - mówili uczestnicy zorganizowanej w Warszawie debaty. 

Nie wszystkie uczelnie monitorują kariery

Nie wszystkie uczelnie monitorują kariery - Urszula Mirowska-Łoskot 14.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Tylko 198 uczelni odpowiedziało na pytanie Biura Analiz Sejmowych o to, czy śledzi losy zawodowe absolwentów. Ankieta została wysłana do ok. 400 szkół.

Humanista też może pracować w KGHM. Jak szukają talentów?

Humanista też może pracować w KGHM. Jak szukają talentów? - Rozmawiał Wojciech Pelowski 14.03.2014 Gazeta Wrocław

Prezes KGHM Herbert Wirth o przejęciach firm za oceanem: - Jestem zwolennikiem tradycji hellenistycznej - "podbijać, ale brać też z tych podbitych kultur". O absolwentach, których szuka: - Liderów za dużo nie potrzebujemy. Szukamy inżynierów z empatią 

Rozmowa z Herbertem Wirthem

czwartek, 13 marca 2014

Women in Science

Women in Science 

Explore the data for countries worldwide UNESCO - Women In Science Interactive

Nowy superprogram na studentów plagiatorów

Nowy superprogram na studentów plagiatorów - pr 12.03.2014 Gazeta Lublin

Nadchodzi OSA, a wraz z nią obowiązek sprawdzania wszystkich prac dyplomowych. Czy studenci mają się czego bać? Nowy program antyplagiatowy zdaniem jego twórców ma przede wszystkim edukować

Biznes chce praktyków. Współpraca potrzebna już na studiach

Biznes chce praktyków. Współpraca potrzebna już na studiach - wp 12.03.2014 Gazeta Wrocław

Przygotowanie ogólne, choć bardzo ważne, nie jest podstawą pracy w dużych projektach międzynarodowych, gdzie liczą się praktyczne umiejętności - mówi Bartosz Ciepluch, szef centrum oprogramowania Nokii we Wrocławiu.

Szkoła podważania wszystkiego. Polacy na Oksfordzie

Szkoła podważania wszystkiego. Polacy na Oksfordzie - Magdalena Szwarc, 13.03.2014 Gazeta Wyborcza

Poznałam już pewnie kilku przyszłych premierów Anglii

Uniwersytet w Cambridge poszukuje wykładowcę "studiów polskich"

Uniwersytet w Cambridge poszukuje wykładowcę "studiów polskich" - 03-12-2014 poland.us

Do 4 kwietnia trwa nabór na stanowisko wykładowcy „studiów polskich” organizowany przez Wydział Studiów Słowiańskich (Department of Slavonic Studies) na Uniwersytecie w Cambridge.

Wkrótce w Lublinie Dni Narodowego Centrum Nauki

Wkrótce w Lublinie Dni Narodowego Centrum Nauki - 13.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Jak zdobywać granty Narodowego Centrum Nauki? Jak napisać wniosek? W którym konkursie startować? Jakich błędów nie popełniać? Odpowiedzi m.in. na takie pytania uzyskają uczestnicy tegorocznej edycji Dni Narodowego Centrum Nauki. Odbędą się one 9 i 10 kwietnia w Lublinie. 

Turystyka naukowa: Na Słowacji habilitację można zrobić sześćdziesiąt razy szybciej niż w Polsce

Turystyka naukowa: Na Słowacji habilitację można zrobić sześćdziesiąt razy szybciej niż w Polsce - Klara Klinger 13.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Na słowackich uczelniach można zrobić habilitację sześćdziesiąt razy szybciej niż w Polsce. Cena: 6,5 tys. zł

środa, 12 marca 2014

63. posiedzenie Sejmu RP

Podkomisja stała ds. nauki i szkolnictwa wyższego  (ENM)
sala 14/bud. GRozpatrzenie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2085).

Podkomisja stała ds. nauki i szkolnictwa wyższego  (ENM)
sala 14/bud. G

W sejmowej podkomisji brak zgody w sprawie kształcenia diagnostów laboratoryjnych

W sejmowej podkomisji brak zgody w sprawie kształcenia diagnostów laboratoryjnych - 12.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Posłowie z sejmowej podkomisji nie doszli do porozumienia w sprawie możliwości wprowadzenia jednolitych standardów kształcenia na kierunku analityka medyczna na wszystkich uczelniach. Wątpliwości wobec sposobu wprowadzenia zmian zgłosiło ministerstwo nauki. 

Równanie z wycinaniem

Jak w polskich szkołach uczą matematyki  
Równanie z wycinaniem - Edwin Bendyk 11.03.2014 Polityka 

Matematyka na dobre wróciła do polskich szkół. Czas w końcu dobrze jej uczyć, i to od najmłodszych lat.

Kiedy usługi szkoleniowe i edukacyjne są wolne od VAT

Kiedy usługi szkoleniowe i edukacyjne są wolne od VAT - Mariusz Szulc 12.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Z preferencji w VAT mogą korzystać m.in. szkoły i biblioteki świadczące usługi kształcenia i wychowania.

Uczelnie walczą o pieniądze

Uczelnie walczą o pieniądze - Edyta Hołdyńska 12-03-2014 Rzeczposolita

Niemal co trzecia placówka naukowa nie zgadza się z oceną parametryczną wystawioną według nowych zasad.

Student dostanie spóźnione stypednium z odsetkami

Student dostanie spóźnione stypednium z odsetkami - Urszula Mirowska-Łoskot 12.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Uczelnie, które zwlekają z płaceniem stypendiów, będą musiały wypłacić odsetki. Laureaci olimpiad zyskają wsparcie już na I roku.

Prezes Neurosoft: Nie kopiujmy Doliny Krzemowej, zbudujmy własną

Prezes Neurosoft: Nie kopiujmy Doliny Krzemowej, zbudujmy własną - Janusz Wróbel, prezes zarządu Neurosoft 12.03.2014 Gazeta Wrocłąw

Czy we Wrocławiu może powstać Dolina Krzemowa? Zapewne nie, ponieważ jest tylko jedna Dolina Krzemowa, jedna Kalifornia, jedne Stany Zjednoczone. Za to we Wrocławiu może i powinny powstać nasze centra różnych technologii, o potencjale nieustępującym słynnej kalifornijskiej Dolinie


Zapraszamy w piątek na Uniwersytet Wrocławski

Eksperci za otwartym dostępem do publikacji naukowyc

Eksperci za otwartym dostępem do publikacji naukowych - 11.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Tylko ok. 35 proc. publikacji naukowych na świecie ukazuje się w otwartym dostępie. Tymczasem warto, by wszystkie były udostępniane bezpłatnie – przekonywali eksperci z różnych krajów na wtorkowym spotkaniu w Warszawie. 

wtorek, 11 marca 2014

Rektor powinien częściej informować o budżecie

Rektor powinien częściej informować o budżecie - Urszula Mirowska-Łoskot 11.3.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 8 Gazeta Prawna

Uczelnie, które ponoszą straty finansowe, powinny częściej składać sprawozdania do ministra nauki informujące o ich sytuacji. Takie stanowisko przedstawiła Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW). Dotyczyło ono projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego określającego wzory sprawozdań.

Polacy po brytyjskich uczelniach: dlaczego młoda elita nie chce wracać do kraju?

Polacy po brytyjskich uczelniach: dlaczego młoda elita nie chce wracać do kraju? - Damian Furmańczyk, 8.03.2014 Artykuł z: Dziennik Gazeta Prawna

Bezrobocia w Polsce się nie obawiają. Powstrzymuje ich niska jakość naszego państwa w porównaniu z tym, gdzie studiowali.

CZY POLSKA GOSPODARKA JEST INNOWACYJNA? KOMISJA EUROPEJSKA MA WĄTPLIWOŚCI...

CZY POLSKA GOSPODARKA JEST INNOWACYJNA? KOMISJA EUROPEJSKA MA WĄTPLIWOŚCI... - 7.03.2014 Henryk S. KOLKA-TUSZYŃSKI-CGKL Grupa Doradcza globaleconomy.pl

Nie jest łatwo przekonać otoczenie do swoich atutów i potencjalnych możliwości rozwojowych praktycznie w każdej dziedzinie. Prawie we wszystkich obszarach działalności do oceny ludzi zespołów, firm i krajów są przyjmowane określone definicje, procedury i testy, do których można się co najwyżej ustosunkować, trudno je samemu zmienić. Umożliwiają one porównanie ocenianych między sobą. Wyniki (nawet te niekorzystne) oceniani nie muszą akceptować, ale powinni je przyjąć do wiadomości i wyciągnąć wnioski. Ta uwaga dotyczy także niedawno opublikowanego przez Komisję Europejską rankingu innowacyjności poszczególnych krajów. Nie wypadliśmy w nim zbyt dobrze...

Horyzont 2020: W stronę rynku

Horyzont 2020: W stronę rynku - 11.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Wsparcie w postaci grantów, a także pożyczki na preferencyjnych warunkach mogą otrzymać naukowcy, konsorcja instytucji naukowych i przedsiębiorstw na urynkowienie swoich produktów i technologii. Komisja Europejska będzie finansowała również pojedyncze małe i średnie firmy. 

poniedziałek, 10 marca 2014

Dyscyplinarka dla prorektora UMCS? "Jestem męczennikiem"

Dyscyplinarka dla prorektora UMCS? "Jestem męczennikiem" - Paweł P. Reszka 10.03.2014 Gazeta Wyborcza

Prorektor UMCS skarży się na mobbing. Tymczasem takie samo działanie zarzuca mu pracownik jego katedry. - Żądał deklaracji lojalności, wysyłał dziesiątki esemesów, również nocą, groził - opowiada.

Czy potrafimy kształcić milionerów? Oni odnieśli sukces

Czy potrafimy kształcić milionerów? Oni odnieśli sukces  - wp 09.03.2014 Gazeta Wrocław
Polska jest największym na świecie eksporterem jabłek. Chiny eksportują notebooki. Czego potrzeba, żeby u nas pojawiło się więcej polskich innowacyjnych firm? Będziemy o tym dyskutować w piątek w Instytucie Informatyki UWr.

Dyskusja na koncie facebookowym Autora

Nowa habilitacja – za i przeciw

Nowa habilitacja – za i przeciw - Dominika Pietrzyk 10-03-2014 Rzeczpospolita

Humanistom nie podobają się nowe zasady awansu naukowego, ekonomistom – bardzo.

Pauza Akademicka nr 244

Zapraszamy do lektury

niedziela, 9 marca 2014

Horyzont 2020: Instrumenty finansowe dla innowacji

Horyzont 2020: Instrumenty finansowe dla innowacji - 09.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Instrumenty finansowe dla innowacji to m.in. preferencyjne pożyczki i gwarancje udzielane przez Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny na pełną komercjalizację wynalazków i innowacyjnych technologii. W nowym programie ramowym UE Horyzont 2020 konkurencja będzie spora, ale warto sięgnąć po pieniądze na to, by efekty pracy polskich badaczy – wielokrotnie nagradzane na światowych wystawach prototypy i demonstratory technologii - znalazły się na europejskim rynku. 

sobota, 8 marca 2014

Jeśli nie zatrudnimy ludzi z zagranicy, świat nam ucieknie

Jeśli nie zatrudnimy ludzi z zagranicy, świat nam ucieknie - Rozmawiał Wojciech Pelowski 2014-03-07 Gazeta Wrocław

Wielu moich kolegów uważa, że byłoby niemoralne płacić dużo więcej komuś ściągniętemu z zagranicy. Ale jeśli nie ściągniemy specjalistów w unikalnych dziedzinach, to świat nam ucieknie. Dziś, jeśli młody człowiek chce się czymś zajmować, a w Polsce nie ma potencjalnych mentorów, wyjeżdża. W wielu dziedzinach, szczególnie tych atrakcyjnych rynkowo, brakuje więc specjalistów - mówi prof. Leszek Pacholski

piątek, 7 marca 2014

On International Women's Day, do we know what academic success looks like?

On International Women's Day, do we know what academic success looks like? - Friday 7 March 2014  The Guardian

Saturday is International Women’s Day. It’s a good time to consider what academic success means to women. The University of Cambridge is attempting, through a series of interviews, to find out

Statystyki NCN 2013

Przykladowa wersja "bąbelkowa" statystyk:

Rankingi beneficjentów konkursów OPUS, PRELUDIUM, SONATA rozstrzygniętych w 2013 r w grupie nauk ścisłych i technicznych (ST) w poszczególnych panelach.

Szczegółowe zestawienia rankingowe beneficjentów

piątek, 7 marca 2014 - NCN
W dziale Statystyki opublikowano kolejną część rankingów podmiotów, którym Narodowe Centrum Nauki przyznało w 2013 r. finansowanie na realizację projektów badawczych, staży podoktorskich oraz stypendiów doktorskich.

Polscy przedsiębiorcy w ogonie wynalazczości

Polscy przedsiębiorcy w ogonie wynalazczości - Artur Grabek 07-03-2014 Rzeczpospolita
Europejski Urząd Patentowy zarejestrował w ubiegłym roku 95 polskich wynalazków. Niemieckich przeszło 140 razy więcej, bo blisko 13,5 tysiąca. 

Coraz więcej polskich patentów w Europie - Katarzyna Zachariasz 2014-03-07 Gazeta Wyborcza
Polskie firmy i uczelnie otrzymały w zeszłym roku 95 patentów europejskich, a złożyły 510 wniosków o ochronę - wynika z raportu Europejskiego Urzędu Patentowego.

Studenci wpadają w długi

Studenci wpadają w długi - Joanna Ćwiek 06-03-2014 Rzeczpospolita

Niemal co piaty studentów finansuje swoją edukację – wynika z badania „Finansowy portret młodych” przeprowadzonego przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej.

Zmierzch kursów kwalifikacyjnych? Uczelnie przejmują kształcenie pedagogów

Zmierzch kursów kwalifikacyjnych? Uczelnie przejmują kształcenie pedagogów - Urszula Mirowska-Łoskot 07.03.2014 Diennik Gazeta Prawna

W tym roku odbędzie się ostatni nabór na większość kursów kwalifikacyjnych prowadzonych przez placówki doskonalenia nauczycieli. Pedagodzy, którzy będą chcieli się dokształcać w przyszłości, podejmą najczęściej naukę na studiach podyplomowych w szkołach wyższych.

czwartek, 6 marca 2014

Wykładowca z wyrokiem. A rektor? Nie widzi problemu

Wykładowca z wyrokiem. A rektor? Nie widzi problemu - Karol Adamaszek, Piotr Kozłowski 06.03.2014 Gazeta Wyborcza

Emerytowany podpułkownik - skazany właśnie za nadużywanie stanowiska w czasach, gdy był jeszcze wojsku - został wykładowcą w publicznej szkole wyższej. - To wartościowy specjalista - mówi rektor uczelni i jednocześnie senator PSL.

World Reputation Rankings 2014 THE

The Times Higher Education World Reputation Rankings 2014 employ the world's largest invitation-only academic opinion survey to provide the definitive list of the top 100 most powerful global university brands. A spin-off of the annual Times Higher Education World University Rankings, the reputation league table is based on nothing more than subjective judgement - but it is the considered expert judgement of senior, published academics - the people best placed to know the most about excellence in our universities.

źródło

World's top 100 universities 2014: their reputations ranked by Times Higher Education

World's top 100 universities 2014: their reputations ranked by Times Higher Education - The Guardian  6 March 2014

Harvard has once again topped the Times Higher Education’s reputation ranking of worldwide universities, with US institutions taking almost half of all the places on the top 100 list.

Dark thoughts: why mental illness is on the rise in academia

Dark thoughts: why mental illness is on the rise in academia - Claire Shaw and Lucy Ward Guardian Professional, Thursday 6 March 2014 11.19 GMT  

University staff battling anxiety, poor work-life balance and isolation aren't finding the support they need

The blog that started the debate: there is a culture of acceptance around mental health issues in academia 

A free education online: too good to be true? – video debate

A free education online: too good to be true? – video debate - The Guardian Thursday 6 March 2014

The promise: free education for all. The reality: the well-educated elite tweak their qualifications. When universities began offering Moocs – free online courses open to all – the idea was that people in developing countries would get access to the best teachers in the world. But so far the typical learner is educated, affluent and living in the global north. Is this just an early-adoption problem or have emerging economies been forgotten in the marketing frenzy? Here, academics discuss whether online courses have fallen short of expectations

London is still world's top city for universities

London is still world's top city for universities -  The Guardian,

Times Higher Education gives the capital six universities in the world's top 100 – but UK is second by a long way to US

Senat: redakcyjne poprawki do nowelizacji prawa przetargowego dla nauki

Senat: redakcyjne poprawki do nowelizacji prawa przetargowego dla nauki - 06.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Senat wprowadził w czwartek kilka redakcyjnych poprawek do noweli Prawa zamówień publicznych, dzięki któremu instytucje naukowe i uczelnie będą mogły organizować przetargi dopiero dla zakupów powyżej - odpowiednio - 130 tys. i 200 tys. euro. Teraz ustawa wróci do Sejmu. 

Absolwenci prawa jeszcze z pracą

Absolwenci prawa jeszcze z pracą - Edyta Hołdyńska 06-03-2014 Rzeczpospolita

Do tej pory ukończenie informatyki czy prawa ułatwiało znalezienie zatrudnienia. Teraz nadchodzą trudniejsze czasy.

Mirowska-Łoskot: Bój między kierunkami

Mirowska-Łoskot: Bój między kierunkami - Urszula Mirowska-Łoskot 06.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Okrągły Stół Humanistyki okazał się klapą. Receptę na brak zainteresowania studiami m.in. na wydziałach filozoficznych, którą przedstawiło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), akademicy ocenili jako drobne próby naprawy sytuacji. A niektórzy poczuli się wręcz obrażeni.

Humanistyczna szczepionka dla wszystkich

Humanistyczna szczepionka dla wszystkich - Andrzej Rychard 06.03.2014 Gazeta Wyborcza

Opinie, że kryzys w humanistyce to efekt reform, uważam za nietrafne. Po pierwsze, nie sądzę, żeby humanistyka była w kryzysie.Po drugie, nie uważam, że reformy zaszkodziły humanistyce

środa, 5 marca 2014

Innovation Union Scoreboard 2014

Innovation Union Scoreboard 2014


Innovation Union Scoreboard 2014 pdf - 14 MB [14 MB]

Europe more innovative but regional differences persist - press release
Brussels, 4 March 2014


Regional Innovation Scoreboard 2014




Regional Innovation Scoreboard 2014. pdf - 7 MB [7 MB]

More detailed information is provided in the press release and in the memo.

źródło

Coraz więcej obcokrajowców wybiera studia w Polsce

środa, 5 marca 2014 -  MNiSW

W tym roku akademickim studiuje w Polsce już 32 tys. studentów z zagranicy. To znaczący wzrost od ubiegłego roku, kiedy w naszym kraju studiowało 24 tysięcy obcokrajowców.  


Szczegółowe dane dostępne są w publikacji MNiSW: http://www.nauka.gov.pl/g2/oryginal/2013_07/6bf8b0381a4126920fc2afb20dfebb9d.pdf (strony 25 -28).

Polska w przedostatniej grupie państw w UE pod względem innowacyjności

Polska w przedostatniej grupie państw w UE pod względem innowacyjności - 05.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Polska znalazła się w przedostatniej grupie państw w rankingu innowacyjności KE. Za nami znajdują się tylko Rumunia, Łotwa i Bułgaria. "Zadaniem rządu na najbliższe lata jest wzmocnienie pozytywnych trendów w gospodarce i sferze B+R (badań i rozwoju)" - komentuje resort nauki. 

Polacy po brytyjskich uniwersytetach. Dlaczego nie chcą wracać do kraju?

Polacy po brytyjskich uniwersytetach. Dlaczego nie chcą wracać do kraju? - Damian Furmańczyk 05.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Młodzi Polacy studiujący na brytyjskich uczelniach może i chcieliby wrócić. Jest jednak wiele ale. Zapytaliśmy ich, co musiałoby się w Polsce zmienić, by stracili wątpliwości.

Profesor nauczy filozofii uczniów w liceach

Profesor nauczy filozofii uczniów w liceach - Urszula Mirowska-Łoskot 04.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) wspólnie z resortem edukacji narodowej opracuje model nauczania filozofii w szkołach średnich. Na ten temat prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego, rozmawiała już z minister edukacji narodowej Joanną Kluzik-Rostkowską.

Uczelnie walczą o punkty i pieniądze

Uczelnie walczą o punkty i pieniądze - Urszula Mirowska-Łoskot 4.3.2014 Dziennik Gazeta Prawna str. 10


Szkoły wyższe nie zgadzają się z kryteriami oceny jakości prowadzonych przez nie prac badawczych. Resort nauki zapowiada zmiany

wtorek, 4 marca 2014

Rusza europejska kampania informacyjna dla naukowców

Rusza europejska kampania informacyjna dla naukowców - 04.03.2014 PAP - Nauka w Polsce

Doradztwo w zakresie zatrudnienia, prawa pracy i tworzenia życiorysu zawodowego ma zapewnić młodym naukowcom ogólnoeuropejska kampania objazdowa portalu mobilnych naukowców EURAXESS. Między 14 a 18 marca autobus EURAXESS odwiedzi Poznań, Warszawę i Wrocław. 

Nowa lista kierunków zamawianych po ocenie starej

Nowa lista kierunków zamawianych po ocenie starej - Marcin Rybicki 04.03.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Resort nauki pracuje nad nową listą kierunków zamawianych, na której według zapowiedzi minister prof. Leny Kolarskiej-Bobińskiej mogą się znaleźć również kierunki humanistyczne. Najpierw jednak Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma przeprowadzić ocenę pierwszej edycji programu. Jej efekt poznamy w ciągu najbliższych dni.

poniedziałek, 3 marca 2014

Dni Narodowego Centrum Nauki – Lublin 2014

poniedziałek, 3 marca 2014 - NCN
W dniach 9-10 kwietnia br. w Lublinie odbędzie się druga edycja Dni Narodowego Centrum Nauki. Wydarzenie organizowane jest wspólnie z lubelskimi uczelniami: Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II, Politechniką Lubelską, Uniwersytetem Medycznym oraz Uniwersytetem Przyrodniczym.

Szczegółowe informacje na temat Dni Narodowego Centrum Nauki i wstępny program dostępne są tutaj.
"Po UW stała praca i świetne zarobki". Czy na pewno? - Wojciech Karpieszuk 03.03.2014 Gazeta Stołeczna

- O problemach ze znalezieniem stałej pracy na etat wiem od świeżych absolwentów UW - politologii, archeologii, bezpieczeństwa wewnętrznego, historii. Nie przebimbali studiów: działali w organizacjach pozarządowych, wyjeżdżali za granicę na wymiany i praktyki, dorywczo pracowali. Znają bardzo dobrze angielski, a niektórzy nawet dwa języki. I opowiadają o setkach wysłanych CV i ani jednej odpowiedzi - pisze w komentarzu Wojciech Karpieszuk

Co ma dyplom do pensji

Co ma dyplom do pensji - Bartosz Sendrowicz 03.03.2014 Gazeta Wyborcza

Absolwent najlepszej uczelni w kraju - Uniwersytetu Jagiellońskiego - zarabia 4,2 tys. zł, absolwent zamykającej pierwszą dziesiątkę Szkoły Głównej Handlowej ponad 7,7 tys. zł. Jakość kształcenia wpływa na zarobki? 

Publikujemy dużo, ale na tym nie zarabiamy

Publikujemy dużo, ale na tym nie zarabiamy - Krzysztof Rybiński 03.032014 Rzeczpospolita
W rankingu Global Innovation Index w obszarze tworzenia produktów i usług opartych na wiedzy i kreatywności Polska jest na 55. miejscu na świecie. Sześć lat temu byliśmy na miejscu 55., zatem widać, że potężne nakłady poniesione ze środków własnych i unijnych nie spowodowały poprawy. Najlepiej wypadamy w publikowaniu artykułów, które potem są cytowane, zajmujemy 23. lokatę. 

Transfer wiedzy kuleje - 03 marca 2014 | Dobra Firma | Anna Cieślak-Wróblewska
Akcja „Rz” | Nasi naukowcy są cenieni na świecie, ale polskie firmy wykorzystują ich kompetencje sporadycznie.

Indeks radomskiej uczelni za tytuł Miss i Mistera Studniówek. Maturzyści są przeciw

Indeks radomskiej uczelni za tytuł Miss i Mistera Studniówek. Maturzyści są przeciw - Justyna Suchecka, Katarzyna M. Wiśniewska 27.02.2014 Gazeta Wyborcza
- Pomóżcie, nie chcemy studiować w ośmieszonej uczelni - apelują licealiści z Radomia. Proszą, by nie przyznawać indeksów na Uniwersytecie Techniczno-Humanistycznym za wygraną w konkursie Miss i Mister Studniówek.

Rektor UTH wycofuje się z konkursu piękności o indeks - Katarzyna M. Wiśniewska 28.02.2014
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr hab. Daria Nałęcz w czwartkowej rozmowie telefonicznej z rektorem Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego w Radomiu wyraziła zaniepokojenie przyznawaniem indeksów tej uczelni jako nagród w "konkursie piękności". Rektor UTH zobowiązał się do wycofania z tej inicjatywy

NCBiR zapłaci 47,5 mln zł za staże. Studenci będą praktykować i zarabiać

NCBiR zapłaci 47,5 mln zł za staże. Studenci będą praktykować i zarabiać - Jakub Kapiszewski, Beata Tomaszkiewicz 03.03.2014 Gazeta Prawna

Siedemnaście uczelni wyższych dostało od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju 47,5 mln zł na stworzenie wspólnie z pracodawcami staży dla minimum 30 proc. uczniów z wybranych kierunków. W sumie programem objętych zostanie przynajmniej 4 tys. studentów.