wtorek, 17 grudnia 2013 - NCN
Rusza
pierwszy konkurs Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowego
Centrum Nauki, którego celem jest wykorzystanie wyników badań
podstawowych o znaczącym potencjale innowacyjnym w praktyce. W konkursie
TANGO naukowcy mogą starać się o łączne dofinansowanie w wysokości 40
milionów złotych.Tango to wspólne przedsięwzięcie NCN i NCBR, zawarte w celu ułatwienia jednostkom naukowym i uczelniom wprowadzania na rynek nowoczesnych technologii, produktów i usług oraz wzmocnienia współpracy naukowców z przedsiębiorcami. W jego ramach finansowane będzie m.in.: tworzenie koncepcji wykorzystania gospodarczego uzyskanych wcześniej wyników prac badawczych, pozyskiwanie partnerów zainteresowanych ich wdrożeniem oraz zabezpieczenie praw do ochrony własności intelektualnej. Środki zostaną przeznaczone również na pokrycie kosztów analiz rynkowych, badań przemysłowych oraz prac rozwojowych.
– Od dawna już wiadomo, że odkrycia w obszarze badań podstawowych stanowią najbardziej obiecujący zaczyn dla innowacyjnych rozwiązań praktycznych. Bez teorii pola elektromagnetycznego nie mielibyśmy radia i telewizji, osiągnięcia termodynamiki zaowocowały m.in. powstaniem silnika spalinowego, teoria kodów umożliwiła upowszechnienie telefonów komórkowych, a wynalezienie przez fizyków lasera pozwoliło na zrewolucjonizowanie chirurgii oka. Jestem głęboko przekonany, że konkurs TANGO ogłaszany wspólnie przez NCN i NCBR zaowocuje już wkrótce pożytecznymi rozwiązaniami i produktami – podkreśla prof. Andrzej Jajszczyk, dyrektor Narodowego Centrum Nauki.
Nabór wniosków rozpoczął się 16 grudnia 2013 r. i potrwa do 17 marca 2014 r. Dofinansowaniu podlega zarówno faza koncepcyjna, której celem jest rozpoznanie potencjału aplikacyjnego wyników badań podstawowych oraz pozyskanie partnera przemysłowego do ich wdrożenia, jak i faza badawcza (B+R). W przypadku tej ostatniej wymagane będzie wniesienie przez przedsiębiorcę zainteresowanego wynikami prac wkładu własnego w wysokości 15% wartości otrzymanego wsparcia w projekcie.
– Polscy naukowcy uzyskali już wiele przełomowych wyników badań, które czekają na wdrożenie do praktyki gospodarczej. Wierzę, że konkurs TANGO pomoże najlepszym spełnić takie plany i dzięki zaangażowaniu przedsiębiorców przerodzą się one w nowatorskie technologie na światową skalę – zapowiada prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
O środki finansowe w wysokości nawet 1,25 mln zł mogą się ubiegać jednostki naukowe, centra naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz centra naukowe uczelni. Ocena wniosków odbędzie się w dwóch etapach. Na obu etapach wnioski o finansowanie projektów opiniować będzie ten sam zespół ekspertów, powołany przez NCN i NCBR.