poniedziałek, 30 września 2013

Wizytówki polskiej nauki

Wizytówki polskiej nauki - 30.09.2013 MNiSW

Kudrycka: niż demograficzny impulsem do zmian na uczelniach

Uczelnie i nauka w nowym roku akademickim 2013/2014 - MNiSW
Koncentrowanie się na jakości edukacji i badań naukowych, konkurencyjna oferta studiów i szersze otwarcie na potrzeby studentów dojrzałych oraz zagranicznych – to niektóre wyzwania, jakie stoją przed uczelniami w nowym roku akademickim.
Kudrycka: niż demograficzny impulsem do zmian na uczelniach - 30.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Niż demograficzny to poważne wyzwanie dla uczelni i sygnał do przemyślanych decyzji organizacyjnych i finansowych. Uczelnie powinny m.in. wypracować ofertę edukacyjną, atrakcyjną dla młodych ludzi z Europy i świata - napisała minister nauki Barbara Kudrycka w liście z okazji inauguracji nowego roku akademickiego. 

Zaścianek ocenia zaścianek

Zaścianek ocenia zaścianek - 29.09.2013 interia.pl, Dziennik Gazeta Prawna 27.09.2013 (nr 188)

Za katastrofalny stan polskiej edukacji nie odpowiada wyłącznie rząd. Nawet 30 proc. profesorskiej kadry naukowej powinno przejść w stan spoczynku. Ze Stanisławem Karpińskim, byłym wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego, rozmawia Beata Lisowska.

Prywatne uczelnie: nie chcą nas na wspólnej inauguracji

Prywatne uczelnie: nie chcą nas na wspólnej inauguracji - Natalia Mazur 30.09.2013 Gazeta Wyborcza

Osiem poznańskich uczelni wspólnie powita jutro nowy rok akademicki. Uroczystość ma być symbolem integracji środowiska. - To raczej symbol podziałów. Nas nie zaproszono - skarżą się prywatne uczelnie.

Siódme: nie kradnij

Siódme: nie kradnij - Rafał Marszałek 29.09.2013 natemat.pl
Ostatnimi czasy co i rusz poczytać można o sytuacjach, w których polskie sądy odpuszczają za przestępstwo kradzieży powołując się na niską szkodliwość społeczną czynu. Kilka dni temu naTemat przywoływał przykład złomiarzy kradnących tory, kable i inne elementy szeroko pojętej infrastruktury.

Sąd warunkowo umorzył sprawę prof. KUL oskarżonego o plagiat - 30.09.2013 PAP - Nauka w Polsce
Sąd Rejonowy Lublin-Zachód warunkowo umorzył w piątek sprawę prof. KUL ks. Stanisława T. oskarżonego o plagiat. Sąd wyznaczył roczny okres próby - poinformował PAP rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Lublinie Artur Ozimek. 

Uczelnie zainwestowały w beton. Teraz czas na badania

Uczelnie zainwestowały w beton. Teraz czas na badania - Klara Klinger, Beata Tomaszkiewicz, 30.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Na liście 30 największych beneficjentów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (PO IG) niemal co trzeci to uczelnia państwowa. Rekordzistą jest Politechnika Warszawska, która otrzyma dofinansowanie z Unii w wysokości niemal 1,2 mld zł na 32 projekty. W sumie w tej perspektywie finansowej (2007–2013) na budowę i wyposażenie instytutów naukowych oraz na nowe kierunki badań wykorzystano ok. 27 mld zł.

Studenci masowo rezygnują z drugiego kierunku

Studenci masowo rezygnują z drugiego kierunku - Urszula Mirowska-Łoskot 30.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Nawet kilkanaście tysięcy złotych będzie musiał zapłacić student, jeśli okaże się, że nie spełnia wymogów do darmowej nauki na kolejnych studiach. To wystarczający straszak, aby ich nie wybierać. Liczba osób zarejestrowanych na więcej niż jednym kierunku studiów spadła aż o 28 tys. (33 proc.). Rok temu było ich 83 tys. osób, obecnie tylko 55 tys.

Guza: Ryzyko w cenie studiów

Guza: Ryzyko w cenie studiów -
Łukasz Guza 30.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Jakieś 10 – 15 lat temu, gdy na uczelnie wyższe zdawały roczniki wyżu demograficznego, miejsce na dobrym, bezpłatnym kierunku studiów było na wagę złota. Nie wszyscy mieli równe szanse. Maturzysta z większego miasta, po dobrym liceum i prywatnych korepetycjach, mógł się dostać na kilka darmowych kierunków, kosztem tych uczących się w gorszych warunkach. Nie na tym chyba miało polegać konstytucyjne prawo do bezpłatnej nauki.

Studenci śmieją nam się w twarz [LIST OD WYKŁADOWCY]

Studenci śmieją nam się w twarz [LIST OD WYKŁADOWCY] - 26-09-2013 Newsweek
Utwierdzamy ludzi z niskim potencjałem intelektualnym i wiedzą w przekonaniu, że są w swych dziedzinach dobrzy - przekonuje czytelniczka Newsweeka. 

Student jak pies - Wojciech Staszewski, Newsweek 39/2013

piątek, 27 września 2013

„publikuj albo giń” …. czyli jak żyją dzisiaj naukowcy ….

„publikuj albo giń” …. czyli jak żyją dzisiaj naukowcy …. - Konrad Świrski 26.09.2013 natemat.pl

Każdy zawód ma swoje prawa i reguły, tajemne ryty i magiczne sztuczki. Ci którzy znają je najlepiej osiągają zwykle najwyższy stopień wtajemniczenia oraz cieszą się powszechnym szacunkiem jako mistrzowie swojego fachu. Nic dziwnego że podobnymi prawami i zwyczajami rządzi się także zawód … naukowca.

Dyplom w ręku, niewiedza w głowie - o problemach edukacji w Polsce.

Dyplom w ręku, niewiedza w głowie - o problemach edukacji w Polsce.- Mateusz Grzesiak 26.09.2013 natemat.pl

 Zapewne po wstaniu rano nie logarytmujesz na śniadanie, w południe nie myślisz o budowie pantofelka a przed spaniem nie skupiasz na ilości wydobycia węgla w Chinach. Również gdy masz wolny weekend nie wracasz pamięcią do przepisów BHP, mało interesuje Cię, czy nad głową masz nimbostratusy czy kumulusy, a już w ogóle nie ma znaczenia, jaką liczbę masową ma azot. Ze znajomymi przy kawie nie liczysz pola graniastosłupa, z rodziną podczas świąt nie podkreślasz orzeczeń w zdaniu podwójnym szlaczkiem, a jedyna chemia jaka Cię interesuje to proszek do prania lub relacja z partnerem.

Highlights from Education at a Glance

Education at a Glance 2013
Latest Edition
Education at a Glance 2013. Highlights
OECD
Publication Date : 09 Sep 2013
Pages : 80
ISBN : 9789264201064 (print)
DOI : 10.1787/eag_highlights-2013-en 
źródło

Prestiżowe europejskie granty trafią do 284 wybitnych badaczy

Prestiżowe europejskie granty trafią do 284 wybitnych badaczy - 27.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

660 mln euro przyznała 284 doświadczonym naukowcom Europejska Rada ds. Badań (ERC) w szóstej edycji konkursu „Advanced Grants”. Dofinansowanie otrzymali naukowcy 27 narodowości, pracujący w 18 krajach europejskiej przestrzeni badawczej. 

Król: Uniwersytety nie dla każdego

Król: Uniwersytety nie dla każdego - 27.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Albo uczelnie wyższe będą miejscem elitarnym, albo szkołą policealną produkującą w taśmowy sposób licencjatów i magistrów. Pośrednich wyjść nie ma

czwartek, 26 września 2013

"Jak nie zaliczę, uniwerek zbankrutuje i stracisz pracę". Student to dziś klient, który płaci i wymaga...

"Jak nie zaliczę, uniwerek zbankrutuje i stracisz pracę". Student to dziś klient, który płaci i wymaga... - Jakub Noch 26.09.2013 natemat.pl
– Odpuszczenie studentom w obawie przed problemami finansowymi przypomina sprzedawanie dyplomów na bazarze – mówi w rozmowie z naTemat doświadczony wykładowca. Tymczasem studenci odpowiadają: "Pracujesz cały tydzień, by bulić za studia, oczekujesz więc, że coś za to dostaniesz. To chyba normalne?" A uczelnia przyznaje, że nastały takie czasy, że student to klient, którego trzeba szanować. Jakość kształcenia schodzi więc na dalszy plan.

Zanim zatrudnię absolwenta prywatnej uczelni... - Jarek Żyliński 26.09.2013 natemat.pl
Jeśli będziesz miał dyplom wartości makulatury, to będziesz mógł tam go zanieść. Za każdym razem kiedy się awanturujesz o niższy poziom wymagań – prosisz o obniżenie jego wartości. Z każdym leniwym czy słabym studentem, którego wyrzuci twoja uczelnia bez wykształcenia wyższego – twój dyplom zyskuje na wartości.

Student nasz pan

Student nasz pan - Piotr Żytnicki 25.09.2013 Gazeta Wyborcza

Studentka z Gorzowa nie potrafiła zaliczyć języka włoskiego. "Zdała" dopiero, gdy wymagający nauczyciel na chwilę wyjechał. Po powrocie zaczął stawiać niewygodne pytania. Więc go zwolniono

Plagiat unieważnia magistra, ale nie profesurę

Plagiat unieważnia magistra, ale nie profesurę - 26.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Prof. Hubert Izdebski: Osobie, której nadano tytuł zawodowy lub stopień naukowy na podstawie plagiatu można go odebrać. Nawet po kilkudziesięciu latach od obrony 

Nasze uczelnie ocenione na tróję. Najsłabsze z nich stracą dofinansowanie i znikną

Nasze uczelnie ocenione na tróję. Najsłabsze z nich stracą dofinansowanie i znikną - Klara Klinger, Urszula Mirowska-Łoskot, 26.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Zaledwie 3 proc. szkół wyższych i instytutów badawczych zasłużyło na najwyższą ocenę A+. Większość jest na przeciętnym lub wręcz bardzo kiepskim poziomie. Najsłabsze placówki stracą dofinansowanie i znikną

Regionalne uczelnie, regionalne kierunki

Regionalne uczelnie, regionalne kierunki - Janina Blikowska 26-09-2013 Rzeczpospolita

Edukacja. Varsavianistykę, cracovianistykę czy studia śląskie można wybrać na naszych uniwersytetach. Coraz mocniej stawiają one na lokalność.

środa, 25 września 2013

Powszechność studiów obniżyła jakość nauki. Naukowcy nie starają się o kolejne stopnie awansu

Powszechność studiów obniżyła jakość nauki. Naukowcy nie starają się o kolejne stopnie awansu - Urszula Mirowska-Łoskot 25.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Spada poziom kształcenia na studiach. Naukowcy rzadko podejmują zatrudnienie w gospodarce, nie starają się o kolejne stopnie awansu czy prowadzenie badań.

Koniec bezpłatnych studiów na dwóch kierunkach

Koniec bezpłatnych studiów na dwóch kierunkach - jaga 25-09-2013 Rzeczpospolita
Rozpoczynający w październiku studia muszą pamiętać, że tylko jeden kierunek będzie bezpłatny. Te zasady mają dać podatnikom szansę na inwestycję w najzdolniejszych. Ale są zastrzeżenia - przepis o odpłatności za drugi kierunek studiów zaskarżono do Trybunału Konstytucyjnego. 

Od tego roku drugi kierunek płatny. Budżetowi to raczej nie ulży - pmaj 25-09-2013 RP
Rozpoczynający w październiku studia muszą pamiętać, że tylko jeden kierunek będzie bezpłatny

Polacy nagrodzeni w konkursie UE dla młodych badaczy

Polacy nagrodzeni w konkursie UE dla młodych badaczy - 25.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Młodzi polscy naukowcy nagrodzeni w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej - EUCYS. Polacy skorzystają m.in. ze staży badawczych w najlepszych europejskich instytutach naukowych. Zawody rozstrzygnięto we wtorek w Pradze. 

Repozytorium Centrum Otwartej Nauki ma już 2 tysiące publikacji

Repozytorium Centrum Otwartej Nauki ma już 2 tysiące publikacji - 25.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Ponad 2 tysiące artykułów, rozpraw doktorskich i książek liczy, działające od dwóch lat, repozytorium Centrum Otwartej Nauki. Dostęp do wszystkich materiałów zgromadzonych w repozytorium jest otwarty. 

Konferencja „Nauka i szkolnictwo wyższe – wyzwania współczesności”

24 września 2013 Sejm RP
Sala Kolumnowa/bud. C
Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży oraz Biuro Analiz Sejmowych
transmisja wideo 

wtorek, 24 września 2013

Rankingi wydziałów lepsze od światowych rankingów uczelni

Rankingi wydziałów lepsze od światowych rankingów uczelni - PAP, dog 24.09.2013 Gazeta Kraków

Światowe rankingi porównujące uczelnie wyższe nie mają wielkiego sensu. Polskie placówki nie mają w nich szans, bo w latach 50. zostały "poszatkowane" i nie są tak wielotematyczne jak np. Oxford czy Harvard - uważa prof. Andrzej K. Wróblewski.

"Uczyłem informatyków po malarstwie. Takich ludzi może już nie być"

"Uczyłem informatyków po malarstwie. Takich ludzi może już nie być" - Justyna Suchecka 24.09.2013 Gazeta Wyborcza

- Dwa kierunki studiuje się nie tylko na potrzeby rynku pracy, ale też po to, by poszerzać horyzonty - mówi prof. Jerzy Tyszkiewicz, który na Uniwersytecie Warszawskim uczył bardzo nietypowych "dwukierunkowców". Ich utratę uważa za smutną konsekwencję wprowadzenia opłat za studiowanie drugiego kierunku.

The end of the university? Not likely

The end of the university? Not likely - Eric Beerkens Issue No:287 University World News
 
Although the global apocalypse did not occur on 21 December 2012, the year 2012 was full of apocalyptic headlines about the end of the university as we know it.

New European database launched to map strengths and gaps in research infrastructure provision and enable greater collaboration

New European database launched to map strengths and gaps in research infrastructure provision and enable greater collaboration - 24 September 2013 ESF

A new public database of Europe’s finest scientific research facilities has been launched today to better inform policy makers about the deployment of science funding and to help scientists locate and access the most appropriate equipment and services to support their research. This new tool is likely to contribute significantly to the success of Horizon 2020 – the European Commission’s €70 billion programme for research and innovation for the period 2014 to 2020.

MERIL can be accessed at: portal.meril.eu

KE: unijne kraje bliżej europejskiej przestrzeni badawczej

KE: unijne kraje bliżej europejskiej przestrzeni badawczej - 24.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Państwa Unii Europejskiej są bliżej utworzenia europejskiej przestrzeni badawczej, ale współpracę utrudniają im m.in. bariery finansowe, przepisy poszczególnych krajów i niejasne procedury rekrutacji na część stanowisk badawczych - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

poniedziałek, 23 września 2013

Student zerwie kontrakt z uczelnią? Spowoduje to unieważnienie całych studiów

Student zerwie kontrakt z uczelnią? Spowoduje to unieważnienie całych studiów - Urszula Mirowska-Łoskot 23.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Zerwanie kontraktu ze szkołą wyższą w trakcie kształcenia może unieważnić całe studia. Rządowe Centrum Legislacji domaga się zmian.

niedziela, 22 września 2013

Forum Akademickie 09/2013

Spis treści nr 09/2013

"Studenci i wykładowcy marzą tylko o tym, by przetrwać. Przy jak najmniejszym nakładzie pracy"

"Studenci i wykładowcy marzą tylko o tym, by przetrwać. Przy jak najmniejszym nakładzie pracy" - Rozmawiała Dorota Karaś 21.09.2013 Gazeta Wyborcza

Studentka: W pracach licencjackich promotorzy zamiast rzeczowych komentarzy wstawiają emotikony. Wykładowca: Wychodzą z egzaminu trzaskając drzwiami, kiedy pytam o zabory.

Młodzi naukowcy na...START

Młodzi naukowcy na...START - 22.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Wybitni młodzii naukowcy z udokumentowanymi sukcesami naukowymi mogą ubiegać się o stypendia w kolejnej edycji programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Rozpoczął się nabór wniosków. 

piątek, 20 września 2013

Lisowska: Kształcenie zamawiane na potrzeby pejzażu

Lisowska: Kształcenie zamawiane na potrzeby pejzażu - 19.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

W resorcie nauki trwają prace nad nową listą kierunków studiów dotowanych przez UE. To te fakultety, które są najbardziej potrzebne gospodarce. Dobrze, że po ośmiu latach realizacji programu ministerstwo postanowiło je zrewidować. Kluczowe pytanie brzmi: na co postawi rząd? 

Rząd zaostrzy zasady udzielenia urlopu zdrowotnego dla nauczycieli akademickich

Rząd zaostrzy zasady udzielenia urlopu zdrowotnego dla nauczycieli akademickich - 20.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Ministerstwo Finansów domaga się, aby nauczyciele akademiccy mogli otrzymać urlop zdrowotny dopiero po 20 latach, a nie po pięciu, jak jest obecnie. Tak wynika z opinii przesłanej do projektu nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym.

Brokerzy Innowacji wyłonieni

czwartek, 19 września 2013 - MNiSW  

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego prof. Barbara Kudrycka przedstawiła nazwiska 30 laureatów I edycji konkursu „Brokerzy Innowacji”. Na realizację programu resort nauki przeznaczył 6,5 mln zł. 

30 brokerów innowacji pomoże wprowadzać nowe rozwiązania na rynek - 19.09.2013PAP - Nauka w Polsce
Na uczelniach z całej Polski pracę rozpoczynają "brokerzy innowacji", których zadaniem będzie zachęcanie naukowców do komercjalizacji swoich prac. W czwartek minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka przedstawiła 30 laureatów nowego programu.

czwartek, 19 września 2013

Towarzystwa naukowe domagają się przyznania statusu prawnego

Towarzystwa naukowe domagają się przyznania statusu prawnego - 19.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

O wypracowanie zasad polityki państwa wobec społecznego ruchu naukowego apelują do władz uczestnicy zakończonego w środę I Kongresu Towarzystw Naukowych. Towarzystwa te - a jest ich w Polce ponad 350 - nie mają jeszcze usankcjonowanego statusu prawnego. 

Matura za kasę. Rodzice, by pochwalić się dzieckiem, płacą za gotową pracę

Matura za kasę. Rodzice, by pochwalić się dzieckiem, płacą za gotową pracę - Piotr Wesołowicz 19.09.2013 natemat.pl

Oto Hanna. Hania ma 22 lata, studiowała, ale szybko to rzuciła. Maturę zdawała nie tak dawno temu, ale prezentacji maturalnych, czy prac zaliczeniowych na uczelniach wyższych napisała już okołu stu. Pisze je na zamówienie, za pieniądze. Czyje? Uczniów? Czasem. Częściej ich rodziców.

Praktyki i staże już nie darmowe, ale za pieniądze? Tego chce 50 największych firm, za nimi mają pójść następne

Praktyki i staże już nie darmowe, ale za pieniądze? Tego chce 50 największych firm, za nimi mają pójść następne - Kamil Sikora 19.09.2013 natemat.pl

Dzisiaj stażyści to darmowa siła robocza do realizacji najprostszych, ale i najbardziej żmudnych zadań. Kilkadziesiąt największych polskich firm chce to zmienić, wprowadzając u siebie wysokie normy przygotowywania młodych ludzi do pracy. Każdy staż ma się odbywać na podstawie programu, pod opieką mentora i – co chyba najważniejsze – za pieniądze.

PSL chce przyciągnąć na polskie uczelnie pół miliona studentów z zagranicy

PSL chce przyciągnąć na polskie uczelnie pół miliona studentów z zagranicy - 19.09.2013 Biznes.pl, PAP - Nauka w Polsce

Przyciągnięcie na polskie uczelnie 500 tys. studentów z zagranicy to kolejna z propozycji przygotowanego w Ministerstwie Gospodarki pakietu, który miałby być punktem wyjścia do dyskusji nt. nowego otwarcia programowego koalicji. 

Studiujący w areszcie skazany ma prawo do stypendium

Studiujący w areszcie skazany ma prawo do stypendium - Paweł Sikora 18-09-2013 Rzeczpospolita

Rektor uczelni nie może dyskryminować swojego studenta nie przyznając mu stypendium za dobre wyniki w nauce, tylko dlatego, że ten studiuje w areszcie.

Zmiany na SGH to nie likwidacja, ale rozwój uczelni

Zmiany na SGH to nie likwidacja, ale rozwój uczelni - Urszula Mirowska-Łoskot 19.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Szkoły wyższe są zmuszone do poszukiwania kolejnych źródeł finansowania. Stawiamy na badania naukowe, ale chcemy też zwiększyć limit przyjęć na studia - mówi profesor Tomasz Szapiro, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. 

środa, 18 września 2013

Profesor splagiatowana przez panią doktor z UAM?

Profesor splagiatowana przez panią doktor z UAM? - Natalia Mazur 18.09.2013 Gazeta Wyborcza

Tekst prof. Aurelii Klimkiewicz został splagiatowany. A teraz ona sama boi się, że zostanie oskarżona o plagiat. - Moja historia może być ostrzeżeniem dla ludzi, którzy za bardzo ufają innym - mówi

Szkoła Główna Handlowa chce być jak Harvard. Duża reforma

Szkoła Główna Handlowa chce być jak Harvard. Duża reforma - Wojciech Karpieszuk 18.09.2013 Gazeta Wyborcza

Czy najstarsza ekonomiczna uczelnia w Polsce zniknie? Władze Szkoły Głównej Handlowej ogłosiły, że zostanie ona podzielona na trzy autonomiczne szkoły. W internecie zawrzało. Na uczelni uspokajają: - To wciąż będzie SGH. Ale wzorować będziemy się na Harvardzie

Menadżerowie nauki doszkalają się w ramach swojej akademii

Menadżerowie nauki doszkalają się w ramach swojej akademii - 18.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej prowadzi nabór do Akademii Menadżerów Programowych. Osoby, które ukończą kurs, będą umiały skuteczniej zarządzać programami grantowymi i stypendialnymi 

Przyznano Nagrodę im. Stefana Banacha

Przyznano Nagrodę im. Stefana Banacha - 18.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Dr Marcin Pilipczuk z Uniwersytetu Warszawskiego został tegorocznym laureatem Nagrody im. Stefana Banacha, przyznawanej za najlepszą rozprawę doktorską w dziedzinie nauk matematycznych. Naukowiec otrzymał również 20 tys. zł. 

RPO: Stypendium socjalne także dla studiujących na drugim kierunku

RPO: Stypendium socjalne także dla studiujących na drugim kierunku - kapt 17-09-2013 Rzeczpospolita

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie umożliwienia pobierania stypendium specjalnego przez osoby z niepełnosprawnościami studiujące na drugim kierunku studiów.

wtorek, 17 września 2013

Ruszyły zapisy na wybrane spotkania festiwalu nauki w Warszawie

Ruszyły zapisy na wybrane spotkania festiwalu nauki w Warszawie - 17.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Ponad 550 imprez przygotowują w dniach 20-29 września organizatorzy Festiwalu Nauki w Warszawie. Warto wcześniej przejrzeć program festiwalu, bo na niektóre spotkania trzeba się wcześniej zarejestrować. 

Wrześniowe posiedzenie Rady NCN

wtorek, 17 września 2013 - NCN
W dniach 11-12 września 2013 r. odbyło się kolejne posiedzenie Rady Narodowego Centrum Nauki. Pierwsza część posiedzenia poświęcona została przedstawieniu przez prof. dra hab. inż. Andrzeja Jajszczyka, dyrektora NCN informacji kwartalnej dotyczącej działalności NCN w okresie od 31 marca do 30 czerwca 2013 r. Poinformowano, że w drugim kwartale br. m.in. dokonano oceny merytorycznej wniosków złożonych w konkursach ogłoszonych w dniu 15 września 2012 r. 

Sejmowa komisja o innowacjach małych i średnich przedsiębiorstw

Sejmowa komisja o innowacjach małych i średnich przedsiębiorstw - 17.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Małe i średnie przedsiębiorstwa zwykle nie mają środków, by inwestować w wiążące się z ryzykiem innowacje; resort gospodarki chce zaproponować ulgi podatkowe na badania i rozwój – mówiono w Katowicach podczas wyjazdowego posiedzenia sejmowej komisji innowacyjności. 

Senacka komisja pozytywnie o redukcji budżetu resortu nauki

Senacka komisja pozytywnie o redukcji budżetu resortu nauki - 17.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Senacka komisja nauki, edukacji i sportu, pozytywnie zaopiniowała nowelizację budżetu resortu nauki, który będzie zredukowany o blisko 290 mln zł. To mniej niż 2 proc. łącznego budżetu nauki i szkolnictwa - powiedział prof. Marek Ratajczak z resortu nauki na posiedzeniu komisji. 

Uniwersytet Warszawski oceniamy najgorzej

Uniwersytet Warszawski oceniamy najgorzej - maw20-08-2013 Newsweek

Uniwersytet Warszawski zbiera najwięcej negatywnych komentarzy internautów – wynika z analizy wpisów publikowanych w mediach. Dla newsweek.pl przygotowała ją pracownia Replise.

Tak się w polskiej szkole zabija talenty

Tak się w polskiej szkole zabija talenty - Małgorzata Święchowicz 02-09-2013 Newsweek

Koniec wakacji. Zdolne dzieci znów zaczną grać na nerwach nauczycielom. Rwać się do odpowiedzi, denerwować klasę. Aż się zdolnym znudzi i zamilkną. Albo pójdą uczyć się same do szkoły, w której nie ma klas.

W umowach z żakami należy pamiętać o dobrych obyczajach

W umowach z żakami należy pamiętać o dobrych obyczajach - Michał Kołtuniak 17-09-2013 Rzeczpospolita

Jeżeli student spóźnia się z zapłatą czesnego, to powinien dostać dodatkowy termin na uregulowanie należności. Dopiero po jego upływie można go skreślić z listy słuchaczy

Ministrowie pracują nad nową listą kierunków zamawianych. Na liście - pielęgniarstwo

Ministrowie pracują nad nową listą kierunków zamawianych. Na liście - pielęgniarstwo - 17.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Jak dowiedział się DGP, do końca roku powinna powstać nowa lista kierunków zamawianych. Dotychczas realizowały je politechniki i uniwersytety. Dotowano przyszłych inżynierów oraz absolwentów innych kierunków ścisłych, przyrodniczych i technicznych. Program ma bowiem zapewnić gospodarce najbardziej brakujących jej specjalistów. Na ten cel wydano już ponad 1,2 mld zł. Unijne fundusze na ten cel kuszą jednak także inne uczelnie. Te rozpoczęły więc zabiegi o dopisanie realizowanych przez nie fakultetów do listy dofinansowanych przez państwo.

Dwie polskie uczelnie w prestiżowym rankingu studiów z zarządzania

Dwie polskie uczelnie w prestiżowym rankingu studiów z zarządzania - 17.09.2013 - PAP - Nauka w Polsce

Kolejny raz dwie warszawskie uczelnie - Akademia Leona Koźmińskiego (25. miejsce) i Szkoła Główna Handlowa (69. miejsce) znalazły się w rankingu studiów magisterskich z zarządzania "Masters in Management 2013", opublikowanym przez dziennik "Financial Times". 

poniedziałek, 16 września 2013

Raport UP: zgłaszamy coraz więcej wynalazków, rośnie liczba patentów

Raport UP: zgłaszamy coraz więcej wynalazków, rośnie liczba patentów - 16.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

W całej Polsce przybywa zgłoszeń wynalazków i wzorów użytkowych, zwłaszcza tych pochodzących ze sfery nauki - wynika z nowego raportu Urzędu Patentowego RP (UP) za rok 2012. "Patentowymi" potęgami są politechniki we Wrocławiu i Poznaniu czy AGH w Krakowie. 

Szkoła Główna Handlowa podzieli się. Będą odrębne szkoły

Szkoła Główna Handlowa podzieli się. Będą odrębne szkoły - japan, PAP- Nauka w Polsce, 16.09.2013 Gazeta Wyborcza

- Szkoła Główna Handlowa w Warszawie podzieli się na trzy oddzielne szkoły: Szkołę Biznesu, Szkołę Ekonomii i Szkołę Polityki Publicznej. Rok akademicki 2014/2015 rozpocznie już w nowej strukturze organizacyjnej - poinformował rzecznik SGH Marcin Poznań.

Zarządzanie Koźmińskiego coraz wyżej w rankingu „Financial Times”

Zarządzanie Koźmińskiego coraz wyżej w rankingu „Financial Times” - 16.09.2013 biznes.pl

Trzy pozycje do góry, na 25. miejsce, przesunęła się Akademia Leona Koźmińskiego w światowym rankingu kierunków magisterskich z zarządzania. Cztery lata nieprzerwanej obecności wśród najwyżej ocenianych przez „FT” szkół biznesu potwierdzają wysoki poziom kształcenia uczelni, która w tym roku świętuje 20-lecie istnienia. 

Śledzenie losów studentów przez uczelnie bez akceptacji GIODO

Śledzenie losów studentów przez uczelnie bez akceptacji GIODO - Urszula Mirowska-Łoskot 16.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Do Ministerstwa Nauki trafią dane o zarobkach i zatrudnieniu byłych studentów. Uczelnie na własną rękę zbiorą informacje tylko o jakości studiów i ich przydatności w życiu zawodowym.

niedziela, 15 września 2013

Narzekają na pytania na obronie. "Niż. Student się ceni"

Narzekają na pytania na obronie. "Niż. Student się ceni" - Rozmawiał Paweł P. Reszka 15.09.2013 Gazeta Wyborcza

- Niż demograficzny powoduje, że studenci doskonale wiedzą, że są dla uczelni bardzo cenni. Część pewnie sądzi też, że w związku z tym może stawiać uczelni warunki, domagać się ulgowego traktowania - mówi "Gazecie" prof. Piotr Kacejko, rektor Politechniki Lubelskiej.

Komunikat o ogłoszeniu konkursu na Krajowe Naukowe Ośrodki Wiodące

piątek, 13 września 2013  - MNiSW

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, działając na podstawie art. 84b ust. 2 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2012 r. poz. 572, z póżn. zm.), ogłasza konkurs na Krajowe Ośrodki Wiodące (KNOW).

Konkurs zostaje ogłoszony w obszarze:
  1. nauk przyrodniczych (w dziedzinach nauk biologicznych i nauk o Ziemi),
  2. w obszarze nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych (w dziedzinach nauk rolniczych, leśnych i weterynaryjnych).
Wnioski należy składać w terminie do dnia 15listopada 2013 r. za pośrednictwem kreatora procedur elektronicznych MNiSW.

sobota, 14 września 2013

"Tu nie chodzi o wygraną KUL. Chodzi o zniszczenie człowieka"

"Tu nie chodzi o wygraną KUL. Chodzi o zniszczenie człowieka" - Anna Gmiterek-Zabłocka, 30.08.2013 TOK FM

Katolicki Uniwersytet Lubelski idzie w zaparte i nie zamierza ustąpić. A chodzi o konflikt na linii była wykładowczyni kontra KUL. Uczelnia zwolniła dr Sabinę Bober i choć sąd pracy nakazał ją przywrócić - na razie nie ma o tym mowy. Bo uczelnia odwołała się od wyroku. Na tym jednak nie koniec. Jak ustaliło TOK FM, jest też drugie odwołanie, w zupełnie innej sprawie. I będzie kolejny proces

Co z tą obroną? Studenci są roszczeniowi i traktują uczelnię jak formalność

Co z tą obroną? Studenci są roszczeniowi i traktują uczelnię jak formalność - Błażej Strzelczyk 13.09.2013 natemat.pl

Student z Lublina postanowił napisać list do redakcji "Gazety Wyborczej". W pełnym goryczy i zażenowania mailu, żali się, że podczas obrony pracy dyplomowej, członkowie komisji egzaminacyjnej... zadawali mu pytania. Co się stało ze studentami? - pytają dziennikarze. Z kolei mi zastanawiamy się, czy może obrona pracy dyplomowej nie powinna być tylko formalnością i zakończeniem pięciu żmudnych lat studiów.

piątek, 13 września 2013

We Wrocławiu konferencja z okazji 25-lecia Academia Europaea

We Wrocławiu konferencja z okazji 25-lecia Academia Europaea - 13.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Ponad 300 uczonych z całego świata, autorów odkryć naukowych i twórców szkół naukowych w Europie, przedstawicieli władz europejskich akademii i towarzystw naukowych przyjedzie do Wrocławia. Od 16 do 19 września będą rozmawiać o przyszłości europejskiej nauki i szkolnictwa. 

Nielegalne studia prawnicze

Nielegalne studia prawnicze - Andrzej Bałaban 13-09-2013 Rzeczpospolita

Najwyższy czas, by w ustawach o zawodach prawniczych i sądownictwie wprowadzić wymóg ukończenia jednolitych prawniczych studiów magisterskich – pisze profesor prawa Andrzej Bałaban.

Naukowcy chcą uregulowania statusu prawnego towarzystw naukowych

Naukowcy chcą uregulowania statusu prawnego towarzystw naukowych - 13.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Ponad 300 działających w Polsce towarzystw naukowych nie ma usankcjonowanego statusu prawnego. Nad zmianą ich sytuacji będą dyskutowali naukowcy podczas I Kongresu Towarzystw Naukowych, który odbędzie się 17 i 18 września w Warszawie. 

Ig Noble przyznane

Ig Noble przyznane - Piotr Cieśliński 12.09.2013 Gazeta Wyborcza, Improbable Research

Najpierw budzą śmiech, potem skłaniają do myślenia. Tak najkrócej można podsumować badania i odkrycia, których autorzy otrzymali wczoraj nagrody Ig Nobla, czyli parodie prawdziwych nagród Nobla


czwartek, 12 września 2013

Student Politechniki wstrząśnięty. Na obronie kazali mu odpowiadać na pytania

Student Politechniki wstrząśnięty. Na obronie kazali mu odpowiadać na pytania - pr 12.09.2013 - Gazeta Wyborcza

Student Politechniki Lubelskiej prosi "Gazetę" o interwencję. Powód? Traumatyczna dla niego obrona: "Nie dość, że trzeba opowiedzieć o pracy dyplomowej, to jest się dodatkowo o nią szczegółowo dopytywanym". Pytamy: co się dzieje ze studentami?

Nowa jakość finansowania badań podstawowych w Polsce

czwartek, 12 września 2013 - NCN
Zapraszamy do lektury artykułu „Narodowe Centrum Nauki jako instytucja kreująca nową jakość finansowania badań podstawowych w Polsce” autorstwa dr Anny Marszałek, koordynatora dyscyplin NCN. Artykuł przedstawia charakterystykę poszczególnych konkursów, przybliża proces oceny wniosków oraz prezentuje sposób funkcjonowania Centrum z uwzględnieniem roli koordynatora dyscyplin.

Artykuł został opublikowany przez kwartalnik „Studia BAS” w zeszycie „Nauka i szkolnictwo wyższe".

RPO: definicja "młodego naukowca" dyskryminuje

RPO: definicja "młodego naukowca" dyskryminuje - kapt 11-09-2013 Rzeczpospolita

Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie zmiany ustawowej definicji "młodego naukowca".

Koniec głośnego konfliktu w szkole wyższej

Koniec głośnego konfliktu w szkole wyższej - Danuta Frey 12-09-201 Rzeczpospolita

Rektor uczelni został odwołany za rażące naruszenia prawa

Mirowska-Łoskot: Licencjat w 24 godziny. Tanio i bezkarnie. Do czasu

Mirowska-Łoskot: Licencjat w 24 godziny. Tanio i bezkarnie. Do czasu - 12.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Sprzedam dwie prace dyplomowe. Cena do negocjacji”, „Oddam obronioną magisterkę. Tanio”, „Napiszę szybko licencjat” – takich ogłoszeń można znaleźć w internecie na pęczki. Student kupi gotową pracę już za kilkaset złotych. Niektórzy korzystają z tej możliwości. Korzystają, bo sądzą, że nikt nie przyłapie ich na gorącym uczynku.

Prawo po licencjacie zyskuje na popularności

Prawo po licencjacie zyskuje na popularności - Agata Łukasiewicz 12-09-2013 Rzeczpospolita

Uczelnie, które zdecydowały się wprowadzić studia prawnicze II stopnia, kończą kolejny nabór. Ofertę do studentów kierują też renomowane szkoły.

środa, 11 września 2013

Najlepsze miejsca do studiowania? Nie u nas

Najlepsze miejsca do studiowania? Nie u nas - mh 10.09.2013 Gazeta Kraków

Najlepsze na świecie według tegorocznego rankingu brytyjskiej firmy QS okazały się uczelnie Massachusetts Institute of Technology, Harvard oraz Cambridge. W pierwszej dziesiątce są wyłącznie amerykańskie lub angielskie uniwersytety. UJ zajął 376. miejsce.

"Nepotyzm i wyciąganie pieniędzy". Dziekan UM oskarża i odchodzi

"Nepotyzm i wyciąganie pieniędzy". Dziekan UM oskarża i odchodzi - 11.09.2013 TVN24

Bezzasadnie wykonywane zabiegi, chęć zarabiania pieniędzy i nepotyzm. To tylko niektóre zarzuty, jakie stawia Uniwersytetowi Medycznemu we Wrocławiu jeden z jego dziekanów. W liście skierowanym do rektora uczelni prof. Jerzy Heimrath rzuca oskarżenia i rezygnuje ze stanowiska.

Guliński nt. sugestii NIK i lepszego wdrażania innowacji

Guliński nt. sugestii NIK i lepszego wdrażania innowacji - 11.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Przyjętą przez rząd Strategię Innowacyjności i Efektywności Gospodarki można rozwijać w kierunku lepszego transferu technologii i komercjalizacji, zgodnie z sugestią NIK - mówił wiceminister nauki (MNiSW), Jacek Guliński posłom z sejmowej podkomisji ds. nauki. 

Niegodni pamięci twórcy techniki?

Niegodni pamięci twórcy techniki? - Ryszard Tadeusiewicz 12.09.2014 natemat.pl

Piszę pierwszy tekst do mojego nowego blogu, więc chciałbym się Państwu tym tekstem przedstawić. Czego się można spodziewać po pojawiających się tu moich wpisach? Otóż będę się starał komentować i przybliżać Czytelnikom sprawy związane z nauką i techniką. Czasem będą to najnowsze odkrycia, czasem bieżące komentarze związane z polityką naukową naszego rządu, ale najczęściej będą to informacje o ludziach, którzy stworzyli te niezliczone cuda techniki, które stanowią dziś elementy środowiska, w którym na co dzień zanurzony jest współczesny człowiek. Bardzo głęboko zanurzony!

QS World University Rankings 2013/2014

QS World University Rankings 2013/2014

Opublikowano ranking najlepszych uczelni na świecie

Opublikowano ranking najlepszych uczelni na świecie - 10.09.2013 Biznes.pl, PAP

Massachusetts Institute of Technology, Harvard oraz Cambridge uznano za najlepsze uniwersytety na świecie według Quacquarelli Symonds (QS), brytyjskiej firmy, która co roku publikuje ranking 200 najlepszych uczelni wyższych na świecie. 

Były wiceminister nauki idzie za Gowinem

Były wiceminister nauki idzie za Gowinem - Wiktor Ferfecki 10-09-2013 Rzeczpospolita

- Właśnie w tej chwili wysyłam rezygnację z członkostwa w PO – mówi „Rz” prof. Stanisław Karpiński, były wiceminister nauki. Dodaje, że ma zamiar zaangażować się w budowę nowej formacji pod wodzą byłego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina.

Był plagiat? To po magistrze. Uczelnie unieważnią bezprawnie nadane tytuły zawodowe

Był plagiat? To po magistrze. Uczelnie unieważnią bezprawnie nadane tytuły zawodowe - Urszula Mirowska-Łoskot 11.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Napisanie pracy dyplomowej metodą kopiuj-wklej może kosztować absolwenta studiów utratę tytułu zawodowego. Ponad 3 mln prac oddanych po 2005 roku może zostać sprawdzonych. Ogólnopolski system antyplagiatowy ułatwi sprawdzanie, czy praca jest skopiowana. Trafią do niego teksty napisane od 2005 r. Szkoły mają wątpliwości, czy mogą je tam zamieszczać bez zgody absolwentów

wtorek, 10 września 2013

Polska szkoła bezrobotnych

Polska szkoła bezrobotnych - Artur Grabek 10-09-2013 Rzeczpospolita

System doradztwa zawodowego w Polsce to fikcja, uczniowie dokonują złych wyborów edukacyjnych.

Nauka i szkolnictwo wyższe

Nauka i szkolnictwo wyższe - Redakcja: Dobromir Dziewulak 3(35)2013

Pozycja nauki polskiej w międzynarodowych rankingach

Pozycja nauki polskiej w międzynarodowych rankingach - Andrzej Kajetan Wróblewski 29.08.2013 Infos nr 15(152); Studia BAS, Nr 3(35) 2013, s. 89–106

O ważności odkryć naukowych można przekonać się zwykle dopiero po pewnym czasie. Administratorzy nauki domagają się jednak oceny badań natychmiast, a nie po latach. I tu właśnie wkracza bibliometria, która dostarcza wielu rozmaitych wskaźników, łatwych w użyciu i sprawiających wrażenie obiektywności. Tymczasem te bibliometryczne wskaźniki liczbowe są tylko substytutami rzetelnej oceny wyników i jakości badań dokonywanej przez ekspertów (peer review ).

Król: Szkolnictwo wyższe jest dostosowane do miernot

Król: Szkolnictwo wyższe jest dostosowane do miernot - 10.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Do tematu programu szkolnego i akademickiego wracamy co roku i ciągle pojawiają się nowe, mniej lub bardziej nierozsądne, szczegóły („Pan Tadeusz”), a brakuje jasnej wizji, idei czy choć projektu nauczania. Kogo uczymy, po co uczymy, czego powinniśmy uczyć, a czego nie? 

Krótsze studia bez żadnych zaświadczeń

Krótsze studia bez żadnych zaświadczeń - Urszula Mirowska-Łoskot 10.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Osoby pracujące, które podejmą naukę w szkole wyższej w skróconym trybie, mogą zostać zwolnione nawet z połowy programu kształcenia. Za taką usługę będą musiały zapłacić.

Studencka legitymacja dla ZUS nic nie znaczy

Studencka legitymacja dla ZUS nic nie znaczy - Ewa Koślacz 10-09-2013 Rzeczpospolita

Dla ZUS prawa i status studenta to nie to samo. Dlatego żąda wpłat od zlecenia wykonywanego między studiami I i II stopnia

sobota, 7 września 2013

Nikt nie popycha nas w stronę przedsiębiorczości

Nikt nie popycha nas w stronę przedsiębiorczości - Jan Kastory 06-09-2013 Rzeczpospolita

Polski system edukacyjny, z pojedynczymi wyjątkami, jest całkowicie oderwany od rynku pracy – ocenia wspołtwórca Stowarzyszenia Polska Młodych.

Kompromitujące wyniki. NIK skontrolował Politechnikę Lubelską

Kompromitujące wyniki. NIK skontrolował Politechnikę Lubelską - Paweł P. Reszka 06.09.2013 Gazeta Wyborcza

Inspektorzy sprawdzali, co uczelnia robi z wynikami własnych badań. Okazuje się, że niewiele

Bez wniosku w terminie stypendium rektora przepadnie

Bez wniosku w terminie stypendium rektora przepadnie - Urszula Mirowska-Łoskot 6.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Studenci już powinni składać podania o przyznanie stypendium rektora za wyniki w nauce. Spóźnialskim nie będzie ono przysługiwało, nawet jeśli mają bardzo dobre osiągnięcia.

Student może mieć stypendium dwa razy

Student może mieć stypendium dwa razy - Dorota Gajos-Kaniewska 05-09-2013 Rzeczpospolita

Absolwent studiów pierwszego stopnia, który pobierał stypendium rektora dla najlepszych studentów, może na nie liczyć także po podjęciu nauki na studiach drugiego stopnia. Nie muszą to być studia uzupełniające

czwartek, 5 września 2013

NIK o wdrażaniu innowacji przez szkoły wyższe i parki technologiczne

NIK o wdrażaniu innowacji przez szkoły wyższe i parki technologiczne - 5.09.2013 NIK

Budżet państwa wydaje setki milionów złotych na projekty badawcze i innowacje. Efekty tych działań praktycznie nie mają jednak większego wpływu na poprawę innowacyjności polskiej gospodarki.

W Toruniu odbędzie się konferencja o problemach nauki i szkolnictwa wyższego

W Toruniu odbędzie się konferencja o problemach nauki i szkolnictwa wyższego - 05.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

W dniach 16-17 września odbędzie się w Toruniu II Ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Współczesne problemy nauki i szkolnictwa wyższego”. Jej organizacją zajmują się samorządy doktorantów i studentów UMK. 

Polacy rejestrują coraz mniej patentów. Nikt nie chce płacić za nowe rozwiązania

Polacy rejestrują coraz mniej patentów. Nikt nie chce płacić za nowe rozwiązania - Sylwia Czubkowska Klara Klinger 5.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Polska przegrywa z Panamą wyścig na innowacyjność. Przedsiębiorcy nie chcą płacić za nowe rozwiązania, uczelnie nie potrafią ich sprzedać

Studenci nie powinni płacić za poprawki

Studenci nie powinni płacić za poprawki - Katarzyna Wójcik 05-09-2013 Rzeczpospolita

Uczelnie wciąż pobierają opłaty za egzaminy poprawkowe, komisyjne i dyplomowe. Jedna z lubelskich szkół została ostatnio ukarana

Dwie szkoły, dwa światy, jedna Karta

Dwie szkoły, dwa światy, jedna Karta - Jolanta Ojczyk 05-09-2013 Rzeczpospolita

Prawo oświatowe jest niedoskonałe. Prawie tak jak podatki. Gdyby jednak stosować je z myślą o uczniach, ucichłaby dyskusja o złych szkołach.

O tym jak dobrze reklamować prywatną uczelnię

O tym jak dobrze reklamować prywatną uczelnię - 5.09.2013 natemat.pl

Wydział Zamiejscowy Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej we Wrocławiu przygotował zabawną kampanię, której celem jest promocja uczelni. W przestrzeni miasta znajdziemy plakaty z najciekawszymi według wykładowców, usprawiedliwieniami studentów.

środa, 4 września 2013

Nature Publishing Index - 2012 Global Top 200

Nature Publishing Index - 2012 Global Top 200  

These rankings are based on the number1 of papers that were published in 2012 from the institutions2 listed below. These rankings only include primary research papers that were published as "Articles, Letters and Brief Communications" in Nature and/or Nature monthly research journals.

Czemu warto się jednak martwić rankingami

Czemu warto się jednak martwić rankingami - Rafał Marszałek 4.09.2013 natemat.pl
Tok.fm opublikowało wczoraj tekst profesora Stempina, w którym broni on polskich uczelni nie radzących sobie w kolejnej edycji tzw. szanghajskiego rankingu uczelni, który wylicza 500 najlepszych uniwersytetów na świecie.

Polskie uczelnie w czwartej setce rankingu szanghajskiego. Powód do rozpaczy? - Prof. Arkadiusz Stempin - 03.09.2013
Po raz kolejny opublikowano ranking szanghajski, czyli listę 500 najlepszych uniwersytetów na świecie. Polskie uczelnie na liście? Tylko dwie, i to w czwartej setce. Ranking zyskał międzynarodowe uznanie, gdyż na pierwszy rzut oka co roku potwierdza absolutną dominację anglo-amerykańskich ośrodków. Ale jak się przyjrzeć jego kryteriom...

Czas na myślenie

Czas na myślenie - Anna Mateja 29.08.2013 Tygodnik Powszechny

Zrozumieć świat, uczynić go bardziej przyjaznym: temu zamierzeniu próbują sprostać także polscy uczeni. Od kilku lat ich działania wzmacnia zewnętrzna siła sprawcza...

Konferencja w Gliwicach o przedsiębiorczości w nauce

Konferencja w Gliwicach o przedsiębiorczości w nauce - 04.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

O tym, na jak naukowcy mogą współpracować z biznesem, będzie mowa podczas konferencji „Nauka jest przedsiębiorcza – komercjalizacja badań za pomocą programów NCBR” organizowanej przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Politechnikę Śląską. 

UJ i UW na liście najlepszych uczelni na świecie... w czwartej setce

UJ i UW na liście najlepszych uczelni na świecie... w czwartej setce - 4.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna, Źródło: IAR

Kolejny rok z rzędu dwie polskie uczelnie znalazły się na liście pięciuset najlepszych uczelni na świecie. Uniwersytet Warszawski i Jagielloński zostały sklasyfikowane w czwartej setce.

Uczelnie naginają prawo, aby wyłudzić od studentów pieniądze za usługi edukacyjne, co zakazują przepisy.

Uczelnie naginają prawo, aby wyłudzić od studentów pieniądze za usługi edukacyjne, co zakazują przepisy. - Urszula Mirowska-Łoskot 4.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) nałożył na Wyższą Szkołę Nauk Społecznych (WSNS) w Lublinie karę w wysokości 17 145 zł za pobieranie opłat od studentów niezgodnie z prawem. Uczelnia zastrzegła w regulaminie, że może się domagać pieniędzy m.in. za wyznaczenie terminu egzaminu poprawkowego i komisyjnego (100 zł), oddanie pracy dyplomowej po 30 czerwca (200 zł), sporządzenie i wysłanie wezwania do zapłaty (20 zł), czy odstąpienie od umowy przez studenta (50 zł).

Skrócone studia prawnicze nie takie straszne

Skrócone studia prawnicze nie takie straszne - Wojciech Zalewski , Tomasz Bąkowski 04-09-2013 Rzeczpospolita

Rynek zareagował pozytywnie na pierwszą ofertę kształcenia w nowym systemie, czego wyrazem 
jest nieustanne, wysokie zainteresowanie trzyletnimi studiami drugiego stopnia – piszą profesorowie.

wtorek, 3 września 2013

Nauka i biznes. Jak przekształcić wiedzę w zysk

Nauka i biznes. Jak przekształcić wiedzę w zysk - Ada Chojnowska 03.09.2013 Gazeta Kraków

By nauka mogła efektywnie współpracować z biznesem na rzecz naszego potencjału gospodarczego, potrzebna jest wiedza. A tej nigdy nie jest za dużo. Z takiego założenia wychodzi Urząd Patentowy RP, organizując w Krakowie duże międzynarodowe sympozjum.

Polacy triumfują w mistrzostwach gier logicznych

Polacy triumfują w mistrzostwach gier logicznych - 03.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Polacy wywalczyli aż 10 ze wszystkich 24 medali w XXVII Międzynarodowych Mistrzostwach w Grach Logicznych i Matematycznych, które odbyły się w Paryżu - poinformował PAP opiekun polskiej drużyny, dr Janusz Górniak z Politechniki Wrocławskiej. 

Martwe dusze na uczelniach. Szkoły wyższe zawyżają liczbę studentów, za których otrzymują budżetowa dotacje

Martwe dusze na uczelniach. Szkoły wyższe zawyżają liczbę studentów, za których otrzymują budżetowa dotacje - urszula.mirowska@infor.pl Urszula Mirowska-Łoskot 3.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Uczelnie kwestionują podstawę prawną do zbierania szczegółowych informacji o studentach. Resort nauki blokuje w ten sposób wyłudzanie przez nie budżetowych pieniędzy. Dotacja wynosi kilka tysięcy złotych na osobę.

Pracodawcy zatrudniają głównie absolwentów z doświadczeniem. Ciężko o pracę bez stażu i praktyki.

Pracodawcy zatrudniają głównie absolwentów z doświadczeniem. Ciężko o pracę bez stażu i praktyki. - 3.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna, Źródło: Newseria.pl

Uczelnie coraz bardziej zacieśniają współpracę z pracodawcami. Mają świadomość tego, że rynek pracy oczekuje dziś absolwentów, którzy już na studiach zdobywali doświadczenie, np. odbyli praktyki w dużej firmie.  – Zatrudnianie młodych, ale już doświadczonych pracowników oznacza dla pracodawcy mniejsze koszty wdrożenia ich do zawodu – przekonuje Joanna Nowocień z firmy doradczej Capgemini Polska.

poniedziałek, 2 września 2013

W wrześniu odbędzie się I Kongres Towarzystw Naukowych

W wrześniu odbędzie się I Kongres Towarzystw Naukowych - 02.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

„Towarzystwa naukowe w Polsce – dziedzictwo, kultura, nauka, trwanie" – pod takim hasłem odbędzie w dniach 17-18 września 2013 r. na terenie Kampusu SGGW w Warszawie I Kongres Towarzystw Naukowych. 
Uczelnie wyższe będą musiały organizować praktyki zawodowe. Resort chce lepiej przygotować studentów do przyszłej pracy - 2.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna, Źródło: Newseria.pl

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce zacieśnienia współpracy polskich uczelni wyższych z przedsiębiorcami i wprowadza obowiązek organizowania praktyk zawodowych. Dzięki temu absolwenci wszystkich kierunków mają być lepiej przygotowani do wejścia na rynek pracy. Efekty będzie widać dopiero za parę lat, bo pierwsi studenci rozpoczęli kształcenie w nowym systemie dopiero rok temu.

Studenci domagają się przywrócenia prawa do stypendium rektora na kolejnym kierunku

Studenci domagają się przywrócenia prawa do stypendium rektora na kolejnym kierunku - Urszula Mirowska-Łoskot 2.09.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Osoba, która ukończyła już jedne studia, nie może pobierać pomocy za wyniki w nauce, jeśli zdecyduje się na drugi fakultet. Kształcący się chcą zmian.  Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej (PSRP) nie zgadza się z proponowanymi przez resort nauki zasadami udzielania wsparcia dla studentów pierwszego roku. Tak wynika z najnowszej opinii do projektu nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Jest w trakcie konsultacji i ma wejść w życie 1 stycznia 2014 r.

Polska szkoła niszczy dzieci

Polska szkoła niszczy dzieci - Artur Grabek, Jędrzej Bielecki 02-09-2013 Rzeczpospolita

Milion uczniów miało objawy depresji, to sytuacja wyjątkowa na świecie – mówi „Rz” prof. Philip Zimbardo.

Nielegalne opłaty w regulaminie uczelni

Nielegalne opłaty w regulaminie uczelni - J.K. 02-09-2013 Rzeczpospolita

Prezes UOKiK uznał praktyki pobierania opłat m. in. za egzaminy przez Uczelnię w Lublinie jako niezgodne z prawem i nałożył na szkołę karę finansową.

Kara dla uczelni za nielegalne opłaty - Artur Grabek 02-09-2013 RP

niedziela, 1 września 2013

Rozpoczynamy konkurs "Popularyzator Nauki 2013"

Rozpoczynamy konkurs "Popularyzator Nauki 2013" - 01.09.2013 PAP - Nauka w Polsce

Zapraszamy do udziału w tym najstarszym i najbardziej prestiżowym w Polsce konkursie dla popularyzatorów nauki. Od 1 września do 31 października można zgłaszać kandydatury w tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki. Jego formuła została nieco zmieniona, ale cel jest ten sam.