poniedziałek, 31 października 2011

Umowy dla grantobiorców dostępne w systemie OSF

poniedziałek, 31 października 2011 - NCN
Informujemy, że w systemie OSF zostały udostępnione umowy o realizację i finansowanie projektów badawczych dla wnioskodawców, których projekty zostały zakwalifikowane do finansowania w ramach konkursów NCN ogłoszonych 15 marca 2011 roku. Jednocześnie zwracamy się z prośbą do grantobiorców o jak najszybsze przygotowanie i dostarczenie do Narodowego Centrum Nauki podpisanych umów o realizację i finansowanie projektów badawczych, co umożliwi przekazanie środków na realizację projektów badawczych w bieżącym roku budżetowym.
zrodlo

niedziela, 30 października 2011

Ile waży jedno cytowanie?

FA-10-2011 Ile Wazy Jedno Cytowanie-KarolZyczkowski

Czy znaczenie nauki polskiej w swiecie maleje?

Czy Znaczenie Nauki Polskiej w Swiecie Maleje-KarolZyczkowski

sobota, 29 października 2011

Bez umowy z uczelnią student nie musi płacić

Bez umowy z uczelnią student nie musi płacić - Jolanta Ojczyk 29-10-2011 Rzeczpospolita

Szkoły wyższe zmieniają zdanie w sprawie obowiązku zawierania umów. Będą je podpisywać także z osobami studiującymi dziennie. Brak kontraktu pozbawiłby je przychodów np. z tytułu powtarzania zajęć

piątek, 28 października 2011

Zaproszenie do nadsyłania publikacji na konferencję programu IMHE OECD

piątek, 28 października 2011 - MNiSW
Departament Strategii informuje, iż Sekretariat Programu Instytucjonalne Zarządzanie w Szkolnictwie Wyższym OECD ogłosił nabór na przygotowanie publikacji w zakresie szkolnictwa wyższego, które zostałyby zaprezentowane na międzynarodowej Generalnej Konferencji programu „Maintaining and Sustaining Mass Higher Education”. Odbędzie się ona w dniach 17-19 września 2012. Informację o tematach  konferencji oraz zasadach zgłoszeń odnaleźć można w zaproszeniu.

Obradowali Rektorzy Polskich Uczelni Technicznych

Rektorzy uczelni technicznych obradowali w Lublinie - 2011-10-28 PAP - Nauka w Polsce
Problem zawierania umów ze studentami, analiza losów absolwentów uczelni, uwagi na temat tzw. kierunków zamawianych - to główne tematy obrad Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, które odbyły się w czwartek w Lublinie.

Obradowali Rektorzy Polskich Uczelni Technicznych - 2011-10-27 JMR Źródła: PAP onet.pl
Problem zawierania umów ze studentami, analiza losów absolwentów uczelni, uwagi na temat tzw. kierunków zamawianych - to główne tematy obrad Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, które odbyły się w czwartek w Lublinie.

Studenci wygrali z rektorami

Studenci wygrali z rektorami - Aleksandra Pezda 2011-10-28 Gazeta Wyborcza

Będą umowy dla studentów dziennych na uczelniach publicznych. Rektorzy podpisali porozumienie z Parlamentem Studentów.

GIODO: na monitorowanie kariery musi być zgoda absolwenta

GIODO: na monitorowanie kariery musi być zgoda absolwenta - 2011-10-28 PAP - Nauka w Polsce

Uczelnia musi uzyskać zgodę studenta na monitorowanie jego osiągnięć zawodowych - poinformował w czwartek Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO), dr Wojciech Wiewiórkowski. Podobną opinię wyraziła minister nauki Barbara Kudrycka.

Minister apeluje w sprawie studenckich umów, KRASP daje wolną rękę rektorom

Minister apeluje w sprawie studenckich umów, KRASP daje wolną rękę rektorom - pap, jaga 27-10-2011 Rzeczpospolita

Minister nauki i prezes UOKiK zaapelowały do rektorów o zawieranie umów ze studentami. Z kolei przewodniczące Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Parlamentu Studentów RP uzgodniły, że o podpisywaniu umów mają decydować poszczególni rektorzy.

czwartek, 27 października 2011

Informacje o absolwencie wyłącznie za jego zgodą

Informacje o absolwencie wyłącznie za jego zgodą - Jolanta Ojczyk 27-10-2011 Rzeczpospolita

Uczelnie mają obowiązek monitorować losy swoich byłych studentów. Ci zaś muszą zaaprobować śledzenie kariery zawodowej

Umowy na studia. Studenci nie odpuszczają rektorom

Umowy na studia. Studenci nie odpuszczają rektorom - Aleksandra Pezda 2011-10-27 Gazeta Wyborcza

Studenci przekażą dziś rektorom swój wzór umów na studia. Rektorzy oficjalnie nadal nie chcą ich podpisywać, chociaż niektórzy się wyłamują.

Studenci z rektorami o umowach

Studenci z rektorami o umowach - ab 2011-10-26 metro

Czy studenci dogadają się z rektorami w sprawie umów? Odpowiedź już dziś po południu. Na Uniwersytecie Warszawskim z prof. Katarzyną Chałasińską-Macukow, przewodniczącą Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, spotkają się przedstawiciele Parlamentu Studentów RP

UMCS. Elektorzy powiedzieli rektorowi "Nie". Co dalej?

UMCS. Elektorzy powiedzieli rektorowi "Nie". Co dalej? - Paweł P. Reszka 27.10.2011 Gazeta Lublin

Prawnicy UMCS zbojkotowali wybory dziekana na swoim wydziale. Rektor: - Wybory trzeba powtórzyć. Prawnicy: - Niekoniecznie...

środa, 26 października 2011

Uzasadnienia ocen wniosków w pierwszych konkursach NCN

środa, 26 października 2011 - NCN
Informujemy, że trwają prace nad udostępnieniem wnioskodawcom, którzy złożyli wnioski w ramach konkursów ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki 15 marca 2011 r. uzasadnień ocen wniosków o finansowanie projektów badawczych, uzgodnionych na posiedzeniach panelowych Zespołów Ekspertów. Uzasadnienia ocen zostaną udostępnione za pośrednictwem systemu OSF w najkrótszym możliwym terminie, najpóźniej w drugiej połowie listopada br.  Narodowe Centrum Nauki nie udziela informacji o treści uzasadnienia oceny wniosku w formie ustnej przed udostępnieniem jej w systemie OSF.

Za zaistniałe niedogodności, których przyczynę w dużym stopniu stanowi duża liczba wniosków złożonych do naszej agencji, Narodowe Centrum Nauki przeprasza wszystkich wnioskodawców.

Forum Akademickie 10/2011

Spis treści nr 10/2011

Wszystko przed nimi

Wszystko przed nimi - Ewa Wilk 25.10.2011 Polityka
Stypendia naukowe POLITYKI przyznane

Przyznaliśmy stypendia naukowe POLITYKI po raz pierwszy w nowej formule. Tym razem tylko pięcioro młodych naukowców odebrało portfele, ale z wyższą niż zwykle zawartością.

Czy 5 uczelni połączy się w superuniwersytet?

Czy 5 uczelni połączy się w superuniwersytet? - Jakub Łukaszewski 26.10.2011 Gazeta Poznan

Pięć największych poznańskich uczelni rozmawia o połączeniu się w jeden wielki, silny uniwersytet. Naukowy gigant zyskałby w międzynarodowych rankingach, wzmocnił swój potencjał badawczy i przyciągnął więcej studentów z zagranicy.

Młodzi bezrobotni chowają się na studiach

Młodzi bezrobotni chowają się na studiach - Katarzyna Pawłowska-Salińska 2011-10-26 Gazeta Wyborcza

Międzynarodowa Organizacja Pracy ostrzega: wysokie bezrobocie wśród młodych, bierność i niepewność zatrudnienia to problem cywilizacyjny

Jak dostać pracę na UMCS? Wystarczy znać dziekana

  • Jak dostać pracę na UMCS? Wystarczy znać dziekana - Paweł P. Reszka 25.10.2011 Gazeta Lublin
    Oto przykład. Rektor wbrew przepisom uczelnianym zatrudnił panią profesor w Instytucie Matematyki. Stawiła się do pracy kilka tygodni później niż powinna. - Oświadczyła mi, że jest bardzo bliską znajomą dziekana - opowiada zbulwersowany szef instytutu

Global Education Digest 2011


Focus on secondary education



Download the 2011 Global Education Digest



zrodlo

Skuteczne wdrażanie innowacji - jednym z priorytetów minister nauki

Skuteczne wdrażanie innowacji - jednym z priorytetów minister nauki - 2011-10-26 PAP - Nauka w Polsce

Wprowadzenie udogodnień dla przedsiębiorców zainteresowanych komercjalizacją innowacji ma być jednym z priorytetów resortu nauki, o ile jego szefowa, Barbara Kudrycka zachowa w nowym rządzie swoje stanowisko. Kudrycka mówiła o tym we wtorek w TVP Info.

Nowa ustawa tematem posiedzenia KRZaSP

środa, 26 października 2011 - MNiSW
Pod hasłem „Nowy rok akademicki z nową ustawą o szkolnictwie wyższym" w dniach 26-28 października w Olsztynie odbywa się XI Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich.

Kleiber: potrzebny lepszy budżet na badania

Kleiber: potrzebny lepszy budżet na badania - 2011-10-26 PAP - Nauka w Polsce

Polska powinna mieć lepszy budżet przeznaczony na badania, aby zachęcić do studiowania młodych ludzi i realizować politykę przemysłową - uważa prezes PAN prof. Michał Kleiber, który wziął udział w zakończonej 25 października we Wrocławiu konferencji ManuFuture 2011.

Jakość kształcenia i praca dla absolwentów najważniejsze dla UE

Jakość kształcenia i praca dla absolwentów najważniejsze dla UE - 2011-10-26 PAP - Nauka w Polsce, Urszula Rybicka

Najważniejsze cele reformy uczelni w UE to dbanie o wysoką jakość kształcenia i szanse absolwentów na rynku pracy - uznali uczestnicy międzynarodowej konferencji w Sopocie.

wtorek, 25 października 2011

Komorowski: polska nauka potrzebuje odwagi, by konkurować ze światem

Komorowski: polska nauka potrzebuje odwagi, by konkurować ze światem - 2011-10-25 PAP - Nauka w Polsce

Polską naukę i szkolnictwo wyższe czeka trudna konkurencja z instytucjami międzynarodowymi. Trzeba odwagi, żeby stawić jej czoła - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w poniedziałek, podczas uroczystości wręczenia nominacji profesorskich 56 naukowcom.

Trends in European education during the last decade - Issue number 54/2011

This Statistics in Focus presents characteristics of European education and training systems between 2000 and 2009, from when children start in school, until they leave as young adults. It emphasises major trends at each educational level in terms of enrolments, education expectancy, teacher characteristics and graduates. From 2000 to 2009 there was a significant rise in children attending pre-primary education and students could on average expect to stay 17 years in education. The number of students in compulsory education has fallen sharply in many countries, particularly in Eastern Europe. There are relatively more men in vocational training whereas women dominate in tertiary education with notable subject specific exceptions. Students spend more time in tertiary education but there have also been sharp increases in the number of tertiary education graduates. 

View publication pdf (EN, 719kB)
Release date: 25-OCTOBER -11 
zrodlo

eurostat news release (PDF)

poniedziałek, 24 października 2011

Reformowanie europejskich uniwersytetów tematem konferencji w Sopocie

Reformowanie europejskich uniwersytetów tematem konferencji w Sopocie - 2011-10-24 PAP - Nauka w Polsce

Uczelnie powinny kształcić lepiej i w sposób bardziej dostosowany do rynku pracy i potrzeb gospodarki - zaleca Komisja Europejska. Sposoby wdrażania priorytetów UE w dziedzinie szkolnictwa wyższego są tematem rozpoczętej w poniedziałek konferencji w Sopocie.

W Sopocie o reformowaniu europejskich uniwersytetów

poniedziałek, 24 października 2011 - MNiSW
Nowocześnie zarządzane uczelnie, wyższa jakość studiów, lepsza zatrudnialność absolwentów, silniejsze powiązanie uczelni z gospodarką – to wyzwania stojące przed szkolnictwem wyższym w UE.

"Polityka" przyznała swoje nagrody naukowe 5 młodym badaczom

"Polityka" przyznała swoje nagrody naukowe 5 młodym badaczom - 24.10.2011 Nauka w Polsce

Pięciu młodych uczonych odebrało 23 października tegoroczne Nagrody Naukowe "Polityki". Uroczyste rozstrzygnięcie odbyło się w redakcji tygodnika. Nagrody w programie stypendialnym "Zostańcie z nami" wynoszą po 30 tys. zł.

Pisze rektor do ministra

Pisze rektor do ministra - Z listów do Metra 2011-10-23 Rzeczpospolita

Na łamach "Metra" toczy się dyskusja dotycząca umów uczelnia - student. Chodzi o dokument, określający warunki płatności ze studentami dziennymi, którzy płacą np. za powtarzanie roku lub dodatkowe zajęcia z języka. Od 1 października miał być obowiązkowy. Jednak wbrew Ministerstwu Nauki rektorzy umów nie chcą podpisywać. MNiSW postawiło sprawę jasno: nie podpiszecie umów, to nie będziecie pobierać żadnych opłat. Zażądało także odpowiedzi rektorów na piśmie. To z kolei oburzyło prof. Jerzego Woźnickiego, szefa Fundacji Rektorów Polskich, który takie działanie porównał do czasów PRL. W piątek na ten zarzut odpowiedziała Barbara Kudrycka, minister nauki. - Studenci nie są petentami uczelni, lecz użytkownikami usług świadczonych przez uczelnie - argumentowała, Przypomniała także, że chodziło o to, by studenci znali z góry cennik dodatkowych opłat na uczelni. Jej list zatytułowaliśmy "Zawsze będę bronić studentów". Dziś odpowiedź prof. Woźnickiego.

Umowy z uczelnią według studentów

Umowy z uczelnią według studentów - Renata Czeladko 24-10-2011 Rzeczpospolita

Parlament Studentów RP ma przedstawić rektorom założenia wzorcowej umowy szkoły wyższej z uczącymi się na studiach dziennych

Studenci nie ustępują, chcą umów. Konflikt rośnie

Studenci nie ustępują, chcą umów. Konflikt rośnie - Artur Grabek 24.10.2011 Dziennik Gazeta Prawna

Studenci czują wsparcie resortu szkolnictwa wyższego i nie zamierzają ustępować w sprawie uczelnianych umów. Konflikt rośnie.

Studenci chcą umów z uczelniami zawierającymi katalog opłat

  • Studenci chcą umów z uczelniami zawierającymi katalog opłat - 22.10.2011 źródło:PAP Dziennik Gazeta Prawna
    Każdy student powinien na początku pierwszego roku studiów zawrzeć z uczelnią umowę zawierającą katalog opłat - napisała Rada Studentów w przyjętej w sobotę uchwale. Studenci, zdaniem Rady, powinni mieć też pisemną gwarancję ciągłości studiów.
  • Studenci podtrzymują stanowisko w sprawie umów z uczelniami - 24.10.2011 Nauka w Polsce
    Każdy student powinien na początku pierwszego roku studiów zawrzeć z uczelnią umowę zawierającą katalog opłat - napisała Rada Studentów w przyjętej w sobotę uchwale. Studenci, zdaniem Rady, powinni mieć też pisemną gwarancję ciągłości studiów.

sobota, 22 października 2011

Modernizacja szkolnictwa wyższego w UE - konferencja w Sopocie

Modernizacja szkolnictwa wyższego w UE - konferencja w Sopocie - 2011-10-21 PAP - Nauka w Polsce

Postępom w modernizacji szkolnictwa wyższego w Unii Europejskiej i jego przyszłości będzie poświęcona konferencja organizowana w dniach 23-25 października w Sopocie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach polskiej prezydencji.

piątek, 21 października 2011

Czy rektorzy umówią się ze studentami

Czy rektorzy umówią się ze studentami - Aleksandra Pezda 2011-10-21 Gazeta Wyborcza

Ostry spór między minister nauki a rektorami uczelni publicznych. Minister każe podpisywać umowy ze studentami, rektorzy mówią ''nie''. Ale studentom obiecują porozumienie.

Eureka po polsku

Eureka po polsku - Grzegorz Cydejko, Filip Kowalik, 18.10.2011 Forbes

Edukacja, nauka, nawet pragmatyka biznesu – żadna z tych dziedzin nie predestynuje polskiej gospodarki do konkurowania ze światem na fali innowacji. W tak rozproszonym środowisku szanse mają niszowe projekty, przedsiębiorcy z inicjatywą i dużą odwagą

Zawsze będę bronić studentów

Zawsze będę bronić studentów - Prof. Barbara Kudrycka 2011-10-20 metro

Studenci nie są petentami uczelni, lecz użytkownikami usług świadczonych przez uczelnie - pisze w liście otwartym minister nauki prof. Barbara Kudrycka

Studenci bez umów. Uczelnie są im przeciwne

Studenci bez umów. Uczelnie są im przeciwne - Barbara Suchy, Anna Goc 21.10.2011 Gazeta Wyborcza

Ten rok akademicki wszyscy studenci powinni zaczynać od podpisania umowy. Krakowskie uczelnie na razie nie kwapią się do tego. - Nowe przepisy muszą zostać doprecyzowane - tłumaczą.

Rządowa batalia o umowy studenckie

Rządowa batalia o umowy studenckie - Artur Grabek Dziennik 21.10.2011 Gazeta Prawna

Rząd grozi rektorom publicznych uczelni, że jeżeli nie będą ich podpisywać, będzie to jednoznaczne z rezygnacją z publicznych dotacji. Rektorzy twardo stoją na swoim stanowisku i nie chcą umów.

Ponad 2,6 mld zł na inwestycje w badania i rozwój

Ponad 2,6 mld zł na inwestycje w badania i rozwój - 21.10.2011 PAP, Dziennik Gazeta Prawna

Inwestorzy gotowi zainwestować w działalność badawczo-rozwojową w Polsce mogą uzyskać dofinansowanie z programów unijnych i krajowych o łącznej puli ponad 2,6 mld zł - wynika z raportu Accreo Taxand i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Kierunki techniczne w Polsce wybiera tylko co czwarty student

Kierunki techniczne w Polsce wybiera tylko co czwarty student - T.B. 20.10.2011 Dziennik Gazeta Prawna

W roku akademickim 2010/2011 kierunki ścisłe wybrało zaledwie 24 proc. ogółu studentów w Polsce. Najczęściej były to kierunki inżynieryjno-techniczne, ale także związane z architekturą i budownictwem oraz produkcją i przetwórstwem – pisze portal rynekpracy.pl.

czwartek, 20 października 2011

Rozmowa Janiny Paradowskiej z Barbarą Kudrycką, minister nauki i szkolnictwa wyższego

Rozmowa Janiny Paradowskiej z Barbarą Kudrycką, minister nauki i szkolnictwa wyższego - Radio TOK FM 20.10.2011

Student zadecyduje o karierze wykładowcy

Student zadecyduje o karierze wykładowcy - Łukasz Guza 20.10.2011 Dziennik Gazeta Prawna

Uczelnie mogą unikać procedury konkursowej. W szkołach wyższych nadal będą zatrudniani nie zawsze najlepsi profesorowie.

Ministerstwo Kapitału Ludzkiego?

Ministerstwo Kapitału Ludzkiego? - prof. Witold M. Orłowski 20.10.2011 Gazeta Wyborcza str.17 Opinie

Najważniejszym ekonomicznym zasobem kraju jest praca, tyle że dziś chodzi o pracę nie byle jaką, ale wysoko wykwalifikowaną

Rektorzy dogadają się ze studentami

Rektorzy dogadają się ze studentami - Alicja Bobrowicz 2011-10-19 metro

Nie podpiszecie umów ze studentami, to nie będziecie za nic brać pieniędzy. Ministerstwo Nauki tupnęło nogą na rektorów i wysłało do wszystkich uczelni ostrzegawcze listy. - Nie będziemy działać wbrew rozsądkowi i prawu - odpowiadają rektorzy

środa, 19 października 2011

Trybunał UE: zakaz opatentowania embrionalnych komórek macierzystych

  • Trybunał UE: zakaz opatentowania embrionalnych komórek macierzystych - 2011-10-19 PAP - Nauka w Polsce
    Ludzkie embrionalne komórki macierzyste, których pozyskanie wiąże się ze zniszczeniem embrionu, nie mogą być opatentowane - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ogranicza to możliwości ich wykorzystania do celów badawczych.
  • Nie wolno patentować wynalazków wykorzystujących ludzkie embriony - Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk 19.10.2011 Dziennik Gazeta Polska
    Luksemburski Trybunału Sprawiedliwości orzekł wczoraj, że ochronie prawa wynalazków nie podlegają nawet badania naukowe, w których użyto jako materiału wyjściowego komórek ludzkich. Decyzja zapadła w sprawie, którą skierował do trybunału Oliver Brüstle. W 1997 r. opatentował on wytwarzanie oczyszczonych progenitorowych komórek nerwowych z ludzkich embrionalnych komórek macierzystych.

Firmy w poszukiwaniu pracowników fundują stypendia naukowe najzdolniejszym studentom

Firmy w poszukiwaniu pracowników fundują stypendia naukowe najzdolniejszym studentom - Artur Grabek Patrycja Otto Magdalena Majkowska Dziennik Gazeta Polska

Przedsiębiorcy znaleźli nowy sposób na szukanie najlepszych kandydatów na pracowników. Wyłapują ich jeszcze na studiach. Oferują stypendia naukowe i dostęp do informacji oraz pracowników firmy. W ten sposób profilują wykształcenie studenta według własnych potrzeb.

Stypendia rektora do Trybunału Konstytucyjnego

Stypendia rektora do Trybunału Konstytucyjnego - Łukasz Guza 19.10.2011 Dziennik Gazeta Prawna

Student prawa domaga się zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego (TK) kryteriów przyznawania stypendium rektora. Zgodnie z nowelizacją ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym osobie, która po ukończeniu jednego kierunku uczy się na drugim, nie przysługują stypendia (m.in. rektora), nawet jeśli nie pobierała ich wcześniej.

Komorowski: uczelnie muszą szukać nowych szans i przekraczać granice

Komorowski: uczelnie muszą szukać nowych szans i przekraczać granice - 2011-10-19 PAP - Nauka w Polsce

Uczelnie muszą szukać nowych szans, przekraczać granice i schematy, aby skutecznie konkurować - powiedział we wtorek prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji nowego roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu.

wtorek, 18 października 2011

Przewodnicząca KRASP: dajmy studentom gwarancje nie mnożąc biurokracji

Przewodnicząca KRASP: dajmy studentom gwarancje nie mnożąc biurokracji - 2011-10-17 PAP - Nauka w Polsce

Umowy pomiędzy uczelniami publicznymi a studentami studiów dziennych to niepotrzebna biurokracja. Poczucie bezpieczeństwa powinny zapewniać regulaminy i informowanie studentów - uważa rektor UW przewodnicząca KRASP prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow.

Etyka badań naukowych tematem warszawskiej konferencji

Etyka badań naukowych tematem warszawskiej konferencji - 2011-10-18 Nauka w Polsce
O nanonaukach, ich etyce i zarządzaniu nimi będzie mowa 20-21 października w Warszawie podczas konferencji NANOETHICS 2011, organizowanej przez Polską Akademię Nauk w ramach polskiego przewodnictwa w Radzie Unii Europejskiej. Serwis PAP - Nauka w Polsce jest jednym z patronów medialnych imprezy.

Prawo nie chroni studentów upadających uczelni

  • Niż demograficzny może uderzyć w studentów - Jolanta Ojczyk 18-10-2011
    Nie wiadomo, kto odpowiada za zobowiązania uczelni, gdy ta bankrutuje. Osoby uczące się na zamykanych kierunkach chroni tylko umowa. Niepubliczne szkoły chcą finansowania z budżetu, by uniknąć likwidacji

Rektor UW: student to nie klient uczelni

  • Rektor UW: student to nie klient uczelni - Renata Czeladko 17-10-2011 Rzeczpospolita
    Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich uznała, że uczelnie nie muszą podpisywać umów ze wszystkimi studentami

Duże zmiany w regulaminach studiów. Uczelnie zapewnią odpowiedni standard kształcenia

Duże zmiany w regulaminach studiów. Uczelnie zapewnią odpowiedni standard kształcenia - Artur Grabek 18.10.2011 Dziennik Gazeta Prawna

Będą poważne zmiany w regulaminach studiów stacjonarnych. Uczelnie będą musiały zapewnić odpowiedni standard kształcenia, a nawet to, że podczas trwania nauki kierunek nie zostanie zlikwidowany.

poniedziałek, 17 października 2011

Dobra uczelnia = dobra praca

Dobra uczelnia = dobra praca - Aneta Zadroga 2011-10-17 Gazeta Wyborcza

Cambridge, Yale czy Harvard są nie tylko markami renomowanych uczelni, lecz także gwarantem absolwentów o wysokich kwalifikacjach i umiejętnościach dla najlepszych pracodawców na świecie. Czy w Polsce są takie uczelnie?

Ministerstwo ułatwia naukowcom drogę do światowej kariery

Ministerstwo ułatwia naukowcom drogę do światowej kariery - Artur Grabek 2011-10-17 Dziennik Gazeta Prawna

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego postanowiło zadbać o dorobek naukowy polskich uczonych za granicą. W resorcie trwają właśnie ostatnie prace nad rozporządzeniem wprowadzającym w życie program „Index Plus”. W jego ramach państwo będzie wspierało finansowo wydawnictwa naukowe.

(Nie)potrzebne studenckie umowy

(Nie)potrzebne studenckie umowy - Emilia Romaniuk 16.10.2011 Gazeta Wyborcza

- Nie wiemy, o co chodzi....Nie dostaliśmy żadnych umów... - takie odpowiedzi zazwyczaj słychać, kiedy pytamy studentów uczących się dziennie, czy uczelnia podpisała już z nimi umowę. - Ten dokument to zbędna biurokracja - mówią szefowie części uczelni.

sobota, 15 października 2011

Studenci żądają umów, a uczelnie mówią ''nie''

Studenci żądają umów, a uczelnie mówią ''nie'' - Aleksandra Pezda 2011-10-15 Gazeta Wyborcza

Rektorzy uczelni publicznych nie chcą podpisywać umów ze studentami studiów stacjonarnych. - Boją się odpowiedzialności finansowej i studenckich pozwów - komentuje rzecznik praw studentów Robert Pawłowski

piątek, 14 października 2011

"Mistrzowie" nauk humanistycznych odebrali subsydia FNP

"Mistrzowie" nauk humanistycznych odebrali subsydia FNP - 2011-10-14 PAP - Nauka w Polsce

Dziewięciu wybitnych naukowców w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych otrzymało subsydia w 13. edycji programu "Mistrz" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Każdy ze zwycięzców otrzyma trzyletnie dofinansowanie w wysokości 300 tys. zł.

Rektorzy o Kudryckiej: Dobrze, gdyby została w rządzie

Rektorzy o Kudryckiej: Dobrze, gdyby została w rządzie - Tomasz Wysocki 13.10.2011 Gazeta Wrocław

- Na początku relacje rektorów z minister nauki Barbarą Kudrycką były trudne, ale w tej chwili dialog między minister a środowiskiem akademickim jest dobry - powiedziała w czwartek we Wrocławiu prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, przewodnicząca Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

We Wrocławiu obradował KRASP

We Wrocławiu obradował KRASP - 2011-10-14 PAP - Nauka w Polsce

Umowy podpisywane przez uczelnie ze studentami, powstanie akademickiej komisji akredytacyjnej oraz wymiana międzynarodowa studentów i naukowców to główne tematy obrad Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP), które odbyły się we Wrocławiu. 

czwartek, 13 października 2011

Naukowcy w nowych butach

Naukowcy w nowych butach - Michał Bardel / 11.10.2011 Tygodnik Powszechny

Profesja pracownika nauki wymaga dziś dodatkowych umiejętności, związanych z wypełnianiem skomplikowanych wniosków i nerwowym oczekiwaniem na wyniki licznych konkursów. Łatwo zrozumieć opór części środowiska.

środa, 12 października 2011

Program „kierunków zamawianych” przynosi zakładane efekty

środa, 12 października 2011 - MNiSW

Realizowany przez MNiSW od 2008 roku Program „kierunków zamawianych” przynosi efekty w pełni zgodne z założeniami. Główne cele to wzrost popularności kierunków technicznych, matematycznych i ścisłych oraz wzrost jakości i atrakcyjności kształcenia. Systematyczne analizy i posiadane dane (np. rekrutacyjne) potwierdzają realizację wskaźników, co jednocześnie przeczy tezom zawartym w dzisiejszej publikacji w „Dzienniku Gazecie Prawnej” autorstwa red. B. Lisowskiej, dotyczącej pilotażu Programu.

MEP - Researcher pairing scheme

21-24 November 2011, European Parliament, Brussels - zrodlo

The Science and Technology Options Assessment unit of the European Parliament (STOA) is launching the third MEP-Scientist Pairing Scheme.

The scheme aims to support the development of relationships between MEPs and scientists to improve access to scientific advice and deepen scientists’ understanding of the role of science in policy-making.

Kierunki zamawiane po 3 latach: 148 absolwentów za 53 mln zł

Kierunki zamawiane po 3 latach: 148 absolwentów za 53 mln zł - Beata Lisowska 2011-10-12 Dziennik Gazeta Prawna

Pilotażowy program kierunków zamawianych, czyli tych najbardziej potrzebnych polskiej gospodarce, kończy się fiaskiem. Rozpoczęte trzy lata temu studia dotowane przez UE ukończyła zaledwie co piąta osoba. Pierwsi absolwenci kierunków zamawianych weszli na rynek pracy. Rezultaty pilotażu, na który resort nauki wydał 53 mln zł, są zatrważające. Dotowane przez UE studia licencjackie rozpoczęło w 2008 roku 714 osób, a do lipca ukończyło je 148.

wtorek, 11 października 2011

Co ma student w głowie

Studenci są coraz głupsi? Czy to szkoła nie daje rady? - ANDRZEJ KRAJEWSKI 10.10.2011 Newsweek Polska str. 36 Polska Edukacja

Nauczyciele akademiccy są przerażeni – polscy studenci są coraz głupsi. Niestety, może być jeszcze gorzej.

Troglodyci z dyplomami

Troglodyci z dyplomami - Witold Bielecki 11-10-2011 Rzeczpospolita

Prawdziwą edukację wyższą zamieniliśmy na szkoły zawodowe, które wypuszczają na rynek sprawnych pracowników, aczkolwiek z pewnym deficytem kulturowym i naukowym – twierdzi rektor Akademii Leona Koźmińskiego

Rektor z konkursu, student z umową

Rektor z konkursu, student z umową - Anna Kolet-Iciek 11.10.2011 Dziennik Polski

UCZELNIE. W nowym roku akademickim studentów i wykładowców czeka sporo zmian. Weszła w życie znowelizowana ustawa o szkolnictwie wyższym.

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło pierwsze konkursy

Narodowe Centrum Nauki rozstrzygnęło pierwsze konkursy - 2011-10-11 PAP - Nauka w Polsce

Ponad 500 mln złotych rozdzielonych między 1871 najlepszych projektów badawczych, to rezultat czterech pierwszych konkursów ogłoszonych przez Narodowe Centrum Nauki (NCN). Do Centrum spłynęło blisko 8 tys. wniosków opiewających na kwotę niemal 2,5 miliarda złotych.

poniedziałek, 10 października 2011

Standardy nauki w różnych krajach muszą być porównywalne

Standardy nauki w różnych krajach muszą być porównywalne - Marta Wieloch 2011-10-10 Dziennik Gazeta Prawna

Absolwenci zagranicznych uczelni wyższych nie mają już problemów z uznawaniem ich kwalifikacji w Polsce. Nadal konieczne jest ujednolicanie wymogów, jakie musi spełniać kształcenie w poszczególnych szkołach wyższych.

Uczelnie powinny zmienić programy studiów

Uczelnie powinny zmienić programy studiów - Jerzy Woźnicki 09-10-2011 Rzeczpospolita

Najwięcej pracy będzie wymagać dostosowanie studiów do krajowych ram kwalifikacji – przewiduje prezes Fundacji Rektorów Polskich w rozmowie z Jolantą Ojczyk

piątek, 7 października 2011

Stypendium socjalne dopiero w listopadzie

Stypendium socjalne dopiero w listopadzie - Jolanta Ojczyk 07-10-2011 Rzeczpospolita

Studenci rozpoczynający 1 października naukę nie wiedzą często, od kiedy otrzymają wsparcie finansowe i w jakiej wysokości

Młodzi słuchają rynku pracy

Młodzi słuchają rynku pracy - 6.10.2011 interia.pl

Jak wynika z danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w zeszłym roku, pierwszy raz od 20 lat, było więcej chętnych do studiowania na politechnikach (3,9 osoby na jedno miejsce) niż na uniwersytetach (3,5 osoby na jedno miejsce). Wydaje się, że osoby planujące studia coraz częściej wsłuchują się w potrzeby pracodawców i wybierają kierunki, po których łatwiej można znaleźć pracę.

Zobacz ranking najlepszych uniwersytetów świata. Polska daleko w tyle

Zobacz ranking najlepszych uniwersytetów świata. Polska daleko w tyle - 2011-10-06 Dziennik Gazeta Prawna

Harvard University po raz pierwszy od ośmiu lat stracił pozycję lidera w światowym rankingu 400 najlepszych uniwersytetów na rzecz California Institute of Technology. W rankingu uwzględniono dwie polskie uczelnie: Uniwersytet Jagielloński na miejscu 318. i Uniwersytet Warszawski na miejscu 348.

czwartek, 6 października 2011

Prezydent wręczył nominacje profesorskie i odznaczenia

Prezydent wręczył nominacje profesorskie i odznaczenia - 2011-10-06 PAP Nauka w Polsce

71 naukowców otrzymało w środę nominacje profesorskie z rąk prezydenta Bronisława Komorowskiego. Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim odznaczenia państwowe otrzymali również nauczyciele akademiccy oraz pracownicy nauki i sztuki.

Kudrycka: wysłałam Kaczyńskiemu kartę praw studenta

Kudrycka: wysłałam Kaczyńskiemu kartę praw studenta - guu 05-10-2011 Rzeczpospolita

Minister szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka wysłała prezesowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu kartę praw studenta, zarzucając politykom PiS, że wprowadzają w błąd studentów. Według PO, nieprawdy PiS o studentach "przekraczają wszystkie przyjęte normy"

środa, 5 października 2011

Nie mówmy młodym, jak żyć

Nie mówmy młodym, jak żyć - Barbara Kudrycka 5.10.2011 Gazeta Wyborcza str.22 Opinie

Uczelnie nie mogą narzucać jednego światopoglądu, jednego wzorca patriotyzmu

Tusk: edukacja wyższa musi iść w parze z biznesem

Tusk: edukacja wyższa musi iść w parze z biznesem - 2011-10-05 PAP - Nauka w Polsce

Edukacja wyższa, a szczególnie techniczna, musi wychodzić naprzeciw rzeczywistym oczekiwaniom rynku - powiedział premier Donald Tusk podczas uroczystości wręczenia naukowcom certyfikatów w ramach programu "Top 500 Innovators".

E-learning – dobry patent na produkcję bezrobotnych

E-learning – dobry patent na produkcję bezrobotnych - Artur Grabek 2011-10-05 Dziennik Gazeta Prawna

Dowolna studia lub szkołę można będzie ukończyć, nie ruszając się z domu, z komputerem zamiast sali wykładowej. Pracodawcy alarmują: w sieci nie da rady nauczyć się wszystkiego.

wtorek, 4 października 2011

Ojciec szefem katedry, syn adiunktem być nie może

Ojciec szefem katedry, syn adiunktem być nie może - Tomasz Wysocki, Wrocław 2011-10-04 Gazeta Wyborcza

Ustawa o szkolnictwie wyższym wyklucza nepotyzm. Dzieci profesorów nie będą zwalniane, ale trzeba znaleźć im inną pracę

Wolność akademicka i jej krytycy

Wolność akademicka i jej krytycy - Cezary Kościelniak 02-10-2011 Rzeczpospolita

To dobrze, że na jednym wydziale uniwersytetu mogą się spotkać radykalni liberałowie z konserwatystami i pomimo sporów generalnie nie namawiają się do wzajemnego sekowania – pisze publicysta

Ojciec szefem katedry, syn adiunktem? To się zmieni

Ojciec szefem katedry, syn adiunktem? To się zmieni - Tomasz Wysocki 29.09.2011 Gazeta Wroclaw

Nowa Ustawa o szkolnictwie wyższym wyklucza nepotyzm na uczelniach. Zwolnień profesorskich dzieci nie będzie, ale zacznie się wymiana kadr między instytutami i katedrami. Najwięcej zmian zapowiada się na Akademii Medycznej

Minister Barbara Kudrycka odpowiada PiS (wideo)

Minister Barbara Kudrycka odpowiada PiS (wideo) - 3.10.2011 Kurier Poranny


Dziś zostały wystawione oceny niedostateczne premierowi rządu polskiego. Chcielibyśmy poinformować, że to studenci będą najważniejszym podmiotem uczelni. Co jest interesujące, PiS nie zauważył tego co już jest w ustawach - mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki.

Wyborcze starcie o głosy studentów. Wybory 2011

Wyborcze starcie o głosy studentów. Wybory 2011 - Jakub Medek 2011-10-03 Gazeta Wyborcza

Najpierw PiS wystawił Donaldowi Tuskowi pałę za politykę wobec studentów. Potem minister szkolnictwa wyższego zarzuciła PiS mijanie się w prawdą. W międzyczasie lewica obiecywała wojskowym pensje, Arłukowicz wyruszał autobusem a Tyszkiewicz dziękował białostoczanom za wskazówki.

Zmiany w stypendiach

Zmiany w stypendiach - 3.10.2011 eurostudent.pl

W lutym 2011 roku Sejm znowelizował ustawę dotyczącą Szkolnictwa Wyższego. Na mocy tej nowelizacji od dnia 1 października 2011 roku nastąpią spore zmiany w systemie stypendiów przyznawanych na uczelniach wyższych. Otrzymanie jednych dofinansowań będzie łatwiejsze, niestety stypendia innego rodzaju zostaną zlikwidowane lub przeznaczone na nie kwoty będą mniejsze. Kto tak naprawdę skorzysta na wprowadzonych zmianach i czy głosy je krytykujące są słuszne?

Uczelnia idealna? Dużo zajęć praktycznych i partnerskie relacje z wykładowcami

Uczelnia idealna? Dużo zajęć praktycznych i partnerskie relacje z wykładowcami - Źródło: PAP 2011-10-03 Dziennik Gazeta Prawna

Bogata oferta zajęć praktycznych ukierunkowanych na potrzeby rynku pracy i partnerskie relacje kadry ze studentami to podstawowe cechy charakteryzujące dobrą szkołę wyższą - wynika z badania przeprowadzonego wśród studentów i tegorocznych maturzystów.

Jak doktorant może zdobyć dodatkowe pieniądze

Jak doktorant może zdobyć dodatkowe pieniądze - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-10-04 Dziennik Gazeta Prawna

Uczestnik studiów trzeciego stopnia może podjąć zatrudnienie, nawet jeśli taką możliwość blokuje regulamin uczelni. Firma, z którą nawiąże współpracę, może dopłacić do jego kształcenia oraz ponieść koszty prowadzenia badań naukowych.

Studenci: jest zmowa w sprawie umów

Studenci: jest zmowa w sprawie umów - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-10-04 Dziennik Gazeta Prawna

Uczelnie nie poniosą żadnych konsekwencji, jeśli nie podpiszą umów ze wszystkimi studentami, mimo że taki obowiązek nakłada na nie prawo.

MBA nie otwiera już drogi do kariery

MBA nie otwiera już drogi do kariery - Artur Grabek 2011-10-01 Dziennik Gazeta Prawna

Z roku na rok coraz więcej młodych ludzi decyduje się na zrobienie doktoratu. Zapotrzebowanie na tytuł naukowy jest tak wielkie, że uczelnie masowo uruchamiają ten rodzaj studiów

poniedziałek, 3 października 2011

Rozstrzygnięcie konkursu wniosków o przyznanie stypendiów naukowych dla wybitnych młodych naukowców

poniedziałek, 03 października 2011 - MNiSW
 
Informujemy, iż Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego rozstrzygnęła konkurs na stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców, które przyznawane są zgodnie z art. 28 ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r o zasadach finansowania nauki

Wnioski na konkurs złożyło 793 młodych naukowców, spośród których większość wyróżniała się bardzo wysokim poziomem naukowym. Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego finansowaniem zostało objętych 256 najwybitniejszych naukowców.

Bachmann: Nepotyzm na uczelniach zabije konkurencja

Bachmann: Nepotyzm na uczelniach zabije konkurencja - Klaus Bachmann 03.10.2011 Gazeta Wroclaw

Niech rząd i Sejm wprowadzą realną rywalizację między uczelniami, wtedy nie będą musieli sprawdzać, czy profesor i jego adiunkci są spokrewnieni i co zrobić, jeśli doktorant wygrywa uczciwy konkurs, po czym zostaje podwładnym swojego wujka

Czy polskie uczelnie poradzą sobie z nepotyzmem?

Czy polskie uczelnie poradzą sobie z nepotyzmem? - Rozmowa z prof. Osmanem Achmatowiczem, rozmawiał Tomasz Wysocki 30.09.2011 Gazeta Wroclaw

Jak rozwiązać problem zatrudniania na uczelniach, w tych samych instytutach, członków jednej rodziny?

Czas skończyć dramat naszych absolwentów!

Czas skończyć dramat naszych absolwentów! - 01.10.2011 interia.pl

Od 1 października br. uczelnie wyższe będą monitorować kariery zawodowe swoich absolwentów. Obowiązek, wynikający z nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, ma pomóc w lepszym dostosowywaniu kierunków i programów kształcenia do wymagającego rynku pracy, na którym absolwentom coraz trudniej się odnaleźć.

niedziela, 2 października 2011

Prezydent Komorowski: uczelnie muszą wykazać się odwagą we wprowadzaniu reformy - 2011-10-02 PAP - Nauka w Polsce

O odwagę we wprowadzaniu w życie reformy szkolnictwa wyższego zaapelował w sobotę prezydent Bronisław Komorowski podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Prezydent podkreślił, że zmiany dają szansę na podniesienie poziomu nauczania oraz wzrost konkurencyjności polskich uczelni.

Umowy z uczelniami. Student ma wiedzieć za co płaci

Umowy z uczelniami. Student ma wiedzieć za co płaci - Paweł P. Reszka, mad 2011-10-02 Gazeta Lublin

Prawa studentów będą lepiej chronione. Po raz pierwszy od tego roku akademickiego umowę ze swoją uczelnią podpisze każdy słuchacz, niezależnie od tego jak studiuje

14 % of the funding of education institutions in the EU in 2008 comes from private sources - Issue number 50/2011

In 2008, public education expenditure represented approximately 5 % of GDP. That year, at the start of the economic crisis, public education expenditure grew 2.8 % in real terms, 2.4 percentage points above GDP growth. Private entities expenditure in education institutions was 0.75 % of GDP, but there were significant differences in the EU, ranging from 0.15% in Finland to 1.72 % in the United Kingdom. The importance of public financial aid to students also varied considerably among countries in 2008, from 1.2 % to 16 % of public education expenditure. 

View publication pdf (EN, 267kB)
Release date: 30-SEPTEMBER-11

zrodlo

sobota, 1 października 2011

Studenci dzienni też powinni podpisać umowę

Studenci dzienni też powinni podpisać umowę - Jolanta Ojczyk 30-09-2011 Rzeczpospolita

Uczelnie nie chcą zawierać kontraktów ze studentami stacjonarnymi. Ministerstwo Nauki twierdzi, że taka praktyka jest sprzeczna z prawem. Bez dokumentu żak nie może dochodzić swoich roszczeń przed sądem

Umowa dba o interesy studentów dziennych

Umowa dba o interesy studentów dziennych - Jolanta Ojczyk 30-09-2011 Rzeczpospolita

Publiczne szkoły wyższe nie chcą zawierać kontraktów ze swoimi żakami, mimo że nakazują im to nowe przepisy, które właśnie wchodzą w życie

Studentów likwidowanego kierunku chroni umowa

Studentów likwidowanego kierunku chroni umowa - Jolanta Ojczyk 29-09-2011 Rzeczpospolita

Założyciel uczelni musi zapewnić studentom możliwość kontynuowania studiów, ale tylko w razie całkowitej likwidacji szkoły

Parlament Studentów RP apeluje ws. studenckich umów

Parlament Studentów RP apeluje ws. studenckich umów - 2011-09-30 PAP - Nauka w Polsce

Uczelnie lekceważą obowiązek podpisywania umów określających warunki studiowania i opłaty - skarżą się studenci, apelując do rektorów, by do 10 grudnia "nadrobili egzamin z uczciwości i transparentności".