piątek, 31 stycznia 2014

Premier udostępni wyniki wyborów

Premier udostępni wyniki wyborów - cyran 31-01-2014 Rzeczpospolita

Kandydowanie do Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów nie jest prywatną decyzją pracownika naukowego. Dlatego informacja o oddanych głosach jest informacją publiczną.

University applications hit record high

University applications hit record high - Richard Adams, 31 January 2014 The Guardian  

Ucas reveals 4% increase in the number of applicants to UK universities despite slight decline in number of 18-year-olds

NSA: premier ma ujawnić wyniki wyborów do komisji ds. stopni i tytułów

NSA: premier ma ujawnić wyniki wyborów do komisji ds. stopni i tytułów - kapt 30-01-2014 Reczpospolita, PAP - Nauka w Polsce

Premier musi ujawnić wyniki wyborów do Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów - orzekł w czwartek Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że profesorowie pełnią funkcję publiczną, więc muszą liczyć się z tym, że ich prywatność będzie ograniczona.

czwartek, 30 stycznia 2014

Z odmowy stypendium rektor musi się wytłumaczyć

Z odmowy stypendium rektor musi się wytłumaczyć - Paweł Sikora 30-01-2014 Rzeczpospolita

Odmowa udzielenia stypendium to decyzja uznaniowa, wymagająca od rektora wyczerpującej argumentacji i analizy zgromadzonego materiału dowodowego.

ZUS wyręczy uczelnie w zbieraniu danych

ZUS wyręczy uczelnie w zbieraniu danych - Edyta Hołdyńska 30-01-2014 Rzeczpospolita

Szkoły wyższe nie będą 
już musiały interesować się losem byłych studentów. Monitoring karier przejmie 
od nich resort nauki.

Szkoły prywatne zbankrutują bez wsparcia państwa? Rektorzy apelują o dotacje dla najlepszych

Szkoły prywatne zbankrutują bez wsparcia państwa? Rektorzy apelują o dotacje dla najlepszych - Urszula Mirowska-Łoskot 30.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Prywatne szkoły wyższe chcą równego traktowania z uczelniami publicznymi. Uważają, że zwlekanie przez resort nauki ze zmianą sposobu ich finansowania doprowadzi je do upadku

Mirowska-Łoskot: Myślę, więc jestem (magistrem)

Mirowska-Łoskot: Myślę, więc jestem (magistrem) - Urszula Mirowska-Łoskot 30.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Zawód: lekarz. Wykształcenie: wyższe. Podjęta decyzja: nieprzysłanie karetki do pacjenta. Skutek: śmierć dziecka. Zawód: urzędnik skarbówki. Wykształcenie: wyższe. Decyzja: zmiana stawki VAT dla firmy i nałożenie kary. Skutek: bankructwo przedsiębiorcy, pozbawienie pracy żywicieli rodzin. 

Eksperci o efektywności wydatków na naukę

Eksperci o efektywności wydatków na naukę - 30.01.2014 PAP - Nauka w Polsce
Przedstawiciele świata nauki spotkali się w czwartek w Warszawie na Forum Strategii Naukowej, aby debatować o tym, jak najefektywniej wydawać środki publiczne na naukę i jak poprawiać system oceny badań i jednostek naukowych. 

Debata na temat jakości badań podczas Forum Strategii Naukowej - czwartek, 30 stycznia 2014, MNiSW

Resort nauki wyłonił dwanaście "Inkubatorów Innowacyjności"

Resort nauki wyłonił dwanaście "Inkubatorów Innowacyjności" - 30.01.2014 PAP - Nauka w Polsce, MNiSW

Dwanaście uczelni nagrodzono w konkursie "Inkubator Innowacyjności" rozstrzygniętym w czwartek przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Każda otrzyma do 1,5 mln zł wsparcia na pomoc naukowcom we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań

Prezydent wręczył nominacje profesorskie

Prezydent wręczył nominacje profesorskie - 30.01.2014 PAP - Nauka w Polsce

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył w środę w Warszawie akty nominacyjne 19 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki. 

Kolejny krok do likwidacji filozofii na Uniwersytecie w Białymstoku

Kolejny krok do likwidacji filozofii na Uniwersytecie w Białymstoku - tuli 29.01.2014 Gazeta Białystok

Rada Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku, na którym prowadzony jest kierunek filozofia, opowiedziała się za zawieszeniem na nim naboru w 2015/2016 r. Choć ostateczną decyzję podejmie Senat uczelni, los filozofii w Białymstoku wydaje się już przesądzony.

środa, 29 stycznia 2014

Boycotting academic publishers is a career risk for young scientists

Boycotting academic publishers is a career risk for young scientists - Thomas Livermore, 29 January 2014 The Guardian  

Research careers are built on publishing in high-profile journals, so can postdocs be expected to take a stand against them?

Wyższe stypendia dla studentów w truStudenci w trudnej sytuacji z wyższymi stypendiami Erasmus+

Studenci w trudnej sytuacji z wyższymi stypendiami Erasmus+ - 29.01.2014 PAP - Nauka w Polsce, MNiSW

Studenci w trudnej sytuacji materialnej oraz studenci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą liczyć na wyższe stypendia w ramach programu Erasmus+. Poinformował o tym środę resort nauki i szkolnictwa wyższego. 

Prezydent wręczył nominacje profesorskie

Prezydent wręczył nominacje profesorskie - 29.01.2014 PAP - Nauka w Polsce

Prezydent Bronisław Komorowski wręczył we wtorek w Warszawie akty nominacyjne 19 nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. 

KE: trzeba usprawnić kontrolę jakości na uniwersytetach

KE: trzeba usprawnić kontrolę jakości na uniwersytetach - 29.01.2014 PAP - Nauka w Polsce

Państwa Unii Europejskiej powinny usprawnić kontrolę jakości w szkołach wyższych, aby nauczanie było ściślej powiązane z realiami rynku pracy - wynika ze sprawozdań Komisji Europejskiej (KE) o zapewnieniu jakości w szkolnictwie wyższym oraz szkoleniu zawodowym. 

NSA: umowa o dzieło może być powodem odmowy przyznania stypendium

NSA: umowa o dzieło może być powodem odmowy przyznania stypendium - pap, mat 28-01-2014 Rzeczpospolita, Nauka w Polsce
Wynagrodzenie z umowy o dzieło jest wliczane do limitu dochodów, od którego zależy to, czy student dostanie stypendium socjalne - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Sprawa dotyczyła studenta, którego matka pracowała na tzw. umowę śmieciową.

Dzieło nie może być zaliczone do dochodu utraconego - Katarzyna Wójcik 28-01-2014 Rzeczpospolita
Utrata przychodów z tytułu umowy o dzieło nie ma znaczenia podczas określania sytuacji materialnej studenta – uznał Naczelny Sąd Administracyjny.

Filozoficzny węzeł gordyjski

Filozoficzny węzeł gordyjski. Filozofia na wygnaniu - Agnieszka Krzemińska 14.01.2014 Polityka  

Sprawa likwidacji studiów filozoficznych w Białymstoku każe otworzyć oczy na problem dużo szerszy: stanu i perspektyw całej polskiej humanistyki.

Jak radzą sobie z niżem największe ośrodki

Jak radzą sobie z niżem największe ośrodki - Gazeta Wyborcza Ada Chojnowska, Wojciech Karpieszuk, SJM KK TN 29.01.2014

Nawet te lepsze szkoły dodają dziś do studiów np. darmowe SMS-y i internet. A pracownicy latają po świecie w poszukiwaniu kandydatów. To skutek faktu, że w tym roku akademickim studiuje o 90 tys. Polek i Polaków mniej niż w ubiegłym. W przyszłym będzie ich jeszcze ubywać.

Nowi studenci są ciut starsi

Nowi studenci są ciut starsi - Artur Łukasiewicz 29.01.2014 Gazeta Wyborcza

Bezpłatne studia dla osób 40 plus to w Polsce ewenement. Ale tego typu żacy ratują zagrożone zamknięciem kierunki humanistyczne - jak politologia w Zielonej Górze.

Szkoły przespały szanse

Szkoły przespały szanse - Anna Stańczyk 28.01.2014 Gazeta Wyborcza

- Błędem ze strony uczelni był brak jakichkolwiek działań promocyjnych. Zawsze była klęska urodzaju i panowało przekonanie, że nie wypada reklamować szkoły wyższej. Teraz walczą o każdego studenta na śmierć i życie - mówi Maria Buszman-Witańska.

wtorek, 28 stycznia 2014

Kryzys uczelni

Klasyczny kierunek na studiach upada. Nie ma chętnych - Paweł P. Reszka 27.01.2014 Gazeta Lublin
Filozofia, jeden z klasycznych kierunków uniwersyteckich, upada. Na UMCS w tym roku akademickim nie ruszyły studia magisterskie, zabrakło chętnych. Powód? Niż demograficzny i odpłatność za drugi kierunek

Mniej studentów. Na toruńskim uniwersytecie zaciskają pasa - Małgorzata Kwiatek 27.01.2014 Gazeta Toruń
Zwolnienia, oszczędzanie na mediach, wysyłanie pracowników na zaległe urlopy, zamknięcie filii w Grudziądzu - na toruńskim uniwersytecie trwa wielkie cięcie kosztów.
Zimowa rekrutacja na WSB. Kto chętny na studia ze zniżką? - mak 26.01.2014 Gazeta Toruń
Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu prowadzi rekrutację śródroczną - szuka chętnych, którzy chcą zacząć studia od marca br.

Niż przetrzebił uczelnie. Coraz mniej studentów w Trójmieście - Katarzyna Fryc, Anna Dobiegała 27.01.2014 Gazeta Trójmiasto
W ciągu roku z edukacyjnej mapy Trójmiasta znikły dwie uczelnie niepubliczne. Na niż demograficzny narzekają też uczelnie państwowe, które z powodu braku chętnych nie uruchomiły kilku kierunków.

Łódzkie uczelnie mają sposób na niż: nowe kierunki - Marcin Markowski 27.01.2014 Gazeta Łódź
Łódzkie uczelnie nie boją się niżu i - zamiast ograniczać liczbę kierunków - otwierają nowe. Bagatelizują zagrożenie? A może bronią się przez atak w nadziei, że nowości przyciągną studentów i pozwolą przetrwać? Bo niż pokazał już, że nie żartuje, a najgorsze dopiero nastąpi

Gdzie zamykają kierunki i jakie

Gdzie zamykają kierunki i jakie - tuli, Marta Paepke, Anna Stańczyk, Paweł Reszka, Marcin Markowski, NW, DCH, KTN, Małgorzata Kwiatek, Katarzyna Fryc, Anna Dobiegała 28.01.2014 Gazeta Wyborcza
Uniwersytet Gdański nie uruchomił przyrody. UMK musi robić zimową rekrutację na informatykę. Niż demograficzny demoluje nie tylko kierunki humanistyczne.

Ostatnia część cyklu "Kryzys uczelni" - red. 28.01.2014
Brakuje kandydatów - plajtują szkoły prywatne, popłoch na uniwersytetach. W środę prezentujemy ostatnią część naszego cyklu. Przeczytacie, jak radzą sobie szkoły wyższe w Warszawie, Krakowie i we Wrocławiu. I jak zostać studentem, nawet, jeśli przekroczyłeś czterdziestkę

Kto wykłada na polskich uczelniach? Struktura kadry dydaktycznej w szkołach wyższych

Kto wykłada na polskich uczelniach? Struktura kadry dydaktycznej w szkołach wyższych - Marcin Rybicki 28.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Sprawdź jak zmieniała się struktura kadry wykładowców na polskich uczelniach publicznych i niepublicznych w latach 2007-2011.

Fałszywy profesor? Egzamin do poprawki

Fałszywy profesor? Egzamin do poprawki - Urszula Mirowska-Łoskot 28.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Uczelnia może anulować zaliczenia, jeśli okaże się, że osobę egzaminował wykładowca, który miał podrobione uprawnienia.

Nie straszmy wyższym wykształceniem

Nie straszmy wyższym wykształceniem - Mirosław Szreder 28-01-2014 Rzeczpospolita

Wielu młodych ludzi chce studiować określony kierunek dla własnego rozwoju, zdobywania umiejętności poznawania świata, lepszego przygotowania się do jego zmienności. Nie stawiają na pierwszym miejscu przyszłej pracy zawodowej w określonym miejscu, na określonym stanowisku – uważa statystyk.

Uniwersytet to świątynia, a nie tylko szkoła zawodu - list

Uniwersytet to świątynia, a nie tylko szkoła zawodu - list - Stanisław Krajewski 28.01.2014 Gazeta Wyborcza

Obecna dyskusja o szkolnictwie wyższym zaczęła się od lamentów. Do lamentów filozofów doszły skargi innych humanistów: grozi im likwidacja kierunków. Wielu obserwatorom może się to wydawać nieuprawnioną obroną własnych interesów. Na szczęście, zaczyna się już przebijać głębszy sens tych skarg. Chodzi o sens uniwersytetu.

poniedziałek, 27 stycznia 2014

Jak niż demograficzny demoluje polskie uczelnie

Jak niż demograficzny demoluje polskie uczelnie - MTC 27.01.2014 Gazeta Wyborcza

- Do 2010 r. na polskim rynku pozostaną jedynie najlepsze prywatne uczelnie wyższe. 326 szkół zawalczy o przetrwanie. Co stanie się z uczelniami w najmniejszych ośrodkach akademickich? A jak poradzą sobie z silną konkurencją szkoły wyższe w największych miastach? - mówi Piotr Głuchowski, reporter ''Wyborczej'', redaktor cyklu ''Kryzys uczelni''. Czytaj w poniedziałek 27.01, wtorek 28.01 i środę 28.01 w ''Wyborczej'' i na Wyborcza.pl

Funding the humanities: what story do we want to tell?

Funding the humanities: what story do we want to tell? - Earl Lewis, The Guardian, 27 January 2014

To grow investment for the humanities, we must start with a clear sense of narrative backed up by solid data, says Earl Lewis

Zamknięte z braku chętnych

Zamknięte z braku chętnych - red. 27.01.2014 Gazeta Wyborcza

W poniedziałek w cyklu "Kryzys uczelni" prezentowaliśmy dramatyczną sytuację małych, prywatnych szkół wyższych w Ostrołęce, Radomiu, Płocku. We wtorek przyjrzymy się uczelnianej pierwszej i drugiej lidze. W środę sprawdzimy, co się dzieje w ekstraklasie.

Kryzys uczelni

Kryzys uczelni - Aleksandra Pezda 27.01.2014 Gazeta Wyborcza

Boom na studia zaczął się w Polsce na początku lat 90. Mieliśmy ledwo 400 tys. studentów, a rzesze chciały studiować. Szczyt przyszedł w 2005 r., gdy studiowały jednocześnie prawie 2 mln.

Koniec studiów wieczorowych

Koniec studiów wieczorowych - Urszula Mirowska-Łoskot 27.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna
Szkołom wyższym nie opłaca się prowadzić studiów wieczorowych. Brakuje na nie chętnych. 

Dzienne czy zaoczne? Jakie studia wybierali Polacy od początku lat 90.

niedziela, 26 stycznia 2014

Forum Akademickie nr 01/2014

Spis treści nr 01/2014

Polskie uczelnie w kryzysie. Co je czeka? Nowy cykl "Wyborczej"

Polskie uczelnie w kryzysie. Co je czeka? Nowy cykl "Wyborczej" - red 24.01.2014 Gazeta Wyborcza

Mamy ponad 90 tysięcy studentów mniej niż w 2012 r. Na studiach z czesnym prawie połowa ławek jest pusta. W 2020 r. studentów będzie tylu, ile miejsc na studiach dziennych uczelni publicznych. Co czeka polskie uczelnie? W tym tygodniu szukamy odpowiedzi na to pytanie w cyklu "Kryzys uczelni".

O kształceniu pod rynek pracy

O kształceniu pod rynek pracy - Marcin Polak 26.01.2014 edunews.pl

Nie wiadomo skąd wzięło się przekonanie, że dziś szkoła polska koncentruje się wyłącznie (lub bardzo mocno) na przygotowaniu młodzieży do rynku pracy – takie głosy ciągle pojawiają się w debacie publicznej. Moim zdaniem to jeden z powszechniejszych mitów funkcjonujących w świadomości osób wypowiadających się o systemie edukacji. Tego akurat szkoła nie robi prawie wcale, a uczelnie wyższe rzadko. Może o tym świadczyć liczba zarejestrowanych bezrobotnych osób w wieku do 25 lat.

sobota, 25 stycznia 2014

Śmierć humanistyki na uczelniach. Po filozofach protestują historycy i filolodzy

Śmierć humanistyki na uczelniach. Po filozofach protestują historycy i filolodzy - Aleksandra Pezda 25.01.2014 Gazeta Wyborcza

Rugowanie humanistyki z uczelni doprowadzi do ogłupienia społeczeństwa - piszą do minister nauki historycy starożytności i filolodzy klasyczni.

Obok, nie zamiast

Obok, nie zamiast (str 3) - Małgorzata Czermińska 23.01.2014 Pauza Akademicka nr 238

Czy filozofia nie mogłaby być międzyuczelniana?

Czy filozofia nie mogłaby być międzyuczelniana? - rozmowa z minister nauki prof. Leną Kolarską Bobińską - Alicja Bobrowicz 23.01.2014 metro

Jeśli brakuje chętnych na jednej uczelni, warto połączyć siły. Państwo może wspierać takie działania - zapowiada minister nauki

piątek, 24 stycznia 2014

Głos rektora: Czy likwidujemy filozofię na Uniwersytecie w Białymstoku?

Głos rektora: Czy likwidujemy filozofię na Uniwersytecie w Białymstoku? - prof. dr hab. Leonard Etel, rektor Uniwersytetu w Białymstoku, Gazeta Białystok

Od pewnego już czasu trwa ożywiona dyskusja dotycząca filozofii na Uniwersytecie w Białymstoku. Nie jest to przy tym dyskusja, w której uczestniczą jedynie najbardziej zainteresowani i znający problematykę pracownicy i studenci UwB. Ostatnio ukazało się kilka artykułów, których autorzy ewidentnie nie mają wystarczającej wiedzy na temat tego, co tak naprawdę dzieje się z filozofią na naszym uniwersytecie.

Guliński: system ulg podatkowych od nakładów na B+R nie spełnia założeń

Guliński: system ulg podatkowych od nakładów na B+R nie spełnia założeń - 24.01.2014 PAP - Nauka w Polsce

System ulg podatkowych od nakładów ponoszonych na badania i rozwój nie spełnia do końca swoich założeń - mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji Jacek Guliński z resortu nauki. Dlatego prowadzone są rozmowy nad wypracowaniem odpowiednich ulg. 

Commercialising public research: One of the Innovation Policy Platform’s core subjects

Commercialising public research: One of the Innovation Policy Platform’s core subjects - January 16, 2014, OECD

Click to see the Platform
Today’s post is from Andrew Wyckoff, head of the Directorate for Science, Technology and Industry (STI) at the OECD. It follows the post by the World Bank’s Gerardo Corrochano about the Innovation Policy Platform on Friday, and is co-published here by the World Bank.

List otwarty polskich starożytników

List otwarty polskich starożytników - 23-01-2014 Rzeczpospolita

Do Szanownej Pani Prof. dr hab. Leny Kolarskiej-Bobińskiej Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego

czwartek, 23 stycznia 2014

Polemika o filozofii na uczelniach. Co ma piernik do reformy

Polemika o filozofii na uczelniach. Co ma piernik do reformy - Adam Grobler filozof 23.01.2014 Gazeta Wyborcza

Studiowanie filozofii według badań socjologicznych prowadzonych w różnych krajach, ostatnio również w Polsce, sprzyja karierze w rozmaitych dziedzinach życia zawodowego.

Informacja dotycząca wyników konkursu MAESTRO

czwartek, 23 stycznia 2014 - NCN
Na posiedzeniu Zespołu Ekspertów oceniających wnioski w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce Zespół po dyskusji jednogłośnie podjął decyzję o niekierowaniu do finansowania żadnego z przedstawionych projektów. 

http://www.ncn.gov.pl/aktualnosci/2014-01-23-wyniki-konkursow

czwartek, 23 stycznia 2014 - NCN
Koordynatorzy Dyscyplin Narodowego Centrum Nauki przedstawiają listy rankingowe projektów zakwalifikowanych do finansowania w ramach konkursów ogłoszonych przez NCN w dniu 14 czerwca 2013 roku:

Marek Ratajczak sekretarzem stanu w resorcie nauki

Marek Ratajczak sekretarzem stanu w resorcie nauki - 23.01.2014 PAP - Nauka w Polsce, MNiSW

Marek Ratajczak został przez premiera Donalda Tuska powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego - poinformował w czwartek resort nauki. Ratajczak pełnił dotychczas w ministerstwie funkcję podsekretarza stanu. 

Minister nauki: pod koniec lutego okrągły stół na temat humanistyki

Minister nauki: pod koniec lutego okrągły stół na temat humanistyki - 23.01.2014 PAP - Nauka w Polsce

Wprowadzenie przedmiotów humanistycznych także na kierunkach technicznych i ścisłych np. w formie warsztatów, to jeden z elementów pakietu dla humanistyki, przygotowywanego przez resort nauki. "Szczegóły tych propozycji chcemy omówić przy okrągłym stole poświęconym humanistyce" - pisze na blogu minister nauki Lena Kolarska-Bobińska. 

środa, 22 stycznia 2014

Prof. Legutko musi przeprosić "smarkaczy". Jest wyrok Sądu Najwyższego

Prof. Legutko musi przeprosić "smarkaczy". Jest wyrok Sądu Najwyższego - Jacek Harłukowicz 22.01.2014 Gazeta Wyborcza

Prof. Ryszard Legutko będzie musiał przeprosić byłych już licealistów z Wrocławia za nazwanie ich "rozwydrzonymi smarkaczami" - uznał w środę Sąd Najwyższy. Wyrok kończy czteroletnią batalię, jaką przed sądami młodzi ludzie toczyli z eurodeputowanym PiS. Za każdym razem sądy to właśnie im przyznawały rację.

KUL przegrał. Musi przywrócić zwolnioną doktor

KUL przegrał. Musi przywrócić zwolnioną doktor [WIDEO] - pr 22.01.2014 Gazeta Wyborcza

Uczelnia zwolniła ją z pracy po tym, gdy pozwała przełożonego, bo ten ją poturbował. Sąd pracy nakazał ją przywrócić, uczelnia się odwołała. W środę sąd drugiej instancji oddalił apelację Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Wysypka w polskiej nauce?

Wysypka w polskiej nauce? - Stefan Malepszy   Panorama PAN 2014/01/22
 Wysypka to określenie z obszaru medycyny. Oznacza stan, w którym organizm człowieka reaguje na jakiś czynnik zewnętrznie, wykazując najczęściej zaczerwienienie na skórze, zwany także rumieniem. Kojarzy się z rumieńcem na twarzy, wywołanym zawstydzeniem. W 2013 roku były w nauce polskiej działania, które wywołały u części środowisk naukowych coś, co nazwałbym właśnie wysypką.  

Rewolucja przemysłowa w nauce? - Janusz Lipkowski PAUza Akademicka nr 220, 19 września 2013

Mobilność krajowa młodych naukowców zagrożeniem dla rozwoju polskiej nauki?

Mobilność krajowa młodych naukowcówzagrożeniem dla rozwoju polskiej nauki? - Konrad Osajda,  Panorama PAN 2014/01/22

Mobilność krajowa naukowców jest zagadnieniem często ostatnio poruszanym w dyskusji o polskiej nauce. Jej brak postrzegany jest najczęściej jako jedna z kluczowych przyczyn niskiej oceny nauki w Polsce. Ale czy rzeczywiście może ona nas uzdrowić, czy raczej spowoduje poważniejszą chorobę?

Grade inflation? Maybe students are just working harder

Grade inflation? Maybe students are just working harder - Martin Hall Guardian Professional, Wednesday 22 January 2014, The Guardian  

The argument that universities are dishonestly manipulating student grades is both lazy and ill-informed, says Martin Hall

Jak były sędzia został fałszywym wykładowcą w pięciu uczelniach? Historia oszusta jak z filmu "Konsul"

Jak były sędzia został fałszywym wykładowcą w pięciu uczelniach? Historia oszusta jak z filmu "Konsul" - Mariusz Jałoszewski 22.01.2014 Gazeta Wyborcza

Były sędzia podawał się za doktora prawa i chasyda. Jakim cudem oszukał korporację radców prawnych i został wykładowcą na pięciu uczelniach?

Niezbędnik inteligenta. Znamy rządowy plan dla przyszłych inżynierów

Niezbędnik inteligenta. Znamy rządowy plan dla przyszłych inżynierów - Aleksandra Pezda 22.01.2014 Gazeta Wyborcza

Obowiązkowy pakiet przedmiotów humanistycznych chce wprowadzić na każdym kierunku studiów ministra nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska. Czy będą to zajęcia z filozofii, psychologii, historii, czy raczej blok tematyczny?

Studia nie zapewniają uprawnień zawodowych

Studia nie zapewniają uprawnień zawodowych - Urszula Mirowska-Łoskot 22.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Ukończenie niektórych kierunków studiów nie daje możliwości zatrudnienia w wybranym zawodzie. Przekonują się o tym np. absolwenci mikrobiologii

Komercjalizacja PAN, czyli mini Amber Gold w nauce

Komercjalizacja PAN, czyli mini Amber Gold w nauce - Klara Klinger 20.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna
Polska Akademia Nauk oddała prywatnej firmie studia w outsourcing. Efekt: studenci niewyedukowani, z nieodzyskanymi pieniędzmi, a instytucja naukowa umywa ręce. 

Instytut Nauk Ekonomicznych PAN zwraca pieniądze za social media - Klara Klinger 22.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna
Studenci niezrealizowanych studiów podyplomowych w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN mają szansę na odzyskanie pieniędzy. Taką deklarację otrzymali po publikacji DGP, w której opisaliśmy zamieszanie wokół kierunku social media. Został zawieszony po I semestrze przez nowego dyrektora instytutu. Przy jego organizowaniu dopatrzono się nieprawidłowości. 

wtorek, 21 stycznia 2014

Rynek studiów podyplomowych w Polsce

Rynek studiów podyplomowych w Polsce - rynekpracy.pl 3/2014 (244) 21.01.2014

Zapotrzebowanie na pracowników wpływa na ofertę edukacyjną szkolnictwa. Na przykładzie studiów podyplomowych możemy zauważyć, że stają się one produktem, który jest kształtowany przez rynek popytu i podaży. Studia podyplomowe są formą kształcenia, która może w miarę szybko reagować na zmieniające się zapotrzebowania pracodawców – trwają stosunkowo krótko (zazwyczaj 2 semestry), a kadra często składa się z ludzi na co dzień pracujących w zawodzie. Poniższy artykuł stanowi próbę nakreślenia obrazu studiów podyplomowych w Polsce, z naciskiem na osoby wybierające tę formę kształcenia, ich charakterystykę oraz motywacje, jakie nimi kierują. Artykuł zawiera 2 tabele oraz 3 wykresy.

E-dane studenta przez kilkadziesiąt lat w rejestrach uczelni

E-dane studenta przez kilkadziesiąt lat w rejestrach uczelni - Urszula Mirowska-Łoskot 21.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Dopiero po 30 latach od ukończenia przez studenta nauki lub skreślenia go z listy osób uczących się szkoła wyższa będzie mogła usunąć informacje o nim z ogólnopolskiego systemu informacji o szkolnictwie wyższym POL-on. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego w sprawie ogólnopolskiego wykazu studentów i doktorantów.

Dane jawne tylko dla uczelni

Dane jawne tylko dla uczelni - Edyta Hołdyńska 21-01-2014 Rzeczpospolita

Studenci chcą mieć otwarty dostęp do danych o sobie w elektronicznym systemie POL-on.

Doktorat na zlecenie biznesu bez rewolucji

Doktorat na zlecenie biznesu bez rewolucji - Urszula Mirowska-Łoskot 21.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Doktoranci ostrzegają, że dopuszczenie zlecania przez przedsiębiorców pisania prac badawczych może doprowadzić do uzyskiwania dwóch różnych stopni naukowych.

poniedziałek, 20 stycznia 2014

Są eksperci i eksperci telewizyjni – rozmowa z prof. Andrzejem Jajszczykiem

Są eksperci i eksperci telewizyjni – rozmowa z prof. Andrzejem Jajszczykiem - Leszek Konarski w wydaniu 3/2014, Przegląd

Szkoły lansu i balansu

Szkoły lansu i balansu - Roman Wojciechowski 19.01.2014 Przegląd, onet.pl

Pora powiedzieć prawdę: co czwarta uczelnia upadnie!

Minister nauki: studenci i doktoranci powinni współtworzyć dotyczące ich rozwiązania

Minister nauki: studenci i doktoranci powinni współtworzyć dotyczące ich rozwiązania - 20.01.2014 PAP - Nauka w Polsce

Bezpłatne udostępnianie podręczników w formie elektronicznej, efektywniejsze kształcenie na studiach „miękkich kompetencji", to niektóre tematy spotkania minister nauki Leny Kolarskiej-Bobińskiej ze studentami i doktorantami. "W tworzeniu rozwiązań służących studentom i doktorantom muszą brać udział sami zainteresowani" - zaznaczyła minister. 

niedziela, 19 stycznia 2014

Polskie uczelnie chcą zwiększyć liczbę zagranicznych studentów

Polskie uczelnie chcą zwiększyć liczbę zagranicznych studentów - 19.01.2014 PAP - Nauka w Polsce

Do 2020 roku liczba studentów zagranicznych na polskich uczelniach ma wzrosnąć z 30 do 100 tys. – zakładają organizatorzy programu promocji polskich uczelni za granicą: "Study in Poland". 

80 projektów dofinansowanych w trzecim programie Innotech

80 projektów dofinansowanych w trzecim programie Innotech - 19.01.2014 PAP - Nauka w Polsce

80 projektów, których autorzy złożyli wnioski na łączną kwotę ponad 130 mln zł, wyłoniło Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w trzecim konkursie programu Innotech. Dofinansowanie otrzymają m.in. projekt małych elektrowni wiatrowych nowej generacji, innowacyjny tablet fiskalny oraz nowatorski system precyzyjnej obserwacji lotniczej. 

Studentka doniosła na kolegów z grupy, że ściągali na egzaminie. Teraz mają ustną poprawkę. Internauci podzieleni

Studentka doniosła na kolegów z grupy, że ściągali na egzaminie. Teraz mają ustną poprawkę. Internauci podzieleni - Michał Wąsowski 18.01.2014 natemat.pl  

Internet obiegła wiadomość, którą jeden z wykładowców Uniwersytetu Medycznego wysłał do swoich studentów. Profesor informuje w nim, że od jednej ze studentek dostał informacje o ściąganiu przez osoby, które dostały zaliczenie. W związku z tym mają oni potwierdzić swoją wiedzę na ustnej poprawce. A internauci żywo dyskutują: czy to już czasy, kiedy kapowanie jest normalne, czy może dziewczyna zrobiła słusznie?

sobota, 18 stycznia 2014

Minister Lena Kolarska-Bobińska spotkała się z organizacjami studentów i doktorantów

piątek, 17 stycznia 2014 - MNiSW

Minister nauki wysłuchała dziś opinii i propozycji przedstawicieli Krajowej Reprezentacji Doktorantów oraz organizacji studenckich. Odpowiedziała też na ich pytania dotyczące planów resortu na najbliższe miesiące.  

Profesor Lena Kolarska-Bobińska na posiedzeniu RMN

czwartek, 16 stycznia 2014 - MNiSW  
Minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Lena Kolarska-Bobińska, uczestniczyła dziś w obradach Rady Młodych Naukowców. Rada jest organem doradczym ministra, działającym przede wszystkim na rzecz ograniczania barier rozwoju kariery młodych naukowców.

Doing a doctorate puts you in the thick of the action

Doing a doctorate puts you in the thick of the action

Far from being a purely theoretical pursuit, PhDs can enhance practical skills and involve you in high-profile research

Nowy bat na plagiatorów

Nowy bat na plagiatorów - Edyta Hołdyńska 18-01-2014 Rzeczpospolita
Uczelnie pracują nad własnym systemem antyplagiatowym. Czy zagrożą dotychczasowemu liderowi rynku?

Wojna o kontrolę nad plagiatami - Edyta Hołdyńska 18-01-2014
Powstający właśnie nowy system antyplagiatowy może być słabszy od używanego dziś przez większość uczelni.

piątek, 17 stycznia 2014

Minister nauki przedstawiła swoje zadania na rok 2014

czwartek, 16 stycznia 2014 - MNiSW
Usprawnienie współpracy nauki i gospodarki, poprawa jakości studiów wyższych i dostosowanie ich do rynku pracy, a także transparentny system informacji o kondycji uczelni – to priorytety jakie stoją w 2014 roku przed Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Minister Lena Kolarska-Bobińska zaprezentowała je dziś dziennikarzom na konferencji prasowej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Priorytety Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na 2014 - premier.gov.pl
Współpraca nauki i gospodarki, poprawa jakości studiów wyższych i dostosowanie ich do rynku pracy, zwalczanie plagiatów i nieuczciwości – to plany resortu nauki przedstawione przez minister Lenę Kolarską-Bobińską. 
 
Minister nauki przedstawiła priorytety resortu na 2014 rok - 16.01.2014 PAP - Nauka w Polsce
Wypracowanie systemu umożliwiającego efektywne wykorzystanie funduszy unijnych na naukę, pakiet dla humanistyki, lepsze przygotowanie studentów do rynku pracy - to niektóre priorytety resortu nauki na 2014 r., zapowiedziane przez minister Lenę Kolarską-Bobińską.

KOMENTARZE:

Humanistyka także dla inżynierów

Humanistyka także dla inżynierów - Urszula Mirowska-Łoskot 17.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Uczelnia to nie szkoła zawodowa. Dlatego chcemy dołączyć do kształcenia zagadnienia humanistyczno-społeczne - mówi Profesor Daria Lipińska-Nałęcz, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.

czwartek, 16 stycznia 2014

Pracownicy naukowi uczelni wyższych od lat prowadzą badania naukowe... za darmo

Pracownicy naukowi uczelni wyższych od lat prowadzą badania naukowe... za darmo - 16.01.2014 Gazeta Wyborcza

Co więcej, algorytm podziału pieniędzy z budżetu państwa dla uczelni publicznych jest antyjakościowy i antyrozwojowy - pisze w liście otwartym do nowej minister nauki prof. Jan Cieśliński z Uniwersytetu w Białymstoku.

Młodzi kandydaci na pracowników nie mają kompetencji ani umiejętności

Młodzi kandydaci na pracowników nie mają kompetencji ani umiejętności - Marta Piątkowska 16.01.2014 Gazeta Wyborcza

Dowód: jedna trzecia europejskich firm ma wakaty

How to find your funding for a PhD

How to find your funding for a PhD - Liz Lightfoot, Thursday 16 January 2014 The Guardian  

After you get the green light for your PhD comes the tricky issue of working out how to pay for it

Education to employment: Getting Europe’s youth into work

Education to employment: Getting Europe’s youth into work -  January 2014, McKinsey & Company

Youth unemployment across the European Union remains unacceptably high, to the detriment of current and future generations. Addressing it requires understanding its causes and then relentlessly pursuing solutions.

For more on this research, download the full report, Education to Employment: Getting Europe’s Youth into Work (PDF–7,235KB).

Europe needs to map its research base

Europe needs to map its research base - Peter Tindemans, Thursday 16 January The Guardian  

Could a Europe-wide database of facilities and equipment help research, funding and policy challenges – and will you use it?

Styczniowe posiedzenie Rady NCN

czwartek, 16 stycznia 2014 - NCN
W dniach 8-10 stycznia 2014 r. odbyło się kolejne posiedzenie Rady NCN, podczas którego nie tylko dokonano podsumowania pierwszych lat działalności Centrum, ale także przeprowadzono dyskusję dotyczącą określenia głównych kierunków dalszego działania. Główna część obrad poświęcona została podsumowaniu dyskusji panelowych, które koncentrowały się wokół czterech zasadniczych zagadnień: „NCN jako instytucja – refleksja po pierwszych latach działalności”, „Eksperci i ocena wniosków”, „Kosztorys i wynagrodzenia”, „Co dalej”.  

W obronie humanistyki. Myślenie musi się czuć wolne i radosne

W obronie humanistyki. Myślenie musi się czuć wolne i radosne - Karol Tarnowski filozof 16.01.2014 Gazeta Wyborcza

Humanistyka, a zwłaszcza filozofia, traktowana jest jako uciążliwy balast. Stale przegrywa z kierunkami, w których zasadniczą rolę odgrywają nauki ścisłe

Resort nauki zapowiada doktoraty przemysłowe i kierunki zamawianie przez przedsiębiorców

Resort nauki zapowiada doktoraty przemysłowe i kierunki zamawianie przez przedsiębiorców - 16.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna

- Pieniądze inwestowane w naukę muszą w przynosić wymierne efekty. Pieniądze z różnych źródeł muszą być połączone. (…) Chcemy, żeby przedsiębiorcy mogli zamawiać określone kierunki na uczelniach. Planujemy tzw. doktoraty przemysłowe" - stwierdziła minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. Rząd zapowiada zwiększenie nakładów na naukę.

Więcej miejsc na studiach zapewniających pracę

Więcej miejsc na studiach zapewniających pracę - Urszula Mirowska-Łoskot 16.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Rząd chce finansować uczelnie, których absolwenci znaleźli zatrudnienie. Eksperci popierają taki warunek. Rektorzy mają wątpliwości.

Najpopularniejsze kierunki studiów od 2006 roku

Najpopularniejsze kierunki studiów od 2006 roku  - 16.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna


Prawo, zarządzanie, pedagogika, ekonomia - między innymi te kierunki cieszą się niesłabnącą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Rankingi najpopularniejszych kierunków studiów publikowanie przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego pokazują również jak słabnie zainteresowanie modnymi niegdyś kierunkami.

środa, 15 stycznia 2014

Przepis na karierę w nauce

Przepis na karierę w nauce - Magdalena Środa 15.01.2014 Gazeta Wyborcza

Weź listę międzynarodowych periodyków. Zobacz, które są najwyżej punktowane, przeczytaj kilka tekstów zamieszczonych w tych pismach i zorientuj się w ogólnej problematyce tam lansowanej. Ostatnio bardzo modne są kognitywistyka, neurologiczne uwarunkowania moralności oraz np. badania z zakresu logiki matematycznej; mało kto je rozumie, będziesz więc wysoko punktowanym hermetycznym specjalistą. Niestety, zajmowanie się logiką ogranicza liczbę cytowań, a bez cytowań nie ma kariery.

Lepiej studentom, gorzej absolwentom

Lepiej studentom, gorzej absolwentom - Edyta Hołdyńska 15-01-2014 Rzeczpospolita

Nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym chroni interesy prawne żaków, ale odbiera europejskie akredytacje ich dyplomów.

Zawód: znawca biznesu. Doświadczenie nie jest wymagane

Zawód: znawca biznesu. Doświadczenie nie jest wymagane - Beata Tomaszkiewicz 2014-01-13 Dziennik Gazeta Prawna

Szefowie akademickich inkubatorów przedsiębiorczości, choć sami decydują, kto ma szansę na biznes, doświadczenie w tej materii mają niewielkie. 

Parlament Studentów kontroluje uczelnie

Parlament Studentów kontroluje uczelnie - eh 14-01-2014 Rzeczpospolita
Przedstawiciele studentów sprawdzą, czy uczelnie przestrzegają prawa, pobierając m.in. opłaty za studia czy wypłacając stypendia.

NSA: rektor politechniki musi znów rozpatrzyć wniosek o stypendium

NSA: rektor politechniki musi znów rozpatrzyć wniosek o stypendium - 15.01.2014 PAP - Nauka w Polsce
Rektor Politechniki Koszalińskiej, który odmówił stypendium utalentowanemu studentowi inżynierii materiałowej, bo na jego kierunku studiowało zaledwie sześć osób, musi jeszcze raz rozpatrzyć wniosek studenta - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny, 

NSA: rektor politechniki musi znów rozpatrzyć wniosek o stypendium - mat 14-01-2014 Rzeczpospolita
Rektor Politechniki Koszalińskiej, który odmówił stypendium utalentowanemu studentowi inżynierii materiałowej, bo na jego kierunku studiowało zaledwie sześć osób, musi jeszcze raz rozpatrzyć wniosek studenta - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny.

Mała liczba studentów nie pozbawia stypendium - pap, jol 15-01-2014, Rzeczpospolita
Rektor, który odmówił stypendium za osiągnięcia 
z powodu małej liczby studentów, jeszcze raz rozpatrzy wniosek.

Nowe konkursy o granty ERC

Nowe konkursy o granty ERC - 15.01.2014 PAP - Nauka w Polsce

Od 1,5 do 2,5 miliona euro na każdy twórczy i nowatorski projekt - tyle otrzymają od Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council) zwycięzcy nowych konkursów w Programie Horyzont 2020. 

NSA: nie ma stypendium za drugie studia

NSA: nie ma stypendium za drugie studia - mat 14-01-2014 Rzeczpospolita
Student, który po ukończeniu jednego kierunku studiów, rozpoczął drugi nie otrzyma stypendium - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że taki przepis jest zgodny z konstytucją.

NSA: nie ma stypendium za drugie studia - 15.01.2014 PAP - Nauka w Polsce
Student, który po ukończeniu jednego kierunku studiów, rozpoczął drugi nie otrzyma stypendium - orzekł we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Sąd powołał się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że taki przepis jest zgodny z konstytucją. 

Dni Narodowego Centrum Nauki – Lublin 2014

środa, 15 stycznia 2014 - NCN

W dniach 9-10 kwietnia 2014 r. w Lublinie odbędzie się druga edycja Dni Narodowego Centrum Nauki. Organizatorami wydarzenia są Narodowe Centrum Nauki oraz Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Politechnika Lubelska, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.  

Szczegółowe informacje na temat Dni Narodowego Centrum Nauki i wstępny program dostępne są tutaj.

wtorek, 14 stycznia 2014

Towards a Mobility Scoreboard: Conditions for Learning Abroad in Europe

Towards a Mobility Scoreboard: Conditions for Learning Abroad in Europe
Date of publication: 9 January 2014
Full version: en

- European Press Release
zrodlo   

Education and Training in Europe 2020. Responses from the EU Member States

Education and Training in Europe 2020. Responses from the EU Member States
Date of publication: 12 December 2013
Full version: en
Europe 2020: National examples: en
zrodlo

W dwa lata już nie staniesz się prawnikiem. To koniec ze skróconymi studiami

W dwa lata już nie staniesz się prawnikiem. To koniec ze skróconymi studiami - Urszula Mirowska-Łoskot 14.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Prawo i prawo kanoniczne będą prowadzone tylko w trybie jednolitym pięcioletnim magisterskim

Niemobilni studenci

Niemobilni studenci - Artur Grabek 14-01-2014 Rzeczposolita

Polska powinna usprawnić system motywowania do studiów za granicą.

poniedziałek, 13 stycznia 2014

Nowa ministra nauki: Zła sytuacja filozofii? Chcę inaczej zdefiniować ten problem

Nowa ministra nauki: Zła sytuacja filozofii? Chcę inaczej zdefiniować ten problem - Aleksandra Pezda 13.01.2014 Gazeta Wyborcza

Innowacje kojarzą się wyłącznie z nowymi technologiami i patentami. Ale dlaczego biznes nie miałby wspierać filozofii? - mówi prof. Lena Kolarska-Bobińska

Humanistyka non grata: Płatny drugi kierunek pogrąża uczelnie

Humanistyka non grata: Płatny drugi kierunek pogrąża uczelnie - Urszula Mirowska-Łoskot 13.02.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Uniwersytety wycofują się z kształcenia na tradycyjnych kierunkach. W zamian otwierają modne specjalizacje. Po tych jednak trudno o pracę.

niedziela, 12 stycznia 2014

Janusz Bujnicki w TVN24

Janusz Bujnicki w TVN24 - 10 stycznia 2014, TVN24

m.a - poniżej zamieszczam mój post/komentarz usunięty przez administatorów facebooka Obywateli Nauki

Na uczelniach króluje nepotyzm

Na uczelniach króluje nepotyzm - Jolanta Ojczyk 11-01-2014 Rzeczpospolita

Komentuje Jolanta Ojczyk z działu prawa „Rzeczpospolitej”

Prof. Jerzy Woźnicki przewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Prof. Jerzy Woźnicki przewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego - 11.01.2014 PAP - Nauka w Polsce

Prof. Jerzy Woźnicki z Politechniki Warszawskiej został nowym przewodniczącym Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego (RGNiSW). Na stanowisku zastąpił prof. Józefa Lubacza również z Politechniki Warszawskiej. Funkcję tę będzie pełnił do 2017 roku. 

KE porównała publiczne programy zachęcające studentów do mobilności

KE porównała publiczne programy zachęcające studentów do mobilności - 12.01.2014 PAP - Nauka w Polsce

Komisja Europejska po raz pierwszy opublikowała tablicę wyników mobilności UE. Porównane są na niej publiczne systemy zachęcające studentów do podjęcia studiów lub szkoleń za granicą. Najlepsze wyniki osiągają Niemcy, Belgia, Hiszpania, Francja i Włochy. 

sobota, 11 stycznia 2014

Rodziny wciąż rządzą uczelniami

Rodziny wciąż rządzą uczelniami - Edyta Hołdyńska 11-01-2014 Rzeczpospolita

Na Uniwersytecie Rzeszowskim 24 z 90 pracowników Wydziału Prawa i Administracji ma tutaj krewnych.

piątek, 10 stycznia 2014

Nie wylewajmy reformy z kąpielą, czyli czy tak obronimy filozofię

Nie wylewajmy reformy z kąpielą, czyli czy tak obronimy filozofię - Michał Bilewicz psycholog społeczny 10.01.2014 Gazeta Wyborcza

Czy domaganie się podniesienia jakości pracy polskich uczonych to sprowadzenie uniwersytetu do "fabryki produkowania punktów"?

Uzasadnione skreślenie studenta

Uzasadnione skreślenie studenta - Danuta Frey 10-01-2014 Rzeczpospolita

Wraz z napływem cudzoziemców na studia w Polsce władze wyższych uczelni stanęły przed problemami różnic kulturowych.

czwartek, 9 stycznia 2014

Sądy mogą kontrolować umowy z uczelniami

Sądy mogą kontrolować umowy z uczelniami - Edyta Hołdyńska 09-01-2014 Rzeczpospolita

Klauzule niedozwolone
 w umowie z uczelnią może zaskarżyć każdy, kto mógłby na niej studiować.

Rybiński: Wiedzę mamy, trzeba ją przekuć w zysk

Rybiński: Wiedzę mamy, trzeba ją przekuć w zysk - Krzysztof Rybiński 9.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Po publikacji ostatnich wyników badania PISA przez jakiś czas w mediach była dyskusja na temat polskiego modelu edukacji. Polska młodzież w wieku 15–16 lat osiągnęła bardzo dobre wyniki w tych badaniach i znalazła się w ścisłej światowej czołówce. Zdolna i dobrze wykształcona młodzież powinna potem zakładać swoje własne firmy i odnosić sukcesy biznesowe, a najlepsi powinni zdobywać rynki międzynarodowe. Niestety tak się nie dzieje. 

Nie będzie stypendiów naukowych na pierwszym roku

Nie będzie stypendiów naukowych na pierwszym roku - Urszula Mirowska-Łoskot 9.01,2013 Dziennik Gazeta Prawna
Rząd wycofał się z przyznania świadczeń dla najlepszych studentów, którzy rozpoczną edukację w szkole wyższej. Miały być one przydzielane od 1 października 2014 r. 

Mirowska-Łoskot: Rózga zamiast prezentu - Urszula Mirowska-Łoskot 9.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna
Środowisko akademickie bez żalu pożegnało prof. Barbarę Kudrycką, którą pod koniec listopada premier odwołał ze stanowiska ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Niektórzy odetchnęli z ulgą i nie ukrywali szczęścia. Na forach internetowych pojawiły się wpisy: „Chwała Bogu!”, „Chyba się utopię ze szczęścia”, „Najwyższy czas”. Teraz te zachwyty mogą się obrócić przeciwko akademikom. 

Rząd przyjął Program Operacyjny Inteligentny Rozwój

Rząd przyjął Program Operacyjny Inteligentny Rozwój - 09.01.2014 PAP - Nauka w Polsce

Wsparcie przedsiębiorstw w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej, podniesienie jakości badań naukowych i ich umiędzynarodowienie, to niektóre cele Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, który w środę przyjęła Rada Ministrów. 

środa, 8 stycznia 2014

"Dzwonią do nas oszuści oszukani przez oszustów", czyli o tym jak się pisze "magisterki na zamówienie"

"Dzwonią do nas oszuści oszukani przez oszustów", czyli o tym jak się pisze "magisterki na zamówienie" - Justyna Suchecka 08.01.2014 Gazeta Wyborcza

Wielu "piszących" prace magisterskie na zamówienie czuje się bezkarnie, bo łatwiej złapać i ukarać kupującego. I póki to się nie zmieni, trudno będzie z tym walczyć - mówi dr Sebastian Kawczyński, szef Plagiat.pl.

New year, new career: 10 questions academics should ask themselves

New year, new career: 10 questions academics should ask themselves - Steve Joy, 8 January 2014, The Guardian  

Apply a spot of healthy self-reflection to find out whether your current career plan is still the right one for 2014 and beyond

wtorek, 7 stycznia 2014

Uzdrawiamy szkolnictwo wyższe

Uzdrawiamy szkolnictwo wyższe - Dariusz Jemielniak 7.01.2014 Polityka  

Nauką i szkołami wyższymi nie powinno się zarządzać niczym barem fast food czy hipermarketem. Zmiana na stanowisku ministra powinna skłonić do ponownego namysłu nad reformą uczelni.

Can university courses in 'celebrity' be far off?

Can university courses in 'celebrity' be far off? -   The Guardian,
 
The government's higher education reforms are not sustainable, yet already they are changing universities' behaviour, argues Peter Scott

Własna firma zamiast etatu na uczelni

Własna firma zamiast etatu na uczelni - Urszula Mirowska-Łoskot 7.01.2014 Dziennik Gazeta Prawna

Wykładowcy nie zamierzają rezygnować z dorabiania w innych szkołach. Związki chcą, aby tegoroczne podwyżki trafiły tylko do jednoetatowców.

Nie każda szkoła wyższa może i musi być uniwersytetem

Nie każda szkoła wyższa może i musi być uniwersytetem - Jacek Żakowski 07.01.2014 Gazeta Wyborcza

Uniwersytet w Białymstoku postanowił zamknąć studia filozoficzne. Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska, odpowiadając na protest dziesiątek naukowców wszystkich politycznych opcji, stwierdziła, że w takie decyzje nie może ingerować

sobota, 4 stycznia 2014

Magister przez internet. Wystarczy 1500 zł

Magister przez internet. Wystarczy 1500 zł - Justyna Suchecka 04.01.2014 Gazeta Wyborcza

- Pracę licencjacką łatwiej dziś kupić niż narkotyki. Nie musisz nikogo znać, tylko skorzystać z Google'a - mówi mi koleżanka. Sprawdzam. Już po godzinie mam kilka ofert. Z rabatami i pełną dyskrecją

Szkoły wyższe pełne depresji

Szkoły wyższe pełne depresji - Artur Grabek, Jędrzej Bielecki 04-01-2014 Rzeczpospolita
Zadłużeni studenci, bezrobotni absolwenci. Kryzys rozsadza europejski model kształcenia. 

Europejski magister bez perspektyw - Jędrzej Bielecki, Artur Grabek 04-01-2014
Kryzys obnaża słabość systemu szkolnictwa wyższego. Była rewolucja ilościowa, teraz czas podnieść jakość.

piątek, 3 stycznia 2014

W roku 2014 więcej pieniędzy na szkolnictwo wyższe

piątek, 3 stycznia 2014 - MNiSW

1,5 mld zł  -  o tyle wzrosną środki na szkolnictwo wyższe w porównaniu z rokiem 2013. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na podwyżki dla pracowników szkół wyższych.

Senacka komisja za większym budżetem dla Narodowego Centrum Nauki

Senacka komisja za większym budżetem dla Narodowego Centrum Nauki - 03.01.2014 PAP - Nauka w Polsce

Senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu poparła projekt budżetu na naukę i szkolnictwo wyższe w 2014 r. Zaproponowała jednak poprawkę - zwiększenie środków dla Narodowego Centrum Nauki o 30 mln zł.