piątek, 30 sierpnia 2013

Sejmowa komisja nauki pozytywnie o redukcji budżetu resortu nauki

Sejmowa komisja nauki pozytywnie o redukcji budżetu resortu nauki - 30.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

Sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży pozytywnie zaopiniowała w piątek nowelizację budżetu resortu nauki, który zredukowany będzie o prawie 290 mln zł. Ministerstwo zapewnia, że cięcia nie dotkną funduszy na podwyżki dla pracowników uczelni. 

Kudrycka: bez motywacji finansowej nie pobudzimy wynalazczości

Kudrycka: bez motywacji finansowej nie pobudzimy wynalazczości - 30.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

Przyznanie naukowcom praw majątkowych do wynalazków ma zachęcić ich, aby więcej wysiłku wkładali w prace wynalazcze - mówiła w czwartek w TVP Info minister nauki Barbara Kudrycka. "Uwłaszczenie naukowców" zakłada projekt nowelizacji ustawy o uczelniach. 

Uczelnie na minusie

Uczelnie na minusie - Izabela Kacprzak 30-08-2013 Rzeczpospolita

Fatalna sytuacja w finansach uczelni publicznych. Od 2010 r. liczba wykazujących straty się potroiła.

czwartek, 29 sierpnia 2013

Revision of the Frascati Manual

Revision of the Frascati Manual - August 2013, OECD

Since 1962, the OECD Working Party of National Experts on Science and Technology Indicators (NESTI) has been responsible for developing and updating the Frascati Manual, the OECD guidelines for measuring R&D. Frascati definitions and classifications have been widely adopted, including for non-statistical purposes. Over the next couple of years, NESTI will undertake the Manual’s sixth revision. This web page provides some background and invites feedback on the Manual at the outline phase of this revision project.

Just Thinking about Science Triggers Moral Behavior


Just Thinking about Science Triggers Moral Behavior - By Piercarlo Valdesolo August 27, 2013 Science News  

Psychologists find deep connection between scientific method and morality

Marek Wroński - łowca plagiatów. Naukowiec, który walczy z nieuczciwością we własnym środowisku

Marek Wroński - łowca plagiatów. Naukowiec, który walczy z nieuczciwością we własnym środowisku - Tomasz Machała 29.08.2013 natemat.pl  

Dr Marek Wroński od 15 lat zajmuje się plagiatami i innymi przypadkami naukowej nierzetelności. Jak detektyw tropi na wyższych uczelniach w Polsce przepisywanie prac, fałszowanie wyników badań, kopiowanie artykułów. Brakuje mu czasu na licencjaty i prace magisterskie. Zajmuje się tylko pracami naukowymi, doktoratami, habilitacjami. W szokującej rozmowie opisuje skalę nierzetelności naukowej na polskich uczelniach. "Nierzetelność" to łagodne słowo. Mówimy o kradzieży i kłamstwie na masową skalę.

Ktoś doceni Twoją magisterkę?

Ktoś doceni Twoją magisterkę? - Grzegorz Grzybek 29.08.2013 natemt.pl  

Innowacyjna praca magisterska może okazać się nie tylko zaspokojeniem ambicji studenta. Jest w Polsce konkurs, w którym pula nagród wynosi 50.000 zł. Wszystko za sprawą partnerów: pięciu ministerstw, Instytutu Adama Mickiewicza oraz Fundacji PZU. Postanowiłem znaleźć więcej takich konkursów.

NIK: uczelnie działają na rzecz innowacji, ale bez efektów

NIK: uczelnie działają na rzecz innowacji, ale bez efektów - 29.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

NIK pozytywnie oceniła wspieranie innowacji przez uczelnie i parki technologiczne. Źle ocenia jednak efekty tych działań, które praktycznie nie poprawiają innowacyjności polskiego przemysłu i gospodarki. Wyniki kontroli przedstawiono w środę w Sejmie. 

Uczelnie nie chcą monopolu komisji akredytacyjnej

Uczelnie nie chcą monopolu komisji akredytacyjnej - Urszula Mirowska-Łoskot 29.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Akademicy domagają się, aby inne instytucje poza Polską Komisją Akredytacyjną (PKA) były uprawnione do oceniania jakości kształcenia na uczelniach.

wtorek, 27 sierpnia 2013

Resort nauki: nowelizacja ustawy nie zagrozi autonomii uczelni

Resort nauki: nowelizacja ustawy nie zagrozi autonomii uczelni - 27.08.2013 PAP - Nauka w Polsce, MNiSW

Rektorzy polskich uczelni niepokoją się, że pewne zapisy w planowanej nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym mogą osłabić autonomię szkół wyższych. Resort nauki uspokaja jednak, że jego intencją jest wspieranie samorządności uczelni. 

Informacja Rady Narodowego Centrum Nauki w sprawie przyznawania stypendiów naukowych w projektach badawczych NCN

poniedziałek, 26 sierpnia 2013 - NCN
Rada NCN informuje, że począwszy od konkursów NCN ogłoszonych w dniu 15 czerwca br. warunki konkursów przewidują możliwość przyznania stypendium naukowego młodym naukowcom w związku z realizacją przez nich zadań badawczych w projektach NCN.

Uczelnie bronią autonomii

Uczelnie bronią autonomii - Artur Grabek 27-08-2013 Rzeczpospolita
Środowisko akademickie chce, 
by Ministerstwo Nauki wycofało się ze zmian, które uderzą w jego niezależność.

Zamach na autonomię - Artur Grabek 27-08-2013

Kleiber: Pozycja uniwersytetów w świecie a narodowa reputacja

Kleiber: Pozycja uniwersytetów w świecie a narodowa reputacja - 27.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Tylko naiwnym rządom krajów bądź regionów czy zarządom firm może się wydawać, że mają pełną kontrolę nad swoją przyszłością. Wszyscy jesteśmy dzisiaj częścią agresywnej geopolitycznej rywalizacji na wielu poziomach, a jej wyniki zależą od wielu realnie lub pozornie nieprzewidywalnych czynników. 

poniedziałek, 26 sierpnia 2013

Rybiński: Kształćmy przedsiębiorców, a nie korposzczury

Rybiński: Kształćmy przedsiębiorców, a nie korposzczury - 26.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Powoli kończą się wakacje i niedługo miliony dzieci rozpoczną naukę, a chwilę potem półtora miliona studentów powróci na uczelnie. Powszechnie sądzimy, że wykształcenie jest kluczem do sukcesu, że lepiej wykształcone społeczeństwa radzą sobie lepiej niż te gorzej wykształcone, podobnie jest w przypadku rodzin. Stąd wynika powszechny pęd do wiedzy i do studiowania. Warto zweryfikować te poglądy. Niedawno ukazała się publikacja OECD pt. „Education at Glance 2013”, pokazująca trendy w edukacji w krajach członkowskich tej organizacji. 

Wczoraj gimnazjum, jutro liceum!

Wczoraj gimnazjum, jutro liceum! - Mariusz Zawodniak 26.08.2013 natemat.pl  

Co o nowej szkole i kolejnym etapie edukacji można powiedzieć 16-latkom?

sobota, 24 sierpnia 2013

Jak finansować badania stosowan

Jak finansować badania stosowane - Piotr Voelkel 19.08.2013 forbes.pl

Trwa dyskusja o przyszłości polskiej gospodarki. Zmieniamy prawo i zwiększamy nakłady na badania. Ciągle brak w tych zmianach decyzji rewolucyjnych, które radykalnie odmienią rzeczywistość braku wdrożeń i małej innowacyjności części naszej gospodarki

45 wybitnych naukowców z nagrodami premiera

45 wybitnych naukowców z nagrodami premiera - 24.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitną działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną oraz za najlepsze rozprawy doktorskie i habilitacyjne otrzymało 44 wybitnych naukowców i jeden zespół naukowy. 

System kształcenia zawodowego w Polsce

Zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem prof. dr hab. Mieczysława Kabaja pt. „System kształcenia zawodowego i kierunki jego doskonalenia w warunkach integracji i wzrostu konkurencyjności – Diagnoza i elementy programu szerszego wdrożenia dualnego systemu kształcenia w Polsce”. W swoim opracowaniu prof. Kabaj opisuje rozwiązania systemowe w zakresie organizacji kształcenia zawodowego, łączącego naukę w szkole z praktyką zawodową.  Jak pokazuje przykład Polski i wielu innych krajów, taka forma szkolenia najlepiej przygotowuje do potrzeb i warunków panujących na rynku pracy.

Publikacja skierowana jest do osób związanych z problematyką kształcenia zawodowego i rynku pracy oraz do instytucji i osób zajmujących się kwestiami związanymi ze szkolnictwem zawodowym.

Opracowanie: LINK

piątek, 23 sierpnia 2013

Uczelnie kuszą: Zacznij studia bez matury, zdasz za rok

Uczelnie kuszą: Zacznij studia bez matury, zdasz za rok - Wojciech Karpieszuk 22.08.2013 Gazeta Wyborcza

Wolne poniedziałki, kurs na barmana i sommeliera gratis - tak kuszą w czasach niżu demograficznego uczelnie niepubliczne, gdzie trzeba płacić za naukę. Jedna z nich wpadła nawet na pomysł, by przyjmować na studia... bez matury.

Kto w końcu zapłaci za drugi kierunek studiów?

Kto w końcu zapłaci za drugi kierunek studiów? - Maciej Suchorabski 23.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Wraz z rozpoczęciem nowego roku akademickiego w pełni wchodzą w życie postanowienia znowelizowanej ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Wprowadzają one między innymi opłaty za drugi kierunek studiów. Z czesnego zwolnieni zostaną tylko najlepsi studenci. Za trzeci kierunek zapłacą wszyscy. Ile? Każda uczelnia ustali swój cennik.

Nauka nie zawsze popłaca

Nauka nie zawsze popłaca - Przemysław Wojtasik 23-08-2013 Rzeczpospolita 

Fiskus zmienił zdanie w sprawie rozliczania wydatków na doktorat. Twierdzi, że nie mogą być podatkowym kosztem właściciela firmy

Mirowska-Łoskot: Skazani na cyrografy

Mirowska-Łoskot: Skazani na cyrografy - 23.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Nic tak nie wiąże, nawet małżeństwo, jak kredyt na mieszkanie. Podobnie zobowiązujące może się okazać zawarcie umowy ze szkołą wyższą. Skutki jej podpisania mogą nas sporo kosztować. I to po latach. 

czwartek, 22 sierpnia 2013

Statystyki konkursów MAESTRO 4, HARMONIA 4, ETIUDA 1 i FUGA 2 dostępne

środa, 21 sierpnia 2013 - NCN
W dziale Statystyki opublikowano szczegółowe raporty statystyczne dla konkursów MAESTRO 4, HARMONIA 4, ETIUDA 1 i FUGA 2.
Przejdź do sekcji Statystyki konkursów Narodowego Centrum Nauki

Najlpesze studenckie projekty naukowe mogą walczyć o StRuNy

Najlpesze studenckie projekty naukowe mogą walczyć o StRuNy - 21.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

Studenckie projekty, koła naukowe czy wyprawy naukowe mogą zawalczyć o miano najlepszych w trzeciej edycji konkursu „StRuNa” (Studencki Ruch Naukowy). Nagrody przyznane będą w siedmiu kategoriach. 

Ministerstwo nauki: kredyt z EBI neutralny dla budżetu państwa

Ministerstwo nauki: kredyt z EBI neutralny dla budżetu państwa - 22.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

Prawie 1 mld euro kredytu, jaki Europejski Bank Inwestycyjny udzielił na finansowanie prac badawczo-rozwojowych w Polsce, jest neutralne dla budżetu - poinformował PAP rzecznik ministerstwa nauki Kamil Melcer. Pieniądze trafią m.in. na granty dla naukowców. 

Rząd chce ciąć pieniądze na jakość

Rząd chce ciąć pieniądze na jakość - Artur Grabek 20-08-2013 Rzeczpospolita

Budżetowe oszczędności najbardziej odczują ci, którzy mają odpowiadać za szybszy rozwój nauki i budować gospodarkę opartą na wiedzy.

Rynek pracy potrzebuje dobrze wykształconych absolwentów. Także humanistów

Rynek pracy potrzebuje dobrze wykształconych absolwentów. Także humanistów - Źródło: Newseria.pl 22.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Liczne zmiany zachodzące na rynku pracy mogą utrudniać młodym ludziom planowanie kariery, ale przynajmniej jedna reguła pozostaje stała. Jak przekonuje prof. Daria Nałęcz, wiceminister nauki – rynek zawsze będzie potrzebował dobrze wykształconych absolwentów – zarówno po kierunkach ścisłych, jak i humanistycznych. Jej zdaniem ukończenie wysokiej jakości studiów znacząco zmniejsza ryzyko zawodowego niepowodzenia. 

środa, 21 sierpnia 2013

Studencie, płać albo cię zlicytują. Uczelnie sprzedają nieuregulowane opłaty za studia windykatorom

Studencie, płać albo cię zlicytują. Uczelnie sprzedają nieuregulowane opłaty za studia windykatorom - Urszula Mirowska-Łoskot 21.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Do tej pory obowiązywała zasada, że szkoły wyższe na dochodzenie roszczeń od studentów mają dwa lata. W lipcu Sąd Okręgowy w Słupsku orzekł jednak, że zaległe czesne przedawnia się dopiero po 10 latach. To rozstrzygnięcie dało furtkę zarówno uczelniom, jak i firmom windykacyjnym, które wykupiły od nich długi, do ponownego wnioskowania o zwrot naliczonego czesnego.

wtorek, 20 sierpnia 2013

Dwóch doktorów jak jeden profesor. Zwolnienie starszej kadry odblokuje etaty dla młodych naukowców?

Dwóch doktorów jak jeden profesor. Zwolnienie starszej kadry odblokuje etaty dla młodych naukowców? - Urszula Mirowska-Łoskot 20.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Niektórzy związkowcy domagają się odblokowania etatów dla młodych naukowców przez zwolnienie starszej kadry.

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Academic Ranking of World Universities 2013

Academic Ranking of World Universities 2013
Ranking najlepszych uczelni świata. Polskie szkoły na szarym końcu, wygrywają Amerykanie - Tomasz Baliszewski 19.08.2013 natemat.pl

Najlepsze uczelnie świata znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Tak przekonuje tegoroczna edycja Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata, którą przygotował Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. W pierwszej "20" zestawienia uwzględniono zaledwie trzy szkoły spoza Stanów Zjednoczonych. Nie są to oczywiście uczelnie polskie. Tych należy szukać dopiero w czwartej setce rankingu.

Bauman rezygnuje z doktoratu wrocławskiej uczelni. "Nie chcę ściągać kłopotów"

Bauman rezygnuje z doktoratu wrocławskiej uczelni. "Nie chcę ściągać kłopotów" - Jacek Harłukowicz 19.08.2013 Gazta Wyborcza
Wszystko przez festiwal nienawiści w internecie po ogłoszeniu, że największa prywatna uczelnia na Dolnym Śląsku przyznała honorowy doktorat wielkiemu filozofowi.

Apel młodych naukowców do prof. Zygmunta Baumanaopr. Jaha - 19.08.2013 GW
Po rezygnacji przez prof. Zygmunta Baumana z doktoratu honoris causa Dolnośląskiej Szkoły Wyższej o zmianę decyzji apeluje dwójka wykładowców - dr Mirosław Tryczyk z tej uczelni i dr Monika Spławska-Murmyło, była nauczycielka renomowanego XIV LO we Wrocławiu.

naleźli sposób, by nie płacić za drugi kierunek studiów

Znaleźli sposób, by nie płacić za drugi kierunek studiów - Marcin Markowski 19.08.2013 Gazeta Wyborcza

Ryzykowny. Można zyskać ponad 100 tys. zł. Ale można też pójść do więzienia. - Nawet na osiem lat - ostrzega łódzka prokuratura.

Studia szczęścia nie dają

Studia szczęścia nie dają - Marek Derlatka 19-08-2013 Rzeczpospolita

Sama chęć studiowania to za mało, potrzebne są również odpowiednie predyspozycje, zdolności oraz ciężka praca. Dlatego obniżanie wymagań przy rekrutacji na studia 
ma swoje granice – pisze adwokat i wykładowca

sobota, 17 sierpnia 2013

MNiSW: nowelizacja ustawy o finansowaniu nauki wyeliminuje dowolność ustalania dotacji

MNiSW: nowelizacja ustawy o finansowaniu nauki wyeliminuje dowolność ustalania dotacji -16.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

W nowelizowanej ustawie o finansowaniu nauki Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego proponuje rozdzielanie środków na podstawie algorytmu poprzez obiektywne kryteria, by wyeliminować dowolność urzędników w naliczaniu wysokości dotacji na działalność statutową – informuje MNiSW w przesłanym PAP komunikacie. 

piątek, 16 sierpnia 2013

Kolejni młodzi naukowcy skorzystają z porad mentorów

Kolejni młodzi naukowcy skorzystają z porad mentorów - 16.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

Kolejnych ośmioro młodych polskich naukowców rozpocznie współpracę z mentorami ze Stanów Zjednoczonych, Włoch i Francji. Wszystko dzięki programowi Mentoring, organizowanemu przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Z programu korzysta już 46 naukowców. 

czwartek, 15 sierpnia 2013

Ostatnia szansa na granty w programach Homing Plus i Pomost

Ostatnia szansa na granty w programach Homing Plus i Pomost - 15.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

Naukowcy, którzy chcą uzyskać finansowanie na prowadzenie innowacyjnych badań, mogą zgłaszać się do ostatniej edycji programów Homing Plus i Pomost - Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wnioski można składać do 15 października. 

środa, 14 sierpnia 2013

Rektorzy i PAN przeciwko samowoli ministra nauki

Rektorzy i PAN przeciwko samowoli ministra nauki - Urszula Mirowska-Łoskot 14.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Placówki naukowe nie chcą stracić możliwości odwoływania się od decyzji w sprawie wydzielonych dla nich funduszy. 

wtorek, 13 sierpnia 2013

Na studia dzienne dostają się nawet najsłabsi. Uczelnie muszą zamykać niepopularne kierunki

Na studia dzienne dostają się nawet najsłabsi. Uczelnie muszą zamykać niepopularne kierunki - Urszula Mirowska-Łoskot 13.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Słaba matura zapewnia indeks na bezpłatnych studiach nawet w najlepszych polskich szkołach wyższych. Wszystko przez niż demograficzny. Odczuwają go zwłaszcza szkoły wyższe z mniejszych miast. Niepopularne kierunki zostaną zamknięte.

Stawiamy na inżynierów i będziemy żałować. Kształcimy wykonawców poleceń

Stawiamy na inżynierów i będziemy żałować. Kształcimy wykonawców poleceń - Rozmawiała Aleksandra Pezda 13.08.2013 Gazeta Wyborcza

Nie żyjemy wyłącznie po to, żeby zarabiać, produkować i konsumować. A temu w tej chwili usiłujemy podporządkować edukację - mówi prof. Mirosława Nowak-Dziemianowicz, dziekan Wydziału Nauk Pedagogicznych Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu

poniedziałek, 12 sierpnia 2013

Awans na uczelni nie może zależeć od krewnego

Awans na uczelni nie może zależeć od krewnego - Urszula Mirowska-Łoskot 12.08.2013 Dziennik Gazeta Polska

Wśród pracowników pokutuje silnie zakorzenione przekonanie, że bez znajomości nie da się zdobyć pracy. Nieufność w stosunku do procedur konkursowych czy rekrutacji jest nagminna. To spadek po poprzednim ustroju - mówi profesor Przemysław Jałowiecki.

sobota, 10 sierpnia 2013

KRASP i PAN o ważnych sprawach szkolnictwa wyższego

KRASP i PAN o ważnych sprawach szkolnictwa wyższego - 07.2013 Perspektywy

W dniach 4-6 lipca br. na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się wspólne posiedzenie Prezydiów Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) i Polskiej Akademii Nauk (PAN).

Nie trzeba być magistrem, by dobrze wykonywać swoją pracę [list]

Nie trzeba być magistrem, by dobrze wykonywać swoją pracę [list] - Maria Żukowska 09.08.2013 Gazeta Wyborcza

Problem polega na tym, że w Polsce wszyscy chcą studiować, bo nie mają (lub nie chcą widzieć dla siebie) innego rozwiązania. Pani w banku czy pan w ubezpieczeniach nie musi być magistrem, aby dobrze wykonywać swoją pracę. Tutaj jest potrzebna rewolucja systemu edukacji, a nie wieczne marudzenie

piątek, 9 sierpnia 2013

Uczelnie wystąpią z roszczeniami do państwa

Uczelnie wystąpią z roszczeniami do państwa - Jacek Wędrowski 09-08-2013 Rzeczpospolita

Szkoły wyższe zapłaciły wysoką cenę za wieloletnie zaniechania prawodawcy. Teraz mogą domagać się odszkodowań.

Czy uczelnie zyskają na zmianach oceniania

Czy uczelnie zyskają na zmianach oceniania - Urszula Mirowska-Łoskot 9.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Czy po wyroku Trybunału Konstytucyjnego uczelnie wyższe będą chętniej odwoływać się od ocen Polskiej Komisji Akredytacyjnej (PKA). 

Tylko trzy polskie uczelnie wśród 500 najbardziej widocznych w sieci

Tylko trzy polskie uczelnie wśród 500 najbardziej widocznych w sieci - 09.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

Tylko trzy polskie uczelnie znalazły się wśród 500 najbardziej widocznych w sieci szkół wyższych na świecie - wynika z najnowszej edycji rankingu "Webometrics Ranking of World Universities". Jeszcze pół roku temu wśród 500 najlepszych było siedem polskich uczelni. 

czwartek, 8 sierpnia 2013

Parlament Studentów pyta resort nauki o pieniądze na stypendia

Parlament Studentów pyta resort nauki o pieniądze na stypendia - 08.08.2013 PAP - Nauka w Polsce, PSRP

Parlament Studentów RP złożył w czwartek pismo do resortu nauki, w którym pyta m.in. o zasady podziału pieniędzy na stypendia pomiędzy uczelnie wyższe, które obowiązywały w ministerstwie w latach 2009-2013.
Lepiej być ślusarzem niż politologiem. Szok na UW - Wojciech Karpieszuk 08.08.2013 Gazeta Wyborcza

To studenci przejrzeli na oczy czy najlepszą politologię w kraju dotknął niż demograficzny? Na Uniwersytecie Warszawskim pierwszy raz zdarzyło się, że na darmowe studia politologiczne nie było wystarczająco dużo chętnych. Tu i na wielu innych kierunkach humanistycznych, też na UKSW, trzeba powtarzać rekrutację

Więcej studentów dostanie prawo do stypendium socjalnego

Więcej studentów dostanie prawo do stypendium socjalnego - Urszula Mirowska-Łoskot 8.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Zasady przyznawania wsparcia będą premiować samodzielność finansową. Przy ubieganiu się o stypendium nie trzeba będzie wykazywać zarobków rodziców i rodzeństwa. Ma to dotyczyć osób, które ukończyły 26 lat lub posiadają dzieci, albo są w związku małżeńskim.

środa, 7 sierpnia 2013

Pedagogika zaprasza. Nawet ten, kto ledwo zdał maturę może zostać nauczycielem

Pedagogika zaprasza. Nawet ten, kto ledwo zdał maturę może zostać nauczycielem - Justyna Suchecka 07.08.2013 Gazeta Wyborcza

Na dziennych studiach pedagogicznych w całym kraju pozostały tysiące wolnych miejsc. Na niektóre uczelnie dostaną się nawet ci, którzy ledwo zdali maturę. Efekt? Dzieci będą uczyć coraz słabsi nauczyciele

CBA w resorcie Barbary Kudryckiej

CBA w resorcie Barbary Kudryckiej - Andrzej Stankiewicz 07-08-2013 Rzeczpospolita

Funkcjonariusze wkroczyli do Ministerstwa Nauki, 
aby sprawdzić wydawanie pieniędzy na stypendia studenckie.

Kolejny etat bez zgody rektora. Resort nauki załata dziurę w przepisach

Kolejny etat bez zgody rektora. Resort nauki załata dziurę w przepisach - 7/08/2013 Dziennik Gazeta Prawna

Nauczyciel akademicki zatrudniony np. w urzędzie może podjąć pracę w nieograniczonej liczbie szkół wyższych. Resort nauki rozważa zmianę przepisów.

A imie jej 40 i 2

A imię jej 40 i 2 We Francji powstają niezwykłe szkoły wyższe- Leszek Pacholski 7.08.2013 Polityka

Czy warto studiować na uczelni, która nie daje dyplomu? We Francji szykuje się rewolucja w szkolnictwie wyższym. Może kiedyś i nas obejmie?

wtorek, 6 sierpnia 2013

Kontrakt z uczelnią w ciągu 30 dni albo skreślenie z listy studentów

Kontrakt z uczelnią w ciągu 30 dni albo skreślenie z listy studentów - Urszula Mirowska-Łoskot 6.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Osoba, która rozpocznie naukę w szkole wyższej, będzie musiała się śpieszyć z podpisaniem kontraktu. Jeśli nie dopełni w terminie formalności, zostanie skreślona z listy.

Drugi kierunek studiów? Oficjalnie - potrzebny. Naprawdę - nikogo nie obchodzi

Drugi kierunek studiów? Oficjalnie - potrzebny. Naprawdę - nikogo nie obchodzi - Justyna Suchecka 05.08.2013 Gazeta Wyborcza

Specjaliści od rekrutacji twierdzą, że nie ma co płakać za utratą bezpłatnego drugiego kierunku studiów. - Ważniejsze są kompetencje niż dyplomy - mówią zgodnie. - Na rozmowie kwalifikacyjnej może będzie kurtuazyjne: "wow", "fajnie, że studiowałeś dwa kierunki". Ale naprawdę nikogo to nie obchodzi - zauważa dr Marek Bańczyk.

poniedziałek, 5 sierpnia 2013

Za brak oświadczenia nauczyciel akademicki może stracić pracę

Za brak oświadczenia nauczyciel akademicki może stracić pracę - Urszula Mirowska-Łoskot 5.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Uczelnia ma prawo nałożyć na pracownika karę dyscyplinarną, jeśli ten nie potwierdzi, że może być wliczony do minimum kadrowego. O sankcji zadecyduje rektor.

Doktorat to tylko prestiż. Nie gwarantuje pracy ani wyższych zarobków

Doktorat to tylko prestiż. Nie gwarantuje pracy ani wyższych zarobków - Urszula Mirowska-Łoskot Artur Radwan 5.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Rośnie liczba osób, które do tytułu magistra chcą dołożyć stopień naukowy. Jednak pracodawcy rzadko zwracają na to uwagę. Nie przekłada się to też na wyższe zarobki i szybszy awans.

niedziela, 4 sierpnia 2013

Trwa nabór prac do Konkursu Prac Młodych Naukowców

Trwa nabór prac do Konkursu Prac Młodych Naukowców - 04.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

Do końca października można nadsyłać zgłoszenia do 20. edycji Polskich Eliminacji do europejskiego Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej, organizowanych przez Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci. 

piątek, 2 sierpnia 2013

Niemieckie uczelnie ograniczają przyjęcia nowych studentów

Niemieckie uczelnie ograniczają przyjęcia nowych studentów - 02.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

Maturzyści zamierzający na jesieni rozpocząć studia w Niemczech muszą liczyć się z ostrzejszymi kryteriami przyjęć niż dotychczas. Najbardziej oblegane szkoły wyższe wprowadziły na większości kierunków ograniczenia - podał dziennik "Sueddeutsche Zeitung". 

Uczelnie mają jeszcze wolne miejsca na bezpłatnych studiach

Uczelnie mają jeszcze wolne miejsca na bezpłatnych studiach - 02.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

Na wielu uczelniach publicznych są jeszcze wolne miejsca na bezpłatnych studiach stacjonarnych. Niektóre kierunki, mogą przyjąć nawet kilkudziesięciu chętnych. Rekrutację uzupełniającą część szkół wyższych rozpoczęła pod koniec lipca. 

Mirowska-Łoskot: Prostudencka polityka odbija się studentom czkawką

Mirowska-Łoskot: Prostudencka polityka odbija się studentom czkawką - Urszula Mirowska-Łoskot 2.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Pewna uczelnia w województwie lubuskim zażądała od studenta zwrotu stypendium – ponad 3 tys. zł. Uznała, że świadczenie to mu się nie należy, bo po ponownej weryfikacji wniosków okazało się, że inni mają lepsze od niego wyniki w nauce. Anulowała więc wydaną decyzję, wstrzymała wypłatę i przyznała pieniądze osobom, które ubiegały się o nie w drugim terminie. 

czwartek, 1 sierpnia 2013

MNiSW wyłoni w konkursie dwanaście inkubatorów innowacyjności

MNiSW wyłoni w konkursie dwanaście inkubatorów innowacyjności - 01.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

W nowym konkursie ministerstwa nauki: „Inkubator Innowacyjności” wyłonionych zostanie dwanaście inkubatorów innowacyjności. Stworzą one ogólnopolską sieć, która pomoże badaczom we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań. Każda z nich otrzyma do 1,5 mln zł wsparcia. 

Kolejny konkurs Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki już otwarty

Kolejny konkurs Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki już otwarty - 01.08.2013 PAP - Nauka w Polsce

Autorzy projektów upowszechniających wyniki polskich badań humanistycznych na świecie, mogą starać się o dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. To ostatni konkurs w tegorocznej edycji programu. Zgłoszenia można przesyłać do 30 września. 

Stypendia nie na każdym kierunku studiów. O przyznaniu pieniędzy zadecyduje rektor

Stypendia nie na każdym kierunku studiów. O przyznaniu pieniędzy zadecyduje rektor - Urszula Mirowska-Łoskot 1.08.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Resort nauki kolejny raz chce zmienić zasady przyznawania stypendium dla najlepszych studentów. Proponuje, aby świadczenie to mogło dostawać nie więcej niż 10 proc. uczących się na uczelni. Obecnie jest ono zagwarantowane dla nie więcej niż 10 proc. osób, ale na każdym kierunku. Oznacza to, że rektor będzie mógł przyznawać wsparcie dla studentów wybranych specjalności w danej szkole wyższej. Na przykład otrzymają je uczący się na informatyce, a pominięci zostaną ci studiujący pedagogikę czy filologię.

Pracownicy szkół wyższych domagają się negocjacji podwyżek

Pracownicy szkół wyższych domagają się negocjacji podwyżek - Urszula Mirowska-Łoskot 31.07.2013 Dziennik Gazeta Prawna

Luka w przepisach nie gwarantuje pracownikom akademickim wpływu na podział budżetowych pieniędzy przeznaczonych na podwyżki. Związkowcy domagają się zmian.

Trybunal Konstytucyjny w sprawie PKA

Komunikat prasowy po rozprawie dotyczącej Państwowej Komisji Akredytacyjnej.

Dokumenty w sprawie
SK 61/12


Światowy wyścig po szare komórki

Światowy wyścig po szare komórki - 31.07.2013 obserwatorfinansowy.pl

Gdy w grę wchodzą wyjazdy najbardziej wykwalifikowanych pracowników dyskusja o migracji staje się szczególnie gorąca. Co dziesiąty wynalazca pracuje zagranicą. Wnioski patentowe, które pozwalają śledzić wędrówki odkrywców po całym świecie, stają się obecnie cennym źródłem danych o motywach i powodach opuszczenia przez nich ojczyzny.

Uczelnie wciąż mają wolne miejsca na bezpłatnych studiach

Uczelnie wciąż mają wolne miejsca na bezpłatnych studiach - radg 01-08-2013 Rzeczpospolita

Niektóre kierunki mogą przyjąć nawet kilkudziesięciu chętnych. Rekrutację uzupełniającą część szkół wyższych rozpoczęła pod koniec lipca