czwartek, 31 marca 2011

Raport "Dziewczyny na politechnikach 2011": na uczelniach technicznych przybywa kobiet

Raport "Dziewczyny na politechnikach 2011": na uczelniach technicznych przybywa kobiet - Źródło: PAP 31-03-2011 Dziennik Gazeta Prawna
Kobiety stanowią 34 proc. ogólnej liczby studentów polskich uczelni technicznych. Najwięcej studentek - 46 proc. - uczy się na Politechnice Radomskiej - wynika z raportu "Dziewczyny na politechnikach 2011", przygotowanego przez Fundację Edukacyjną Perspektywy.

Raport: 34 proc. studiujących na politechnikach to kobiety - Nauka w Polsce

PO o zmianach w Prawie o szkolnictwie wyższym

PO o zmianach w Prawie o szkolnictwie wyższym - 30.03.2011 onet.pl

Zmiany w Prawie o szkolnictwie wyższym są "projakościowe" - przekonywali na środowej konferencji prasowej politycy PO. Nowelizację tej ustawy Sejm przyjął 18 marca br., obecnie czeka ona na podpis prezydenta.

Uczelnie wciąż mało nowoczesne

Uczelnie wciąż mało nowoczesne - Barbara Mejssner 30-03-2011 Rzeczpospolita

Większość szkół w kontaktach ze studentami korzysta tylko z internetowych systemów oraz z e-learningu

NCBR przejmie badania finansowane przez resort nauki

NCBR przejmie badania finansowane przez resort nauki - 31-03-2011 Nauka w Polsce

Projekty badawcze, poświęcone nowym technologiom, finansowane do tej pory przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przejmie Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Zmianę planu finansowego centrum pozytywnie zaopiniowała w środę sejmowa komisja finansów.

środa, 30 marca 2011

Jak naprawdę nauczą w liceum?

Jak naprawdę nauczą w liceum? - Alicja Bobrowicz 2011-03-28 metro

Same wyniki matur nie wystarczą, by dobrze wybrać szkołę - twierdzą eksperci z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Zbadali więc, jak uczą polskie licea i technika. Niestety edukacyjna wartość dodana czytelna dla fachowców, dla uczniów pozostaje czarną magią

Ustawa to ruch w dobrym kierunku

Ustawa to ruch w dobrym kierunku - Agnieszka Usiarczyk 29-03-2011 Rzeczpospolita
Prof. dr hab. Waldemar Tarczyński, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego - rozmowa

Młodzi uczeni starają się o pieniądze

Młodzi uczeni starają się o pieniądze - Agnieszka Usiarczyk 29-03-2011 Rzeczpospolita

W programie Ventures adresowanym do najmłodszych naukowców wnioski o dofinansowanie stypendiów i badań naukowych można składać jeszcze do połowy kwietnia.

Kto ma pomysły, dostanie pieniądze

Kto ma pomysły, dostanie pieniądze - 30.03.2011 Dziennik Polski
ROZMOWA. Prof. ANDRZEJ JAJSZCZYK, dyrektor Narodowego Centrum Nauki w Krakowie, o stanie polskiej nauki

Czy uczelnia będzie mogła utworzyć spółkę

Czy uczelnia będzie mogła utworzyć spółkę - Krzysztof Tomaszewski 30.3.2011 Dziennik Gazeta Prawna

w celu uzyskania korzyŚci z wyników badań naukowych i prac rozwojowych uczelnia będzie mogła utworzyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjną

wtorek, 29 marca 2011

EUROPE: Evaluation reveals main beneficiaries of FP7

EUROPE: Evaluation reveals main beneficiaries of FP7 - Jan Petter Myklebust 27 March 2011 University World News

The European Commission has published an interim evaluation of the Seventh Framework Programme, FP7. It lists the 50 top-performing research organisations, including universities, which together received a whopping EUR3.1 billion (US$4.4 billion) - a quarter of all the funding awarded to more than 14,000 research groups.

Pressure on academics to generate alternative income for universities

Pressure on academics to generate alternative income for universities - Debbie Andalo 28 March 2011 Guardian

Quality teaching and research could suffer as higher education institutes demand money making skills from academics

Polska młodzież tanią siłą roboczą Europy

Polska młodzież tanią siłą roboczą Europy - Jarosław Sulikowski 29.03.2011 Fakt

Kilkanaście lat swojego młodego życia poświęcili nauce, mają pokończone studia wyższe, niektórzy tytuły doktora, znają po kilka języków. Ale zamiast pracować dla kraju, robić kariery, bogacić siebie i ojczyznę, wybierają emigrację i harówę na niemieckich budowach i angielskich zmywakach. Stają się najtańszą siłą roboczą na Zachodzie, bo w Polsce, gdy opuszczą mury szkół i uczelni, czeka ich tylko bezrobocie

Premier uhonorował najwybitniejszych naukowców

 wtorek, 29 marca 2011 - MNiSW

Nagrodami Prezesa Rady Ministrów za dorobek naukowy, osiągnięcia naukowe, rozprawy doktorskie i habilitacyjne oraz krajowe osiągniecia naukowo-techniczne wyróżnieni zostali najlepsi polscy naukowcy.

W odbywającej się 28 marca 2011 r. uroczystości uczestniczyła minister nauki i szkolnictwa wyższego, prof. Barbara Kudrycka.

poniedziałek, 28 marca 2011

Niepewna przyszłość merytokracji

Niepewna przyszłość merytokracji - Zygmunt Bauman 2011-03-28 Gazeta Swiateczna

Rozwiewa się iluzja, że toksyny nierówności można unieszkodliwić dzięki napędzanemu edukacją awansowi społecznemu. I że edukacja może ten awans podtrzymać

Reforma szkolnictwa. Prof. Andrzej Nowak: Zbyt wiele absurdów

Reforma szkolnictwa. Prof. Andrzej Nowak: Zbyt wiele absurdów - Mirosław Skowron 28.03.2011 Super Express

Na temat reformy szkolnictwa wyższego przepytaliśmy prof. Nowaka, historyka PAN. - Minister chce naśladować naukę anglosaską, niemal z dnia na dzień. Nie chce jednak wprowadzić tego, na czym ten system w USA i Wielkiej Brytanii się opiera, czyli pieniędzy - mówi.

Uczelnie niepubliczne chcą zaskarżyć ustawę

Uczelnie niepubliczne chcą zaskarżyć ustawę - Katarzyna Klimek-Michno 26.03.2011 Dziennik Polski

EDUKACJA. Uczelnie niepubliczne chcą złożyć skargę do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli prezydent - bez wprowadzenia zmian - podpisze nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym.

IV Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii

IV Kongres Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii - piątek, 18 marca 2011 MNiSW
(...)
Szczegółowe informacje na temat kongresu dostępne są na stronie www.polsoc.org.uk.

Drugi biegun inwazji... - MARTA KULIŚ, Cambridge 28.3.2011 Tygodnik ANGORA str.72 QUO VADIS,EUROPO?
(...) 
Uczestnicy Kongresu stanowią drugi biegun polskiej inwazji na Wyspy, grupę niepodobną do tych uciekających z Polski w poszukiwaniu pracy, bez głębszej wizji, co przyniesie im jutro. Credo tego pokolenia wyraził Marek Tyl, otwierając IV Kongres: „Jutro zaczyna się dzisiaj i mam nadzieję, że my wszyscy tutaj chcemy zmienić jutro”. Na pewno chcą. Nie boją się wyzwań. Odważnie przystępują do debat dotyczących m.in. wpływu biznesu i przemysłu na szkolnictwo wyższe, zmian zachodzących w nauce i technologii z perspektywy społeczeństwa, przyszłości Unii Europejskiej, które są chyba najciekawszym punktem tegorocznego Kongresu.
 

Każda debata rozpoczyna się kilkuminutowymi wystąpieniami zaproszonych do niej prelegentów, po których następuje czas na pytania. Polscy studenci nie wyglądają na speszonych obecnością znamienitych osobistości. Już podczas pierwszej debaty dotyczącej biznesu i szkolnictwa, moderowanej przez rezolutną Olę Janusz, która na Wyspach uczy się już od liceum, młodzi uczestnicy pokazali, że nie przyjechali do Cambridge biernie słuchać akademickich wykładów.
 

Tadeusz Kocman, Joanna Bagniewska oraz Paweł Łojko, przedstawiciele renomowanych uniwersytetów w Anglii i Holandii, zaapelowali o zmiany w polskim szkolnictwie wyższym. Na ręce obecnej wiceminister nauki, prof. Marii Elżbiety Orłowskiej, złożyli petycję, w której domagali się m.in. ustanowienia systemu stypendialnego wspierającego studentów chcących studiować za granicą z klauzulą powrotu do kraju po zakończeniu edukacji, a także podwyższenia poziomu polskich uniwersytetów przez zmodyfikowanie kryteriów oceny pracowników naukowych, na wzór zagranicznych placówek, opierających się na większym współzawodnictwie i zdolnościach do „kreowania nauki”.
(...)

piątek, 25 marca 2011

Resort nauki ogłosił pięć konkursów dla humanistów

Resort nauki ogłosił pięć konkursów dla humanistów - 15-03-2011 Nauka w Polsce

Pięć konkursów na realizację projektów w ramach trzech modułów Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki ogłosiło w piątek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach konkursów finansowane będą projekty badawcze o fundamentalnym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej czy upowszechniające wyniki polskich badań humanistycznych na świecie.

Rozmowa z min. Barbarą Kudrycką

Rozmowa z min. Barbarą Kudrycką - 25.03.2011 Jedynka Polskie Radio

Min. Barbara Kudrycka: To, że tak wielu absolwentów studiów pozostaje bez pracy jest efektem dotychczasowej złej polityki uczelni, które nastawiały się na masowe kształcenie na kierunkach, po których trudno znaleźć pracę.

Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Barbara Kudrycka" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie (na stronie www).

>>>Przeczytaj całą rozmowę

Stracone pokolenie: Bezrobotni z dyplomami

Stracone pokolenie: Bezrobotni z dyplomami - Beata Tokarz 2011-03-25 Gazeta Wyborcza Zielona Gora

Tytuł magistra już przestał być przepustką do dobrej pracy. Coraz częściej przekonują się o tym absolwenci lubuskich uczelni. Wielu wykształconych ekonomistów i pedagogów zamiast pensji, pobiera zasiłek dla bezrobotnych

Kudrycka: reforma szkolnictwa wesprze też dobre uczelnie niepubliczne

Kudrycka: reforma szkolnictwa wesprze też dobre uczelnie niepubliczne - 25.03.2011 PAP Nauka w Polsce

Dobre i bardzo dobre uczelnie, również niepubliczne, po reformie szkolnictwa wyższego będą silnie wspierane z budżetu państwa. Ma to im pomóc w czasie nadchodzącego niżu demograficznego - mówiła w piątek w "Sygnałach Dnia" w radiowej Jedynce minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka.

Barbara Kudrycka: Mniej pieniędzy dla słabych uczelni

Barbara Kudrycka: Mniej pieniędzy dla słabych uczelni - Rozmawiała Urszula Mirowska-Łoskot 2011-03-25 Dziennik Gazeta Prawna
Uczelnie prywatne nadal nie będą dostawać pieniędzy z budżetu na studia dzienne, a dotacja dla uczelni nie będzie uzależniona od liczby studentów. Natomiast student, który wykorzysta pulę punktów edukacyjnych, dopłaci do nauki.

Studia dzienne znikają z prywatnych uczelni - Rozmawiała Urszula Mirowska-Łoskot 25.03.2011 Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Część prywatnych szkół wyższych zapowiada likwidację kierunków dziennych. Niepubliczne uczelnie są wściekłe na minister nauki i szkolnictwa wyższego. Oskarżają, że to wszystko przez jej decyzję.

Krystyna Łybacka: Pieniędzy na naukę będzie jeszcze mniej

Krystyna Łybacka: Pieniędzy na naukę będzie jeszcze mniej - 25.03.2011 Super Express

Krystyna Łybacka, była minister edukacji, krytykuje obecną reformę szkolnictwa wyższego

Foreign students to be cut by 25%

Foreign students to be cut by 25% - 22.03.2011 ITN, Yahoo
The number of foreign students and their dependants coming to Britain could be cut by around 100,000 a year under plans unveiled by the Government. 

May: 'Immigration system broken under Labour'

ITN - Yesterday, 05:48 pm Home Secretary, Theresa May, promises to reduce the number of student migrants. (video) More »


Wielka Brytania ograniczy liczbę wiz dla studentów - 25.03.2011 Nauka w Polsce

czwartek, 24 marca 2011

Na polskich uczelniach wrze

Na polskich uczelniach wrze - 23.03.2011 Polskie Radio Jedynka

Krytyczny list na temat szkolnictwa wyższego opublikowany przez doktora Dybczyńskiego, pracownika naukowego Uniwersytetu Wrocławskiego, ponownie wywołał gorącą dyskusję o poziomie kształcenia akademickiego w naszym kraju.

Rektorzy uczelni próbują tłumaczyć, że to emocjonalna wypowiedź, nie mająca pokrycia w rzeczywistości. A jakie są fakty… (...)

Gośćmi "Magazynu Reporterów" byli prof. Stanisław Mocek z Collegium Civitas oraz przedstawiciel kadry naukowej szkolnictwa wyższego z Wrocławia - prof. Marek Rocki.

Aby wysłuchać reportażu "Racje" Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej i dyskusji, która odbyła się po emisji materiału, wystarczy kliknąć "Magazyn Reporterów" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie.


zrodlo

Stypendium dla sprytnych, a nie biednych

Niejasne zasady przyznawania stypendiów. Studenci wyłudzają pomoc - Urszula Mirowska 2011-03-23 Dziennik Gazeta Prawna
Uczelnie nie mają ujednoliconych zasad przyznawania stypendiów. Dostają je na przykład osoby, które zatajają dochody. Zmian domagają się studenci.

Stypendium dla sprytnych, a nie biednych - Alicja Bobrowicz 2011-03-21 metro
Już co czwarty student w Polsce otrzymuje stypendium. Ale na jednej uczelni wypadek losowy, który upoważnia do otrzymania pomocy to pożar domu, na innej - urodzenie dziecka. - Półtora miliarda złotych, które co roku wydają uczelnie, nie trafia do najbardziej potrzebujących - alarmuje rzecznik praw studenta

Miliony za warunek

Miliony za warunek - Joanna Socha 2011-03-23 metro

Co roku studenci płacą uczelniom miliony za warunkowy wpis na kolejny semestr. Starają się wyciągnąć od nas jak najwięcej pieniędzy - oceniają zainteresowani

środa, 23 marca 2011

Raport GW - Stracone Pokolenie - 23 III 2011 r.

W poszukiwaniu straconego absolwenta - Wojciech Staszewski 2011-03-23
Młodzi, zdolni, po studiach, z językami - a nie mogą znaleźć porządnej pracy. Próbowałem odnaleźć ich w życiu

Niech młody nie znaczy zbędny - Katarzyna Pawłowska-Salińska 2011-03-23
Nie ma czasu czekać, aż stracimy kolejne pokolenia. Pomóc im musimy my, starsi, bo to w naszym interesie. Skutki braku pracy dla młodych będzie odczuwać całe społeczeństwo

wtorek, 22 marca 2011

Stracone pokolenie - raport Gazety Wyborczej

Stracone pokolenie - łn, 2011-03-18

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie mają niewielkie szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy. Powody są różne: wygórowane oczekiwania płacowe, brak wymaganego doświadczenia zawodowego. Czy można już o nich mówić jako o straconym pokoleniu?

Artykuly 22 marca 2011 r.:

Measuring Innovation: A New Perspective - online version OECD


zrodlo

Ocena projektów badawczych wykluczy korupcję

"Ocena projektów badawczych wykluczy korupcję" - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-03-22 Dziennik Gazeta Prawna

PROFESOR ANDRZEJ JAJSZCZYK - Słabe instytucje naukowe upadną. One nie dostaną budżetowych pieniędzy.

Uczelnie będą mogły tworzyć własne programy nauczania

Uczelnie będą mogły tworzyć własne programy nauczania - Urszula Mirowska-Łoskot 22.3.2011 Dziennik Gazeta Prawna str.5 Nowe prawo - Przepisy

Szkoły wyższe nie będą musiały kształcić studentów zgodnie z programem studiów wyznaczonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczelnia zyska możliwość tworzenia własnych programów nauczania bez uwzględniania wytycznych resortu. Będzie jednak musiała osiągnąć zakładany przez ministerstwo cel, czyli m.in. zdobycie przez studenta określonej wiedzy

Stypendium dla sprytnych, a nie biednych

Stypendium dla sprytnych, a nie biednych - Alicja Bobrowicz 2011-03-21 metro

Już co czwarty student w Polsce otrzymuje stypendium. Ale na jednej uczelni wypadek losowy, który upoważnia do otrzymania pomocy to pożar domu, na innej - urodzenie dziecka. - Półtora miliarda złotych, które co roku wydają uczelnie, nie trafia do najbardziej potrzebujących - alarmuje rzecznik praw studenta

Jak rozstać się z nieuczciwym doktorem

Jak rozstać się z nieuczciwym doktorem - ANNA KOLET-ICIEK MAGDALENA STRZEBOŃSKA 22.3.2011 Dziennik Polski str.4 Kraj, Małopolska

NAUKA. Podejrzany o łapówkarstwo wykładowca nadal współpracuje z AGH. Mimo iż uczelnia go nie chce.
(...)
Okazuje się jednak, że nieuczciwy wykładowca nie rozstał się z uczelnią na dobre. Nadal pracuje w jej murach, anawet ściśle współpracuje z jej władzami. Jest bowiem prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego w AGH. Do jego zadań należy m.in. reprezentacja ZNP na zewnątrz i wewnątrz uczelni, a także współpraca z jej Senatem - zasiada w senackiej komisji ds. budżetowych oraz komisji ds. pracowniczych (w obu ma prawo głosu doradczego).

Stracone pokolenie - listy

Stracone pokolenie - listy red. 2011-03-21 Gazeta Wyborcza

Nasz cykl o ''Straconym pokoleniu'', czyli młodych bezrobotnych wywołał lawinę listów. Publikujemy część z nich

ZOBACZ TAKŻE

Współczynnik Kleibera

Współczynnik Kleibera  - M. Schwarzgruber, M. Pielach 14.03.2011 Polska Zbrojna (PZ 12/2011)

Z profesorem MICHAŁEM KLEIBEREM o innowacjach bez politycznej twarzy, nauce, która boi się przemysłu, i koncernach zbrojeniowych rozmawiają MAŁGORZATA SCHWARZGRUBER i MAREK PIELACH

Europe 2020 Poland


Growth and competitiveness through employment, skills, and innovation and technology absorption are key issues to enable the European Union (EU) to meet the targets set out in the Europe 2020 Strategy for Smart, Sustainable, and Inclusive Growth. Poland has undertaken important reforms in the first two areas, but it needs to go further to sustain its impressive pre-crisis growth rates and meet the new targets on which Poland still lags behind.
This Report, “Europe 2020 Poland,” aims to analyze how Poland can reach the Europe 2020 targets and to provide policy recommendations in the three specific areas. It also aims to complement and help operationalize the “Poland 2030. Development Challenges” report, which was developed by the Chancellery of the Prime Minister and focuses on similar areas.
The report “Europe 2020 Poland” concludes that raising employment, improving skills, and enhancing technology absorption and innovation could help offset a projected decline in potential growth (largely due to a slower growth in private investment), and put Poland back on track for even higher growth rates and so as to help Poland meet the Europe 2020 targets.
Executive Summary
Full Report

zrodlo

poniedziałek, 21 marca 2011

Uczelnie dobre i słabe

Uczelnie dobre i słabe - 14.3.2011 Przegląd str.48 Kultura

Prof. Zbigniew Marciniak, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, polemizuje z prof. Darią Nałęcz, rektor Uczelni Łazarskiego
(...)
Cały zaprojektowany system zmian odwołuje się do twórczej postawy uczelni i pracujących na nich uczonych.

Polsce brak innowacyjności

Polsce brak innowacyjności - Aleksandra Fandrejewska,Danuta Walewska 21-03-2011 Rzeczpospolita
Powrót na ponad 5-proc. ścieżkę wzrostu PKB będzie trudny – ocenia Bank Światowy. Konieczne są reformy m.in. rynku pracy i systemu edukacji, większe nakłady na badania. Groźny może okazać się spadek inwestycji

Kluczowe innowacje - Agnieszka Stefańska 21-03-2011
Jesteśmy za mało aktywni zawodowo, w sposób niewystarczający wykorzystujemy nowe technologie, musimy podnosić poziom wykształcenia Polaków, inaczej nasza gospodarka będzie się kurczyć – wskazują eksperci Banku Światowego. Mają zapewne sporo racji, ale sytuacja nie jest taka prosta

Wykształcona klasa robotnicza

Wykształcona klasa robotnicza - Dariusz Brzostek, Katarzyna Pawłowska-Salińska, aza 2011-03-19 Gazeta Wyborcza
Miesiącami szukają pracy. Nie umieją? Mają zbyt duże oczekiwania? A może ich wykształcenie nie wystarczy? Młodzi, znający języki dwudziestoparolatkowie chwytają się pracy poniżej kwalifikacji

Do diaska, gdzie podziała się praca? - d 2011-03-18 GW
Dzisiejszy tekst "Gazety Wyborczej", w którym napisaliśmy, że prawie pół miliona Polaków, którzy nie skończyli 25 lat pozostaje bez pracy, już wywołał gorącą dyskusję wśród internautów. Co piszą?

Student dopłaci do bezpłatnej nauki

Student dopłaci do bezpłatnej nauki - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-03-21 Dziennik Gazeta Prawna
Posłowie wprowadzili możliwość pobierania opłat przez uczelnie na bezpłatnych studiach. Student może zapłacić za dodatkowe zajęcia.

Żak zapłaci za naukę - Katarzyna Nowosielska 20-03-2011 Rzeczpospolita
Nowela ustawy o szkolnictwie wyższym zmusi studentów do płacenia nie tylko za drugi kierunek studiów, ale i za dodatkowe zajęcia na pierwszym

sobota, 19 marca 2011

Akademia Medyczna: Ziętek rządzi, Andrzejak na urlopie

Akademia Medyczna: Ziętek rządzi, Andrzejak na urlopie - Tomasz Wysocki 2011-03-18 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Akademią Medyczną będzie kierował prorektor do spraw nauki prof. Marek Ziętek. Obwiniany o plagiat rektor prof. Ryszard Andrzejak został przez Ministerstwo Zdrowia odesłany na urlop.

piątek, 18 marca 2011

Sejm przyjął większość poprawek Senatu do ustaw o uczelniach

Sejm przyjął większość poprawek Senatu do ustaw o uczelniach - 2011-03-18 PAP Nauka w Polsce
Sejm poparł w piątek poprawki Senatu wprowadzające do nowelizacji ustaw o uczelniach opłaty za dodatkowe zajęcia oraz znoszące limit wynagrodzeń wykładowców. Posłowie odrzucili zaś poprawkę ograniczającą czas zatrudnienia adiunktów.

Reforma uczelni: opłaty za dodatkowe zajęcia, zniesienie limit wynagrodzeń wykładowców - Źródło: PAP Dziennik Gazeta Prawna

Profesor kieleckiego uniwersytetu podejrzany o plagiat

Profesor kieleckiego uniwersytetu podejrzany o plagiat - Janusz Kędracki 2011-03-18 Gazeta Wyborcza Kielce

Jeśli zarzuty się potwierdzą, może stracić stopień doktora. Sprawę od listopada wyjaśnia ponoć rzecznik dyscyplinarny uczelni.

Mlodzi bezrobotni

Nie skończyli 25 lat, mają dyplomy i wiedzę, ale brak im doświadczenia. Pracodawcy ich nie chcą. Stracone pokolenie? więcej »
zrodlo - Gazeta Wyborcza 18-03-2011

Ministerstwo forsuje zmiany. Koniec stypendiów naukowych

Ministerstwo forsuje zmiany. Koniec stypendiów naukowych - Paweł P. Reszka 2011-03-17 Gazeta Wyborcza Lublin

Od nowego roku akademickiego stypendium za wyniki w nauce otrzyma niespełna co trzeci student z tych, którzy dostają je dziś. A to i tak przy najbardziej optymistycznym wariancie

Praca magisterska: za kopiowanie grozi utrata tytułu zawodowego

Praca magisterska: za kopiowanie grozi utrata tytułu zawodowego - Adam Makosz 2011-03-18 Dziennik Gazeta Prawna

W przypadku wykrycia plagiatu w pracy dyplomowej uczelnia wyższa ma prawo odebrać tytuł magistra czy licencjata nawet po kilkudziesięciu latach. To także występek, za który można zostać skazanym na grzywnę, prace społeczne, a nawet więzienie.

W pracy magisterskiej można cytować bez obaw

W pracy magisterskiej można cytować bez obaw - Adam Makosz 2011-03-18 Dziennik Gazeta Prawna

Praca magisterska może opierać się na już rozpowszechnionych publikacjach książkowych i artykułach z czasopism. Studenci muszą jednak pamiętać o prawidłowym oznaczeniu cytatów i robieniu przypisów.

czwartek, 17 marca 2011

Gdy polityka zagraża debacie naukowej

Gdy polityka zagraża debacie naukowej - Paweł P. Reszka, Lublin 2011-03-17 Gazeta Wyborcza
Prof. Mirosław Piotrowski, eurodeputowany z listy PiS, historyk KUL związany z Radiem Maryja, oskarżył dr. Sławomira Poleszaka, naczelnika Biura Edukacji Publicznej lubelskiego IPN o zniesławienie. Powoływał się przy tym na art. 212 kk, który przewiduje grzywnę, a nawet więzienie.

Za recenzję przed sąd - Paweł P. Reszka, Lublin 2011-03-17

Forum Akademickie 3/2011

Spis treści nr 03/2011

Kontrowersje dot. docentów i wynagrodzeń

Kontrowersje dot. docentów i wynagrodzeń - 16.03.2011 zrodlo PAP, onet.pl
Sejmowa Komisja Edukacji Nauki i Młodzieży pozytywnie oceniła większość poprawek zgłoszonych przez Senat do znowelizowanej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Największe kontrowersje wzbudziły kwestie pracownicze.

Sejmowa komisja o uczelniach: kontrowersje dot. docentów i wynagrodzeń - 17.03.2011 Nauka w Polsce

Prawo złej uczelni

Prawo złej uczelni - Edward Malec 17-03-2011 Rzeczpospolita

Podstawowym celem reformy szkolnictwa wyższego powinna być likwidacja patologii: wieloetatowości, niskich płac i niskich nakładów na naukę – pisze uniwersytecki wykładowca Edward Malec

W dziekanacie po angielsku nie pogadasz

W dziekanacie po angielsku nie pogadasz - Joanna Socha 2011-03-16 metro

Do sekretariatu uczelni zawsze przychodzę ze znajomymi, którzy pełnią rolę tłumaczy - mówi student z Nepalu. Bo w dziekanatach polskich uczelni nie sposób dogadać się po angielsku. Uczelnie uważają, że to nie jest żaden problem i nie zamierzają uczyć pracowników języka obcego

Dlaczego rektor Andrzejak nie chce odejść z Akademii

Dlaczego rektor Andrzejak nie chce odejść z Akademii - Tomasz Wysocki 2011-03-16 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Prof. Ryszard Andrzejak nie chce stracić kontroli nad uczelnią, gdyż gdyby tak się stało, nowe szefostwo mogłoby przeforsować inną strukturę kliniki ginekologicznej. A od konfliktu o władzę nad ginekologią zaczęła się cała afera z plagiatem rektora.

Macierzysty wydział KUL krytykuje prof. Piotrowskiego

Macierzysty wydział KUL krytykuje prof. Piotrowskiego - Paweł P. Reszka 2011-03-16 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Nie milkną echa procesu który Mirosław Piotrowski, europoseł i profesor KUL wytoczył historykowi za krytyczną recenzję książki. Polityka skrytykowali już najwybitniejsi polscy historycy a wczoraj głos w sprawie zabrali profesorowie Wydziału Nauk Humanistycznych KUL

środa, 16 marca 2011

Wybitni naukowcy kontra profesor KUL. List otwarty

Wybitni naukowcy kontra profesor KUL. List otwarty - Paweł P. Reszka 2011-03-16 Gazeta Wyborcza

Wybitni naukowcy krytykują profesora KUL i europosła z listy PiS Mirosława Piotrowskiego, który pozwał historyka za krytyczną recenzję swojej książki.

Studia nie przygotowują nauczycieli

Studia nie przygotowują nauczycieli - Katarzyna Nowosielska 16-03-2011 Rzeczpospolita

Pedagodzy pójdą na obowiązkowe staże do szkół. Rząd chce, aby po ich zakończeniu wszyscy musieli zdawać państwowe egzaminy nauczycielskie

Maturzyści wybierając studia nie kierują się potrzebami pracodawców

Maturzyści wybierając studia nie kierują się potrzebami pracodawców - Urszula Mirowska 2011-03-16 Dziennik Gazeta Prawna

Maturzyści również w tym roku będą wybierać przede wszystkim studia humanistyczne. Wybór często jest podyktowany ofertą uczelni, a nie możliwościami znalezienia pracy w przyszłości.

Eksperci: bez rozwoju innowacji nie będzie rozwoju gospodarczego

Eksperci: bez rozwoju innowacji nie będzie rozwoju gospodarczego - 2011-03-16 PAP - Nauka w Polsce, Zbigniew Wojtasiński

Niebezpiecznie spada innowacyjność polskich firm, która i tak była dotąd niewielka. Jeśli nic się nie zmieni, może to poważnie zagrozić dalszemu wzrostowi gospodarczemu kraju - alarmowali we wtorek w Warszawie m.in. ekonomiści i pracodawcy.

wtorek, 15 marca 2011

Szansa nauki i Krakowa

Szansa nauki i Krakowa - Małgorzata Iskra 15.3.2011 Polska Gazeta Krakowska str.16 Opinie

Narodowe Centrum Nauki spełni zadanie, jeśli da szansę najzdolniejszym uczonym i zadba o transparentny podział środków na badania naukowe. Na ten rok dysponuje 305 mln złotych

Z prof. Andrzejem Jajszczykiem, dyrektorem Narodowego Centrum Nauki, rozmawia Małgorzata Iskra

Minister zdrowia zdecyduje, kto będzie rządził na AM

Minister zdrowia zdecyduje, kto będzie rządził na AM - Tomasz Wysocki 2011-03-15 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Prof. Ryszard Andrzejak na swojego zastępcę na czas urlopu wyznaczył prorektora ds. klinicznych. Ale według statutu uczelni pełniącym obowiązki rektora powinien być prof. Marek Ziętek, prorektor ds. naukowych. Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia zdecyduje, kto będzie zarządzał AM pod nieobecność rektora.

Ulgowe przejazdy pociągami i autobusami również dla doktorantów

Ulgowe przejazdy pociągami i autobusami również dla doktorantów - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-03-15 Dziennik Gazeta Prawna

Łagodniejsze kryteria przy przyznawaniu stypendiów, zniżki dla doktorantów oraz skrócenie czasu na zrobienie doktoratu i habilitacji. Takie poprawki zaproponowali senatorowie do projektu ustawy o szkolnictwie wyższym.

poniedziałek, 14 marca 2011

Gronostaje czy króliki

Gronostaje czy króliki - Grzegorz Cydejko 10.3.2011 FORBES str.128 Strategie

Załoganci ostatniego bastionu feudalizmu, świata wyższych uczelni i instytutów badawczych, robią wiele, by konkurencja i kapitalizm nie naruszyły ich skamieniałych murów. Kiedy w końcu skapitulują?
(...)
Opór wobec reformy nauki wynika z dość powszechnego przekonania profesury, że wystarczy zwiększyć nakłady budżetowe dla uczelni i instytutów, a rozkwitną one i kraj. Wtórny charakter powstających na uniwersytetach prac, edukowanie studentów na niepotrzebnych gospodarce kierunkach, nepotyzm i zamknięcie zawodów naukowych – te zjawiska traktowane są przez rektorów jako margines życia uczelnianego.

Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka

Praktyka, praktyka i jeszcze raz praktyka - Aneta Zadroga 2011-03-14 Gazeta Wyborcza

Polska młodzież nie kwapi się do wczesnego rozpoczynania kariery zawodowej. Czy podjęcie pierwszej pracy dopiero po zakończeniu szkoły czy studiów to już trend?

Stypendia naukowe: dobra średnia to już za mało

Stypendia naukowe: dobra średnia to już za mało - Zuzanna Karwot, Anna Łęcka 2011-03-14 Gazeta Wyborcza Krakow

Już od nowego roku akademickiego stypendia naukowe będzie mógł przyznawać wyłącznie rektor. Będzie je mogło uzyskać tylko 10 proc. studentów na uczelni.

Kalendarium sprawy rektora wrocławskiej AM

Kalendarium sprawy rektora wrocławskiej AM - oprac. towo 2011-03-11 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Sondaż: Studenci nie chcą płacić za drugie studia

Sondaż: Studenci nie chcą płacić za drugie studia - Joanna Tańska, 12.03.2011 Newsweek

Połowa ankietowanych nie chce, by prezydent lekką ręką podpisał ustawę wprowadzającą 
odpłatność za drugi kierunek studiów, 
co trzeci uważa, że powinien to zrobić – pokazał sondaż przeprowadzony przez IIBR dla „Newsweeka”.

niedziela, 13 marca 2011

"Solidarność" przeciwna ustawie o szkolnictwie wyższym

"Solidarność" przeciwna ustawie o szkolnictwie wyższym - Tomasz Wysocki 2011-03-12 Gazeta Wyborcza Wroclaw
Podwyżek płac i gwarancji zatrudniania mianowanych nauczycieli akademickich chcą związkowcy z "Solidarności" pracowników szkół wyższych, którzy spotkali się we Wrocławiu. - Jeśli ministerstwo nie zmieni zapisów w nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, rozważymy jesienią strajki na uczelniach - zapowiadają

Strajk na uczelniach? "Solidarność" rozważa referendum - mar, PAP 2011-03-12 Gazeta Wyborcza
Spór zbiorowy z rządem oraz apel do prezydenta o niepodpisywanie ustaw reformujących szkolnictwo wyższe to kroki, które zamierza podjąć Rada Krajowa Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność".

Będzie referendum strajkowe na uczelniach? - katk 12-03-2011 Rzeczpospolita
Spór zbiorowy z rządem oraz apel do prezydenta o niepodpisywanie ustaw reformujących szkolnictwo wyższe to plany Rady Krajowej Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność"

"Solidarność" rozważa możliwość referendum strajkowego na uczelniach - Źródło: PAP 2011-03-12 Dziennik Gazeta Prawna
Spór zbiorowy z rządem oraz apel do prezydenta o niepodpisywanie ustaw reformujących szkolnictwo wyższe to kroki, które zamierza podjąć Rada Krajowa Sekcji Nauki NSZZ "Solidarność".

"Solidarność" rozważa możliwość referendum strajkowego na uczelniach - 14.03.2011 Nauka w Polsce

Rektor Andrzejak ma minę w plecaku, który sam nosi

Rektor Andrzejak ma minę w plecaku, który sam nosi - Rozmawiał Tomasz Wysocki 2011-03-12 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Profesor Ryszard Andrzejak stracił autorytet. Im szybciej zrezygnuje z funkcji, tym lepiej, bo każdy tydzień, każdy miesiąc działa na niekorzyść Akademii Medycznej - uważa prof. Maria Sąsiadek

piątek, 11 marca 2011

Mitologia wyższa

Mitologia wyższa - Magda Papuzińska, [współpr.] Joanna Cieśla 2.3.2011 Polityka str.34

Część ogłoszonych właśnie reform szkolnictwa wyższego opiera się na założeniach, które kursują jako niepodważalne prawdy. A to tylko legendy.

Publicznym uczelniom lepiej

Publicznym uczelniom lepiej - Magda Papuzińska 9.2.2011 Polityka str.6 Flesz

Rządowi i minister Barbarze Kudryckiej należą się gratulacje za sprawne przeprowadzenie przez Sejm pakietu ustaw zmieniających zasady funkcjonowania szkolnictwa wyższego. Ale same zmiany, chociaż poważne i idące w dobrym kierunku, na pewno nie są rewolucyjne.

Minister Kudrycka dla Głosu: Koniec fabryk magistrów

Minister Kudrycka dla Głosu: Koniec fabryk magistrów - Rozmawiała: Joanna Krężelewska 11.3.2011 Głos Pomorza str.3 Głos Koszaliński

- Uczelnia nie może być fabryką magistrów. Najważniejsza jest jakość kształcenia - tak uważa prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego, w specjalnym wywiadzie dla "Głosu Koszalińskiego".

Po studiach prosto na bezrobocie

Po studiach prosto na bezrobocie - Anita Błaszczak 10-03-2011 Rzeczpospolita
W urzędach pracy było zarejestrowanych w styczniu prawie 39 tys. absolwentów do 27. roku życia. To niemal dwa razy więcej niż w najlepszym dla nich 2007 roku

Takie studia jaka Polska - Piotr Gociek 10-03-2011
Rektorzy wielu polskich uczelni powinni podać się do dymisji – to pierwszy wniosek po lekturze danych publikowanych dziś przez "Rz"

czwartek, 10 marca 2011

Pracę magisterską można oprzeć na innych tekstach

"Pracę magisterską można oprzeć na innych tekstach" - Adam Makosz 2011-03-10 Dziennik Gazeta Prawna

SEBASTIAN KAWCZYŃSKI - Od studentów na ogół nie wymaga się prowadzenia badań i nowatorskich wniosków. Mogą oni napisać pracę dyplomową w oparciu o inne publikacje.

Rząd uważa, że jest potrzebny Państwowy Egzamin Nauczycielski

Rząd uważa, że jest potrzebny Państwowy Egzamin Nauczycielski - Źródło: PAP 2011-03-09 Dziennik Gazeta Prawna

Wybór specjalizacji nauczycielskiej dopiero po licencjacie i obowiązkowy roczny staż w szkole zakończony Państwowym Egzaminem Nauczycielskim - tak m.in. wyglądałby nowy model kształcenia nauczycieli - według analityków z kancelarii premiera.

Tym razem pracownicy uczelni chcą odwołać rektora AM

Tym razem pracownicy uczelni chcą odwołać rektora AM - Tomasz Wysocki 2011-03-10 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Elektorzy wrocławskiej Akademii Medycznej jeszcze raz będą głosowali nad usunięciem prof. Ryszarda Andrzejaka ze stanowiska rektora. Taki wniosek zamierzają złożyć pracownicy naukowi uczelni.

UIS Data Release

zrodlo - email from UIS 9 March 2011
 
The UNESCO Institute for Statistics (UIS) would like to inform you of these recent releases:

środa, 9 marca 2011

Ja udaję, że wykładam, studenci - że się uczą

Ja udaję, że wykładam, studenci - że się uczą - Paweł Chełchowski, Alert24.pl; Wawrzyniec Zakrzewski, 09.03.2011 TOK FM
- W chwili, gdy miałem wpisać do indeksów oceny niedostateczne, były tam już wpisane oceny lepsze, zaliczające - mówi nam dr Robert Filipkowski, który uczył na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Jest jednym z wykładowców, który po naszych tekstach o "psuciu edukacji" zdecydował się otwarcie opowiedzieć o presji, jaką na niego wywierały władze uczelni.

"To patologia. Zleciliśmy kontrolę na uczelniach". Ministerstwo o nieprawidłowościach - psm, mm 09.03.2011 TOK FM
To patologia - powiedział na antenie Radia TOK FM Zbigniew Marciniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego o opisanych przez nas nieprawidłowościach na niektórych uczelniach wyższych. - Zleciliśmy już kontrole - dodał. Czekamy na szczegóły od ministerstwa - kiedy i jakie uczelnie będą kontrolowane.

Politechnika Koszalińska: Nie zdałeś? I tak zaliczysz [posłuchaj mp3]

Politechnika Koszalińska: Nie zdałeś? I tak zaliczysz [posłuchaj mp3] - 5.03.2011 Joanna Krężelewska Glos Koszalinski
Uczelnia wyższa, np. Politechnika Koszalińska może zarabiać na studencie. Jak? Zaliczyć mu oblany egzamin. – To powszechna praktyka – twierdzi Artur Wezgraj, kanclerz Politechniki Koszalińskiej.

Afera na Politechnice: Kanclerz Wezgraj nie reprezentował stanowiska uczelni - Rozmawiała: Joanna Krężelewska  7.03.2011
"Zaliczenie oblanych egzaminów to powszechna praktyka" - te słowa Artura Wezgraja, kanclerza Politechniki Koszalińskiej wywołały olbrzymią dyskusję. Poprosiliśmy o rozmowę prof. Tomasza Krzyżyńskiego, rektora Politechniki Koszalińskie.

Politechnika Koszalińska: Student nie musi wiedzieć. I tak zda. Afera indeksowa - 8.03.2011
Po wypowiedzi Artura Wezgraja z Politechniki Koszalińskiej: - Chodzi o to, bym nie zniżał poziomu, ale mniej wymagał – napisał do nas wykładowca z Warszawy. Śmiało można powiedzieć, że w Polsce wybuchła afera indeksowa.

Moda na doktoraty obniża jakość nauki

Moda na doktoraty obniża jakość nauki - Jędrzej Bielecki, Nino Dżikija 2011-03-08 Dziennik Gazeta Prawna

Do niedawna powód do dumy, dziś doktorat staje się raczej przyczynkiem do podejrzeń o oszustwo, plagiat lub macdonaldyzację świata nauki.

Studia: rekrutacja na kierunki zamawiane poza kontrolą

Studia: rekrutacja na kierunki zamawiane poza kontrolą - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-03-09 Dziennik Gazeta Prawna

Wprowadzony w 2008 roku program kierunków zamawianych, czyli takich, które są najbardziej potrzebne polskim pracodawcom, wymaga korekt. Docelowo będzie on kosztował miliard złotych. Może jednak nie spełnić pokładanych w nim nadziei, czyli nie zwiększy znacząco liczby dobrze przygotowanych absolwentów studiów, które decydują o konkurencyjności gospodarki.

Komu przeszkadza orzeł na dyplomie

Komu przeszkadza orzeł na dyplomie - Katarzyna Klimek-Michno 09.03.2011 Dziennik Polski

EDUKACJA. Zamiast godła państwowego na dyplomie ukończenia studiów będzie godło uczelni. Nie podoba się to niepublicznym szkołom wyższym.

wtorek, 8 marca 2011

Wykładowcy WSSE nie fałszowali indeksów

Wykładowcy WSSE nie fałszowali indeksów - Marek Kozubal 07-03-2011 Zycie Warszawy

Śródmiejska prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie podejrzenia sfałszowania indeksów i protokołów egzaminacyjnych w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej. Dlaczego?

Młody naukowiec dostanie stypendium wynoszące piętnaście pensji profesora

Młody naukowiec dostanie stypendium wynoszące piętnaście pensji profesora - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-03-08 Dziennik Gazeta Prawna

Trwa nabór wniosków o przyznanie stypendiów naukowych dla wybitnych młodych uczonych. Minister nauki przyznaje je raz w roku.

Polscy absolwenci Harvardu pomogą studiującym tam rodakom

Polscy absolwenci Harvardu pomogą studiującym tam rodakom - 2011-03-08 PAP Nauka w Polsce

Polscy absolwenci Uniwersytetu Harvarda chcą wspomóc finansowo rodaków studiujących na tej prestiżowej amerykańskiej uczelni. W tym celu tworzą fundusz stypendialny. To pierwsza tego typu inicjatywa absolwentów Harvardu na świecie.

poniedziałek, 7 marca 2011

Eurydice Thematic Studies


Adults in Formal Education: Policies and Practices in Europe
Date of publication: 7 March 2011

Full version: en
Highlights: enfr



Globisz: "Panie premierze, za idiotę robię tu ja..." [FILM]

Globisz: "Panie premierze, za idiotę robię tu ja..." [FILM] - Piotr Rąpalski 2011-03-06 Gazeta Krakowska

"Panie premierze, za idiotę robię tu ja" - to zdanie wypowiedziane przez znanego aktora Krzysztofa Globisza podczas piątkowego otwarcia Narodowego Centrum Nauki w Krakowie jest przebojem na portalach społecznościowych. Globisz dał prawdziwy popis konferansjerki, przez większość uczestników uroczystości uznanej jednak za... co najmniej niekonwencjonalną. Teraz niektórzy ciskają w artystę gromy, a inni gratulują mu dowcipu i odwagi.

Kraków odpowiada za polską naukę

Kraków odpowiada za polską naukę - 05.03.2011 Dziennik Polski

NAUKA. Decyzje o rozdziale pieniędzy na badania w całej Polsce będą zapadać w naszym mieście.

Jak pragnę etatu!

Jak pragnę etatu! - Anita Karwowska 2011-03-06 metro.pl

Wyższe wykształcenie nadal się opłaca, ale korzyścią nie jest ta najlepsza, tylko jakakolwiek praca. Wykształconych absolwentów przybywa szybciej niż odpowiednich dla nich miejsc pracy. Dlatego muszą pracować poniżej kwalifikacji

ZUS wyda prywatnej uczelni interpretację dotyczącą ubezpieczeń społecznych

ZUS wyda prywatnej uczelni interpretację dotyczącą ubezpieczeń społecznych - Bożena Wiktorowska 2011-03-07 Dziennik Gazeta Prawna

Uczelnia może domagać się od ZUS wydania pisemnej interpretacji dotyczącej sposobu stosowania przepisów ubezpieczeniowych oraz ustalania wysokości składek.

Sygn. akt II UZP 8/ 10).

Bo była kobietą

Bo była kobietą - MAGDALENA SRODA 7.3.2011 Wprost str.34

Kilkaset osób przyszło, żeby zobaczyć na własne oczy to sensacyjne, nienormalne wydarzenie. 5 listopada 1906 r. pierwszy raz w historii Sorbony wykład miała wygłosić kobieta. Tą kobietą była Maria Skłodowska-Curie. Właśnie obchodzimy jej rok.

Komisja Dydaktyczna KRASP za zmianami na maturach

Komisja Dydaktyczna KRASP za zmianami na maturach - Źródło: PAP, 2011-03-06 Gazeta Prawna

Zmniejszenie liczby "rzadkich" przedmiotów maturalnych, obowiązkowe dwa egzaminy z przedmiotów dodatkowych na poziomie rozszerzonym - takie m.in. propozycje zmian na maturze od roku 2015 r. ma Komisja Dydaktyczna Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

niedziela, 6 marca 2011

Granty po nowemu

Granty po nowemu - Renata Czeladko 05-03-2011 Rzeczpospolita

Teraz sami naukowcy będą rozdzielać pieniądze na badania

Centrum nauki i rozbawiony Anioł w Krakowie

Centrum nauki i rozbawiony Anioł w Krakowie - Olga Szpunar 2011-03-04 Gazeta Wyborcza Krakow

Narodowe Centrum Nauki otwarte. Jego szefem został w piątek prof. Andrzej Jajszczyk z AGH. Powagę podniosłej uroczystości w Krakowie z premierem rządu, minister nauki i naukowcami rozbroił aktor Krzysztof Globisz.

sobota, 5 marca 2011

W Krakowie otwarto Narodowe Centrum Nauki, będzie przyznawać granty na badania

W Krakowie otwarto Narodowe Centrum Nauki, będzie przyznawać granty na badania - 4.03.2011 Dziennik Gazeta Prawna

Narodowe Centrum Nauki, organizujące konkursy na granty badawcze otwarto w piątek w Krakowie. Jak poinformowała na otwarciu minister nauki Barbara Kudrycka, dyrektorem NCN zostanie prof. Andrzej Jajszczyk.

Minister otworzyła Narodowe Centrum Nauki

Minister otworzyła Narodowe Centrum Nauki - Olga Szpunar 2011-03-04 Gazeta Wyborcza

Minister nauki Barbara Kudrycka uroczyście otworzyła w Krakowie Narodowe Centrum Nauki. Ogłosiła też dyrektora prestiżowej agencji. Jest nim prof. Andrzej Jajszczyk.

Otwarto Narodowe Centrum Nauki, pokieruje nim prof. Andrzej Jajszczyk

Otwarto Narodowe Centrum Nauki, pokieruje nim prof. Andrzej Jajszczyk - 2011-03-04 PAP - Nauka w Polsce
Narodowe Centrum Nauki, organizujące konkursy na granty badawcze otwarto w piątek w Krakowie. Jak poinformowała na otwarciu minister nauki Barbara Kudrycka, dyrektorem NCN zostanie prof. Andrzej Jajszczyk. Prof. Andrzej Jajszczyk jest specjalistą w dziedzinie telekomunikacji z Akademii Górniczo Hutniczej.

Tusk: Narodowe Centrum Nauki to ambitny, odważny projekt - 2011-03-04 PAP - Nauka w Polsce
Ambitnym i bardzo odważnym projektem, który wyraża się wiarą w potęgę nauki nazwał premier Donald Tusk otwarte w piątek w Krakowie Narodowe Centrum Nauki. Dyrektorem instytucji zostanie prof. Andrzej Jajszczyk.

piątek, 4 marca 2011

Inauguracja działalności Narodowego Centrum Nauki

piątek, 04 marca 2011 - aktualności MNiSW

Dzisiaj w Krakowie trwają uroczystości otwarcia Narodowego Centrum Nauki.
Bierze w nich udział premier Donald Tusk oraz  minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka. Obecna jest Rada Narodowego Centrum Nauki z prof. Michałem Karońskim na czele i nowo powołany dyrektor Centrum prof. Andrzej Jajszczyk.

Łatwiej o drugi bezpłatny kierunek

Łatwiej o drugi bezpłatny kierunek - 03.03.2011 Jedynka

Prof. Ryszard Górecki (senator sprawozdawca ustawy o szkolnictwie wyższym): Senat wniósł wiele istotnych poprawek do tych zapisów

Narodowe Centrum Nauki otwiera się w Biprostalu

Narodowe Centrum Nauki otwiera się w Biprostalu - Olga Szpunar 2011-03-04 Gazeta Wyborcza Krakow

W piątek w Krakowie uroczyste otwarcie Narodowego Centrum Nauki. Prestiżowa agencja ulokowała się w biurowcu Biprostalu, choć miała trafić do kamienic na Małym Rynku.

Płace na uczelniach. Ile zarabia profesor w Lublinie

Płace na uczelniach. Ile zarabia profesor w Lublinie? - Paweł P. Reszka 2011-03-03 Gazeta Wyborcza Lublin

Kto w Lublinie płaci najmniej swoim profesorom? Katolicki Uniwersytet Lubelski. Najwięcej za to naukowcy zarabiają na Politechnice Lubelskiej

Kontek: Piłsudski musi odejść!

Kontek: Piłsudski musi odejść! - 04.03.2011 Fakt

Nie mamy elit odpowiedzialnych za państwo, czyli dobro wspólne. Mamy lobbies, które bronią interesów wąskich grup i malkontentów, którym nic się nigdy nie podoba. A wszyscy tęsknią za nowym Piłsudskim, który weźmie za twarz i zdejmie z nich odpowiedzialność za siebie i innych - pisze publicysta Faktu, Tomasz Kontek

Uczelnie z autorskimi kierunkami studiów

Uczelnie z autorskimi kierunkami studiów - URSZULA MIROWSKA 4.3.2011 Dziennik Gazeta Prawna str.8 Gazeta Prawna
SZKOLNICTWO WYŻSZE Reforma kształcenia SENAT UCHWALIŁ

Drugi kierunek studiów płatny - Senat przyjął reformę szkolnictwa wyższego - Urszula Mirowska 2011-03-04 Dziennik Gazeta Prawna
Odpłatność za drugi kierunek studiów, praca maksymalnie na dwóch etatach oraz autonomia uczelni w tworzeniu programów studiów – takie zmiany czekają uczelnie już od października. Senat przyjął reformę szkolnictwa wyższego zgłaszając jednocześnie 146 poprawek.

Rektor Andrzejak idzie na urlop, władzę oddał koledze

Rektor Andrzejak idzie na urlop, władzę oddał koledze - Tomasz Wysocki 2011-03-03 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Prof. Ryszard Andrzejak, rektor Akademii Medycznej, nie będzie na razie kierował uczelnią. Ma przebywać na urlopie, dopóki nie zostanie wyjaśniona sprawa plagiatu w jego habilitacji. Trwa jednak spór, który z prorektorów powinien go zastąpić

czwartek, 3 marca 2011

Ustawa reformująca uczelnie: Senat wniósł ponad 70 poprawek

Ustawa reformująca uczelnie: Senat wniósł ponad 70 poprawek - Źródło: PAP 2011-03-03 Dziennik Gazeta Prawna
Ponad 70 poprawek do nowelizacji ustawy prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki wniósł w czwartek Senat. Teraz ponownie zajmie się nimi Sejm.


Senat wniósł poprawki do ustaw reformujących uczelnie - 2011-03-04 PAP, Nauka w Polsce

Pani minister tańczy

"Pani minister tańczy" - Przemysław Urbańczyk 2011-03-03 Gazeta Wyborcza

Krok do przodu, krok do tyłu. Takie taneczne pas wykonała pani minister Barbara Kudrycka w trakcie i po poniedziałkowym posiedzeniu senackiej komisji nauki.

Wrocław: rektor oskarżany o plagiat wziął urlop

Wrocław: rektor oskarżany o plagiat wziął urlop - 3.03.2011 PAP, onet.pl

Oskarżany o plagiat rektor wrocławskiej Akademii Medycznej prof. Ryszard Andrzejak zdecydował, że do czasu wyjaśnienia sprawy będzie przebywał na urlopie rektorskim – poinformował rzecznik uczelni Arkadiusz Foerster.

Zbiór zasad dla uczonych. Recenzjom towarzyskim, nie!

Zbiór zasad dla uczonych. Recenzjom towarzyskim, nie! - Paweł P. Reszka 2011-03-02 Gazeta Wyborcza Lublin

Recenzja naukowa nie powinna być przysługą dla kolegi, jak oceniać pracę naukową, by uniknąć zarzutu stronniczości? Resort nauki opublikował właśnie pierwszy zbiór zasad które powinny obowiązywać uczonych

Jakie okoliczności uzasadniają wypowiedzenie

Jakie okoliczności uzasadniają wypowiedzenie - 3.3.2011 Dziennik Gazeta Prawna str.11 Tygodnik Kadrowy

Przyczyną wypowiedzenia stosunku pracy mianowanego nauczyciela akademickiego mogą być „inne ważne przyczyny”. Jakie są to okoliczności? Krzysztof Chyba ekspert z zakresu prawa...

Rząd: podwyżki dla nauczycieli akademickich

Rząd: podwyżki dla nauczycieli akademickich - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-03-03 Dziennik Gazeta Prawna

W 2013 roku rząd wyda więcej pieniędzy na wynagrodzenia nauczycieli akademickich. Taką deklarację złożyła wczoraj w Senacie minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Senat debatował na temat uczelni

Senat debatował na temat uczelni - 2011-03-03 Nauka w Polsce

Wątpliwości, głównie dotyczące przepisów regulujących zatrudnienie i awansu naukowego pracowników uczelni, zgłaszali senatorowie w środę podczas debaty o nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym.

Prof. Mirosław Soroka: fałszerstwa w nauce wychodzą zwykle na jaw

Prof. Mirosław Soroka: fałszerstwa w nauce wychodzą zwykle na jaw - 2011-03-03 Nauka w Polsce

O tym, dlaczego naukowcy czasem mijają się z prawdą mówi w rozmowie z PAP chemik prof. Mirosław Soroka, były dziekan Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, który w marcu rozpoczyna na Uniwersytecie Wrocławskim otwarte wykłady o dobrych obyczajach w nauce.

środa, 2 marca 2011

Czy Kopernik zrobiłby dziś w Polsce karierę?

Czy Kopernik zrobiłby dziś w Polsce karierę? - dr Dominik Antonowicz 2.3.2011 Gazeta Wyborcza str.21 Opinie

Ostatni polski uczony, który prawdziwie zrewolucjonizował ludzkie horyzonty, to Mikołaj Kopernik. Gdy zaczynał studia, uniwersytet w Krakowie cieszył się uznaniem całego naukowego świata i przyciągał na łacińskojęzyczne studia rzesze cudzoziemców. W latach 1433-1510 stanowili oni aż 44 proc. krakowskich studentów! A jednak Kopernik zdecydował się kontynuować studia prawnicze w Bolonii, a następnie medyczne w Padwie

Ostrożnie z patentami

Ostrożnie z patentami - Piotr Cieśliński 2011-03-02 Gazeta Wyborcza

Przeprowadzana obecnie z rozmachem reforma polskiej nauki wprowadziła na pozór słuszną zasadę. O ocenie instytutu czy uczelni, która ma potem wpływ na ilość przyznanych funduszy na badania, decyduje teraz także liczba uzyskanych patentów.

Niższe czesne? Ministerstwo chce dotować studia na niepublicznych uczelniach

Niższe czesne? Ministerstwo chce dotować studia na niepublicznych uczelniach - Urszula Mirowska-Łoskot 2011-03-02 Dziennik Gazeta Prawna

Resort nauki chce dotować studia dzienne na niepublicznych uczelniach, dzięki czemu ponad 100 tys. studentów prywatnych uczelni może mniej zapłacić za naukę. Tymczasem uczelnie publiczne obawiają się, że dostaną mniej pieniędzy z budżetu.

Skandal z indeksami sprawdzi ministerstw

Skandal z indeksami sprawdzi ministerstwo - koz,p.gum. 02-03-2011 Rzeczpospolita

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego sprawdzi, czy w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie łamano prawo

wtorek, 1 marca 2011

Senacka komisja: ponad 100 poprawek do ustaw o uczelniach

Senacka komisja: ponad 100 poprawek do ustaw o uczelniach - 2011-03-01 Nauka w Polsce

Ponad 100 poprawek do ustaw reformujących szkolnictwo wyższe zaproponowała senacka Komisja Nauki, Edukacji i Sportu. Senatorowie omawiali w poniedziałek rządowy projekt nowelizacji. Ustawą i poprawkami do niej Senat ma zająć się w środę i w czwartek. 

Są pieniądze dla naukowców

Są pieniądze dla naukowców - Agnieszka Usiarczyk 28-02-2011 Rzeczpospolita
Rozpoczął się wiosenny sezon konkursów na dofinansowanie stypendiów i badań naukowych. Wnioski w programach Team, Homing Plus i Pomost można składać do połowy marca, a w programie Ventures adresowanym do najmłodszych naukowców, do połowy kwietnia.

Na naukowców czekają dodatkowe pieniądze - Urszula Mirowska 2011-03-01 Dziennik Gazeta Prawna
Stypendia w wysokości 5 tys. zł miesięcznie oraz 80 tys. zł rocznie na badania naukowe mają zachęcić naukowców do powrotu z zagranicy i pracy na polskich uczelniach.

Czerwona kartka dla Kudryckiej

Czerwona kartka dla Kudryckiej - Krzysztof Świątek Nr 10 (1168) 4 marca 2011 Tygodnik Solidarnosc

Rząd chce z uczelni uczynić fabryki produkujące dyplomy i nastawione na zysk. Do tego premiuje szkoły niepubliczne, wprowadzając ograniczenie możliwości pracy na dwóch etatach dla nauczycieli akademickich. Minister nauki pomija zaś podstawowy problem – dramatyczne niedofinansowanie polskiej nauki – tak oceniają przyjęte przez sejm dwie ustawy o szkolnictwie wyższym naukowcy ze stołecznych uczelni.

Prokurator zbada indeksy

Prokurator zbada indeksy - Marek Kozubal,Paulina Gumowska 01-03-2011 Rzeczpospolita

Śledczy zbadają, czy w Wyższej Szkole Społeczno-Ekonomicznej w Warszawie fałszowano indeksy. Władze uczelni oskarżają o to kilku profesorów, a studenci i wykładowcy masowo odchodzą z uczelni

Rektor AM Ryszard Andrzejak znów nie został odwołany towo

Rektor AM Ryszard Andrzejak znów nie został odwołany - towo 2011-03-01 Gazewta wyborcza Wroclaw

Nad wnioskiem o odwołanie rektora wrocławskiej Akademii Medycznej w południe głosowało Uczelniane Kolegium Elektorów, czyli reprezentacja profesorów, pracowników uczelni oraz studentów. Za przyjęciem wniosku było 67 elektorów, przeciw - 26, jeden wstrzymał się od głosy i jeden oddał głos nieważny. Do przyjęcia wniosku zabrakło czterech głosów.