poniedziałek, 31 maja 2010

Profesor UMK podejrzany o plagiat

Profesor UMK podejrzany o plagiat - map 31-05-2010 Rzeczpospolita

Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu jest podejrzany o plagiat pracy naukowej. Januszowi G. zarzucono przypisanie sobie autorstwa fragmentów rozprawy adiunkta z poznańskiego uniwersytetu.

Krajowe Ramy Kwalifikacji – ogólnopolska konferencja dla Prorektorów ds. nauczania

Krajowe Ramy Kwalifikacji – ogólnopolska konferencja dla Prorektorów ds. nauczania - 31.05.2010, aktualnosci MNiSW

We wtorek 1 czerwca odbędzie się w Warszawie ogólnopolska konferencja „Krajowe Ramy Kwalifikacji dla szkolnictwa wyższego – nowe narzędzie organizacji kształcenia” organizowana przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dla kogo medycyna po angielsku?

Dla kogo medycyna po angielsku? - nat, 2010-05-28 Gazeta Wyborcza Poznan

Uniwersytet Medyczny nie przyjmuje Polaków na programy przeznaczone dla studentów zagranicznych. Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w tej sprawie w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Wysokie opłaty rekrutacyjne. Za co?

Wysokie opłaty rekrutacyjne. Za co? - ANNA KOLET-ICIEK, 31.5.2010 Dziennik Polski str.6 Kraj

SZKOŁY WYŻSZE. 85, 100 albo 150 zł. W tym roku znów trzeba będzie płacić za możliwość ubiegania się o przyjęcie na studia.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego podpisała właśnie rozporządzenie o wysokości opłaty, jaką w tym roku będą mogły pobierać uczelnie od kandydatów. Mimo licznych apeli środowiska studenckiego nie uległa ona obniżeniu.

Humaniści docenieni

Humaniści docenieni - Renata Czeladko 31-05-2010 Rzeczpospolita

Rząd chce ogłosić Program Rozwoju Humanistyki. W 2011 r. ma przeznaczyć na ten projekt 70 mln zł

Cuts could drive the best scientific talent abroad, says Lord Rees

Cuts could drive the best scientific talent abroad, says Lord Rees - Hannah Devlin, Mark Henderson, May 29, 2010, Times online

Britain is on the brink of losing its best scientific talent to foreign competition, the head of Britain’s best regarded science establishment has warned.

piątek, 28 maja 2010

Ten Years of Bologna: Threats and Opportunities for Students

Ten Years of Bologna: Threats and Opportunities for Students - By Elisabeth Pain, May 28, 2010 Science Careers

Do Katowic zjadą tuzy polityki i gospodarki. Trzy dni debat dla przyszłości

Do Katowic zjadą tuzy polityki i gospodarki. Trzy dni debat dla przyszłości - Beata Sypuła, 2010-05-28 Dziennik Zachodni

Już w poniedziałek, 31 maja, rusza II Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. To najważniejsze wydarzenie biznesowe w naszej części Europy przyciągnie na trzy dni do Katowic wybitnych przedstawicieli nauki, biznesu, finansów i polityki.

W artykule m.in.:

Najważniejsze wydarzenia towarzyszące na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2010 - Materiał organizatora, 2010-05-27 Gazeta Wyborcza

Młodzi i utalentowani ludzie – największym dobrem narodowym

Młodzi i utalentowani ludzie – największym dobrem narodowym - JOANNA KLIMOWICZ, 28.5.2010 Gazeta Wyborcza str.6 Białystok

Uczelnia moich marzeń? To uczelnia, w której spotykają się najwybitniejsi naukowcy z najbardziej utalentowanymi studentami. Uczelnia, w której naukowcy znają adresy internetowe swoich kolegów na całym świecie – również noblistów – mówi „Gazecie”minister Barbara Kudrycka

ROZMOWA O przyszłości uczelni

Będziemy w pierwszej pięćdziesiątce w Europie

Będziemy w pierwszej pięćdziesiątce w Europie - Joanna Klimowicz, 2010-05-27 Gazeta Wyborcza Bialystok

Uczelnia moich marzeń? To uczelnia, w której spotykają się najwybitniejsi naukowcy z najbardziej utalentowanymi studentami. Uczelnia, w której naukowcy znają adresy internetowe swoich kolegów na całym świecie - również noblistów - mówi "Gazecie" minister Barbara Kudrycka

PWSZ będzie miała nowego rektora

PWSZ będzie miała nowego rektora - (tom)28.05.2010 Gazeta Współczesna Suwałki

Michał B. nie jest już rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach. Jego następca zostanie wyłoniony w ciągu miesiąca.

Uczelnie zachęcają maturzystów do studiów technicznych

Uczelnie zachęcają maturzystów do studiów technicznych - Urszula Mirowska, 2010-05-28 Dziennik Gazeta Prawna

Uczelnie wyższe promują tzw. kierunki zamawiane, tak jak firmy produkty. To dlatego, że ostatecznym warunkiem otrzymania dodatkowych pieniędzy jest zwiększenie liczby przyjętych na nie studentów.

Kudrycka zapewnia: nie wprowadzimy płatnych studiów

Kudrycka zapewnia: nie wprowadzimy płatnych studiów - 2010-05-26 Dziennik Gazeta Prawna

Zdaniem minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej reforma nauki, która wejdzie w życie z nowym rokiem akademickim oznacza m.in., że młodzi naukowcy będę mieli zagwarantowane finansowanie projektów naukowych.

Wypadli najlepiej

Wypadli najlepiej - a.u. 27-05-2010 Rzeczpospolita

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zajęła pierwsze miejsce w niezależnym rankingu polskich uczelni tygodnika „Wprost” i miesięcznika studenckiego „Dlaczego”.

Studia na koszt Unii

Studia na koszt Unii - Janina Blikowska 27-05-2010, Rzeczpospolita

Środki na otwieranie nowych kierunków studiów, dofinansowanie nauki w języku angielskim, interesujące staże i stypendia, a także na budowę zaplecza dydaktycznego – właśnie na te cele uczelnie mogą otrzymać pieniądze z funduszy unijnych w konkursach ogłaszanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

czwartek, 27 maja 2010

Report Assesses the Recession's Toll on Higher Education in Europe

Report Assesses the Recession's Toll on Higher Education in Europe - By Aisha Labi, May 25, 2010 The Chronicle of Higher Education

A new report by the European University Association examines the effects of the global financial crisis on European universities over the past two years and concludes that, while the situation is far from uniform, the turmoil has had profound implications for higher-education systems across Europe.

Raport: Pierwsze kroki na rynku pracy

Raport: Pierwsze kroki na rynku pracy - Ogólnopolskie badanie Deloitte i SGH studentów i absolwentów

Podcast: Pierwsze kroki na rynku pracy


PDF raportu

Pracodawcy na uczelni

Pracodawcy na uczelni - zdaniem Ministra 24.05.2010

Z opublikowanego raportu Deloitte i Szkoły Głównej Handlowej wynika, że „uczelnie powinny ściślej współpracować z pracodawcami, by wesprzeć absolwentów we wchodzeniu na rynek pracy, ponieważ 49% z nich twierdzi, że są raczej źle przygotowywani do przyszłych obowiązków. Jeszcze gorsze noty otrzymało przygotowanie do procesu poszukiwania pracy – aż 54,3% respondentów oceniło je źle”. Zaś według danych GUS za rok 2009, bezrobocie wśród absolwentów uczelni sięgnęło 44 proc.

Minister Kudrycka o reformie nauki

Minister Kudrycka o reformie nauki - kap, 2010-05-27 Nauka w Polsce

Zdaniem minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej, reforma nauki, która wejdzie w życie z nowym rokiem akademickim oznacza m.in., że młodzi naukowcy będę mieli zagwarantowane finansowanie projektów naukowych. W jej ocenie, konkursy na finansowanie badań będą bardziej obiektywne i przejrzyste.

Mistrz wykładowca

Mistrz wykładowca - Piotr Habasiński 27.5.2010 POLSKA The Times str.4 Edukacja

Obraz polskiego szkolnictwa wyższego nie zawsze jawi się malowniczo. Główną tego przyczynę upatruje się przede wszystkim w upowszechnionym dostępie do uczelni prywatnych, ale także wśród niezainteresowanych nauką studentów, którzy dobrą zabawę stawiają ponad edukacją, zaś wykładowców coraz rzadziej traktują z należnym im szacunkiem. Zdarza się jednak, choć są to sytuacje sporadyczne, że role się odwracają i to student nie jest przez swoich nauczycieli traktowany poważnie.

Kudrycka z wizytą w Łodzi Akademickiej

Kudrycka z wizytą w Łodzi Akademickiej - PAP, MK/26.05.2010 onet.pl

Zdaniem minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbary Kudryckiej reforma nauki, która wejdzie w życie z nowym rokiem akademickim oznacza m.in., że młodzi naukowcy będę mieli zagwarantowane finansowanie projektów naukowych.



Prof. Barbara Kudrycka w Łodzi - aktualnosci MNiSW

Wizja uczelni idealnej

Wizja uczelni idealnej - 18.5.2010 Perspektywy str.21

Misją rankingu Perspektyw i Rzeczpospolitej niezmiennie jest dostarczanie informacji o tym, jak oceniane są polskie uczelnie. Podkreślamy co roku: na ten ranking czekają przede wszystkim młodzi ludzie, którzy muszą podjąć jedną z najważniejszych życiowych decyzji – wybrać uczelnię i kierunek studiów. I właśnie dla nich przede wszystkim zbieramy dane i starannie je weryfikujemy. Bo w tej dziedzinie dobra informacja to szansa na życiowy sukces!

Lobby dla przyszłości

Lobby dla przyszłości - 18.5.2010 Perspektywy str.16

Czy jesteśmy w stanie zbudować w Polsce gospodarkę opartą na wiedzy? Jak dotrzeć do społecznej świadomości z wiedzą o światowych sukcesach polskich naukowców? - na te i inne pytania szukali odpowiedzi uczestnicy konferencji Polskie sukcesy oparte na wiedzy, która odbyła się 20 kwietnia br. w siedzibie Deloitte w Warszawie.

Minister do studentów: "Gdybym miała, to bym dała"

Minister do studentów: "Gdybym miała, to bym dała" - mm, 2010-05-26 Gazeta Wyborcza Lodz

Tak Barbara Kudrycka odpowiedziała doktorantowi Uniwersytetu Łódzkiego, który narzekał na skromną pensję.

środa, 26 maja 2010

Prof. Barbara Kudrycka o zaangażowaniu przedsiębiorców w naukę

Prof. Barbara Kudrycka o zaangażowaniu przedsiębiorców w naukę - Wojciech Kuśpik i Jan Bazyl Lipszyc, 14.5.2010 Nowy Przemysł str.7 Rozmowa miesiąca

Reforma szkolnictwa wyższego zaangażuje przedsiębiorców w proces tworzenia programów studiów, a nawet w prowadzenie zajęć i organizowanie praktyk dla studentów - mówi prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Politechnika znowu nie dostała pieniędzy

Politechnika znowu nie dostała pieniędzy - Paulina Głaczkowska 25-05-2010 Zycie Warszawy

Tylko dwie stołeczne uczelnie mogą liczyć na dodatkowe środki unijne na promocję kierunków ścisłych. Wśród nich nie ma jednak politechniki.

Zapotrzebowanie na nowych specjalistów

Zapotrzebowanie na nowych specjalistów - blik 25-05-2010 Rzeczpospolita

A by rozszerzyć swoją ofertę edukacyjną dla licencjatów i magistrów, niemal co roku wyższe uczelnie uruchamiają nowe kierunku na studiach podyplomowych.

NIK odmawia kontroli w Śląskim Uniwersytecie Medycznym

NIK odmawia kontroli w Śląskim Uniwersytecie Medycznym - Judyta Watoła, 2010-05-25 Gazeta Wyborcza Katowice

Nie będzie na razie kontroli NIK-u w sprawie przestrzegania prawa pracy w Śląskim Uniwersytecie Medycznym, o którą prosili związkowcy z uczelnianej "Solidarności"

wtorek, 25 maja 2010

Barbara Kudrycka: Uczelnie potrzebują konkurencji

Barbara Kudrycka: Uczelnie potrzebują konkurencji - MIRA SUCHODOLSKA, KLARA KLINGER, 25.5.2010 Dziennik Gazeta Prawna str.6 Kraj

BARBARA KUDRYCKA o strategiach rozwoju szkół wyższych, współpłaceniu studentów za naukę i budowaniu pomostów łączących naukę i gospodarkę - Polska nauka i młodzież mają ogromny potencjał, który coraz częściej ujawnia się w międzynarodowych konkursach naukowych. Włączanie do wspólnych projektów badawczych polskich naukowców pracujących za granicą jest jednym ze sposobów poprawy jakości uczelni.

Uniwersytety bliżej biznesu - reforma edukacji ukłonem w stronę inwestorów

Uniwersytety bliżej biznesu - reforma edukacji ukłonem w stronę inwestorów - Tomasz Podolak , 2010-05-24 bankier.pl

Absolwent na zamówienie. Szkoły wyższe dostają miliony, by studenci znaleźli pracę

Absolwent na zamówienie. Szkoły wyższe dostają miliony, by studenci znaleźli pracę - Klara Klinger, 2010-05-25 Dziennik Gazeta Prawna

Uczelnia musi zadbać o karierę swoich absolwentów – to warunek otrzymania dofinansowania na otwarcie kierunków zamawianych.

Uczelnie przyciągają studentów stypendiami

Uczelnie przyciągają studentów stypendiami - 2010-05-25 Dziennik Gazeta Prawna

Uczelnie techniczne rywalizują o studentów, obiecując im 1 tys. zł stypendium. Maturzyści powinni upewnić się, czy wybrana szkoła wyższa ich udziela.

Pieniądze dla uczelni

Pieniądze dla uczelni - rc 25-05-2010 Rzeczpospolita

Ministerstwo Nauki ogłosiło wczoraj listę uczelni, które w nowym roku akademickim dostaną dodatkowe pieniądze na kształcenie na kierunkach technicznych i ścisłych.


Politechnika Śląska dostanie najwięcej - Czeladko Renata 24-05-2010 Zycie Warszawy

Ministerstwo Nauki ogłosiło listę uczelni, które w nowym roku akademickim dostaną dodatkowe pieniądze na kształcenie na kierunkach technicznych i ścisłych. W trzeciej edycji rządowego programu „Kierunki zamawiane“ podzielono w konkursie 209 mln zł.

Zyski z pomnażania inżynierów

Zyski z pomnażania inżynierów - Aleksandra Pezda, 2010-05-25 Gazeta Wyborcza

Student dostanie tysiąc złotych stypendium, a uczelnia dodatkowe pieniądze na prowadzenie zajęć. Minister nauki znowu płaci za studiowanie na kierunkach ścisłych i technicznych.

Ponad 200 mln zł na studia strategiczne dla rozwoju Polski

Ponad 200 mln zł na studia strategiczne dla rozwoju Polski - kap, 2010-05-25 Nauka w Polsce

W październiku 2010 r. 22 polskie uczelnie otrzymają ponad 200 mln zł na dofinansowanie kierunków studiów, które są kluczowe dla gospodarczego rozwoju Polski. W poniedziałek, 24 maja, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłosiło wyniki konkursu na tzw. kierunki zamawiane.

poniedziałek, 24 maja 2010

Wietrzenie uniwersytetów

WIETRZENIE UNIWERSYTETÓW - EWA WESOŁOWSKA, 24.5.2010 Newsweek Polska str.3 Edukacja

W POLSCE DYPLOM WYŻSZEJ UCZELNI NIE GWARANTUJE ANI WIEDZY, ANI PŁACY. CZAS TO ZMIENIĆ – MÓWI PROF. STEFAN JACKOWSKI.

Gonimy, ale nie przegonimy

Gonimy, ale nie przegonimy - Witold Gadomski, 2010-05-23 Gazeta Wyborcza

Nie mamy wielkich szans na zrównanie się z najbogatszymi, ale europejski peleton musimy dogonić. Taką widzę rolę dla prezydenta" - mówił przed kilku dniami Bronisław Komorowski podczas spotkania z wykładowcami i studentami z Uniwersytetu Śląskiego. Dodał, że problemem Polski jest niska innowacyjność gospodarki i marny poziom szkół wyższych. Z diagnozą się zgadzam, problem w tym, że nie widzę żadnego programu wyjścia z zapaści.

REKTOR KOŁACZ WYPYCHA MŁODYCH W ŚWIAT

Trzeba wypchnąć młodych w świat - TOMASZ WYSOCKI 24.5.2010 Gazeta Wyborcza str.2 Praca
Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu zdecydował, że aby zostać na uczelni, młodzi badacze muszą zaliczyć co najmniej półroczny staż w zagranicznym ośrodku naukowym

REKTOR KOŁACZ WYPYCHA MŁODYCH W ŚWIAT - TOMASZ WYSOCKI 12.5.2010 Gazeta Wyborcza Wroclaw str.2

NOWE ZASADY PRACY DLA NAUKOWCÓW Z UNIWERSYTETU PRZYRODNICZEGO
Prof. Roman Kołacz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego, podjął odważną decyzję. – Aby zostać na uczelni, młodzi badacze muszą zaliczyć co najmniej półroczny staż na zagranicznym uniwersytecie. Muszą zobaczyć naukowy świat, wyjść poza opłotki własnej uczelni – przekonuje

Nieujawniony plagiat rozzuchwala

Nieujawniony plagiat rozzuchwala - Matylda Młocka 22-05-2010 Rzeczpospolita

wywiad z Przemysławem Lechem, prawnikiem z firmy Plagiat.pl

Rząd stawia na zawody przyszłości i jest gotów dać za nie pieniądze

Rząd stawia na zawody przyszłości i jest gotów dać za nie pieniądze - Klara Klinger, 2010-05-24 Dziennik Gazeta Prawna

Fizyka medyczna, inżynieria nanostruktur oraz fizyka w biotechnologii i medycynie – to nowe kierunki, które znalazły się na liście zamówionych przez rząd.


STUDIA Z DOPŁATĄ - ADAM RÓŻAŃSKI 24.5.2010 Newsweek Polska str.8 Edukacja

KOŃCZYSZ SZKOŁĘ ŚREDNIĄ? IDŹ NA STUDIA INŻYNIERSKIE. PAŃSTWO CI ZA TO ZAPŁACI I JESZCZE POMOŻE W ZALICZENIU SESJI EGZAMINACYJNEJ.

Minister: on musi odejść!

Minister: on musi odejść! - tom , 24.5.2010 Gazeta Współczesna str.2 Suwalska

Michał Bołtryk nie powinien pełnić funkcji rektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Suwałkach - uważa kierownictwo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Dlatego niedawno wszczęta została procedura odwołania go ze stanowiska.

sobota, 22 maja 2010

Kamela-Sowińska odchodzi

Kamela-Sowińska odchodzi - pż, 2010-05-22 Gazeta Wyborcza

Aldona Kamela-Sowińska, b. minister skarbu, która splagiatowała tekst o etyce w biznesie, zrezygnowała ze stanowiska rektora poznańskiej Wyższej Szkoły Handlu i Rachunkowości.


Prof. Kamela-Sowińska odchodzi po plagiacie - Piotr Żytnicki, 2010-05-22, Gazeta Wyborcza Poznan

- Zrobiłam błąd i muszę ponieść konsekwencje - mówi prof. Aldona Kamela-Sowińska. Była szefowa resortu skarbu zrezygnowała wczoraj ze stanowiska rektora poznańskiej Wyższej Szkoły Handlu i Rachunkowości

piątek, 21 maja 2010

The OECD Innovation Strategy: getting a head start on tomorrow

The OECD Innovation Strategy: getting a head start on tomorrow

on 27-May-2010
New sources of growth are urgently needed to help the world recover from the economic crisis and move towards a more sustainable growth path. Innovation is a critical part of this solution. Key findings of the OECD Innovation Strategy including two new publications will be presented by OECD Secretary-General Angel Gurría at the OECD Forum 2010 on Thursday, 27 May.

zrodlo

czwartek, 20 maja 2010

Młodzi, zdolni, niepotrzebni

Młodzi, zdolni, niepotrzebni - Jolanta Nowak, 2010-05-19 metro

Potrafią pracować kilkanaście godzin dziennie, są gotowi niewiele zarabiać. Ale jeśli szybko nie awansują i nie dostaną podwyżki, rzucą pracę i wyjadą do innego miasta albo nawet za granicę. Oto portret studenta prestiżowej polskiej uczelni

Ranking uczelni sposobem na rozwój

Ranking uczelni sposobem na rozwój - Krzysztof Szwałek 20-05-2010, Rzeczpospolita

Według strategii na lata 2010 – 2020 rozwój Unii ma się opierać m.in. na wiedzy i innowacjach. Hasła te brzmią podobnie do zapisanych w nieudanej strategii lizbońskiej. Tym razem z realizacją również mogą być problemy

Odwieszona kara dla Politechniki

Odwieszona kara dla Politechniki - Agata Kulczycka, 2010-05-20, Gazeta Wyborcza Rzeszow

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego odwiesiło karę dla Politechniki Rzeszowskiej dotyczącą wstrzymania wypłacania zaliczek na budowę Regionalnego Centrum Dydaktyczno-Konferencyjnego i Biblioteczno-Administracyjnego

środa, 19 maja 2010

Dekalog zmian na uczelniach

Dekalog zmian na uczelniach - Andrzej Malinowski 19-05-2010 Rzeczpospolita

Edukacja, zwłaszcza ta na wyższym poziomie, jest dla pracodawców sprawą równie ważną jak bezpieczeństwo energetyczne kraju – pisze prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich

Czy można wyłączyć rektora uczelni z postępowania?

Czy można wyłączyć rektora uczelni z postępowania? - Paweł Sikora 18-05-2010 Rzeczpospolita

Na mojej uczelni rektor prowadzi zajęcia seminaryjne. Troszeczkę się z nim pokłóciłam o temat pracy i padło kilka niemiłych słów. Rektor dał mi do zrozumienia, że mogę mieć w przyszłości problemy z ukończeniem studiów. Tak też się stało. Nie zaliczyłam jednego przedmiotu i dziekan mnie skreślił. Teraz napisałam odwołanie, ale nie chcę, żeby rozpoznawał je rektor. Poprosiłam o wyłączenie pracownika, który pełni funkcję rektora, podając za podstawę art. 24 par. 3 k.p.a.. Poinformowano mnie, że nie można wyłączyć tego pracownika, bo jest on jednocześnie rektorem i nie ma bezpośredniego przełożonego. Czy w takim razie można go wyłączyć?

Rada Moniturująca DGP: Wiedza napędza gospodarkę

Rada Moniturująca DGP: Wiedza napędza gospodarkę - Łukasz Guza Klara Klinger, 19.5.2010 Dziennik Gazeta Prawna

Polskie uczelnie wciąż kształcą absolwentów, którzy nie umieją odnaleźć się na rynku pracy. Bez gruntownej reformy szkolnictwa i powiązania go z biznesem tracić będą nie tylko oni. Wolniej będzie się też rozwijać nasza gospodarka.

Komorowski: potrzebujemy cyfryzacji Polski

Komorowski: potrzebujemy cyfryzacji Polski - PAP, RZ/18.05.2010 onet

Choć dotychczasowy boom edukacyjny to wielki sukces Polski, potrzeba opartej na konkurencji modernizacji szkolnictwa wyższego, a także cyfryzacji Polski, sprowadzenia internetu na wieś - mówił w Częstochowie marszałek Sejmu Bronisław Komorowski.

Młodzi chcą być przedsiębiorczy

Młodzi chcą być przedsiębiorczy - Anita Błaszczak 19-05-2010 Rzeczpospolita

Wśród studentów przybywa chętnych do otwarcia własnej firmy. Konkretne plany ma już niemal połowa z nich

Praca habilitacyjna rektora AM do ponownej kontroli

Praca habilitacyjna rektora AM do ponownej kontroli - Tomasz Wysocki, 2010-05-19 Gazeta Wyborcza Wroclaw

Wydział Lekarski wrocławskiej Akademii Medycznej w końcu powoła zespół, który zweryfikuje zarzut o popełnienie plagiatu stawiany rektorowi uczelni prof. Ryszardowi Andrzejakowi. To wynik uporu Centralnej Komisji ds. Stopni i Tytułów.

UMK radykalnie tnie etaty

UMK radykalnie tnie etaty - Alicja Cichocka, 18.05.2010 Nowosci Torun

Pracę straci sześciu z dwunastu lektorów języka niemieckiego- zadecydował wczoraj rektor UMK

Co dalej z rektorem?

Co dalej z rektorem? - tuli, 2010-05-18 Gazeta Wyborcza Bialystok

Choć został skazany prawomocnym wyrokiem sądu - prof. Michał B. nadal szefuje Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Suwałkach. Resort szkolnictwa wyższego interweniuje w tej sprawie. Na temat tego, co dzieje się w Suwałkach chce również zasięgnąć opinii innych rektorów polskich uczelni.

Kłopotliwe stypendia Gazpromu

Kłopotliwe stypendia Gazpromu - Agnieszka Łakoma 19-05-2010 Rzeczpospolita

Część studentów nie chce współpracy UW z rosyjskim koncernem

wtorek, 18 maja 2010

Majowe "Sprawy Nauki" o reformie, sztuce i pladze nadciśnienia

Majowe "Sprawy Nauki" o reformie, sztuce i pladze nadciśnienia - 2010-05-18 Nauka w Polsce

Wywiad z prof. Andrzejem Szczepańskim na temat projektów ustaw o nauce, z Wojciechem Krukowskim - byłym dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie o związkach sztuki z nauką oraz z dr Krystyną Knypl - internistką, hipertensjologiem i ekspertem Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia o pladze nadciśnienia w Polsce - można przeczytać majowym, internetowym wydaniu miesięcznika "Sprawy Nauki".

Gdańsk: Rektor AWFiS naruszył prawo

Gdańsk: Rektor AWFiS naruszył prawo - Jacek Sieński, 2010-05-18 Polska Dziennik Baltycki

Prof. Tadeusz Huciński, rektor Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, naruszył prawo, zwalniając dr. Krzysztofa Zawalskiego ze stanowiska kierownika Narodowego Centrum Żeglarskiego AWFiS w Gdańsku Górkach Zachodnich.

UAM nie dla prowincji?

UAM nie dla prowincji? - Natalia Mazur, 2010-05-18 Gazeta Wyborcza Poznan

Collegium Polonicum w Słubicach, Collegium Europaeum w Gnieźnie, Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu - jeśli wejdzie nowe prawo, te ośrodki będą musiały zniknąć. UAM walczy o ich zachowanie

Politechniki walczą o maturzystów

Politechniki walczą o maturzystów - Urszula Mirowska, 2010-05-18 Dziennik Gazeta Prawna

W tym roku w czołówce najpopularniejszych kierunków wciąż będą nauki humanistyczne, m.in. zarządzanie, pedagogika i prawo. Maturzyści coraz częściej wybierają jednak studia techniczne.

Szkolnictwo wyższe: akademicy proponują, aby pieniądze z budżetu trafiały również do uczelni niepublicznych

Szkolnictwo wyższe: akademicy proponują, aby pieniądze z budżetu trafiały również do uczelni niepublicznych - Klara Klinger 2010-05-18 Dziennik Gazeta Prawna

Wszystkie konferencje rektorów szkół wyższych, bez głosu sprzeciwu, przyjęły środowiskowy projekt strategii dla tego sektora. Teraz minister nauki Barbara Kudrycka musi zadecydować, czy dalej promować własny projekt.

poniedziałek, 17 maja 2010

IPTS Working Papers on Corporate R&D and Innovation #1-4/2010 published


New insights on EU-US comparison of corporate R&D                               01/2010 
This paper focuses on the main differences between the EU and the US in corporate R&D performance, especially in the following three main aspects: (i) dynamics of the economic structures and the cause of the R&D intensity gap; (ii) R&D performance and company demographics and (iii) financial availability and corporate R&D investment.
--------------
Drivers and policies for increasing and internationalising R&D activities of EU MNEs                                                                                                                                   02/2010
This paper aims at investigating in a quantitative way the main factors explaining: (i) the decision of firms to increase their R&D investment effort in the near future; (ii) the main drivers explaining the favourite international location choice for R&D; and (iii) the impact of direct and indirect policies to support R&D activities in the EU.
--------------
Financing constraints and R&D investments of large corporations in Europe and the USA                                                                                                             03/2010
This paper explores the existence and importance of financing constraints for R&D investments in large EU and US manufacturing companies over the 2000 – 2007 period.
--------------
The job creation effect of R&D expenditures                                                  04/2010 
This paper using a unique database covering 25 manufacturing and service sectors for 15 European countries over the period 1996-2005, for a total of 2,295 observations, and apply GMM-SYS panel estimations of a demand-for-labour equation augmented with technology investigates the impact fo R&D expenditures on job-creating effects.
--------------

J. Kaczyński zapewnia: jestem za pełnym otwarciem zawodów prawniczych

J. Kaczyński zapewnia: jestem za pełnym otwarciem zawodów prawniczych - 2010-05-15, Dziennik Gazeta Prawna

Kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński zapewnia w liście skierowanym do studentów, do którego w sobotę dotarła PAP, że ich sprawy są ważną częścią jego programu wyborczego.

Poczta 17.05 Wprost

POCZTA - 17.5.2010 Wprost str.4

Kto nie lubi konkurować

Najpierw myślałem, że mnie oczy mylą. Potem wydawało mi się, że „Wprost" zaatakowało stado drukarskich chochlików. Ostatecznie doczytałem, że to prawda: ani Jagiellonka, ani Uniwersytet Warszawski, ani KUL, SGH, AGH i wiele innych szkół nie zechciało wziąć udziału w rankingu szkół wyższych.

Przyszli inżynierowie chcą pracować w kraju

Przyszli inżynierowie chcą pracować w kraju - Klara Klinger, Klara Klinger, Dziennik Gazeta Prawna

Inżynierowie zostają w Polsce. Nie interesuje ich robienie kariery za granicą. Najchętniej chcieliby się zatrudnić w dużej, międzynarodowej korporacji. To efekt zmian na rynku pracy.

piątek, 14 maja 2010

Gdzie dorabia prezydent Krakowa?

Gdzie dorabia prezydent Krakowa? - (AM) 14.05.2010 Dzienik Polski

Prezydent Jacek Majchrowski nie dość, że zarządza prawie milionowym miastem, to jeszcze pracuje na dwóch uczelniach.


Zobacz, ile zarabia władza w Małopolsce - Krzysztof Sakowski, 2010-05-13 Gazeta Krakowska Polska

Kryzys nie uderzył po kieszeni prezydentów i burmistrzów w Małopolsce. Jak wynika z ich oświadczeń majątkowych, wielu z nich zarobiło w 2009 r. więcej niż rok wcześniej. Inni pospłacali kredyty i powiększyli oszczędności.

Kolegium polsko-ukraińskie. Dwa dyplomy dla doktorów

Kolegium polsko-ukraińskie. Dwa dyplomy dla doktorów - Paweł P. Reszka, 2010-05-13 Gazeta Wyborcza Lublin

Absolwenci kolegium polsko - ukraińskiego będą otrzymywać dwa dyplomy. Uczelni polskiej oraz ukraińskiej

Polska ma osiągnąć lepsze wyniki

Polska ma osiągnąć lepsze wyniki - 13.05.2010 interia

Ograniczenie do 10 proc. odsetka osób przedwcześnie kończących naukę oraz wzrost do 40 proc. odsetka osób z wyższymi studiami - takie cele decyzją ministrów edukacji UE wrócą do unijnej strategii gospodarczej Europa 2020. Według projekcji doradców premiera, w 2030 roku Polska powinna uzyskać 90-100 proc. średniego poziomu PKB/osobę w UE27.

czwartek, 13 maja 2010

Komorowski: to smutna prawda i daje wiele do myślenia

Komorowski: to smutna prawda i daje wiele do myślenia - 13.05.2010 onet.pl

- Jest smutną prawdą, że uczelnie polskie znajdują się na czterechsetnych miejscach. To musi dać wiele do myślenia - mówił Bronisław Komorowski podczas spotkania z wykładowcami i studentami z Uniwersytetu Śląskiego i zaapelował o uruchomienie "projektów reformatorskich".

Naukowcy z PAN chcą weta

Naukowcy apelują do Komorowskiego o zawetowanie ustawy o PAN - 2010-05-13 Nauka w Polsce

Pracownicy Polskiej Akademii Nauk zaapelowali w środę do p.o. prezydenta Bronisława Komorowskiego o zawetowanie ustawy o PAN. Ich zdaniem, jej zapisy drastycznie pogorszą warunki płacowe pracowników Akademii. Pod listem otwartym w tej sprawie podpisało się w sumie 35 osób, w tym dyrektorzy instytutów PAN m.in. z Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Poznania i Lublina; nie podpisał się prezes PAN.


Naukowcy z PAN chcą weta - Renata Czeladko 13-05-2010, Rzeczpospolita

Pracownicy Polskiej Akademii Nauk twierdzą, że wejście w życie ustaw reformujących naukę grozi obniżkami ich płac

Minister nauki wsparła projekt centrum badań napędów lotniczych

Minister nauki wsparła projekt centrum badań napędów lotniczych - 13.05.2010 Nauka W Polsce

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka podpisała w czwartek z konsorcjum Polonia Aero umowę o wsparciu finansowym - w wysokości 165 mln zł - projektu Laboratorium Aerodynamiki Przepływów Turbinowych w Zielonce k. Warszawy. Ma to być największe i najnowocześniejsze na świecie centrum badań napędów lotnicznych.

Ranking szkół wyższych 2010 - Rzeczpospolita

Kapituła rankingu

Ranking szkół wyższych 2010 - komentarze

  • Warszawa tym razem przed Krakowem - Renata Czeladko 13-05-2010 Rzeczpospolita
    Uniwersytet Warszawski pokonał Jagielloński i po dwóch latach wrócił na pierwsze miejsce. Trzecią lokatę zachował poznański UAM
  • Biorą lekcje w Google i Microsoft - Marek Kozubal
    Pracodawcy wysoko oceniają absolwentów Uniwersytetu Warszawskiego, najlepszej uczelni w tegorocznym rankingu. Przyznają, że to oni stanowią trzon kadry w ich firmach 
  • UJ: prestiż, który zobowiązuje - Ewa Łosińska
    Ranga Uniwersytetu Jagiellońskiego pomaga w kontaktach zewnętrznych i dopinguje do pracy – twierdzą naukowcy i studenci drugiej uczelni w tegorocznym rankingu
  • Nasza uczelnia jest wielopokoleniowa - Łukasz Zalesiński
    W najlepszej spośród zawodowych szkół w rankingu uczą się i dzieci, i seniorzy. – Wbrew kryzysowi gospodarczemu i demograficznemu umacniamy pozycję – mówi rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Kaliszu
  • Prywatna szkoła? Jedź na Mazowsze - Paulina Głaczkowska
    Aż cztery niepubliczne uczelnie z tego regionu znalazły się w ścisłej czołówce zestawienia „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”. Liderem od lat jest Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie
  • Najlepsi wśród swoich - Renata Czeladko
    Nie jest zaskoczeniem, że spośród 25 klasyfikowanych uniwersytetów pierwsze miejsce w tym roku zajmuje Uniwersytet Warszawski.
  • Życie studenckie też wiele mówi o uczelni - Renata Czeladko
    Prywatne szkoły wyższe mają nowatorskie podejście do kształcenia i szybciej reagują na zmiany na rynku pracy. Publiczne dają pewność, że nie zaprzestaną działalności, są też dobrze rozpoznawane przez pracodawców – mówi Ewa Wojtowicz z Centrum Pracy i Kariery SWPS
  • Być jak porucznik Columbo - Agnieszka Usiarczyk , Jarosław Stróżyk
    Przyszli lekarze od początku mają kontakt z pacjentami, prawnicy mogą poczuć się jak detektywi ze znanego serialu, a inżynierowie zbudować nowoczesny pojazd. Tak kształcą Politechnika Warszawska, UW i SGH – liderzy nauczania na tych kierunkach

      środa, 12 maja 2010

      Ankieta pomoże NCBiR w tworzeniu programów strategicznych

      Ankieta pomoże NCBiR w tworzeniu programów strategicznych - 12.05.2010 Nauka w Polsce

      Które obszary polskiej gospodarki, nauki i techniki stwarzają rzeczywiste szanse na sukces i osiągnięcie strategicznych celów gospodarczych Polski? Odpowiedź na to pytanie ma przybliżyć ankieta przygotowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR). Uzyskane wyniki pomogą specjalistom z NCBiR w opracowaniu tzw. programów strategicznych, służących rozwojowi polskiej gospodarki.

      Ankieta NCBiR  - link

      Wkraczamy na nieodkryte terytoria

      Wkraczamy na nieodkryte terytoria - Anna Bugajska 12-05-2010 Rzeczpospolita

      Prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, opowiada o celach rozpoczynającej się dzisiaj w Warszawie konferencji Science and Art in Europe, o związkach nauki ze sztuką i swojej fascynacji muzyką

      APEL

      Platforma chce otwarcia zawodów prawniczych

      Platforma chce otwarcia zawodów prawniczych - Grzegorz Osiecki, 2010-05-11 Dziennik Gazeta Prawna

      Próba otwarcia zawodów prawniczych będzie kolejnym polem kampanijnej rywalizacji między PO a PiS.

      Stabilna posada z szansą na wysokie zarobki

      Stabilna posada z szansą na wysokie zarobki - Anita Błaszczak 12-05-2010 Rzeczpospolita

      Młodzi Polacy rzadziej dziś myślą o zawodowym rozwoju. Częściej szukają pracy, która zapewni stabilizację, a w przyszłości dobre pieniądze

      wtorek, 11 maja 2010

      Pracownika zatrudnię, byle nie magistra

      Pracownika zatrudnię, byle nie magistra - Monika Niewielska, 2010-05-07, ONET.PL

      Dlaczego absolwentom wyższych uczelni trudno znaleźć pierwszą pracę? Czy żeby zdobyć tytuł magistra, wystarczy mieć pieniądze? Co daje dziś młodemu człowiekowi wyższe wykształcenie? Czy w ogóle warto studiować? Jak przygotować absolwenta szkoły średniej do studiów?

      Spór o nielegalnego magistra

      Spór o nielegalnego magistra - Aleksander Król 10.05.2010 Polska Dziennik Zachodni

      Resort edukacji ma wątpliwości, czy katowicka Akademia Ekonomiczna, zgodnie z prawem, od ośmiu lat kształci w Rybniku magistrów. 30 kwietnia ministerstwo wysłało pismo do rektora uczelni domagając się wyjaśnień, na jakiej podstawie prowadzi ona studia II stopnia poza macierzystym ośrodkiem.

      Eksperyment: Gimnazjaliści zdali maturę z matematyki

      Eksperyment: Gimnazjaliści zdali maturę z matematyki - Marzena Żuchowicz, ape, 2010-05-11 Gazeta Wyborcza Wroclaw

      Zadania tegorocznej matury daliśmy do rozwiązania trzecioklasistom z Gimnazjum nr 1 przy ul. Jeleniej. Zdali wszyscy.


      Gimnazjaliści zdali maturę - MARZENA ŻUCHOWICZ ALEKSANDRA PEZDA, 11.5.2010 Gazeta Wyborcza str.2, Z drugiej strony

      Zrobiliśmy eksperyment: gimnazjalistom z Wrocławia daliśmy do rozwiązania tegoroczną maturę z matematyki. Wszyscy zdali

      Rektor UW: Nie wycofałam patronatu

      Rektor UW: Nie wycofałam patronatu - Rozmawiała Ewa Siedlecka, 2010-05-11, Gazeta Wyborcza
      - Tego typu konferencje są w gestii wydziału, a czasami nawet instytutu lub zakładu i rektor w ich organizację i przebieg nie ingeruje - mówi o odwołanej konferencji prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego

      Nie zgadzam się, więc nie dyskutuję - Ewa Siedlecka, 2010-05-11
      Na Uniwersytecie Warszawskim nie doszło do konferencji z udziałem prof. Petera Singera. Jego poglądy nie podobały się innym prelegentom

      Konferencja na banicji - es, 2010-05-11, Gazeta Wyborcza
      W warszawskiej księgarni Traffic odbyła się zakazana na Uniwersytecie Warszawskim konferencja o prawach zwierząt

      Prokuratura zbada ortodontów

      Prokuratura zbada ortodontów - Marcin Kącki, 2010-05-10 Gazeta Wyborcza

      Poznańskie Centrum Stomatologii pod lupą śledczych. Bo opisaliśmy złe leczenie, fatalne kształcenie studentów i fałszowanie dokumentów. Kontrolę robią też NFZ, Izba Lekarska i uniwersytet.

      poniedziałek, 10 maja 2010

      Stypendia L'Oreal dla polskich badaczek

      Stypendia L'Oreal dla polskich badaczek - 2010-05-10 Nauka w Polsce

      Stypendia w wysokości 30 i 25 tys. złotych czekają na najlepsze polskie badaczki, które przystąpią do programu L'Oreal Polska dla Kobiet i Nauki. Zgłoszenia do dziesiątej edycji konkursu można przesyłać do 31 lipca.

      Absolwent absolwentowi nierówny

      Absolwent absolwentowi nierówny - Aneta Zadroga 2010-05-10 Gazeta Wyborcza

      Mają problemy z obsługą komputera. Nie znają języków obcych, mało wiedzą o innych krajach, ale umieją pracować pod presją czasu. Zawodowo absolwenci uniwersytetów są daleko za tymi, którzy skończyli szkoły techniczne.

      WPROST Numer: 20/2010 (1423) 10.5.2010 - o uczelniach

      Szkoła konkurencji - Paweł Dobrowolski str.10 Ranking

      Szkoła konkurencji W USA rankingi uniwersytetów są pożyteczne, potrzebne i popularne. Amerykańskie uniwersytety konkurują o studentów. Studenci płacą tam za studia i utrzymują uczelnie na rynku. Jak każda firma tamtejsze uniwersytety chcą dotrzeć do konsumentów z informacją o jakości swoich usług oraz przekonać, że oferują odpowiednie dla danego konsumenta połączenie ceny i jakości. Dla jednych studentów odpowiedni jest Harvard, dla innych przyzwoity uniwersytet stanowy, a dla jeszcze innych lokalny college.

      Realna wartość wiedzy - Barbara Kasprzycka str.8 Ranking

      Realna wartość wiedzy Ranking szkół wyższych został przygotowany dla przyszłych studentów – nie dla profesorów i wykładowców, którzy lubią obwieszać swoje gabinety dyplomami uznania. Tygodnik „Wprost” po kilku latach przerwy, mając wsparcie studenckiego miesięcznika „?dlaczego”, opracował zestawienie, w którym wyróżnia uczelnie nadążające za rzeczywistością.

      Wysyłanie dzieci na studia za granicę to pozerstwo

      Rozmowa z Krzysztofem Pawłowskim, założycielem i prezydentem Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu


      80 procent uczelni zbankrutuje - Anna Nalewajk str.22 Ranking

      Rozmowa z prof. Krzysztofem Rybińskim, ekonomistą, wykładowcą w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie


      Politechnika babska - Janusz Schwertner str.24 Ranking

      Kobiety mają mniejsze predyspozycje, by zostać inżynierami? Bzdura! Na kierunkach technicznych radzą sobie równie dobrze. A mężczyźni wcale nie narzekają – dzięki temu na obleganych dotychczas przez płeć męską uczelniach robi się coraz piękniej.

      Kto uczy naszych studentów

      Kto uczy naszych studentów - AGATA GRABAU 10.5.2010 Przegląd str.18 Kraj

      102 tys. etatów nauczycieli akademickich. Coraz starsi profesorowie mają po kilka posad, za mało asystentów i adiunktów

      Wykładowca pod lupą - AGATA GRABAU 10.5.2010 Przegląd str.22 Kraj

      Dla uczelni najbardziej opłacalni są profesorowie, potem doktorzy habilitowani i doktorzy. Asystenci magistrzy są jedynie kosztem

      PKO BP liderem na rynku kredytów dla studentów

      PKO BP liderem na rynku kredytów dla studentów - Katarzyna Przybyła 2010-05-10 Dziennik Gazeta Prawna

      W tym roku akademickim banki udzieliły studentom ponad 15,6 tys. preferencyjnych kredytów – wynika z danych zebranych przez „DGP”.

      Uczelnie będą walczyć o dotacje

      Uczelnie będą walczyć o dotacje - Dorota Przybyła 08.05.2010 Dziennik Polski

      NAUKA. Zmienia się system finansowania szkolnictwa wyższego

      System dofinansowania szkolnictwa wyższego w Polsce już wkrótce może ulec zmianie. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego opracowało koncepcję, zgodnie z którą o rozdysponowaniu środków finansowych między uczelniami ma decydować konkurs o miano Krajowego Naczelnego Ośrodka Wiodącego.

      Apel Parlamentu Studentów RP do kandydatów na prezydenta

      Apel Parlamentu Studentów RP do kandydatów na prezydenta - 08.05.2010 onet.pl

      Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej zaapelował do kandydatów na urząd prezydenta o przedstawienie poglądów na kwestie finansowania studiów w Polsce, otwarcia zawodów prawniczych i wyrównywania szans absolwentów na rynku pracy.

      sobota, 8 maja 2010

      Rektor skazany za fałszerstwo wciąż rządzi uczelnią

      Rektor skazany za fałszerstwo wciąż rządzi uczelnią - (tom)  8.05.2010 Gazeta Współczesna Suwałki

      Już od ponad tygodnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie potrafił zająć stanowiska w sprawie rektora suwalskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, który rządzi placówką mimo prawomocnego, skazującego wyroku. Sama uczelnia z opinią publiczną nie liczy się w ogóle.

      piątek, 7 maja 2010

      Dotacje na innowacje zawisły na włosku

      Dotacje na innowacje zawisły na włosku - Agnieszka Jabłońska 7.5.2010 Puls Biznesu str.8 puls dnia

      76 firm czeka na dotacje unijne. Zdaniem ministerstwa nauki za mało chcą wydać na badania, za dużo na inwestycje.

      Sytuacja na linii Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) - Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) - przedsiębiorcy zaogniła się. Wszystko przez dotacje z działania 1.4/4.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, w którego ramach firmy ubiegają się o wsparcie na badania naukowe i wdrożenie ich efektów. Zdaniem MNiSW, dysproporcja między kosztami części badawczej i inwestycyjnej jest tak duża, że wskazuje na próbę obejścia przez firmy wymogu prowadzenia prac naukowych. Według uczestników konkursu, MNiSW bezprawnie zmieniło zasady konkursu.

      Za tanie badania Ponownej ocenie zostanie poddanych 76 wniosków, w przypadku których stosunek wartości badań do inwestycji jest większy niż 10:1.

      Rektorzy przyjęli strategię rozwoju szkolnictwa wyższego

      Rektorzy przyjęli strategię rozwoju szkolnictwa wyższego - kap 2010-05-07 Nauka w Polsce

      Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich przyjęło w czwartek w Kielcach środowiskowy projekt "Strategii rozwoju szkolnictwa wyższego na lata 2010-2020". Przewodnicząca KRASP, rektor Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow podkreśliła, że założenia strategii stawiają na jakość nauczania.

      Marketingowa wojna o przyszłego studenta

      Marketingowa wojna o przyszłego studenta - BankierPress, 2010-05-06 bankier.pl

      Coraz większa konkurencja na rynku edukacyjnym w Polsce, dający o sobie znać coraz wyraźniej niż demograficzny, zmusza uczelnie wyższe do walki o przyszłego studenta. Rozpoczyna się nowa wojna, w której wygrają ci, którzy jak najszybciej porzucą sztywne schematy i zaczną myśleć marketingowo. Stawka jest wysoka – przegranym grozi bankructwo.

      Rektorzy w Kielcach. Chcą postawić na jakość

      Rektorzy w Kielcach. Chcą postawić na jakość - jak 2010-05-06 Gzaeta Wyborcza Kielce

      Przez 20 lat znacząco zwiększyliśmy liczbę studiujących. Teraz chcemy postawić na jakość - powiedziała prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor Uniwersytetu Warszawskiego i przewodnicząca KRASP.

      Warunki przyjęcia maturzysty na studia określa uczelnia

      Warunki przyjęcia maturzysty na studia określa uczelnia - Łukasz Guza, Jolanta Góra-Ojczyk, 2010-05-07 Dziennik Gazeta Prawna

      O tym, jakie wyniki stanowią podstawę rekrutacji na studia, decydują uczelnie. Kandydaci na studia mogą odwołać się od ich decyzji w sprawie odmowy przyjęcia na dany kierunek. Mogą też złożyć skargę do sądu.

      czwartek, 6 maja 2010

      Rektorzy dyskutują o przyszłości uczelni

      Rektorzy dyskutują o przyszłości uczelni - jak, 2010-05-06 Gazeta Wyborcza Kielce

      Dziś w Kielcach rozpoczyna się posiedzenie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. W trwających do soboty obradach wezmą udział przedstawiciele ponad stu uczelni. Dyskutować będą m.in. nad nowelizacja ustawy o szkolnictwie wyższym. Gościem rektorów będą m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka oraz prezes PAN prof. Michał Kleiber.

      Jeśli studia, to humanistyczne

      Jeśli studia, to humanistyczne - Renata Czeladko , zal 06-05-2010 Rzeczpospolita

      Najwięcej tegorocznych maturzystów chce kontynuować naukę na uniwersytetach

      Narzędzia informatyczne niezbędne w zdobywaniu wiedzy

      Narzędzia informatyczne niezbędne w zdobywaniu wiedzy - 05-05-2010 Rzeczpospolita

      Rozmowa: Wiesław Majos, radca ministra w Departamencie Systemów Informatycznych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego

      Superbaza tytułów naukowych

      Superbaza tytułów naukowych - Marek Kozubal 05-05-2010 Rzeczpospolita

      Jedyną w Polsce elektroniczną bazę recenzowanych publikacji naukowych tworzy Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Białymstoku. Docelowo znajdą się w niej publikacje z wydawnictw ze 100 szkół wyższych

      środa, 5 maja 2010

      Dziewczyny do ścisłych!

      Dziewczyny do ścisłych! - Monika Janusz-Lorkowska 04-05-2010, Rzeczpospolita

      Kobiety na uczelniach technicznych, czyli siła stereotypu

      Były wojewoda nie musi przepraszać profesora UŚ

      Były wojewoda nie musi przepraszać profesora UŚ - 04.05.2010 ONET

      Były wojewoda śląski, obecnie adiunkt na Uniwersytecie Śląskim Tomasz Pietrzykowski nie musi przepraszać profesora tej uczelni Jana Iwanka za podanie informacji, że zainicjował on na uczelni akcję sprzeciwu wobec lustracji.

      wtorek, 4 maja 2010

      Trends and Issues in International Student Mobility

      Trends and Issues in International Student Mobility (pdf)More emphasis is now being placed in the media on the contribution international students make to national and local economies. The fact that these figures are becoming so dominant in the debate about international students relates to the shift from social/cultural and academic to economic rationales in international student recruitment, which is increasingly evolving in a multinational industry.

      zrodlo

      The Asian Higher Education Century?

      Philip Altbach: The Asian Higher Education Century? The 2009 world university rankings showed a modest increase in the number of universities in Asia that have entered the top 100—in the Shanghai Academic Ranking of World Universities from 5 to 6, and in the Times Higher
      Education/QS rankings from 14 to 16. Commentators immediately referred to the academic rise of Asia and a concomitant decline of the West.

      zrodlo

      U.S. branch campuses abroad: results of a targeted survey

      U.S. branch campuses abroad: results of a targeted survey - May 2, 2010 by globalhighered

      Editor’s note: this entry was kindly contributed by Madeleine Green (...), Vice President, International Initiatives, American Council on Education (ACE).

      Sejm przyjął poprawki Senatu do ustaw reformujących naukę

      Sejm przyjął poprawki Senatu do ustaw reformujących naukę - kap 2010-05-04 Nauka w Polsce

      Sejm przyjął senackie poprawki do pakietu ustaw reformujących polską naukę. Ustawy zakładają decentralizację finansowania nauki i związanie jej z sektorem gospodarczym, powołanie Narodowego Centrum Nauki i likwidację najgorzej ocenianych jednostek naukowych.

      Fundusze unijne: Firmy dostaną więcej pieniędzy na badania naukowe

      Fundusze unijne: Firmy dostaną więcej pieniędzy na badania naukowe - Mariusz Gawrychowski 4.5.2010 Dziennik Gazeta Prawna

      Koniec fikcji w staraniach o dotacje z działania 1.4-4.1. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego rozdziela unijne dotacje na badania naukowe od wsparcia na inwestycje.

      Plagiat nie ulega przedawnieniu

      "Plagiat nie ulega przedawnieniu" - Adam Makosz 4.5.2010 Dziennik Gazeta Prawna

      Rozmawiamy z PRZEMYSŁAWEM LECHEM, prawnikiem z Plagiat.pl - Gdzie leży granica pomiędzy karalnym plagiatem a dozwolonym korzystaniem z cudzych treści?
      (...)
      Różnorodność sytuacji może więc wpływać na odpowiedzialność karną, cywilną i administracyjną, jak również na etyczne oceny postępowania. Jedną z konsekwencji może być odebranie nadanego tytułu zawodowego w drodze decyzji administracyjnej. Obecnie pod rządami ustawy z 27 lipca 2005 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym postępowanie w sprawie cofnięcia tytułu zawodowego może zostać wszczęte w każdym czasie. To dlatego, że zgodnie z tą ustawą czyn zabroniony w postaci plagiatu nie ulega przedawnieniu.

      Ciąg dalszy nastąpił - Marek Wroński FA 05/2010

      „Prawa autorskie do pracy magisterskiej należą do studenta. Zadaniem promotora jest kontrolowanie i wskazywanie usterek podczas jej pisania, jednak nie daje mu to podstaw, by twierdzić, że jest on jej współautorem”.
      (...)
      Prof. Płachta został uznany przez sędzię Annę Łochowską− Jachniewicz winnym popełnienia zarzucanych przez prokuratora plagiatów. Ukarano go karą pozbawienia wolności na okres 8 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata oraz ośmiotysięczną grzywną (400 stawek dziennych po 20 zł!), nakazano zwrócić 6000 zł Wydziałowi Prawa za honorarium plagiatowego artykułu o objętości 2,4 ark. wydawniczego oraz obciążono kosztami procesu w wysokości 5445 zł. (...) Wyrok nie jest prawomocny

      Centrum Stomatologii pod lupą kontrolerów

      Centrum Stomatologii pod lupą kontrolerów - Marcin Kącki 2010-04-30 Gazeta Wyborcza Poznan

      NFZ, Izba Lekarska, rektor i krajowy konsultant ortodoncji kontrolują uniwersytecką placówkę. To efekt reportażu, w którym opisaliśmy złe leczenie pacjentów, fatalną jakość kształcenia studentów oraz fałszowanie dokumentów

      Uciekajcie stąd - Marcin Kącki 2010-05-01 Dyzy Format GW

      Tak szepczą do pacjentów pielęgniarki na drugim piętrze uniwersyteckiej kliniki w Poznaniu

      200 lat uczelni Humboldtów

      200 lat uczelni Humboldtów - bt 4.5.2010 Kurier Szczeciński str.11 Nauka

      Rok nauki w Berlinie

      Związani byli z nim Hegel, Heine, Schopenhauer, Einstein oraz Bismarck, Engels i Marks.
      uniwersytet Humboldtów, najstarszy z czterech uniwersytetów Berlina, obchodzi 200-lecie istnienia.

      (...)
      Najważniejszym przedsięwzięciem naukowym będzie międzynarodowa konferencja „Model Humboldta – Przyszłość uniwersytetów w świecie nauki” (7-9 października 2010), w której udział wezmą naukowcy, politycy i menadżerowie nauki z całego świata.

      poniedziałek, 3 maja 2010